narwhal

Admin
 • Mesaj sayısı

  5.008
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Days Won

  75

narwhal hakkında

 • Rank
  Kardinal
 • Doğum tarihi 16-11-1988

İletişim

 • Website
  http://www.resifbolgesi.com

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Helsinki
 • İsim
  Selim

Hakkında

 • Favori Balığım
  Marine betta

Son profil ziyaretçileri

7.480 kez ziyaret edildi
 1. Eğer yem alıyor ve sağlıklı davranıyorsa sorun olmaz. Bol protein ve deniz ürünü ağırlıklı bir beslenme ile kendini toparlayacaktır. Fakat akvaryumdaki başka bir canlı yaptıysa eğer tekrar edebilir, o zaman da ölümcül olabilir. Kaç adet chromis var toplamda akvaryumda?
 2. Ansiklopedimizde de mandarinbalıkları hakkında bilgi bulabilirsiniz. http://www.resifbolgesi.com/ansiklopedi/ansiklopedi.html/denizbaliklari/callionymidae/
 3. Başka bir balık ya da kayalarınızla gelen yengeç benzeri bir canlı yapmış olabilir.
 4. Ne tür canlılar beslemeyi planlıyorsunuz?
 5. Merhaba, Benimle özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Saygılar
 6. DNA testi yapmak gerek Yavru istiridyeleri fitoplankton ile beslemen iyi olur. Direkt üstüne değil verme yalnız, akvaryuma boşalt.
 7. Mesajınız için teşekkürler Kenan Bey. Önerinizi dikkate alacağız.
 8. @kenan.b Akdeniz'de bildiğiniz gibi su sıcaklığı oldukça düşüyor. Bu nedenle birçok yerli canlı akvaryumlarımızla uzun süre yaşamıyor. Bazı canlılar tropikal sıcaklıklara hiç uyum gösteremezken, uyum sağlayabilenlerde metabolizma sıcak suda yükseldiği için ömürleri kısalıyor ya da farklı hastalıklar görülebiliyor. Deniz akvaryumunun amacı deniz canlıları üzerinden ekonomik değer elde etmek değil, onlara en uygun ortamı sağlayabilmek. Bu nedenle yerli canlılara ancak soğuk su akvaryumlarında bakılmalı. Bu nedenle ruhsatlı olsun olmasın, yerli canlıların satışı forumumuzda yasaktır çünkü bu canlıların uzun süre yaşama şansı yoktur. Forumları gezerseniz tropikal akvaryumlara uyum sağlayamayan kırmızı denizyıldızı, salyangoz, denizatı, karabaş balığı gibi canlıları yeni başlayanlara 'kolay' diye satmaya çalışan dolandırıcılara rastlayabilirsiniz. Bizim Resif Bölgesi olarak görevimiz bu kişileri engellemek çünkü öleceğini bile bile birileri para kazanacak diye korumamız gereken canlılarımızı satışına izin vermemiz etik olmaz. Fakat gerçekten Akdeniz canlılarına bakmak isteyen üyelerimiz varsa onları elbette desteklemek isteriz. İtalya ve Fransa'da Akdeniz akvaryumları oldukça yaygın hobiciler arasında. Bu akvaryumlar için soğutucu elbette şart.
 9. Mürenlerin birçok farklı türü var. Akvaryumunuz hakkında (hacim, ekipman, canlılar) ve düşündüğünüz müren türü hakkında bilgi verebilirseniz daha yardımcı olabiliriz.
 10. 3 tane yellow wrasse biraz fazla olabilir 150 litre için. Onun yerine eğer balıkların girip çıkabileceği yeteri kadar kayalık alan varsa royal gramma düşünebilirsiniz 2 ya da 3 adet.
 11. Triggerların huyu genelde belli bir boya kadar çok sakin, belli bir boydan sonra bir anda çok yırtıcı olmaya başlaması. Sakin ve resif uyumlu bir tür arıyorsanız blue throat ya da sargassum trigger olabilir.
 12. Wrasse'lerin çoğu harem balığıdır. Eğer akvaryumunuz büyükse, 3 adet yavru aldığınızda en güçlüsü erkeğe dönüşür. 3 adet yellow wrasse düşünebilirsiniz.
 13. Bu tamamen farklı bir tedavi yöntemi. Yukarıda bahsettiğimiz ve video'da gösterilen yöntem Tatlı Su Banyosudur. Tatlısu banyosu yukarıda da yazdığım gibi genellikle Brooklynella, solungaç parazitleri, siyah benek ve Amyloodinium hastalıklarında kullanılan bir yöntem. Bu yöntemde balık çok kısa süre (hastalığa ve balığa göre 10 dakikaya kadar sürebilir) su sıcaklığı ve pH değeri balığın geldiği akvaryumla aynı olan tatlı su içerisinde bekletilir. Kesin sonuca ulaştıran bir tedavi yöntemi değildir çünkü çoğu zaman parazitlerin bir kısmı balığın üzerinde kalır. Balığı rahatlatmak ve zaman kazanmak için uygulanır. Sizin bahsettiğiniz yöntem ise Düşük Tuzluluk ya da diğer adıyla Osmotik Şok Terapisi (OŞT). Bu özellikle beyaz benek üzerinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir fakat uzun sürer ve karantina akvaryumu olması gerekir uygulanması için. Balıklar düşük tuzluluğa uyum sağlayabilirler, fakat beyaz benek paraziti gibi dış parazitler uzun süre yaşayamaz. Bu tedavi yönteminde karantina akvaryumu öncelikle ana akvaryumla aynı tuz yoğunluğunda suyla doldurulur, hasta balık eklendikten sonra tuz yoğunluğu yavaş yavaş düşürülür ve bir süre 1,009 - 1,008 seviyesinde tutulduktan sonra tuz yoğunluğu tekrar yavaş yavaş normal seviyesi çekilir. İki tedavi yöntemini karıştırmanızı önermem çünkü geleneksel şekilde yapıldığında bile her zaman sonuç vermeyen tedavi yöntemleri bunlar. Yanlış uygulandığı taktirde balığı strese sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Örneğin: - Tatlı Su Banyosu 0,03 - 0,05 gibi bir tuzlulukta çok etkili olmayacaktır çünkü birçok parazit düşük tuzlulukta daha uzun süre hayatta kalabilir. Saf tatlı su uyguladığınızda dahi hastalığı %100 iyileştirmeyen bir tedavi yöntemi, biraz tuzlusuda daha da etkisiz olacaktır. - Düşük Tuzluluk yönteminde ise, tuzlu suyun yoğunluğunu 1,010 - 1,011 gibi bir seviyeye getirdiğinizde dahi beyaz benek üzerinde bir etkisi görülmeyebilir çünkü beyaz beneğe neden olan parazit 1,008 - 1,009 üzerindeki tuzluluk seviyelerinde hayatta kalabilir.
 14. En önemli konulardan biri tatlısuyun pH ve sıcaklık değerlerinin akvaryumla aynı olması. Eğer pH'ı artırmadan direkt tatlısuya atarsanız, balığın ölme riski oldukça yüksek.
 15. Başınız sağ olsun Deniz abi.