Jump to content
       
 • Lapinler - Wrasse

     (0 inceleme)

  narwhal
  • Lapinler - Wrasse
   Labridae

    

   Labridae familyası yani lapinler gobilerden sonra en kalabalık deniz balığı familyalarından biridir. 600den fazla balık türünü içeren familyada 230cm’lik dev Napolyon balığından (Cheilinus undulatus) 6cm’lik minik çizgili lapine (Minilabrus striatus) kadar çok farklı renk, desen ve şekillerde balıklar bulunur. Familyadaki büyük çeşitliliğe rağmen lapinlerin en önemli ortak özelliği neredeyse hepsinin protogenik hermafrodit ve harem balığı olmasıdır. 

    

   p96p.thumb.jpg.3e8b090881877f450e2f9cfcf
   Alev Peri Lapini (Cirrhilabrus jordani) - Atilla Özbek

    

   Ülkemizi çevreleyen sularda da birçok lapin türü görülür ve bunların bazıları muhteşem renk ve desenlere sahiptir fakat çoğu tropikal sıcaklılara uyum gösteremez. 69 lapin cinsinden yalnızca 10u ithal edilir ve bunların çoğu ülkemizde nadiren görülür. Sarı (Halichoeres chrysus), kırmızı (Coris gaimard) ve 6 çizgili lapinler (Pseudocheilinus hexataenia) ülkemizde en sık görebileceğiniz lapin türleridir. 

    

   Yerli lapinlerden gün balığı (Thalassoma pavo) ve güneş balığı (Coris julis) gibi lapin türleri ülkemizde genellikle deniz çayırlarının ve kayalıklara yakın kumluklarda yaşarlar. Böylelikle uyumak için kuma girip beslenmek için kayalıklara gidebilirler. Symphodus türleri ise genellikle kayalıklardaki yosunların arasında görülürler.

  tarihinde narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...