agilacan

5 Metrelİk Akvaryum

Bu konuda 121 mesaj var

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1732502

çok konuşan arkadaşlar bu adresi bi ziyaret etsinler

sump kısmını o şekilde yapacak bilgim yok ama akvaryum kısmınıyapabilirim diye düşünüyorum

Beyefendi bu adam Bali de yaşıyor :) Öyle bir akvaryumu Türkiyede o hale getirmenin size masrafı onunkinin en az 4 katı.Aylık masrafı da minumum 2 katı.Yok ben gittim gördüm oraları da ondan biliyorum :) Onu kendinize feyz almayın yani.

Hayırlı işler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tekrar söylüyorum, akrilik akvaryum olacaksa önceden yapılmış büyük akrilik tanklardan bilgi ve yardım alın.

Yapıştırma akrilik tabakaların açılma ihtimali çok yüksek olduğunu söylüyorlar akrifix ile bile yapışsa, bu bir fabrikasyon iş...

Ama bir de dökme akrilik diye bir olay var nasıl olduğunu tam bilmiyorum, bir kalıba mümkün olduğunca ek olmayacak şekilde mümkünse tek parça (küvet gibi) akrilik tank yaptırabiliyorsanız en mükemmeli olur, ve böyle birşey yapılabiliyorsa lütfen buradan paylaşın belki başka yaptırmak isteyenler de olur, ben şu an 150*60*50h akrilik bir tank kullanıyorum taiwan Azoo yapımı, akrilik kalınlığı 10mm...

Siz sağlam bir yöntem bulursanız, yakın bir zamanda farklı ölçüde ben de sipariş vermek isteyebilirim.

Kolay gelsin...

Bu işte başlangıçta ekipman maliyetiniz yüksek olabilir, onu da şöyle düşünebilirsiniz, 2-3 adet büyük tankım var gibi , mesela 3 adet newjet 4500 motorla yukarı basış yaparsınız hem de yedekli olur (arızada), aydınlatmayı t5 olarak 150cmlik 3 adet t5 armatür ve yanında 4-5 adet tekli mh 250 veya 400w armatür olabilir, PS işi biraz masraflı olabilir ama şu anda seçenekler çoğaldı, iyi çalışan ama fiyatı muadillerine göre düşük bir ps düşünülebilir (örn: ati300, deltec yeni serinin büyükleri, bubble magus en büyük boy ne yapıyor bilmiyorum, reef octopus un yeni koni modelleri var 5000 serisi sanırım)...

Dalga içinse mutlaka çözüm bulunur , motor başına uygun fiyatlı koralia magnumların elektronikleri olması lazım bunların bir tek kontrol ünitesi pahalı motorlar ucuz, dalga yapamaz ama sağa sola farklı sürelerle akıntı yapar.

biraz daha üst seviye fiyatlı vortech ler ve tunzeler var,

ya da düz akıntı olarak başlar daha sonra dalgalıya geçilir, closed-loop sistem de olabilir o boyda bir tankta daha uygun maliyete çıkabilirsiniz...

Yapılmaz diye bişey yok sadece malzemenin en efektif olanını saptamak ve kurulumda emek biraz yorucu olabilir.

Sonuçta örnekleri var, bir sumptan 4 tankı idare eden de vardı (erdal bey) bu da onun tek tank hali gibi (tankı yaptıktan sonrası)...

kardeşi çok teşekkür ediyorum sana vediğin bilgiler için bana bu gibi bilgiler lazım benim eksik olduğum konular bunlar sağol tekrardan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bugün işyerimizdeki tadilat için demir profil vs.almaya gittiğim firmada çeşitli akrilik numuneleri gördüm.ellerindeki en kalın akriliğin 20mm. olduğunu,daha kalını için kalıp olmadığını söylediler.burası toptancı bir firma fakat kendi imalatlarımıdır değilmidir sormadım.belki bahsettiğiniz dökme akrilik bunun gibi birşeydir.eğer lazım olursa firma bilgilerini verebilirim.bire bir görüşüp bilgi alabilirsiniz.

ender kardeşim çok teşekkür ederim ve o dediğin firmanın bilgilerini verirsen çok sevinirim ;)

bi arayıp konuşayım adamları,

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar Ali abi yapacam derse yapar eminim he sistem iyi bir şekilde otururmu orasını bilemem ama bu adam paraya kıyar yapar :) adamın kayseride mini hayvanat bahçesi var kısmetse bu yaz aslan getirecek.

açtığı başlık altına bir çok arkadaşımız yorum yazmış ben kendisini az çok tanırım yapacam dediyse yapar emin olabilirsiniz. yani Ali abi kuru sıkı değildir.

