Jump to content
       
 • Anemonlar

     (0 inceleme)

  narwhal

  Anemonlar
  Actiniaria

   

   

  Mercanların ve denizanalarının çok yakın akrabaları olan anemonların yüzeylere tutunmaya yarayan bir gövdeleri, beslenme ve boşaltım için kullandıkları bir ağızları ve bu ağzın etrafında dizili olan yakıcı tentaküllere sahiptirler. Anemonları genellikle palyaço balıklarının yuva olarak kullandıkları canlılar olarak tanırız fakat daha birçok farklı tür anemon vardır. Bazı türler fotosentetik yani besininin bir kısmını ışık yoluyla elde ederken bazı türler ışığa ihtiyaç duymazlar. Ortak yönleri ise hepsinin de dışarıdan beslenmeye ihtiyaç duymasıdır. 

   

   

  8503158071_19741e33bf_z.thumb.jpg.c0541f
  Kızıl palyaçobalığı yalnızca balon uçlu anemonu (Entacmaea quadricolor) yuva olarak kullanırlar.
  Fotoğraf: Bernard Dupont

   

   

  10 farklı anemon türü doğada palyaço balıkları tarafından yuva olarak kullanılır. Bu anemonlara yuva anemonları denir. Daha birçok tropikal anemon türü vardır fakat yalnızca yuva anemonları akvaryumcularda görülebilir. Bunun nedeni bu türlerin daha renkli olmaları, daha büyük olmaları ve kıyılara daha yakın yaşamalarıdır. Yuva anemonları şunlardır; Cryptodendrum adhaesivum, Entacmaea quadricolor, Heteractis aurora, H. crispa, H. magnifica, H. malu, Stichodactyla gigantea, S. haddoni, S. mertensii, Macrodactyla doreensis,. Bunun yanında Aiptasia türü anemonlar da canlı kayalarla sık sık akvaryumlara gelirler. 

   

   

  8455438417_d509651af8_z.thumb.jpg.42d4c7

  Heteractis aurora akvaryum sektöründe çok sık görülmeyen bir türdür
  Fotoğraf: Bernard Dupont

   

   

  Yuva anemonların hepsi fotosentetiktir yani vücudunun içerisine yerleşmiş olan mikro algler fotosentez yaparak anemona karbonhidrat sağlarlar. Bu mikro alglere Zooxanthellae denir. Zooxanthellaelerin fotosentez yapmak için yüksek ışığa ihtiyaçları vardır. Güçsüz ışık altında anemon yavaş yavaş Zooxanthellaeleri kaybeder. Bu algler olmadan anemon yeteri kadar karbonhidrat alamayacağı için bir süre sonra ölür. Bir anemonun Zooxanthellaelerini kaybedip kaybetmediğini anlamanın yolu rengine bakmaktır. Sağlıklı hiçbir yuva anemon beyaz renkte olmaz. Eğer akvaryumcuda ya da evinizde baktığınız anemonun rengi beyazsa o zaman alglerini kaybettiği ve ölmek üzere olduğu anlamına gelir. Açık renkli olması da beyazlaşmaya başladığının bir göstergesidir. Sıcaklık değişikliği de beyazlaşmaya neden olur. Bu durum küresel ısınma nedeniyle son on yıldır resifleri tehdit eden en büyük tehlikelerden biridir. Akvaryumda yetersiz ışık yüzünden beyazlaşan anemonlar tekrar sağlıklı hale getirilebilir. Bunun için öncelikle anemonu yeteri kadar ışık olan bir akvaryuma koymalısınız. Ani ışık değişikliği anemon için zararlı olabilir bu nedenle ışığın yavaş yavaş, birkaç haftalık bir süre içerisinde artırılması gerekir. Anemonun aç kalmaması için de her gün küçük bir parça deniz ürünü ile beslenmesi gerekir. Bu koşullar altında anemonun bir süre sonra eski rengine kavuştuğunu göreceksiniz. 

   

   

  8371033502_cba1958b47_z.thumb.jpg.b61fb5

  Sağlıklı hiçbir yuva anemon beyaz renkte olmaz, beyazlamış bireyleri almaktan kaçınılmalı.
  Fotoğraf: prilfish

   

   

  Beyaz anemonların yanında parlak sarı renkteki anemonlardan da uzak durmak iyi olur. Özellikle Heteractis türleri ithal edilmeden önce canlı renkler kazanması için yapay renklendiricilerle boyanabilir. Anemonların vücutlarındaki boya fotosentezi engellediği için anemon bir süre sonra ölür. Birçok renge boyanabilseler de en sık görülen renk canlı hardal sarısıdır. Sagartia troglodytes gerçekten hardal sarısı olan nadir türlerden biridir fakat Akdeniz’in batısında yaşadığı için akvaryumcularda görülmez.

