İçeriğe git

Resif Bölgesi'ne Hoş Geldiniz! :)
Resif Bölgesi ailesinin bir üyesi olmak için hemen kayıt olun!
Eğer Resif Bölgesi üyesiyseniz, sitemizin tüm ayrıcalıklarından yararlanmak için giriş yapın!

Resim

5 Metrelİk Akvaryum

• Please log in to reply
Bu konuya 120 yanıt gönderildi

#61 NikeI

NikeI

Mavi Benekli Vatoz

• Forum Üyesi
  • 2.058 İleti
  • Nereden:istanbul B+
  • İsim:kerem akbulut

Yazma tarihi: 17 Ocak 2010 - 13:07

bencede 3 tarafının beton olması farketmez. 3 tarafının direnci daha fazla olacak. ama bir tarafın direnci düşük kalcak yine .

#62 Hasan Demir

Hasan Demir

Sohal Tang

• Forum Üyesi
  • 165 İleti
  • Nereden:Göktürk/İstanbul
  • İsim:Hasan Demir

Yazma tarihi: 17 Ocak 2010 - 13:30

Camı etkileyen basıncın kütleyle direk alakası yoktur. Suyun yüksekliği ile alakalı. Nasıl dalgıçlar derine daldıkça daha fazla basınca maruz kalıyor, aynı olay. Cama uygulanan basınç aşağılara indikçe artar, camın her yerinde eşit basınç oluşmaz.

#63 Corycory

Corycory

Aslan Balığı

• Forum Üyesi
  • 238 İleti
  • Nereden:Maltepe-İstanbul
  • İsim:Altay Şahin-Ece Esen Umut

Yazma tarihi: 17 Ocak 2010 - 14:28

Bence yapılamıcak, böyle başlıkları çok gördük, daha faliyete geçeni göremedik.Hadi bakalım inş olurda bizde gurur duyarız.

Bu arada yurt dışında 6 tonluk bir akvaryumu garajına yapan bir hatun vardı.3 Tarafı beton altıda beton.Ön kısmı tek parça cam, beton içine oturtuyordu su an 2. senesini doldurdu akvaryum.İçinde olancanlının haddi hesabı yok, zaten kız dalıyor tanka elbisleri giyip.

Bence örnek alın. mobilyada ne buarada okadar yükü taşıcak mobilya varmı.Hem zemin katta değilseniz komşuyla kardeş kardeş yüzersiniz mazallah.

Çok eyleniyorum bu başlıgı okurken.Herkes rüyalar aleminde bir tane foto yok.

#64 basarhan

basarhan

Sohal Tang

• Forum Üyesi
  • 188 İleti
  • Nereden:Kadıköy
  • İsim:Başar

Yazma tarihi: 17 Ocak 2010 - 15:28

camı etkileyen basıncın kütleyle alakası vardır. Denizlerde derinlere indikçe basınç artar, akvaryumda da derinlere indikçe basınç artar ve camların alt kısımlarına daha fazla basınç uygulanır.
Ancak suyun kütlesinin akvaryumdaki tüm camlara etkisi vardır - özellikle en uzun camın üzerinde-

1. Etkisi yükseklikten dolayı camın alt kısımlarını yaptığı basınç (derinlik arttıkça basınç artar)
2. Etkisi kütlenin tüm akvaryuma yaptığı basınç (derinlikle alakasız)

Çok basit örnek ile açıklayabiliriz. 2 akvaryum düşünün ölçüleri

5m x 1m x 1mh ve 5m x 5cm x 1mh

Cam yeterince kalın değilse 1 metre genişliğindeki akvaryumun 5 metrelik kenarı patlayacaktır.
Yükseklik aynı olduğu halde 5 cm genişliğindeki akvaryumun 5 metrelik kenarı patlamayacaktır.

Yükseklik aynı fakat kütle farklı,

Denizler ile akvaryumu birebir kıyaslamak doğru değil,

yanlışım varsa düzeltin...