Ali abi gelelim sana ,

abi allah aşkına sana bu çılgın fikirleri kim veriyor bilmem ama sen bu sevdadan vazgeç gel sana dalış eğitimi vereyim o paraylada 10 yıl boyunca her sene 10 gün kızıldenize dalışa götüreyim seni. :)

:)) fazılım eyvaallah kardeşim ben o sana söylediklerimi buraya eğer yazsaydım bu adam şov yapıyo derlerdi o zaman bazı lüzumsuz arkadaşlara laf atmak düşerdi,

neyse şu kızıldeniz işinide bi ara bi konuşalım bana her yol uyar biliyosun ,

bu fikride kafama geçen sene yurt dışı bi ülkeye gitmiştim orda bi firma kendi zevkine ofisine yaptırmış orda gördüm aklımın bi kenarında kalmıştı , çok az bilgim olduğu ve kayseride bu konuda Dr.hakan abi haricinde bilgi verecek kişi olmadığından buraya başlık açtık pişman ettiler

neyse allah hayırlısını versin,

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ender kardeşim çok teşekkür ederim ve o dediğin firmanın bilgilerini verirsen çok sevinirim ;)

bi arayıp konuşayım adamları,

ali bey firma bilgilerini özel'den gönderdim.umarım işinize yarar.

kolay gelsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aslan balığımda diğer canlılarla enteresandır ama kardeş kardeş yaşıyo 3 günde iki adet lepistes veriyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yine de aslana fazla güvenmeyim derim ali bey, biraz aç kalırsa küçük balıklarınızda eksilme başlayabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar bu aralar biraz değil gerçekten yoğunum gecelerim gündüzlerim biraz karıştı

o yüzden sürekli giremiyorum forum'a herkese bu yüzden cevap veremiyorum ,

ama önerileri dikkatle okuyup dikkate alıyorum ,

yapabilirsek eğer alt kısmı 4 parça camdan yapıcaz silikonla yapıştıracaz, uzun kenarlarıda yine 4 parçadan yapıcaz ve başlantı yerlerine aliminyum parçalar atıcaz ,

bu işi sadece bi camcı arkadaş ve kendim yapıyoruz ,mühendis'e falan gerek olduğunu sanmıyorum veya yurt dışından özel cam getirtmeye gerek olmadığınıda düşünüyorum,

bu büyüklükte bi akvaryumu Türkiye'de bi ilk olsun diye değil tamamen karşı koyamadığım deniz canlılarına olan merakımdan yapıyorum , kimileri doyumsuz diyebilir veya çok zengin parası bol diyebilir ama orta halli bi hayatım var ve herkesin düşündüğü gibi 15 - 20 bin liraları bulmayacak . Hali hazırda zaten akvaryumum var ve ölçüleri 170*70*70 dolayısıyla her türlü malzemem var sadece cama ve mobilyasına para harcıyacağım ve tabiki tuzuna,

arkadaşlar sizleri eleştirmiyorum ama düşüncelerinize bilgi amaçlı karşılık veriyorum

sistemi kurdunuz herşeyi bitirdiniz, aylar oldu sorunsuz çalışıyor herşey, sonra geri dönüş motorlarının kapasitesini beğenmediniz ve biraz daha güçlü bir motor eklediniz, bu arada ana tankta su seviyesi bundan dolayı biraz yükseldi,

5 metre için bu bir facia olabilir, ana tankta su seviyesindeki 1 cm lik yükselme 1 senedir sorunsuz çalışan akvaryumunuzu en zayıf halka olan uzun kenarlardan patlatabilir.

mühendise gerek var bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

herkes 5 metre boya takılmış, derinlik ve yükseklik ne olacak?

