Jump to content
       
 • Kurbağabalıkları

     (0 inceleme)

  narwhal

  Kurbağabalıkları
  Antennariidae

  Kurbağabalıkları mükemmel kamuflaj yetenekleriyle resiflerin en kabiliyetli avcılarındandır. Birçok kurbağabalığı türünün burnunun üzerinden illisyum adı verilen bir çıkıntı vardır. İllisyum ince uzun bir ip gibidir ve bu ipin ucunda parlak bir kısım vardır. Bunu bir oltanın ucuna bağlanmış yem gibi düşünebilirsiniz. Kurbağabalığı bir kayanın ya da süngerin üzerine oturup gizlenir. Balık illisyumun ucundaki parlak kısmı ağzına yakın bir yerde sallamaya başlar. Bu parlak kısmı gören balıklar yem sanıp kurbağabalığına yaklaşınca kurbağa balığına yem olurlar.
   
   
  2285064115_9dd35fb31a_z.thumb.jpg.11c469
  Siğilli kurbağabalığı (Antennarius maculatus) ufak boyu ve çekici renkleri nedeniyle tercih edilen bir türdür - Steve Childs

   

  Kurbağabalıklarının 40’tan fazla türü olmasına rağmen nadiren ülkemize gelirler. 30 cm boyundaki boyalı kurbağabalığı (Antennarius pictus) ve 40 cm’e ulaşabilen Commerson’un kurbağabalığı (A. commerson) en sık görülebilecek türlerdir. 10 cm hatta daha da küçük boylarda kalan kurbağa balığı türleri de vardır fakat bu türler çok daha nadir türler oldukları için genellikle çok yüksek fiyatlara satılırlar.

  Çok fazla hareket etmedikleri için çok büyük bir akvaryuma gereksinim duymazlar ve genellikle tek başlarına bakılırlar. Bunun nedeni kendisiyle aynı boyuttaki balıkları dahi yiyebilirler. Yani 40 cm’lik bir kurbağabalığının yanına koyacağınız balığın 40 cm’den büyük olması gerekir. Cerrah, melek, kelebek ve tetikbalıkları kurbağabalığını canlı kaya sanıp ısırabilir bu da balığın büyük yararlar almasına neden olabilir. Ayrıca bu gibi aktif yüzücü balıklar, oldukça yavaş beslenen kurbağa balığının yem almasını iyice zorlaştırırlar. Omurgasızlarla beslenen mürenler ve çok büyük aslanbalığı türleri kurbağa balığına uygun tank arkadaşları olabilirler. 
   

   

  6064653949_4c832a2927_z.thumb.jpg.a3e996
  Boyalı kurbağabalığı (A. pictus) birçok farklı renk ve desende görülebilir - Bernard Dupont

   

  Kurbağabalıklarını ölü yeme alıştırmak oldukça zordur. Genellikle yüzen balıkları av olarak gördüğü için ilk olarak küçük canlı balık ve karideslerle deneme yapılabilir. Eğer bunları kabul ediyorsa küçük ölü balıklara geçebilirsiniz yalnız ölü balıkların gözlerinin ve yüzgeçlerini olması önemlidir, böylelikle balık olduğunu anlayabilir. Yemleri sürekli aynı noktadan vermeniz, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...