#65 Dr Hakan

Dr Hakan

Mandarin

• Forum Üyesi
  • 544 İleti
  • Nereden:KAYSERİ
  • İsim:Hakan

Yazma tarihi: 17 Ocak 2010 - 19:21

Ali kardeşimiz ne demiş önceki mesajlarında..
triplex evde oturuyorum yani alt-üst komşu yok hepsi kendisi):
5m .lik akvaryum olur, 10 m lik olur 20 m. de olur. önemli olan akvaryum değil
*akvaryumda su durur mu? bu önemli:) herşeyin hesabı kitabı var..
*akvaryumun suyunu çevirecek motor,
*canlıları canlı tutabilecek katkılar
*canlıları yaşatabilecek ışık sistemi
*suyu temizleyebilecek PS, bunlar da önemli .. öyle eski akvaryumumdan alırım koyarım ile 5 m.lik akvaryum olmaz...bu işler profosyonellik ister...
basınç altta fazla ama çoğunlukla deniz akvaryumları hep üstten açılmıştır:) dalga oluşumunu da göz ardı etmemek lazım. cama yapılan basınç artmakta bu sayede:)
Ali kardeşim biraz daha araştırmalı bu işe profosyonelce yyaklaşan projelendiren kişiler ile irtibata geçmeli...
unutmadan akvaryumu yaptığın yere de gider deliği koymayı unutma eğim vererek suyun dışarı akmasını sağlarsın , halılar biraz ıslanır ama olsun...
deniz akvaryumu sabır işidir.. selamlar saygılar....

#66 s.semih

s.semih

Palyaço balığı

• Forum Üyesi
  • 47 İleti
  • İsim:s.semih

Yazma tarihi: 17 Ocak 2010 - 21:56

QUOTE(Corycory @ Jan 17 2010, 02:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bence yapılamıcak, böyle başlıkları çok gördük, daha faliyete geçeni göremedik.Hadi bakalım inş olurda bizde gurur duyarız.

Bence de en fazla marin olur hit yapyığı ile kalabilir bu başlık.

#67 coolnessofbogart

coolnessofbogart

Sohal Tang

• Forum Üyesi
  • 185 İleti
  • Nereden:Eskişehir
  • İsim:Zafer

Yazma tarihi: 17 Ocak 2010 - 22:18

Ben görece büyük bir akvaryuma sahip olan birisi olarak(300*80*65) müdahale etme gereği duydum: mümkünse durunuz. Benim akvaryumum 19mm camdan kayıtlı kuşaklı olarak çok iyi bir "akvaryum ustası" tarafından yapıldı. "Camcı" tarafından değil. Yeni de bir bebek sahibi olmuşsunuz, yarın onun oynadığı yerlerde bir kaza başınıza gelmesin allah korusun.

#68 dodo

dodo

Sohal Tang

• Forum Üyesi
  • 122 İleti
  • İsim:Tuncay Büyükkarhan

Yazma tarihi: 17 Ocak 2010 - 23:51

Arkadaslar baslığı okudukça gülüyorum bence böyle bir akvaryum kafadan uydurmagelişi güzel hesaplarla yapılmaz bir kere cam olarak en büyük boy tek tabakada 3.20 cm dir 5 metrelik tek tabaka bir cam yok ismini bilmediğim bir kişinin bahçesehirdeki evinde 6 metrlik bir tank vardı ama onunda akibetini bilmiyorum o tank 3*19mm camdan yapılmıştı sadece o camı silecek mıknatıs 300€ gerisini siz düsünün artık Benim tankıma gelince 300*80*80 ölçülerinde 19 mm camdan yapılmıs 4 senelik bir tankım var su anda sps ağırlıklı ama buraya gelen kadar basıma gelmeyen kalmadı zaman zaman hobyden vazgeciyorum beni cok ugrastırdı sonbir senedir hiç ilgilenmiyorum 2 senedir su degiştirmiyorum içinde asagı yukaru 250 parca mercan var ve 15 tang xxl ve 50ye yakın ufak balığım var ama 4 senedir canımı cıkardı
artık hiç para harcamak istemiyorum cünkü zevkim kalmadı nitratı sadece denitratorle kontrol ediyorum su anda nitratım 10 ppm gecenlerde denitratoru devreden cıkardım 10 gün takmadım ve olcum yaptığımda nitratım 100 dü hemen tekrar devreye aldım ancak 1 ay sonra 30 lara indi bu arda 8 10 parca mecanım bembeyaz oldu 5 tane cleaner ım öldü tankı kurduğumdan beri tatil yüzü gormuyorum inanın cok bunaldım 400 ün altında elktrik faturası gelmiyor ışık sistemim 4*250 6saat yanıyor(20000k)+16*54 12 saat yanıyor soğutucum hailea hc 1000 herkeze tavsiye ederim bence en ideal tank ölçüsü 150*70*60h tır 4senede kazandığım tecrübe sudur tankı ne kadar kurcalarsan o kadar kotu oluyor kurcalamazsan hersey yolunda gidiyor bence STABİL OLMAYAN İYİ DEGERLER STABİL OLAN KÖTÜ DEGERLERDEN KÖTÜDÜR herkeze hobby sinde başarılar ve bolbol canlı renkler dilerim

