Jump to content
       
 • Dosyabalıkları

     (0 inceleme)

  narwhal

  Monacanthidae 

  Dosyabalıkları

   

  Dosyabalıkları da akvaryum sektöründe önemli bir yer kazanamamış türlerden biridir. Görüntü ve yüzüş itibari ile tetikbalıklarına çok benzerler fakat onlar kadar agresif değillerdir. Turuncu benekli dosyabalığı (Oxymonacanthus longirostris) ve kıllı dosyabalığı (Chaetodermis penicilligerus) ara sıra ülkemizde görülebilir. Turuncu benekli dosyabalığı muhteşem renklerine rağmen akvaryumda yaşatması neredeyse imkansız olan bir türdür. Korallivordur ve Acroporaların polipleriyle beslenir. Kıllı dosyabalığı ise dayanıklı bir balıktır ve yalnız balık akvaryumlarında beslenebilir. Yaklaşık 30cm boya ulaşabilir.
   

  2196861957_0989e1a9e0_z-2.thumb.jpg.f8b1
  Turuncu benekli dosyabalığı (Oxymonacanthus longirostris) yalnızca mercan polipleriyle beslendiği için akvaryumda bakılması mümkün olmayan türlerdendir
  Ken Yang

   

  Son yıllarda Aiptasia yiyen dosyabalığı (Acreichthys tomentosus) da ülkemizde oldukça popüler olmuş türlerden biridir. İsminden de anlaşılacağı üzere, bu tür akvaryumda istenmeyen Aiptasia anemonlarıyla beslendiği için tercih edilmektedir. Bu balığı alırken, bazı bireylerin Aiptasia'lara fazla ilgi göstermediğini ve bazı bireylerin de mercanların tadına baktığını aklınızdan çıkartmayınız.
   

  14226031287_c17396f7e9_z-2.thumb.jpg.b77
  Yavru bir Aiptasia yiyen dosyabalığı (Acreichthys tomentosus) - Rickard Zerpe

   

  Stephanolepis diaspros ülkemizde dikenli çütre olarak bilinen, Ege ve Akdeniz’de görülebilen tropikal bir balıktır. Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla ülkemizin sularına yerleşmiştir. 25cm’e kadar büyüyebilen bu balık akvaryumlarda bakılabilir. 

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...