narwhal

Admin
 • Mesaj sayısı

  5.015
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Days Won

  75

narwhal hakkında

 • Rank
  Kardinal
 • Doğum tarihi 16-11-1988

İletişim

 • Website
  http://www.resifbolgesi.com

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Helsinki
 • İsim
  Selim

Hakkında

 • Favori Balığım
  Marine betta

Son profil ziyaretçileri

7.710 kez ziyaret edildi
 1. Balıkların beslenme ihtiyaçları balığın türüne ve akvaryumunuza göre değişir fakat çoğu resif balığı doğada gün boyu beslendiği için balık ilgi göstermeye kadar beslemek pek doğal değil. Gün içerisinde az miktarda fakat sık beslenme en ideali. Tang ve blenny gibi otçul balıklar kayaların üzerinde oluşan yosunlarla da öğünlerini takviye ederler, akvaryumda yeteri kadar canlı kaya ve yosun oluşumu olması bu türler için önemli. Bunun yanında nori gibi deniz yosunları da ekleyebilirsiniz. Palyaço ve özellikle chromis gibi planktivor (plankton ile beslenen) balıkları ise günde en az birkaç defa protein ağırlıklı besinlerle beslenmeli.
 2. Yılan yıldızlarının mercanlara bir zararı genelde olmaz. Ne kadar oldu mercanı alalı?
 3. Ben de bir süre beslemiştim bu türü, oldukça ilginç bir canlı. Podlar, karidesler, kurtler ile besleniyordur büyük ihtimalle fakat 1 ay geçtiyse en kısa sürede beğeneceği bir yem bulmanızı tavsiye ederim. Cinsiyet belirleme için kuyruk ve karın yüzgeçlerine bakmak gerekiyor. Erkeklerde yüzgeçlerin etrafında ince siyah bir çerçeve bulunuyor (yetişkinlerde).
 4. Farklı türler yerine birden fazla flame angel bakabilirsiniz. Bu türler doğada ufak gruplar halinde yaşar ve sürünün en güçlüsü cinsiyet değiştirip erkek olur. Mevcut flame angel'ın yanına kendisinden daha küçük bir yada iki birey eklemeniz yeterli olacaktır.
 5. Kullandığınız su ve tuza bağlı biraz da. RO ve içerisinde organik bilesenler içermeyen bir tuz markası kullandıysanız hareketsiz de olsa kullanabilirsiniz.
 6. Bayrakbalığı ya da bannerfish İngilizce adı ile. Ansiklopedimizde bu tür ile ilgili bilgi bulabilirsiniz:
 7. Tropikal ülkelerin birçoğunda da oldukça fazla kısıtlama var. Örneğin Filipinler, Sri Lanka, Vietnam gibi ülkelerde yalnızca balık ihracatına izin veriliyor, mercan yasak. Birçok tropikal ülkede hem balık, hem mercan ihracatı yasak. Hawaii'de balık ithalatına izin var fakat yerel örgütler bunu da engellemeye çalışıyor. Tayland ve Malezya dünyanın en önemli resiflerine sahip olmasına rağmen bildiğim kadarıyla denizden yakalanan canlıların ihracatı yasak. Bunların dışında deniz canlılarının yasal olduğu bazı bölgelerde büyük çevresel sorunlar yaşanıyor. Örneğin Filipinler'de siyanür avcılığı nedeniyle resifler birçok bölgede ölü halde. Diğer ülkelerde palyaçobalığı ve blue tang gibi bazı türlerin sayısı yok denecek kadar azalmış. Dediğiniz gibi yasal düzenlemeler yapılacaksa eğer bunun için ticari firmanın izin için gerekli mercilere başvurması gerekir. Tahmin ediyorum yerli canlı kayalar için zaten benzer bir prosedür takip ediliyor. Fakat yukarıda bahsettiğim gibi Türkiye çevresindeki türlerin çoğu koruma altında, çünkü sayıları tropikal denizdeki canlıları oranla çok daha az. Bu nedenle yasal düzenleme yapılsa bile birçok tür koruma altında olduğu için bu türleri kapsamayacaktır. Forumumuzda yerli canlıların satışının yasak olmasının bir diğer nedeni de kendi tecrübelerimizden kaynaklanıyor. Bazı satıcılar para kazanmak için akvaryumda yaşama ihtimali bir olmayan türleri denizden toplayıp, yeni başlayanlara satmaya çalışıyorlar. Hobiciler olarak böyle bir kazanca zaten izin vermememiz gerek.
 8. Eğer yem alıyor ve sağlıklı davranıyorsa sorun olmaz. Bol protein ve deniz ürünü ağırlıklı bir beslenme ile kendini toparlayacaktır. Fakat akvaryumdaki başka bir canlı yaptıysa eğer tekrar edebilir, o zaman da ölümcül olabilir. Kaç adet chromis var toplamda akvaryumda?
 9. Ansiklopedimizde de mandarinbalıkları hakkında bilgi bulabilirsiniz. http://www.resifbolgesi.com/ansiklopedi/ansiklopedi.html/denizbaliklari/callionymidae/
 10. Başka bir balık ya da kayalarınızla gelen yengeç benzeri bir canlı yapmış olabilir.
 11. Ne tür canlılar beslemeyi planlıyorsunuz?
 12. Merhaba, Benimle özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Saygılar
 13. DNA testi yapmak gerek Yavru istiridyeleri fitoplankton ile beslemen iyi olur. Direkt üstüne değil verme yalnız, akvaryuma boşalt.
 14. Mesajınız için teşekkürler Kenan Bey. Önerinizi dikkate alacağız.
 15. @kenan.b Akdeniz'de bildiğiniz gibi su sıcaklığı oldukça düşüyor. Bu nedenle birçok yerli canlı akvaryumlarımızla uzun süre yaşamıyor. Bazı canlılar tropikal sıcaklıklara hiç uyum gösteremezken, uyum sağlayabilenlerde metabolizma sıcak suda yükseldiği için ömürleri kısalıyor ya da farklı hastalıklar görülebiliyor. Deniz akvaryumunun amacı deniz canlıları üzerinden ekonomik değer elde etmek değil, onlara en uygun ortamı sağlayabilmek. Bu nedenle yerli canlılara ancak soğuk su akvaryumlarında bakılmalı. Bu nedenle ruhsatlı olsun olmasın, yerli canlıların satışı forumumuzda yasaktır çünkü bu canlıların uzun süre yaşama şansı yoktur. Forumları gezerseniz tropikal akvaryumlara uyum sağlayamayan kırmızı denizyıldızı, salyangoz, denizatı, karabaş balığı gibi canlıları yeni başlayanlara 'kolay' diye satmaya çalışan dolandırıcılara rastlayabilirsiniz. Bizim Resif Bölgesi olarak görevimiz bu kişileri engellemek çünkü öleceğini bile bile birileri para kazanacak diye korumamız gereken canlılarımızı satışına izin vermemiz etik olmaz. Fakat gerçekten Akdeniz canlılarına bakmak isteyen üyelerimiz varsa onları elbette desteklemek isteriz. İtalya ve Fransa'da Akdeniz akvaryumları oldukça yaygın hobiciler arasında. Bu akvaryumlar için soğutucu elbette şart.