#69 agilacan

agilacan

Sarı Tang

• Forum Üyesi
  • 62 İleti
  • Nereden:Kayseri
  • İsim:Ali

Yazma tarihi: 18 Ocak 2010 - 1:19

maaşallah ağzı olan herkes konuşmuş yok hitler yok çok duymuşlar.
hakan abi sağol iyi fikirlerin için .
arkadaşlar bu işe başlarken emin olun bi çoğunuz kadar bilgim olmadan başladım benim daha 1 yıllık seyisliğim var bu işte,
yanlız burda başlık açarken hiç bilmediğim şeyleri öğrenmek az bildiklerimide tamamlamak için açtım öyle uzanılmayan ciğere laf atar gibi laflar yazılsın diye açmadım bu başlığı,
öylde yada böyle bi şekilde şu an 170*70*70 lik olan akvaryumumu yapabildiğimiz en büyük boyda yapmaya çalışıyorum,
çünkü bu konuda çok hevesliyim tabiki maddiyatıda düşünüyorum ve sonrasında gelecek faturalarıda , baktım işin içinden çıkamıyorum napalım illa olacak diye bişey yok ama şu ankinden daha büyük olacağına eminim,
birde böyle başlıkları çok duyanlar veya hit oluyo diyenler zahmet edip yazılar yazmasınlar onlara laf düşmez , gerçekten fikri olan arkadaşlar bişeyler yazarsa sevinirim,

#70 agilacan

agilacan

Sarı Tang

• Forum Üyesi
  • 62 İleti

Yazma tarihi: 18 Ocak 2010 - 2:17

http://www.reefcentr...d.php?t=1732502
çok konuşan arkadaşlar bu adresi bi ziyaret etsinler
sump kısmını o şekilde yapacak bilgim yok ama akvaryum kısmınıyapabilirim diye düşünüyorum

#71 clownfish

clownfish

Mavi Benekli Vatoz

• Forum Üyesi
  • 2.073 İleti
  • Nereden:Çekmeköy, İstanbul
  • İsim:Burak Altıntaş

Yazma tarihi: 18 Ocak 2010 - 10:34

QUOTE (agilacan @ Jan 16 2010, 11:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
evet 8 e 8 akrilik 'den yapıyoruz inşaallah bu yazılanlar başımıza gelmez