   

   

  dyed-anemones1.thumb.jpg.f4637fcb2250499Pastel sarı, pembe ya da mor renklerdeki anemonlara dikkat edin, eğer boyanmış olabilirler.
  Fotoğraf: ReefBuilders

   

   

  Anemonlar hem eşeyli hem de eşeysiz üreyebilir. Eşeyli üremede dişi ve erkek birey yumurta ve spermlerini suya salar. Suda birleşen yumurta ve spermler bir süre sonra bir yüzeye yerleşip büyümeye başlar. Eşeysiz üremede ise anemon türüne bağlı olarak ya ağız kısmından ikiye (bazen üçe) bölünür ya da ayak kısmından kayanın üzerinde küçük parçalar bırakır ve bu parçalar büyüyüp yeni bir birey oluşturur. Bazı akvaristler yuva anemonlarını ağız kısmından ikiye kesip başarılı olmuştur fakat bu oldukça riskli bir yöntemdir. Uzun süre sağlıklı bir şekilde bakılan anemonlar genellikle bir süre sonra akvaryumda bölünerek ürerler. Balon uçlu anemon (Entacmaea quadricolor) en sık üreyen anemondur. Her gün düzenli beslemek anemonun bölünme ihtimalini artırır. Ayrıca su değerlerindeki ani değişiklikler de anemonun bölünmesini tetikler.

   

  Anemon bakacakların bilmesi gereken en önemli şey bu canlıların çoğunun bakımının oldukça zor olduğudur. Özellikle yuva anemonlarının uzun süre bakımı çoğu mercan ve anemon türünden zordur. Sağlıklarını koruyabilmek için çok yüksek ışık ve güçlü bir akıntıya ihtiyaçları vardır. Ayrıca su değerlerinin sabit olması gerekir. Görkemli anemon (Heteractis magnifica) ve dev halı anemonu (Stichodactyla gigantea) bakımı en zor anemonlardır. Balon uçlu anemon ve Haddon’un anemonu (S. haddoni) ise diğer türlere göre daha dayanıklıdır ve daha az ışık ihtiyaçları vardır. Son olarak anemonlar hareket edebilen canlılardır ve kendilerine en uygun yeri bulana kadar akvaryumda dolaşacaklardır. Anemonların dolaşması hem kendileri hem de akvaryumdaki diğer canlılar için tehlikelidir. Hareket ederken etraftaki mercan, istiridye gibi hareket edemeyen canlılara dokunup zarar verebilir. Ayrıca motorlara takılabilir ya da taşma deliğinden geçebilir ve bu da ölümüne neden olabilir.

   

   

  8455613925_b9b05d2401_z.thumb.jpg.9ae5ed

  Görkemli anemon (Heteractis magnifica) bakımı en zor olan ve en fazla büyüyen anemon türlerinden biridir.
  Fotoğraf: Bernard Dupont

   

   

  Anemonların akvaryumda dolaşmaması için onların yaşadıkları yerleri bilmeniz gerekir. Örneğin gövdesini kuma gömmeyi tercih eden bir anemonu kumsuz ya da çok az kum olan bir akvaryuma koyduğunuzda anemon daha uygun bir yer bulmak için sürekli hareket edecektir. Aynı şey yüksek akıntıdan ya da yüksek ışıktan hoşlanın bir anemonu bunların olmadığı bir akvaryuma koyduğunuzda da gerçekleşir. Bunu engellemek için alacağınız anemonun nasıl bir yer istediğini bilmeniz gerekir. Anemon kendine uygun bir yer bulduğunda, bu yeri nadiren terk eder.

   

  Yuva anemonları özellikle stres halindeyken birbirlerine çok benzerler ve türleri birbirinden ayırt etmek çok zordur. Fakat aldığınız anemonun türünü bilmeden nasıl bir ortam istediğini bilemezsiniz. Bu nedenle anemon almayı planlıyorsanız türleri birbirinden ayırt etmeyi öğrenmeniz gerekir. Bazı türler çok karakteristik özellikler gösterir ve bu türleri diğerlerinden ayırt etmek kolaydır. Bazılarını ise stres halindeyken birbirinden ayırt etmenin neredeyse hiçbir yolu yoktur. Bazı anemonların gövdelerinin üzerinde minik kabarcıklar bulunur ve bunlara siğil denir. Siğiller çok kabarık olmak zorunda değildir, bazı türlerde yalnızca benek olarak görünür. Siğiller, türleri birbirinden ayırtmakta bize yardımcı olur. Ayrıca anemonun tentakülleri ve ağzı da türe göre değişiklik gösterir. Renk ise oldukça aldatıcıdır. Çoğu anemon türü onlarca farklı renkte bulunabilir. 

   

   

  5458932511_8d6eddeb8c_z.thumb.jpg.9ef67b

  Anemonia viridis denizlerimizde görülen, oldukça yakıcı tentaküllere sahip bir türdür.
  Fotoğraf: Deryk Tolman

   

   

  Denizlerimizde de birçok farklı anemon türü bulunur. Bunlar arasında en bilindiği Actinia equina yani domates anemonudur. Anemonia viridis yani Akdeniz anemonu da kıyılarda çok sık görülen bir türdür. Condylactis aurantiaca kumluk yerlerde görülen ve gövdesini kuma gömmekten hoşlanan renkli bir türdür. Aiptasia diaphana ve A. mutabilis ise yerli Aiptasia türleridir. Yerli türler tropikal türlere göre daha dayanıklıdır. Özellikle fotosentetik olmayan domates anemon günlerce su dışında dahi yaşayabilir.

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...