Jump to content
       
 • Denizatları - Hippocampinae Familyası

     (0 inceleme)

  narwhal

  Denizatları

  Hippocampinae


  559c0783377ee_Yerli_Denizat_-_Erdal_Cand
  Türkiye'yi çevreleyen denizlerden bir deniz atı Hippocampus hippocampus - Erdal Candan


  Görünüş itibari ile balıktan çok ata benzeyen denizatları aynı zamanda balıklardaki kuyruk yüzgecine de sahip değildir ve bunun yerine maymunlarınki gibi ortamdaki nesneleri kavrayabilen uzun kuyruklara sahiptirler. Doğada deniz çayırlarının ve yosunların arasında görülürler ve narin pulsuz derileri mercanların ve anemonların zehirli kollarına değdiğinde büyük zarar görebilir. Denizatları aynı zamanda mercanların ve anemonların ihtiyaç duyduğu yüksek akıntıdan rahatsız olurlar. Denizatlarının bakıldığı akvaryumlarda çok az bir akıntı olması en iyisidir. Yetişkin denizatlarının vücudunda çok fazla et yoktur bu nedenle avcı balıklar tarafından tercih edilmezler yine de meraklı tetikbalıkları ya da denizatlarını kaya sanan melek ve cerrahbalıkları onlara zarar verebilirler. Minik hermit yengeçleri, karidesler ve küçük balıklar bile denizatlarına kolaylıkla zarar verip öldürücü yaralar açabilirler. Zararsız balıklar ise denizatlarının yemlerine göz dikerler. Kuru yem kabul etmeyen ve her gün çok miktarda besine ihtiyaç duyan denizatları palyaçobalığı, papazbalığı ya da gramma gibi balıklarla yem konusunda yarışamaz ve bu balıklar denizatı için akvaryuma koyacağınız yemleri denizatı daha yiyemeden bitirecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı denizatlarının kendi başlarına, onların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir akvaryumda bakılması çok daha sağlıklıdır. Denizatlarıyla sorun yaşamadan bakabileceğiniz türler; palyaço gobileri (Gobiodon türleri), neon gobiler (Elacatinus türleri), uzun yüzgeçli gobiler (Stonogobiops türleri), küçük şeytanbalıkları (Assessor türleri), dragonetler (Synchiropus türleri), deniziğneleri (Syngnathinae alt-familyası), otçul salyangozlar, seksi karides (Thor amboinensis ), palyaço karidesi (Hymenocera türleri), tetik karidesi (Alpheus türleri), tüp kurtları, etçil olmayan denizyıldızları, denizkestaneleri, denizhıyarları, porselen yengeçler, süngerler ve yosunlardır.

  3148922057_f80169bbd4_z-2.thumb.jpg.c9cc
  Hippocampus reidi akvaryumda üretimi olan ve donmuş yeme kolay alıştırılabilen bir türdür - Cliff


  Bir bukalemun gibi iki gözünü birbirinden bağımsız hareket ettirerek etraftaki avları takip eden denizatlarının mideleri yoktur ve bu nedenle gün boyu yemek yemek zorundadırlar. Yurtdışındaki bazı firmalar denizatı üretiyor ve küçükten donmuş yeme alıştırıp satıyor çünkü doğadan yakalanmış denizatlarını donmuş yeme alıştırmak çok daha zor. Maalesef ki ülkemizde denizatı üretip satan bir firma bulunmamaktır bu nedenle her ne kadar akvaryumcunuz kuru yem yediklerini ya da akvaryumda kayaların üzerinde buldukları canlıların besin olarak yeterli geleceğini söylese de bunlara pek kulak asmayın. Akvaryumcularda göreceğiniz denizatları doğadan yakalanmış balıklar olduğu için büyük bir çoğunluğu yalnızca canlı yem kabul edecektir. Denizatlarının yiyeceği canlılar atın türüne göre değişir. Cüce denizatlarına (Hippocampus zosterae) yumurtadan yeni çıkmış Artemia verilebilir fakat çok küçük olduğu için diğer çoğu denizatı Artemiayemez. Orta boy denizatları için en ideal yem Mysid karidesleri ve deniz bitleridir. Mysidler ve deniz bitleri akvaryumcularda satılmadı için evde üretmek gerekir. Büyük boy denizatları ise küçük karideslerle beslenir.  
   

  13368432494_a8b91100fc_z.thumb.jpg.92c15
  Cüce denizatlarının (Hippocampus zosterae) diğer türlerden daha farklı ihtiyaçları vardır - Will Thomas


  Türkiye’de bulabileceğiniz tropikal denizatı türleri benekli denizatı (H. kuda), kaplan kuyruklu denizatı (H. comes) ve Barbour’un denizatıdır (H. barbouri). Bunlar dışındaki türler nadiren ithal edilirler. Ülkemizi çevreleyen denizlerde yaşayan türler ise kısa burunlu denizatı (H. hippocampus) ve uzun burunlu denizatıdır (H. guttulatus). Yerli denizatlarına 22C dereceyi geçmeyen ılık su akvaryumlarında bakmak en sağlıklısıdır. Tropikal sularda yaşam süreleri kısalacaktır ve suyun aşırı ısınması durumunda ölümler görülebilir. 2 ya da 3 adet orta boy denizatı için 100 – 120lt civarı bir akvaryum yeterli olacaktır. Çok fazla hareket etmedikleri düşünülebilir ama sağlıklı bir denizatı aslında sürekli hareket halindedir. Ayrıca akvaryumun yüksek olması bir avantajdır çünkü denizatları aşağı-yukarı tırmanıp inmeyi severler ve çiftleşme danslarını da suda hafif yükselerek yaparlar. Akvaryumda bir erkek - iki dişi ideal olacaktır çünkü iki erkek bazen kavga edebilir. Akvaryumda bolca tutunabilecekleri yer olursa bu onları mutlu edecektir. Ölü mercan iskeletleri ve yosunlar bu iş için kullanılabilir. Plastik bitkiler de işe yarayacaktır. 


  559c080ade95d_Yerli_Denizat_3_-_Erdal_Ca

  Erkeği yumurta taşıyan Hippocampus hippocampus çiftiErdal Candan


  Sağlıklı bir çift denizatı neredeyse lepistesler kadar sık ürer. Erkek kardinallerin yumurtalarını korumak için ağzında saklaması gibi erkek denizatlarının da yumurtları saklamaları için karınlarında kangurularındakine benzer bir kese bulunur. Çiftleşmeden sonra dişi yumurtları bu keseye aktarır. Erkek bu kese sayesinde dişilerden ayırt edilebilir fakat keseyi görmek erkek yumurtaları taşımadığı sürece zordur bu nedenle vücut şekline bakmak gerekir. Erkeklerin karnı ile kuyruğu arasında keseleri olduğu için dışarıdan bakıldığında o bölgenin birleştiğini görebilirsiniz. Dişilerde o bölgede bir şey bulunmadığı için o bölge girintilidir. 

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...