Tekrar söylüyorum, akrilik akvaryum olacaksa önceden yapılmış büyük akrilik tanklardan bilgi ve yardım alın.
Yapıştırma akrilik tabakaların açılma ihtimali çok yüksek olduğunu söylüyorlar akrifix ile bile yapışsa, bu bir fabrikasyon iş...
Ama bir de dökme akrilik diye bir olay var nasıl olduğunu tam bilmiyorum, bir kalıba mümkün olduğunca ek olmayacak şekilde mümkünse tek parça (küvet gibi) akrilik tank yaptırabiliyorsanız en mükemmeli olur, ve böyle birşey yapılabiliyorsa lütfen buradan paylaşın belki başka yaptırmak isteyenler de olur, ben şu an 150*60*50h akrilik bir tank kullanıyorum taiwan Azoo yapımı, akrilik kalınlığı 10mm...
Siz sağlam bir yöntem bulursanız, yakın bir zamanda farklı ölçüde ben de sipariş vermek isteyebilirim.
Kolay gelsin...
Bu işte başlangıçta ekipman maliyetiniz yüksek olabilir, onu da şöyle düşünebilirsiniz, 2-3 adet büyük tankım var gibi , mesela 3 adet newjet 4500 motorla yukarı basış yaparsınız hem de yedekli olur (arızada), aydınlatmayı t5 olarak 150cmlik 3 adet t5 armatür ve yanında 4-5 adet tekli mh 250 veya 400w armatür olabilir, PS işi biraz masraflı olabilir ama şu anda seçenekler çoğaldı, iyi çalışan ama fiyatı muadillerine göre düşük bir ps düşünülebilir (örn: ati300, deltec yeni serinin büyükleri, bubble magus en büyük boy ne yapıyor bilmiyorum, reef octopus un yeni koni modelleri var 5000 serisi sanırım)...
Dalga içinse mutlaka çözüm bulunur , motor başına uygun fiyatlı koralia magnumların elektronikleri olması lazım bunların bir tek kontrol ünitesi pahalı motorlar ucuz, dalga yapamaz ama sağa sola farklı sürelerle akıntı yapar.
biraz daha üst seviye fiyatlı vortech ler ve tunzeler var,
ya da düz akıntı olarak başlar daha sonra dalgalıya geçilir, closed-loop sistem de olabilir o boyda bir tankta daha uygun maliyete çıkabilirsiniz...
Yapılmaz diye bişey yok sadece malzemenin en efektif olanını saptamak ve kurulumda emek biraz yorucu olabilir.
Sonuçta örnekleri var, bir sumptan 4 tankı idare eden de vardı (erdal bey) bu da onun tek tank hali gibi (tankı yaptıktan sonrası)...

#72 s.semih

s.semih

Palyaço balığı

• Forum Üyesi
  • 47 İleti
  • İsim:s.semih

Yazma tarihi: 18 Ocak 2010 - 21:06

ali bey, hele şu 170x70x70 cmlik tankınızın foto ve videolarını koyunda, sonra 5 metrelik tankı konuşalım samimiseniz

#73 Omcan

Omcan

Acropora

• Forum Üyesi
  • 1.973 İleti
  • Nereden:istanbul/bakırköy
  • İsim:ömer

Yazma tarihi: 18 Ocak 2010 - 21:43

QUOTE(s.semih @ Jan 18 2010, 09:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ali bey, hele şu 170x70x70 cmlik tankınızın foto ve videolarını koyunda, sonra 5 metrelik tankı konuşalım samimiseniz

semih bey;

kimse kimseye birşey ispatlamak zorunda değil.ali bey bu tankı yaptırır yada yaptırmaz.böyle bir tank yaptırmak istiyorum fikir verebilirmisiniz denmiş,herkez kendi fikrini söylüyor.bize düşen fikirlerimizi söylemek,tecrübelerimizi paylaşmak.yaptırır yaptırmaz kendi bileceği iş.

#74 Omcan

Omcan

Acropora

• Forum Üyesi
  • 1.973 İleti
  • Nereden:istanbul/bakırköy
  • İsim:ömer

Yazma tarihi: 18 Ocak 2010 - 22:37

bugün işyerimizdeki tadilat için demir profil vs.almaya gittiğim firmada çeşitli akrilik numuneleri gördüm.ellerindeki en kalın akriliğin 20mm. olduğunu,daha kalını için kalıp olmadığını söylediler.burası toptancı bir firma fakat kendi imalatlarımıdır değilmidir sormadım.belki bahsettiğiniz dökme akrilik bunun gibi birşeydir.eğer lazım olursa firma bilgilerini verebilirim.bire bir görüşüp bilgi alabilirsiniz.

