Jump to content
       
 • Aldatıcı Dragonet - Scooter Blenny

     (0 inceleme)

  narwhal

  Aldatıcı Dragonet - Scooter Blenny

  Synchiropus ocellatus

   

  scooterblenny.thumb.jpg.9ba7c7f78b6be40b

  Fotoğraf: Mahir Öner 

   

  Orjin: Pasifik Okyanusu

  Boy: 8 cm

  Yaşam Şekli: Az Bireyli Harem

  Beslenme: Planktivor 

  Minimum Tank Hacmi: 40 lt

  Omurgasızlarla Uyumu: Herhangi bir zararı yoktur

  Balıklarla Uyumu: Diğer balıklarla uyumludur

  Cinsiyet Belirleme: Dioik

  Yumurtlama: Yumurtalar suya bırakılır
  Akvaryum Üretimi: Ticari olarak üretimi yapılmaktadır

  Bakım Zorluğu: Zor

  Yeni Başlayanlara Uygunluğu: Dayanıklı bir balık olmasına rağmen, dışarıdan yem almadığı için içerisinde bol miktarda canlı kaya olan, eski ve oldukça büyük akvaryumlara ihtiyaç duyarlar.

   

      

  Aldatıcı dragonet adını ön sırt yüzgecinde bulunan göz şeklindeki desenden alır. Bu desen sayesinde diğer balıkları aldatabilir. Tüm dünyada “scooter blenny” yani zıplayan horozbina olarak bilinen bu balık kesinlikle bir horozbina değildir. Yüzerken dragonetlere özgü küçük zıplamalar yaptığı ve görünüş olarak horozbinalara benzediği için bu adı almıştır. Yine de bu balığın bir dragonet olduğunu ve mandarinlerin yakın akrabaları olduğunu unutmamak lazım.

   

  Aldatıcı dragonet avcılara görünmemek için kayalarla aynı renge bürünmüştür fakat sağlıklı ve iyi beslenen bireylere dikkatli bakarsanız üzerindeki kırmızı çizgileri ve neon mavisi benekleri görebilirsiniz. Bu minik balık yakın akrabası mandarinler kadar renkli olmasa da en az onlar kadar şaşırtıcı ve izlemesi eğlenceli balıklardır. Erkekler dişilerden ön sırt yüzgeçlerinin büyüklüğü sayesinde kolaylıkla ayırt edilebilirler. Ön sırt yüzgeçlerini açtıklarında erkeklerinki dişilere nazaran daha büyük ve uzundur. Aldatıcı dragonetlerin kırmızı olanlarını da görebilirsiniz fakat bu farklı bir türdür. Synchiropus stellatus genellikle kırmızı aldatıcı dragonet olarak geçer. Ülkemize çok nadiren gelir ve özellikleri aldatıcı dragonetlerle aynıdır.

   

  Aldatıcı dragonetler de mandarinler gibi genellikle dışarıdan yem kabul etmezler ve akvaryumlardaki kürekayaklılarla beslenirler. Mandarinlerin beslenmesi için yazan her şey aldatıcı dragonetler için de geçerlidir. Bol canlı kaya, sığınak, eski ve oturmuş bir akvaryum, kürekayaklılarla beslenen başka balıkların olmaması… Aldatıcı dragonetlerin yaşaması için gerekli şartlardır. Yine de aldatıcı dragonetlerin mandarinlere göre donmuş yemleri kabul etme oranları daha yüksektir. 

   

  Not: Yukarıda mandarinler için verdiğimiz minimum tank hacmi yani 40lt balığın sağlıklı gelişim gösterebileceği minimum tank hacmidir fakat 40lt bir akvaryumda bir mandarine yeterli besin sağlamak imkansız denecek kadar zordur.

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...