Örneğin 5 metre boy, 40 cm derinlik ve yükseklik isebu kolay olur

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5m*50cm*50cm düşünüyoruz akvaryumu koyacağımız yer buna uygun ,

şu an için bütün detayları sırası ile not ettim işe başladığım anda kısa zamanda bitireceğim inşaallah burdan tüm resimleri yükleyeceğim

bi kaç arkadaşda sağolsunlar bazı firma bilgileri gönderdiler oralarla görüeceğim akrilik cam ve bu işi daha önce yapan akvaryumcu arkadaşlar ile .

bi çok arkadaşım yapma geri dön Kayseri'de olduğun için zor olur daha küçük yap diyolar en fazla 2.5'luk olsun diyolar belki haklılardır beni düşündükleri için böyle diyolar onuda biliyorum , bakacaz duruma göre şu an aşşa yukarı bi maliyet çıktı malzemelerin tam listesini hazırlayıp başlayacam inşaallah

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Semih bey bravo süper bir konuya değindiniz aslında tartışma yeni başladı bence, sonuçta yükseklik en büyük etken ama kimse değinmemiş konuya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ali Bey,

Benim son yaptıgım akvaryum 320 cm, bu ölcüde olmasının sebebi temperlenebilir ölcülerde ve cam plakası ölcüleri buna müsade ediyor, benim meslegim geregi çelik ve cam panelleri bir arada kullanıyorum, bu yapıya bu sebeblede aşinayım diyebilirim, tek cam panelleri 15 mm ve 19 mm bulabilirsiniz, eger bu camlara temper ( ısıl işlem ) uygulatırsanız hem yüzeysel darbelere karsı mukavim olacaktır, hemde statik olarak kalınlık x 5 oranında basınca dayanıklı olacaktır, bu ölçiüdeki her akvaryum bombe yapar benim 320 cm orta noktada 3 cm civarında bombe yapıyor, bombe yapması hem alt yapışma hattında hemde üst hatta tehlike yaratır, bu durumu bertaraf etmek için iki yöntem kullanılabilir kuşak camı veya celik cerceve ( ben sıcak daldırma galvaniz köşebent çerceve kullandım ) sehpasının celik ( galvanizli ) cam panellerinde 15 mm temperli ( benim akvaryumumda 15 mm ) olması durumunda sanırım 5.000 tl civarında bu konuyu halledeceginizi düşünüyorum. Bu sadece boş sistem için geçerli bir rakam ( ps vs.. dahil ) esas konu bu noktadan sonra başlıyor, 4 kova argonit alıp koyduğunuzda, salataya tuz ekmiş gibi olunca neyle karşı karşıya oldugunuzu farkediyorsunuz..... Ayrıca bu benim 3. deniz akvaryumum , büyük ölçüde akvaryum kurmanızı tavsiye ediyorum, eger bu hobiye yeni başlıyacaksanız şiddetle tavsiye ediyorum. Sanırım yeriniz Kayseri`de İstanbul`da olsaydınız yardımcı olmaya çalışırdım.

Ayrıca cam panellerde jumbo ölçü 6 mt ye kadardır ve kalınlıgı 12 mm ile sınırlıdır, 5 mt olması durumda bu kalınlık hiçbir şekilde statiğini kurtarmayacaktır, lamine yapmak zorunda kalacaksınız ( PVB lamine yaptırmalısınız, akralik lamine bozuluyor ) lamine camda ise tek yüzey basınca çalışacaktır, bununla başa çıkmak için her köşede çerçeve kullanmalısınız, yapımı imkansız degil sadece zor.... Biz Bodrum"da bir otel havuzunda bu ölçüde cam imalatı yapmıştık ve cam kalınlıgı 44 mm idi.... Sizin avantajınız ise yüksekligin az olması , 12mm + 1.52 PVB + 12 mm cam paneller yeterli olacaktır, çerçeveninde a 316 paslanmaz 80 x 80 x 7 mm Köşebent işinizi görecektir.