#75 fazil 1905

fazil 1905

Deniz Atı

• Sponsor
  • 963 İleti
  • Nereden:Avcılar - İstanbul
  • İsim:fazıl yılmaz

Yazma tarihi: 19 Ocak 2010 - 18:56

arkadaşlar Ali abi yapacam derse yapar eminim he sistem iyi bir şekilde otururmu orasını bilemem ama bu adam paraya kıyar yapar smile.gif adamın kayseride mini hayvanat bahçesi var kısmetse bu yaz aslan getirecek.

açtığı başlık altına bir çok arkadaşımız yorum yazmış ben kendisini az çok tanırım yapacam dediyse yapar emin olabilirsiniz. yani Ali abi kuru sıkı değildir.

Ali abi gelelim sana ,

abi allah aşkına sana bu çılgın fikirleri kim veriyor bilmem ama sen bu sevdadan vazgeç gel sana dalış eğitimi vereyim o paraylada 10 yıl boyunca her sene 10 gün kızıldenize dalışa götüreyim seni. smile.gif

#76 SEFER

SEFER

Mavi Benekli Vatoz

• Forum Üyesi
  • 2.592 İleti
  • İsim:SEFER BENLİ

Yazma tarihi: 19 Ocak 2010 - 18:57

Ali abi kuru sıkı değildir.

smile.gif güldürdünüz beniyaaa smile.gif

#77 Tweaker

Tweaker

Sarı Tang

• Forum Üyesi
  • 78 İleti
  • Nereden:İstanbul/Maltepe
  • İsim:Emre Çakın

Yazma tarihi: 20 Ocak 2010 - 18:03

QUOTE(agilacan @ Jan 18 2010, 02:17 AM) <{POST_SNAPBACK}>
http://www.reefcentr...d.php?t=1732502
çok konuşan arkadaşlar bu adresi bi ziyaret etsinler
sump kısmını o şekilde yapacak bilgim yok ama akvaryum kısmınıyapabilirim diye düşünüyorum

Beyefendi bu adam Bali de yaşıyor smile.gif Öyle bir akvaryumu Türkiyede o hale getirmenin size masrafı onunkinin en az 4 katı.Aylık masrafı da minumum 2 katı.Yok ben gittim gördüm oraları da ondan biliyorum smile.gif Onu kendinize feyz almayın yani.

Hayırlı işler.

#78 agilacan

agilacan

Sarı Tang

• Forum Üyesi
  • 62 İleti

Yazma tarihi: 20 Ocak 2010 - 19:24

QUOTE(clownfish @ Jan 18 2010, 10:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Tekrar söylüyorum, akrilik akvaryum olacaksa önceden yapılmış büyük akrilik tanklardan bilgi ve yardım alın.
Yapıştırma akrilik tabakaların açılma ihtimali çok yüksek olduğunu söylüyorlar akrifix ile bile yapışsa, bu bir fabrikasyon iş...
Ama bir de dökme akrilik diye bir olay var nasıl olduğunu tam bilmiyorum, bir kalıba mümkün olduğunca ek olmayacak şekilde mümkünse tek parça (küvet gibi) akrilik tank yaptırabiliyorsanız en mükemmeli olur, ve böyle birşey yapılabiliyorsa lütfen buradan paylaşın belki başka yaptırmak isteyenler de olur, ben şu an 150*60*50h akrilik bir tank kullanıyorum taiwan Azoo yapımı, akrilik kalınlığı 10mm...
Siz sağlam bir yöntem bulursanız, yakın bir zamanda farklı ölçüde ben de sipariş vermek isteyebilirim.
Kolay gelsin...
Bu işte başlangıçta ekipman maliyetiniz yüksek olabilir, onu da şöyle düşünebilirsiniz, 2-3 adet büyük tankım var gibi , mesela 3 adet newjet 4500 motorla yukarı basış yaparsınız hem de yedekli olur (arızada), aydınlatmayı t5 olarak 150cmlik 3 adet t5 armatür ve yanında 4-5 adet tekli mh 250 veya 400w armatür olabilir, PS işi biraz masraflı olabilir ama şu anda seçenekler çoğaldı, iyi çalışan ama fiyatı muadillerine göre düşük bir ps düşünülebilir (örn: ati300, deltec yeni serinin büyükleri, bubble magus en büyük boy ne yapıyor bilmiyorum, reef octopus un yeni koni modelleri var 5000 serisi sanırım)...
Dalga içinse mutlaka çözüm bulunur , motor başına uygun fiyatlı koralia magnumların elektronikleri olması lazım bunların bir tek kontrol ünitesi pahalı motorlar ucuz, dalga yapamaz ama sağa sola farklı sürelerle akıntı yapar.
biraz daha üst seviye fiyatlı vortech ler ve tunzeler var,
ya da düz akıntı olarak başlar daha sonra dalgalıya geçilir, closed-loop sistem de olabilir o boyda bir tankta daha uygun maliyete çıkabilirsiniz...
Yapılmaz diye bişey yok sadece malzemenin en efektif olanını saptamak ve kurulumda emek biraz yorucu olabilir.
Sonuçta örnekleri var, bir sumptan 4 tankı idare eden de vardı (erdal bey) bu da onun tek tank hali gibi (tankı yaptıktan sonrası)...

