narwhal

Admin
 • Mesaj sayısı

  4.983
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Days Won

  73

5 takipçi

narwhal hakkında

 • Rank
  Kardinal
 • Doğum tarihi 16-11-1988

İletişim

 • Website
  http://www.resifbolgesi.com

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Helsinki
 • İsim
  Selim

Hakkında

 • Favori Balığım
  Marine betta

Son profil ziyaretçileri

7.131 kez ziyaret edildi
 1. Masa üzerinde fotoğrafı varsa gönderebilir misin Eser?
 2. Filipinler'deyken deniz akvaryumları için balık toplayan balıkçılarla da tanışmak istedim. Özellikle ne koşullarda yaşadıklarını ve balıkların ne şekilde yakalandığını görmek için. Filipinler Endonezya'dan sonra en büyük ikinci deniz akvaryumu canlısı ihracatçısı. Fakat yasalar gereği yalnızca balık ve karides, yengeç gibi canlıların ihracatına izin var, mercan çıkarılması yasak. Siyanür kullanımı da Filipinler'de oldukça yaygın. Birçok balıkçı deniz akvaryumu balıklarını siyanürle avlıyor, çünkü balık başına çok az para kazanıyorlar (yaklaşık 1 TL). Bu nedenle birçok balıkçı, yeterli sayıda balık toplayıp satabilmek için siyanür kullanıyor. Siyanür ile balıkların birçoğu yolda ya da akvaristlerin akvaryumlarında ölüyor, fakat daha da önemlisi siyanür kullanılan bölgelerdeki mercanlar ölüyor ve resife çok büyük zarar veriyor. Marine Aquarium Council (Deniz Akvaryumu Konseyi) adlı bir sivil toplum kuruluşu yıllar önce Filipinler'de siyanür kullanımını sonlandırmak için bir proje gerçekleştirmiş. Pilot bölgeler seçerek, bu bölgelerde yaşayan balıkçılara ağla avlanma yöntemlerini öğretmişler ve gerekli ekipmanları tedarik etmişler. Aynı zamanda bu balıkçılara MAC sertifikası vererek, Amerika'daki hobicilerin MAC sertifikalı balık alabileceği bir sistem geliştirdiler. Amerika'da balık satışı yapan bazı sitelerde, hala "balıklarımız MAC sertifikalıdır" ibaresi görebilirsiniz. Ben de bu MAC projesinin yapıldığı adalardan birine ziyarete gittim. MAC projesi sona erdi ama balıkçılar hala ağlarla yakalıyorlar balıklarını. Siyanür kullanmadıklarını, mercanlar için zararlı olduklarını söyledikler. Denizden bir pompa yardımıyla resimdeki tanklara su veriliyor, fakat elektrik yalnızca kısıtlı bir zaman mevcut. Bu tesis Mac'ın arka bahçesinde duruyor. Mac ihracatçı ile balıkçılar arasında aracı. Balıkları balıkçılardan satın alıp, ufak bir karla ithalatçılara satıyor. Balıkçılar balığa çıktıktan sonra, yakaladıklarını hemen Mac'ın tanklarına ekliyorlar ve ihracatçı gelip siparişlerini alana kadar bekliyorlar. Tankların içerisinde birçok farklı canlı var Mandarinler bölgede oldukça yaygın Tomato, clarkii, percula, maroon, saddleback clown türlerinin hepsi bölgede mevcut Balıkçılar avdan geri dönüyorlar Balıkçıların yakaladıklarını Mac kendi tanklarına koyuyor Uzun süre beklemesi gereken canlılar delikli pet şişelerin içerisine konup alıcı çıkana kadar denizde bekletiliyor.
 3. Olango Adası deniz akvaryumu sektörü için balık toplayan balıkçıların yaygın olarak bulunduğu bir yer. Cebu Uluslararası Havaalanı'na yakınlığı nedeniyle bu adada akvaryum sektörü yaygınlaşmış fakat siyanür kullanımı ve dinamit balıkçılığı gibi nedenlerden dolayı resifler oldukça zarar görmüş. Adada Eco-Tourism Park denilen bir mangrov parkı da mevcut. Mangrovlardan oluşan bu doğa parkından birkaç görüntü. Fotoğraflarda yeni dikilen mangrovları ve arkasındaki mangrov ormanlarını görebilirsiniz. Fotoğraflar gelgit alçakken çekildi.
 4. Selamlar, 9 Ocak tarihine kadar Filipinler'de olacagim ve bu sure icinde hem resiflerin korunmasi ve restorasyonu, ayni zamanda deniz akvaryumu sektorunun surdurulebilirligi uzerine calisan dernek ve kurumlarla elimden geldigince gorusmeyi ve sizlerle bu baslik altinda paylasmayi planliyorum. Ilk gorustugum dernek Filipinli dalgiclarin olusturdugu Sangkalikasan. Filipinlerin bircok yerinde, kotu kosuldaki resifleri restore etmek icin frag seklindeki mercanlari platformlarin uzerinde yetistirip belirli bir boya ulastiktan sonra tekrar uygun kayaliklara dikiyorlar. Benim daldigim yer Subic Bay denilen bir koy. Koy oldugu icin su oldukca bulanik fakat Acroporalar ve cesitli mercanlar buraya yeniden dikilmis. Moorish idol, palyacobaligi, wrasse turleri, damsel turleri, pufferlar cok cesitli olmasa da kiyiya 50 metre uzakliktaki mercan dikilen bu bolgede mevcut.
 5. Eski fotoğraflardan
 6. Mavi linkia için biraz erken doğrusu. Bu denizyıldızları dışarıdan besin almıyor ve canlı kayalar üzerindeki bakteri kolonileriyle besleniyor, bu nedenle büyük ve eski akvaryumlara ihtiyaçları var. Yosun tüketmez.
 7. Hakan Bey sizin ki de düzeldi mi?
 8. Bana 3 adet Aşkın abi
 9. Kontrol edip geri dönüş yapacağım
 10. Spam klasörünü kontrol ettiniz mi?
 11. Bu sorunu yaşayan başka üyemiz var mı? Özel mesaj geldiğince mail alıyor musunuz? Fırat Bey sağ üst menüden Hesap Ayarları bölümüne girerseniz eğer, açılan sayfanın sağ tarafında bulunan 'Bildirim Ayarları'na tıklayın. Bildirim ayarları sayfasından hangi konularda mail aldığınızı ayarlayabilirsiniz. Sayfa şu an İngilizce fakat en kısa sürede Türkçe'ye çevireceğiz. Messenger kısmı özel mesajları kapsıyor ve e-posta bildirimlerinin açık olması gerekiyor.
 12. Beyaz dışkı genelde iç parazitin göstergesidir. İç parazit bazen sağlıklı beslenme ve su koşulları iyi olduğu taktirde kendi kendine düzelebilir. İlk seferde biraz fazla balık eklemişsiniz, o nedenle beyaz benek normaldir. Özellikle tangler biraz daha oturmuş akvaryum, stabil su koşulları ve yosun gelişimi olan tanklarda daha rahat ederler. Sarımsak da yardımcı olacaktır.
 13. Özel olarak bir besleme yapıyor musunuz Yakup Bey?
 14. Takvim alanlar memnun mu takvimlerinden acaba? Kullanılıyor mu? 2017 yaklaşıyor
 15. Bu tür hakkında yurtdışında kumdaki tüm mikro canlıları tüketip kumu öldürdüğü, hepsini tükettikten sonra da yavaş yavaş açlıktan öldüğü söyleniyor. Sizin deneyiminiz nedir bu tür ile? 1 yıldan fazla besleyen var mı?