Jump to content
       
 • İskorpitler ve Akrabaları - Scorpaenidae Familyası

     (0 inceleme)

  narwhal

  İskorpitler ve Akrabaları

  Scorpaenidae

   

  Hem yiyecek hem de akvaryum sektöründe önemli bir yer kaplayan Scorpaenidae familyası akvaryum ve sualtı dünyasının en popüler balıklarından biri olan aslanbalıklarını da kapsar. Neredeyse dünyadaki tüm denizlere yayılmış olan iskorpitler davranış ve görünüş olarak kurbağa balıklarına benzemekle birlikte, yakın akrabaları değillerdir. Kırlangıç balıklarıyla yakın akraba olan iskorpitlerin sırt yüzgeçlerinde zehirli iğneler vardır. 

   

  Avcı olan iskorpitler genellikle dipte pusu kurup avlayabilecekleri bir karides ya da balığın geçmesini beklerler. Gelişmiş kamuflaj yetenekleri sayesinde hiçbir balık onları göremez. Akvaryuma elinizi soktuğunuzda oldukça dikkatli olmalısınız. Çoğu iskorpitin zehri öldürücü olmamasına rağmen çok acı verebilir.

   

  6087847747_15573930d9_z.thumb.jpg.a3e4de
  Yaprakbalıkları (Taenianotus sp.) birçok farklı renkte görülebilirler - Bernard Dupont

   

  Scorpaenidae familyasından ülkemize genellikle yalnızca aslan balıkları gelmektedir. Dünyada ise renkli yaprak balıkları (Taenianotus türleri) ve çok pahalı fiyatlara satılan Rhinopias türleri akvaryumcularda görülebilir.

   

  Denizlerimizde 6 farklı tür iskorpit türü vardır. Yalnızca 14 cm boya ulaşan cüce iskorpit (Scorpaena maderensis) akvaryum için uygun boyutta olsa da tropikal sıcaklıklar onlar için çok fazladır. Diğer türler de ılık su isterler ve çok daha büyük boylara ulaşabilirler. Büyük pullu iskorpit (S. scrofa) Atlantik’in tropikal bölgelerinde de görülebilse de derine inerek sıcaklığı dengeler. 
   

  Aslanbalıkları - Pteroinae Alt Familyası

   

  Pteroinae alt-familyası sualtının bir sembolü haline gelmiş olan aslanbalıklarını içerir. Ülkemizde de çok popüler olan aslan balıkları görkemli yüzgeçleriyle birçok akvaristin hayalini süsler. 12 cm’lik cüce aslanbalığından 40 cm’lik kırmızı aslanbalığına kadar birçok farklı boyut ve türde aslanbalığı vardır. Bazı türler balıklarla beslenirken bazıları omurgasızları tercih ederler fakat tüm türler etçildir bu nedenle aslan balıklarının yanına koyacağınız canlılar konusunda dikkat etmelisiniz.

   

  Tetik ve melekbalıkları gibi balıklar aslanbalıklarının yüzgeçlerini ve gözlerini ısırıp zarar verebilirler bu nedenle bu gibi balıklarla aynı akvaryumda bakılmamalıdırlar. Ayrıca papazbalıkları, cerrahbalıkları, kelebekbalıkları gibi hızlı balıklar aslanın yeteri kadar yem almasını zorlaştırabilir. Mürenler, agresif olmayan orfoz türleri, deniz betaları aslanbalıkları ile birlikte beslenebilecek balıklardandır. 

   

  Aslanbalığı alırken balığın donmuş yem aldığından emin olursanız ilerde yeme alıştırmak için çabalamak zorunda kalmazsınız. Birçok aslanbalığı ilk geldiğinde ölü yiyecekleri yemez ve bunların besin olduğunu ona sizin öğretmeniz gerekebilir. Özellikle yüzerek avlanmak yerine pusu kurarak bir avın geçmesini bekleyen cüce aslanbalıklarını donmuş yeme alıştırmak çok daha zordur. 

   

  25693718.thumb.jpg.ff1624ee406b883c8b27e
  'Akdeniz'de Zehirli Aslanbalığı Paniği' başlıklı ve 27.08.2014 tarihli Milliyet'te yayınlanan bir haberden görsel


  Akdeniz’de doğal olarak bulunan aslanbalığı türü yoktur fakat Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla Kızıldeniz’e özgü olan Pterois miles Akdeniz’e geçip burada hayatta kalmayı başarmıştır. 

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...