Jump to content
       
 • Sarı Cerrahbalığı - Yellow Tang

     (0 inceleme)

  narwhal

  Sarı Cerrahbalığı - Yellow Tang
  Zebrasoma flavescens

  2196812021_7ab1aba852_z.thumb.jpg.ad17b5
  Sarı Cerrahbalığı - Ken Yang

   

  Orjin: Pasifik

  Boy: 20 cm

  Yaşam Şekli: Yalnız - Sürü

  Beslenme: Otçul 

  Minimum Tank Hacmi: 300lt 

  Omurgasızlarla Uyumu: Herhangi bir zararı yoktur

  Balıklarla Uyumu: Kendi vücut yapısındaki diğer balıklara karşı agresif ve bölgeci davranabilir 

  Cinsiyet Belirleme: Dioik

  Yumurtlama: Yumurtalar suya bırakılır

  Akvaryum Üretimi: Yok

  Bakım Zorluğu: Orta
  Yeni Başlayanlara Uygunluğu: Oturmuş akvaryumlar için uygundur. Akvaryumun oturması için en az 6 ay ile 1 yıl arasında beklenmelidir.

   

  Sarı cerrahbalıkları gerek dayanıklılıkları, gerek canlı sarı renkleri, gerekse ilginç şekilleriyle akvaryum dünyasında oldukça popüler balıklardır. Doğada yalnız olarak ya da büyük sürüler halinde görülebilirler. Neredeyse tamamen otçuldur fakat resifte otlanırken aynı zamanda yosunların üzerindeki podları da yedikleri için akvaryumda protein takviyesi yapılmalıdır.

   

  Sarı cerrahbalıkları özellikle kendi vücut yapısındaki cerrahbalığı, melekbalığı gibi balıklara karşı agresif ve bölgecidir. Bu nedenle akvaryuma en son eklemek ve birlikte konacak balıkları düzgün seçmek önemlidir. Bu balıklar dayanıklı balıklar olmalarına rağmen besinlerinden çok fazla protein almaları doğalarına aykırıdır ve sonucunda çok şişmanlayıp bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunu yaşamamak ve sağlıklı bir cerrah balığına sahip olmak için en iyisi balığınızı taze deniz yosunu ve deniz yosunu içeren kuru ya da donmuş yemlerle beslemek olacaktır.

   

  Sarı cerrahbalıklarında bazen bölgesel albinoluk görülür ve balığın büyük bir kısmı beyaz olur. Bu tarz balıklar çok nadiren görülür ve genelde yüksek fiyatlara satılırlar. Sarı cerrahbalıklarının çok nadir görülen albino varyasyonları dışında başka bir rengi yoktur fakat Zebrasoma scopasın sarı olanlarına çok benzerler ve kolaylıkla karıştırılabilirler. Z. scopas’ların sarı varyasyonlarına da çok sık rastlanmaz fakat aradaki farkı belirtmekte yarar var. Aradaki en önemli fark sarı cerrah balıklarının yanlarında özellikle uyurken ya da korktuğunda beyaza dönen açık sarı bir çizgi vardır. Bunun dışında balığın üzerinde lekeler de arayabilirsiniz. Sarı scopas’ın üzerinde kahverengi lekeler ya da benekler olabilir ama gerçek sarı cerrahbalığı tamamen sarıdır.

   

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...