kardeşi çok teşekkür ediyorum sana vediğin bilgiler için bana bu gibi bilgiler lazım benim eksik olduğum konular bunlar sağol tekrardan

#79 agilacan

agilacan

Sarı Tang

• Forum Üyesi
  • 62 İleti

Yazma tarihi: 20 Ocak 2010 - 19:28

QUOTE(ender @ Jan 18 2010, 10:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bugün işyerimizdeki tadilat için demir profil vs.almaya gittiğim firmada çeşitli akrilik numuneleri gördüm.ellerindeki en kalın akriliğin 20mm. olduğunu,daha kalını için kalıp olmadığını söylediler.burası toptancı bir firma fakat kendi imalatlarımıdır değilmidir sormadım.belki bahsettiğiniz dökme akrilik bunun gibi birşeydir.eğer lazım olursa firma bilgilerini verebilirim.bire bir görüşüp bilgi alabilirsiniz.

ender kardeşim çok teşekkür ederim ve o dediğin firmanın bilgilerini verirsen çok sevinirim wink.gif
bi arayıp konuşayım adamları,

#80 agilacan

agilacan

Sarı Tang

• Forum Üyesi
  • 62 İleti

Yazma tarihi: 20 Ocak 2010 - 19:36

QUOTE(fazil 1905 @ Jan 19 2010, 06:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
arkadaşlar Ali abi yapacam derse yapar eminim he sistem iyi bir şekilde otururmu orasını bilemem ama bu adam paraya kıyar yapar smile.gif adamın kayseride mini hayvanat bahçesi var kısmetse bu yaz aslan getirecek.

açtığı başlık altına bir çok arkadaşımız yorum yazmış ben kendisini az çok tanırım yapacam dediyse yapar emin olabilirsiniz. yani Ali abi kuru sıkı değildir.

Ali abi gelelim sana ,

abi allah aşkına sana bu çılgın fikirleri kim veriyor bilmem ama sen bu sevdadan vazgeç gel sana dalış eğitimi vereyim o paraylada 10 yıl boyunca her sene 10 gün kızıldenize dalışa götüreyim seni. smile.gif

smile.gif) fazılım eyvaallah kardeşim ben o sana söylediklerimi buraya eğer yazsaydım bu adam şov yapıyo derlerdi o zaman bazı lüzumsuz arkadaşlara laf atmak düşerdi,
neyse şu kızıldeniz işinide bi ara bi konuşalım bana her yol uyar biliyosun ,
bu fikride kafama geçen sene yurt dışı bi ülkeye gitmiştim orda bi firma kendi zevkine ofisine yaptırmış orda gördüm aklımın bi kenarında kalmıştı , çok az bilgim olduğu ve kayseride bu konuda Dr.hakan abi haricinde bilgi verecek kişi olmadığından buraya başlık açtık pişman ettiler
neyse allah hayırlısını versin,

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı