5 Metrelİk Akvaryum

Bu konuda 121 ileti var

Oluşturuldu: · Mesajı raporla

MERHABA ARKADAŞLAR

EVİMİN GEL Bİ YERİNE 5 METREK Bİ AKVARYUM YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM

KAFAMDA İ PLANIM VAR ŞEKİL VE ÖZELLİKLE ALAKALI, AMA YAPIM AŞAMASINDA KAÇIRDIĞIM İNCE DETAYLAR OLABİLİR

BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMANIZI BEKLİYORUM , HER TÜRLÜ BİLGİ VE FİKRE İHTİYACIM VAR ŞİMDİDEN SAĞOLUN ARKADAŞLAR

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

akvaryumu yapmak sorun değil de canlıları yaşatacak sistemi 5 metrelik akvaryumda bulundurmak baya külfetli olur...uzun uzun konuşalım yüz yüze bir aara selamlar saygılar....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

5 metrelik akvaryum için min 60 yükseklik ve 60 en diye düşünürsek yaklaşık 1800 litre yapar.

kurulum çok maliyetli olacaktır. bakım giderleri de çok yüksek olacaktır. bakım için ayırmanız gereken vakit de çok fazla olacaktır.

hobide bazı şeyleri tecrübe ederek öğreniyorsunuz. eğer hobide yeni iseniz bu öğrenme-tecrübe maliyeti de fazla olacaktır.

Eğer para sorunu yok ise de en azından tecrübe kazanmak için 300 litre ile başlamak mantıklı olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

maliyet gerçekten çok yüksek olur düşenemiyorum bile :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Kurulum deniz akv. olarak Kabaca 10.000TL yi geçer. Aylık elektrik masrafı ısıtıcı soğutucu ışık vs 300-400 tutar. Profesyonel bakım yaptırmalısınız o da aylık 300-500 arası. yem su vitamin derken aylık masrafı 750-1000tl.

çok para.....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Balık ve canlılar hariç tabiki. Onlar kişiye göre değişir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

15 ile 20 bin arası cıkar sanırım öle bir tank....cok maaliyet

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

yan yana 5 tane 1 metrelik akvaryum yaptırın, bunları koyarken basamak gibi birşeyin üstüne yerleştirin, her biri diğerinden 5-10 cm yükseklikte olsun, su üstten diğerine taşsın, sonra diğerine , en son akvaryumda su kimyasını halledersiniz, bu şekil daha uygun olur gibi geliyor ama ekosistemi sürekli camlar ile sınırlamak yapmak istediğinize ters düşebilir :rolleyes:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

5 metre boyda yapacaksanız eni de biraz geniş tutun derim, en azında arada dalarsınız :) karayiplere gitmiş kadar olursunuz :)

dalga geçmiyorum emin olun ben böyle bir akvaryum yapacak güce ve alana sahip olsam emin olun 5metreye 5 metre yapardım, derinliği de1.20 cm falan düşünürdüm.

yukarıdaki maddi durumlar müsaitse tabi. ayda en az 2binlirayı gözden çıkarın derim.!!!!!

ya da nano en iyisi :)

2000 tl çünkü bir sürü canlı alacaksınız doldurmak için. sadece bakım elektrik falan bşşey değil her baktığınızda boş görünecek.....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

5 metre boyda yapacaksanız eni de biraz geniş tutun derim, en azında arada dalarsınız :) karayiplere gitmiş kadar olursunuz :)

dalga geçmiyorum emin olun ben böyle bir akvaryum yapacak güce ve alana sahip olsam emin olun 5metreye 5 metre yapardım, derinliği de1.20 cm falan düşünürdüm.

yukarıdaki maddi durumlar müsaitse tabi. ayda en az 2binlirayı gözden çıkarın derim.!!!!!

ya da nano en iyisi :)

2000 tl çünkü bir sürü canlı alacaksınız doldurmak için. sadece bakım elektrik falan bşşey değil her baktığınızda boş görünecek.....

2.000 e 19mm den cama cam boş akv bile çıkmaz. 20000. yazacaktınız sanırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

yok yok ben aylık bakım gider adına dedim, camları kiloyla alsanız bile yetmez:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

yok yok ben aylık bakım gider adına dedim,yoksa camları kiloyla alsanız bile yetmez:)

kurulum adına fiyat veremem bile açıkçası, yan, ööle bi akvaryuma ne tarz bir filtrasyon lazım kestiremiyorum ama bizim kurduğumuz akvaryumlardaki klasik ps fosfat tutucu ca reactor gibi cihazlar yalnış olur gibi geliyo bana.

açıkçası derin kum yatağından başka bir sistem bu akvaryumu yaşatmaz.

derin kum yatağı ve bolca bitki yosunun olduğu bir ikinci tank filtrasyonu yapar, ışıklandırma adına da bol metal, ööle olur diye düşünüyorum.

ya da t5 tabi.led diicem ama led şu an erken sanırım. nanoda falan iş görüyo da bu büyüklükte risk olur.(keşke olabilse de elektrik faturanız yarı yarıya inse ama işte...)

yoksa ayda bir %15 su değişimi kocaman psler falan olmaz ööle.

baya bi hidrofor tarzı motorlar var o motorlardan bir adet onlardan bağlarsınız, akvaryumun içine de dalga motoru yerine hidrofordan çıkan suyu basarsınız sağlam dalga efekti verir.

ya da servo motor tarzı bi motor bağlarsınız bir de controler bağlarsınız o motora istediğiniz gibi dalga efekti verirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

yan yana 5 tane 1 metrelik akvaryum yaptırın, bunları koyarken basamak gibi birşeyin üstüne yerleştirin, her biri diğerinden 5-10 cm yükseklikte olsun, su üstten diğerine taşsın, sonra diğerine , en son akvaryumda su kimyasını halledersiniz, bu şekil daha uygun olur gibi geliyor ama ekosistemi sürekli camlar ile sınırlamak yapmak istediğinize ters düşebilir :rolleyes:

:) akvaryumculardaki 5 katlı (8 kolon 5 sıra) toplam 40 hazneli tek sumplı sisteme benziyor. tabi onlar 1 metre değil 15 cm lik ve içine tek balık, shrimp vs konulan akrilik yapım ayırma tankları.

bide 5 mt*1mt*1.20h ro ile 1 haftada dolar heraldi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Bahsettiğiniz sistem için profesyonel destek almanızı şiddetle tavsiye ederim...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

güzel bir resif yapacaksanız 50 000 i ne bulur 100 000 TL yide.Basiti ise 15 bin lira civarı olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Maliyetini boş verin .

