Jump to content
       
 • Domuzbalıkları - Hogfish

     (0 inceleme)

  narwhal

  Domuzbalıkları - Hogfish
  Bodianus

  Domuzbalıkları renkli olmalarına rağmen büyük boyları nedeniyle pek rağbet görmezler. Çok fazla rağbet görmemelerine rağmen çoğu akvarist tarafından tanınan Kübalı domuzbalığı (Bodianus pulchellus) ve İspanyol domuzbalığı (Brufus) bu ünlerini eski akvaristlere borçlular. Çok dayanıklı olan ve canlı renklere sahip bu balıklar geçmişte oldukça popülerken nano akvaryumların ve sert mercanların dünyasına uyum sağlayamadıkları için zamanla unutulmuşlardır. Yine de bu balıklar yalnız balık
  akvaryumları için ideal canlılardır. 

   

  3148919457_d4b6457034_z.thumb.jpg.c670c0
  Kübalı Domuzbalığı (Bodianus pulchellus) - Cliff


  Domuzbalıkları yavruyken büyük balıkların üzerindeki parazitleri temizlerken büyüdükçe küçük balıklar, yengeçler, karidesler, denizyıldızları, denizkestaneleri ve yumuşakçalar diyet listelerini oluşturur. Kübalı domuzbalığı 28cm’e yakın büyüyebilir İspanyol domuzbalığı 40cm olabilir. Doğada bu iki tür karışık haremler kurabilirler ve dişi Kübalı domuzbalıkları İspanyol domuzbalıklarının haremlerine girip melez yavrular ortaya çıkabilir fakat bu sıklıkla görülmez. Eğer yeterli büyüklükte bir akvaryumunuz varsa siz de 3 ya da 4 yavru domuzbalığı alıp bir harem oluşturabilirsiniz.

  Bahsettiğim iki domuzbalığı türü dışında ülkemize gelen bir başka domuzbalığı türü de çatalkuyruktur (B. anthioides). Çatalkuyruklu domuzbalığı 24cm boya ulaşabilir ve özellikle yavruyken oldukça güzel bir görüntüsü vardır. Büyüdükçe renklerini kaybetmez fakat şekli klasik domuz balığı şekline dönüşür. Yalnız balık akvaryumları için ideal balıklardır. 

  tarihinde narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...