Jump to content

deepnblue

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  184
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

1 takipçi

deepnblue hakkında

 • Rank
  Sohal Tang

Profil Bilgileri

 • Nereden
  İstanbul
 • İsim
  Onur

Son profil ziyaretçileri

3.393 kez ziyaret edildi
 1. Türünü bilmiyorum ve sayıları inanılmaz arttı..

  Digitate hydroid. Bu gibi durumlarda "reef tank hitchhikers guide" "reef tank critter id" gibi aramalar yaparsanız fotoğraflı rehberlerle sonuca daha hızlı ulaşırsınız.
 2. Bu ne yosunu ???

  Beyaz kullan da Hopar'ın kendi lambalarını kullanma. Giesemann pure actinic de royal blue led varken gereksiz. 3 Sylvania Marinestar + 3 Sylvania Coralstar 2 Sylvania Marinestar + 4 Sylvania Coralstar 3 Ati Coral Plus + 3 Sylvania Coralstar 2 Ati Coral Plus + 4 Sylvania Coralstar 3 Ati Coral Plus + 3 Ati Blue Plus 2 Ati Coral Plus + 4 Ati Blue Plus Gerisi maviyi ne kadar sevdiğine ve bütçene kalıyor.
 3. Bu ne yosunu ???

  Bu 3 lambadan kurtulmanı öneririm. Ucuz yollu olsun dersen Sylvania Marinestar güzel lamba 15000K 3 coralstar 3 marinestar 4 coralstar 2 marinestar
 4. Bu ne yosunu ???

  Selam Orkun. Aslında maşa yerine hortumla sifon yapmanı tavsiye ederdim ama artık olan olmuş. Maşayla kalıp halinde toplarken akıntı motorunu mutlaka kapatmalısın. Kopup uçuşan parçalar daha çok dağılmasına sebep olabilir. Toplama işi bittikten sonra akıntıyı arttır. Akıntı motorun kademeli bir model değilse, yönünü mercanlara direkt gelmeyecek şekilde kuma doğru verebilirsin. Aydınlatmaya birkaç gün sadece aktinik olarak devam et. Baktın ki yosunda azalma veya duraklama yok ve aksine tam gaz devam ediyor o zaman süreyi günde 2-3 saate kadar indir. Hem led hem T5 kullanıyorsan 3 gün birini 3 gün diğerini yakarak hangisinin daha çok azdırdığını anlayabilirsin. Bu arada yemlemeyi olabildiğince azalt ve bakteri besini gibi şeyler kullanma. Sorunun kaynağı ışık mı yoksa sudaki besin fazlalığı mı onu bulmak sana kalıyor
 5. Aquaforest marka tüm ürünler Türkiye’de!  

  Life bio fil kullanan varsa yorum alabilir miyiz? Nitratta dişe dokunur farklar yaratıyor mu?
 6. Bulunduğunuz yerde Ati Blue Plus bulamazsanız Sylvania Coralstar da olur.
 7. Marmara da tropic wrassemi ?

  Güneyde lapinagillerden bolca var ama Marmara'yı bilemedim. Özellikle gün balığı. Belki sizin gördüğünüz de gün balığıdır. Ornate wrasse diye aratırsanız karşılaştırabilirsiniz.
 8. Ultra clear yada extra clear

  Ölçü sanırım 80x60x45y olacak? Yanları da 10mm yapsanız daha bir güvenli olur diye düşünüyorum.
 9. Jebao Sw Serisi Dalga Motorları

  Balta olmasın demiştim ama bana göre de ömrü en fazla 2 yıllık motorlar. Bir sabah kalkıyorsunuz ve motor çalışmıyor. Yine de parası olana nanolar için güzel boyutlar.
 10. 60 watt yeterli gelir mi?

  Arkadaşlar 90x45x45'e 30 royal mavi, 15 beyaz, 15 normal mavi içeren 60 wattlık bir led armatür yeterli gelir değil mi? Şu anda 3x39 T5 kullanıyorum. Lambalar da 2 aktinik 1 beyaz, şu haliyle yumuşak mercanlara fazlasıyla yetiyor. Kıyas olarak Giesemann Pulzar'a baktım. 87 cm kasada toplam 52 watt led var. 36 beyaz, 4 yeşil, 16 mavi, 4 kırmızı, 12 royal mavi koymuşlar. Toplam 72 led. Ne dersiniz?
 11. akıntı motoru olarak ne kullanıyorsunuz ?

  Bu biraz 90'ların anketi gibi olmuş
 12. Cyano ve sakal yosunu baş edemiyorum !

  Bence de antibiyotik kullanmak son seçenek bile olmamalı. Ayrıca bu kadar yeni ve canlısı az bir akvaryumda np pro kullanmak gereksiz olmuş. Benim önerim mangrovlar sumptaysa yumuşak mercanları da oraya alıp, akvaryumun ışıklarını en az 2 hafta tamamen kapalı tutmak. Sonra da probio s ve haftalık su değişimine devam edip, aktif karbon ve bulabildiğin çoğu temizlik ekibinden türler eklemek.
 13. 260x70x65 denize geçiş.

  Sumpı ve yedek su haznesini baştan yaptırıp, içine sadece battal boy bir ps koyup, aylık ortalama 500 ml bakteri besini ve su değişimi için ortalama 5 kilo tuz giderlerini göze alıp, aydınlatmayı da power ledle çözebilirseniz çok güzel bir balık akvaryumu olabilir.
 14. JNS - WS-1 yada TUNZE 9002

  Ahı gitmiş vahı kalmış bir 9002'dense (ki ws1'i bulamama ihtimaliniz çok yüksek) 9001 daha isabetli bir tercih olacaktır. Bu arada 180 litrede 9001 kullanıyorum, çılgın bir sps tankı planlamıyorsanız yeter de artar. Sumpınıza sığsaydı hiç uzatmadan 9004 derdim.
×