Evin statiği ne olcak 1,5 -2,5 ton arası bir ağırlık evin statiği üzerinde ne gibi etki eder onu düşünmek lazım.

Hoş böyle bir akvaryum kurmayı düşünecek insan sanırım villada oturuyordur. Zemin kata koyarsa ancak olur :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Kesinlikle size katılıyorum :)

villa olmasa da müstakil olması şart zemine de deprem pabucu tarzı bişeyler uygulamak lazım, malum ülkemiz iki kıtanın birleşim yerinde.

herşey bittikten sonre da kasko yaptırılmalı bence :) noolur noolmaz :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum verdiğiniz fikirlerden dolayı gerçekten göz ardı ettiğim birçok konu varmış,

evim villa tarzında bu yüzden kolay kurulum yapabileceğim ama yine herkesin fikrine ihtiyaç olabilir değerli fikirlerinizi bekliyorum

maliyet konusunda da tabiki belli bi rakam tutucaktır, inşaallah bu hobi için değer diye düşünüyorum,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

tamam hakan abi görüşecez inşaallah ben ararım seni

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Her Şeye değer bi fikir bence mükemmel olacak Tebrik ederim , herkese numune olması dileği ile .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Neden herkez " aman yapmayın cok pahalı, olmaz, uğraşılmaz, profosyonel destek lazım " falan yazmıs anlayamadım. Bence Ali Bey zaten bu işin ne kadar masraflı oldugunu, ne kadar uğraş gerektirdiğini düşünmüştür, böyle bile olmasa bu heveste olan birine bu kadar yapma, etme diyip sadece olumsuz yönlerini göstermeye çalışmak bana pek güzel gelmedi. 500 * 500 * 100 bir akvaryumun karşısına geçip keyifle oturmaktan kimse bahsetmemiş.

Bence zaman sıkıntınız yoksa ve maddi olarak sizi zorlamicaksa harika bir akvaryum olur.

Bu arada bu akvaryumda ne tarz canlılar beslemek istediğinizi belirtmemişsiniz sanırım. Fizibilite yapmadan önce ne tarz canlılar besleyeceğinize karar verirseniz planlama yaparken daha başarılı olursunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Her Şeye değer bi fikir bence mükemmel olacak Tebrik ederim , herkese numune olması dileği ile .

o kadar büyük olucaksa sanki kare olması daha mantıklı olur gibi geliyor 500 x 80 x 55 olucağına 200x200x55 olsa balıklar için daha eğlenceli olur gibi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Tural beyin yazısının altına denk geldi ama bende aksini söylemeyeceğim. Bu kadar başlangıçta bu kadar büyük tank ile uğraşmak bence profesyonel destek dahil çok zor. Ben sizin yerinizde olsam daha ufak kendim yolun başında iken müdahele edebileceğim, tecrübe edineceğim, doğruyu ve yanlışı daha az hasar ile atlatacağım bir tank ile başlayıp gerçekten tamam ben bu işi çözdüm dediğim noktada bu projenin altına girerdim. Sevgiler.

Murat ATAKARA

Forever Powder Blue

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Neden herkez " aman yapmayın cok pahalı, olmaz, uğraşılmaz, profosyonel destek lazım " falan yazmıs anlayamadım. Bence Ali Bey zaten bu işin ne kadar masraflı oldugunu, ne kadar uğraş gerektirdiğini düşünmüştür, böyle bile olmasa bu heveste olan birine bu kadar yapma, etme diyip sadece olumsuz yönlerini göstermeye çalışmak bana pek güzel gelmedi. 500 * 500 * 100 bir akvaryumun karşısına geçip keyifle oturmaktan kimse bahsetmemiş.

Bence zaman sıkıntınız yoksa ve maddi olarak sizi zorlamicaksa harika bir akvaryum olur.

Bu arada bu akvaryumda ne tarz canlılar beslemek istediğinizi belirtmemişsiniz sanırım. Fizibilite yapmadan önce ne tarz canlılar besleyeceğinize karar verirseniz planlama yaparken daha başarılı olursunuz.

üstadlar daha iyi bilir ama bu hacimde bayağı bir tür beraber yaşayabilir diye düşünüyorum besin zincirinin en altından en üstüne kadar, uygun sayılarda.

yazın havuzada para vermezsin hem

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Posted · Mesajı raporla

Resif akvaryumlarında uzun vadeli başarıya ulaşmak için önce bir çok yerli ve yabancı forumları takip etmeniz, bunlara ve akvaryuma ayırcak bol zamanınız, sabrınız, kararlılığınız ve yeterli paranız olması lazım.Bunlardan biri bile eksik olursa bu hobiden orta ve uzun vadede zevk alamazsınız.Mercan denizi oluşturamazsınız ve bir çok hobicide olduğu gibi, akvayumunuzu kurduktan bir kaç yıl sonra paylaşabileceğiniz bir tankınız olmaz.Bence bu hobiye girmeden iyi karar verin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap