Jump to content
       
 • Yeşil Mandarin - Green Mandarinfish

     (0 inceleme)

  narwhal
  • Yeşil Mandarin - Green Mandarinfish

   Synchiropus splendidus

    

   rgrlMV.thumb.jpg.583eb21488eb2c063f2e247
   Erkek yeşil mandarin uzun sırt yüzgecinden ayırt edilebilir - Atilla Özbek

    

   Orjin: Batı Pasifik

   Boy: 6-7 cm                                        

   Yaşam Şekli: Az Bireyli Harem

   Beslenme: Planktivor

   Minimum Tank Hacmi: 40 lt 

   Omurgasızlarla Uyumu: Herhangi bir zararı yoktur

   Balıklarla Uyumu: Diğer balıklarla uyumludur

   Cinsiyet Belirleme: Dioik

   Yumurtlama: Yumurtalar suya bırakılır
   Akvaryum Üretimi: Ticari olarak üretimi yapılmaktadır

   Bakım Zorluğu: Zor
   Yeni Başlayanlara Uygunluğu: Dayanıklı bir balık olmasına rağmen, dışarıdan yem almadığı için içerisinde bol miktarda canlı kaya olan, eski ve oldukça büyük akvaryumlara ihtiyaç duyarlar.

   Mandarinbalıkları akvaryum dünyasının en canlı renklerine sahip balıklardandır. Renk ve desenleri Çinli Mandarinlerin kıyafetlerininkine benzediği için bu ismi almışlardır. Bu utangaç canlılar dalgıçlar arasında da oldukça popülerdir. Aslında akvaryumda o kadar utangaç oldukları söylenemez. Tüm gün boyunca kayaların üzerinde yaşayan mikro canlıları avlayıp dururlar ve etraflarında olan olaylarla asla ilgilenmezler. Gece olduğunda ise kumun altına girip kamufle olurlar.

    

   Diğer dragonetler gibi mandarinlerin de pulları yoktur ve bu minik balıklar avcılardan korunmak için çok kötü tada sahip mukus tabakasıyla kaplıdırlar. Mandarini yutan bir balık bu kötü tadı yüzünden mandarini hemen geri tükürür böylelikle mandarin av olmaktan kurtulur. Yine de bu deneyimi hiç yaşamamak için mandarin canlı renkleriyle avcı balığı uyarır ve avcı hiç tadına bakmadan yemekten vazgeçer. Akvaryumda ise olaylar bu şekilde gelişmeyebilir ve avcı balık mandarine zarar verebilir bu nedenle mandarinin savunma silahına güvenip avcı balıklarla aynı akvaryuma koymamanız en iyisidir. 

    

   Yeşil mandarin benekli mandarine göre daha sık rastlansa da iki tür de ülkemizde bulunabilir. Yeşil mandarin genellikle kırmızı üzerine yeşil çizgilere sahiptir. Yüzgeçler, karın ve surat ise mavi desenlerle süslüdür. Geldiği bölgeye göre farklı renk varyasyonları bulunabilir. Bu renk varyasyonları genellikle balıktaki kırmızlığın oranıyla ilgilidir. Bazı türler daha ince yeşil damarlara sahiptir ve doğal olarak kırmızılık daha fazladır, bazılarında ise tam tersi. Bunun yanında tamamen kırmızı olan mandarinler de çok nadir de olsa görülebilir. Benekli mandarinlerin üzerinde ise sanki sizi hipnotize edermiş gibi duran halkalar bulunur. İki türün de desen ve renkleri birbirleriyle kıyaslanmayacak kadar farklı ve güzeldir. Bundan sonra seçim size kalmış. Çok nadiren de olsa bazen iki türe de benzemeyen çok farklı renk ve desenlere sahip mandarinler dalgıçlar tarafından gözlemlenebiliyor ya da akvaryumculara tesadüfen gelebiliyor. Bu farklı mandarinler hakkında çok fazla bilgi henüz yok ama büyük olasılıkla mevcut türlerin farklı renk varyasyonları.

   Bu güzel balıkların neredeyse hiç biri dışarıdan yem kabul etmez ve ancak akvaryumda buldukları yemlerle hayatlarını sürdürebilirler. Akvaryumda ağırlıklı olarak kürekayaklılar yani Copepoda türleriyle beslenirler. Mandarinler tüm gün boyunca avlanırlar bu nedenle de bol miktarda kürekayaklıya ihtiyaçları vardır, her akvaryum bunu sağlayamaz. Akvaryumda bir mandarine hayatı boyunca yetecek kadar kürekayaklı barındırmak için öncellikle akvaryumda bu canlıyı yiyen çok fazla balık olmamalıdır. Lapinler, deniziğneleri, diğer dragonetler ağırlıklı olarak kürekayaklılarla beslenen türlerdir. İkinci olarak akvaryumun eski bir akvaryum olması gerekir. Kürekayaklıların akvaryuma yerleşip çoğalmaları zaman alır bu nedenle mandarini koyacağınız akvaryumun en az 6 – 8 aylık bir akvaryum olması iyi olur. Üçüncü olarak da akvaryumda kürekayaklıların saklanıp çoğalabilecekleri yerler olması gerekir. Bol canlı kaya (en az 50 kilo) ve bir sığınak (refugium) bu işi görecektir. Elbette en önemlisi akvaryumda kürekayaklıların mevcut olması. Eğer canlı kaya kullanmazsanız kürekayaklıların akvaryuma girmesi oldukça zordur. Kürekayaklıların akvaryuma yerleşip çoğalmaları için akvaryumu canlı kaya kullanarak kurmalısınız hatta kürekayaklıların bol olduğu kurulmuş bir akvaryumdan birkaç parça canlı kaya almak da oldukça işinize yarayacaktır. Kısa bir süre sonra özellikle geceleri akvaryumda her yeri minik beyaz kürekayaklıların sardığını görebilirsiniz. Yem meselesini hallettikten sonra diğer konularda mandarinler oldukça dayanıklı balıklardır. 

    

    

   16057996190_f8b2024699_z.thumb.jpg.91aa8
   Çiftleşmek için haremindeki bir dişiyi (solda) ziyaret eden bir erkek (sağda) yeşil mandarin - Rickard Zerpe

    

   Mandarinler doğada haremler halinde yaşarlar. Erkek mandarin dişilerden ön sırt yüzgecinin sivriliği sayesinde ayırt edilebilir. Dişilerin ön sırt yüzgeci yuvarlak ve daha küçüktür. Doğada her erkek mandarinin belirli bir bölgesi ve bu bölgede yaşayan dişileri vardır. Her sabah erkek mandarin dişilerini tek tek uğrayarak bir çiftleşme dansı düzenler. Bu dans gerçekten muhteşemdir ve dans sonunda yumurtalar ve sperm suya bırakılır. İki erkek alırsanız ölesiye kavga edebilirler bu nedenle bir kavga çıkarsa balıkları ayırıp farklı tanklara koyma şansınız yoksa cinsiyetinden emin olmadan birden fazla mandarini aynı akvaryuma koymamak en iyisi. Eğer akvaryumunuz yeterince büyükse evde de bir mandarin haremi kurup bu canlıların çiftleşme seramonilerini izleyebilirsiniz. 

    

   NotYukarıda mandarinler için verdiğimiz minimum tank hacmi yani 40 lt balığın sağlıklı gelişim gösterebileceği minimum tank hacmidir fakat 40lt bir akvaryumda bir mandarine yeterli besin sağlamak imkansız denecek kadar zordur. 

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...