narwhal

Admin
 • Mesaj sayısı

  5.000
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Days Won

  73

7 takipçi

narwhal hakkında

 • Rank
  Kardinal
 • Doğum tarihi 16-11-1988

İletişim

 • Website
  http://www.resifbolgesi.com

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Helsinki
 • İsim
  Selim

Hakkında

 • Favori Balığım
  Marine betta

Son profil ziyaretçileri

7.276 kez ziyaret edildi
 1. Mürenlerin birçok farklı türü var. Akvaryumunuz hakkında (hacim, ekipman, canlılar) ve düşündüğünüz müren türü hakkında bilgi verebilirseniz daha yardımcı olabiliriz.
 2. 3 tane yellow wrasse biraz fazla olabilir 150 litre için. Onun yerine eğer balıkların girip çıkabileceği yeteri kadar kayalık alan varsa royal gramma düşünebilirsiniz 2 ya da 3 adet.
 3. Triggerların huyu genelde belli bir boya kadar çok sakin, belli bir boydan sonra bir anda çok yırtıcı olmaya başlaması. Sakin ve resif uyumlu bir tür arıyorsanız blue throat ya da sargassum trigger olabilir.
 4. Wrasse'lerin çoğu harem balığıdır. Eğer akvaryumunuz büyükse, 3 adet yavru aldığınızda en güçlüsü erkeğe dönüşür. 3 adet yellow wrasse düşünebilirsiniz.
 5. Bu tamamen farklı bir tedavi yöntemi. Yukarıda bahsettiğimiz ve video'da gösterilen yöntem Tatlı Su Banyosudur. Tatlısu banyosu yukarıda da yazdığım gibi genellikle Brooklynella, solungaç parazitleri, siyah benek ve Amyloodinium hastalıklarında kullanılan bir yöntem. Bu yöntemde balık çok kısa süre (hastalığa ve balığa göre 10 dakikaya kadar sürebilir) su sıcaklığı ve pH değeri balığın geldiği akvaryumla aynı olan tatlı su içerisinde bekletilir. Kesin sonuca ulaştıran bir tedavi yöntemi değildir çünkü çoğu zaman parazitlerin bir kısmı balığın üzerinde kalır. Balığı rahatlatmak ve zaman kazanmak için uygulanır. Sizin bahsettiğiniz yöntem ise Düşük Tuzluluk ya da diğer adıyla Osmotik Şok Terapisi (OŞT). Bu özellikle beyaz benek üzerinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir fakat uzun sürer ve karantina akvaryumu olması gerekir uygulanması için. Balıklar düşük tuzluluğa uyum sağlayabilirler, fakat beyaz benek paraziti gibi dış parazitler uzun süre yaşayamaz. Bu tedavi yönteminde karantina akvaryumu öncelikle ana akvaryumla aynı tuz yoğunluğunda suyla doldurulur, hasta balık eklendikten sonra tuz yoğunluğu yavaş yavaş düşürülür ve bir süre 1,009 - 1,008 seviyesinde tutulduktan sonra tuz yoğunluğu tekrar yavaş yavaş normal seviyesi çekilir. İki tedavi yöntemini karıştırmanızı önermem çünkü geleneksel şekilde yapıldığında bile her zaman sonuç vermeyen tedavi yöntemleri bunlar. Yanlış uygulandığı taktirde balığı strese sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Örneğin: - Tatlı Su Banyosu 0,03 - 0,05 gibi bir tuzlulukta çok etkili olmayacaktır çünkü birçok parazit düşük tuzlulukta daha uzun süre hayatta kalabilir. Saf tatlı su uyguladığınızda dahi hastalığı %100 iyileştirmeyen bir tedavi yöntemi, biraz tuzlusuda daha da etkisiz olacaktır. - Düşük Tuzluluk yönteminde ise, tuzlu suyun yoğunluğunu 1,010 - 1,011 gibi bir seviyeye getirdiğinizde dahi beyaz benek üzerinde bir etkisi görülmeyebilir çünkü beyaz beneğe neden olan parazit 1,008 - 1,009 üzerindeki tuzluluk seviyelerinde hayatta kalabilir.
 6. En önemli konulardan biri tatlısuyun pH ve sıcaklık değerlerinin akvaryumla aynı olması. Eğer pH'ı artırmadan direkt tatlısuya atarsanız, balığın ölme riski oldukça yüksek.
 7. Başınız sağ olsun Deniz abi.
 8. Tuzluluğu 1,016'ya çekmek ve ısıyı yükseltmek pek etkilemez. Burada yapılmaya çalışılan balığın yaşayabileceği fakat parazitlerin yaşayamayacağı koşulu yaratmaktır fakat beyaz benek paraziti 30 derece sıcaklıkta ve 1,016 yoğunlukta rahatlıkla yaşamını sürdürür. Beyaz benek paraziti ancak 1,009 tuzlu su yoğunluğunda ölmeye başlar, bunun için de mutlaka bir karantina akvaryumu gerekir. 1,5 aylık bir akvaryumda 2 adet büyük balık ve 5 adet küçük balık olması doğru değil, çok hızlı ekleme yapmışsınız. Yellow tang ve foxface gibi balıklar oturmuş bir akvaryuma ihtiyaç duyarlar.
 9. Tatlı su banyosu hastalıkları tedavi etmek için yeterli değildir fakat balığı rahatlatmak ve zaman kazanmak için oldukça yararlı bir yöntemdir. Özellikle Brooklynella, solungaç parazitleri, siyah benek ve Amyloodinium hastalıklarında yardımcı olacaktır. Videoda da görüldüğü gibi bir balıkta solungaç paraziti olduğunu tespit etmek için de kullanılabilir.
 10. Güzel olmuş tebrikler!
 11. Birkaç konuyu açıklığa kavuşturmak lazım gibi geldi. Bakteriler birçok yüzeyde yaşayabilir; akvaryumun camından, kum tanelerine, ekipmanların üzerinden canlı kayalara kadar. Canlı kayalar girintili çıkıntılı olduğu için elbette çok daha fazla yüzey alanı sağlar. Canlı kayaların üzerinde koku yapan ya da suyu kirleten canlılar bakteriler değil, genelde diğer mikro organizmalar ve yosunlardır. Çamaşır suyu ve benzer kimyasallar kullanmanızı önermem. Çeşme suyuyla iyice yıkadıysanız akvaryumda kürleyebilirsiniz ışığı açmadan.
 12. Harlequin karides çok hızlı bitiriyor Asterina'ları. Gerçekten devasa bir akvaryumunuz ve çok fazla Asterina popülasyonu yoksa almanızı önermem çünkü yalnızca denizyıldızıyla besleniyorlar. Asterina'ların birçok türü var, bazıları mercanlarla beslenirken bazıları tamamen resif uyumlu. Mercanlarla beslenenler genelde koyu renk oluyor (gri ya da kahverengi). Sizinkiler fotoğraftan görüldüğü kadarıyla tamamen beyaz. Beyaz olanların genelde akvaryumdaki canlılara bir zararı yok, o nedenle mercanlara dadandıklarını gözlemlemediyseniz akvaryumdan çıkarmanıza gerek yok.
 13. 4 adet eklerseniz, eş tutan ikisi diğer ikisini öldürebilir. Başka çeşit koyup koymamakla herhangi bir ilgisi yok, palyaçoların en saldırgan olduğu tür diğer palyaçolardır. İlla denemek istiyorsanız, bulabildiğiniz en ufak bireyleri seçip hepsini aynı anda eklemeniz daha doğru olur.
 14. Sanırım yanlış anlama olmuş, çift olarak bakmalısınız derken tek çiftten bahsediyordum. Doğada birçok farklı tür palyaçobalığı aynı bölgede bulunabilir. Anemonlarını diğer türe kaptırmamak için, palyaçolar iç güdüsel olarak diğer palyaçobalıklarına karşı oldukça agresif ve bölgecidir. Özellikle akvaryuma alıştıktan ve yetişkinliğe eriştiklerinde bu daha da farkedilir. Bu nedenle tek bir çift seçip, onunla devam etmenizi öneririm. Akvaryumunuz 90 litre olduğu için çok fazla balık eklemenizi önermem. Canlı kaya eklediniz mi akvaryuma?
 15. Palyaçolara mutlaka çift olarak bakmalısınız, özellikle bu boyutta bir akvaryumda yoksa kavga ederler. Snowflake, onyx gibi percula ve ocellaris varyeteleri birbirleriyle eş tutabilirler, sorun olmaz. İki adet ufak boyda bireyi aynı anda eklemeniz yeterli olacaktır.