Saygılarımla,

Kaan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar bole bir sistem 55 binlirayı bulur tek soğutucu aydınlatmayı kaldırmaz en basitini soleyim akıntıyı en az 20 motor lazım 4 farklı noktadan kafa motoru en az 150 cm sadece refigium tabanına 10 cm kum yaklaşık 1000 kg kaya 85 kg tuz en az 10000 litrelik ps demir ayak 20 mm cam işçilik nakliye vs arkadaşlar yani olmaz die bişey yok ama akvaryum suyu oturursa inanılmaz üreme olur bu dedigim sistemde ve suyu kolay kolay bozulmaz akşamlarıda bir saat ozon verir ise ph değerinde hiç bir değişiklik olmaz

, ankara panoradaki yolu düşen arkadaşlara solüyorum yukarı kattaki ünite odasını dolaşmanızı tavsiye ederim saygılar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer bir insan bir şeye tepki verdiğinde ilk bahsettiği olgu kendisinin önceliğini, kimi zaman eksikliğini çok az kişidede kıskanma duygusunun ilk tepkisini verir. Çoğu tepkimiz bu üçlünün dışına çıkmaz. ilk cevap olarak daha önce Kim demiş ki bu tür sorularda x kişiye y şehrinin neresindesin bu kadar büyük akvaryum için yardımcı olabilirim hem bilgi hemde kurulumunda gerekirse yakınsa yerlerimiz diye? :))

Umarım gerçekleşir

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

merhaba Ali bey

hobici arkadaşların fikirlerini okudum hepsine teşekkürler

5000mmx600mmx600mm 10+10 lamine camdan akvaryumunuz olur ve hiç sorunsuz kurulur garanti süresi silikonla alakalı akvaryum silikon üreticileri 10 yıl garanti veriyo buna göre akvaryumunuz en az 10 yıl sorunsuz çalışır yaklaşık maliyeti 8000tl ile 9500tl arasına yapılır

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dğşğnceleriniz Gerçekten Çok Kaliteli.5 Metrelik Bir Akvaryumu Düşünemiyorum.Gerçekten Harika Olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aslan balığımda diğer canlılarla enteresandır ama kardeş kardeş yaşıyo 3 günde iki adet lepistes veriyorum

canlı bir balığın diğer balığa yem olarak verilmesini doğru bulmuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ali Bey yazılanların hepsini okudum gerçekten orjinal bir fikir ve yardımcı olmaya çalısan çok arkadas olmuş . hayırlı ugurlu olsun siz başlayın gerisinin gelecegini düşünüyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aradan bunca zaman geçmiş hareket yok ama 500*45*40(h) bile 9.000 litre su yapıyor bunun 2.000 lt kaya mercan balık kum desen 7.000 lt bunu taşıyacak sehpa, sump ve onun hacmi en az 1800-2000 litre oldu 9.000 lt  bunu çevirecek motor en az 10 tur/saat desek 90.000 lt/saat en az 20.000lik bir PS 4-6 adet WP40 fosfat, ca, vs reaktörler aydınlatma filan saymıyorum bile sadece  bu teçhizat 25 - 30.000 tutar canlılar vs sonu yok ama baktım gördüm desen 35.000 onlara canlı kaya 1000 kg desen en ucuzu 5000 tl

500 kg kum minimum 1000 tl tuzu buzu su değişimi katkısı vs saymakla bitmez yani uzatmadan bu işin minimum maliyeti 80-90.000tl işletmede rakamı düşünemiyorum bile öyle 300 - 400 liralar hayal yani bakımı vs ayda 2.500 - 3.500 arası çatır çatır yer bu tank herşey yolunda giderse o da.

yani ideali 130*70*50(h) yok benimki biraz büyük olsun dersen 200*70*55(h) cillop gibi olur sehpası sumpu borusu vanası 2.500 tl'ye biter PS, rektörler kralını alsan 2000 tl  1 WP40 150 kg kum 1 kova tuz 150 kg kaya aydınlatma 5000tl  kıvırı zıvırıda 1000 tutmaz 10.500 tl 5.000'de ithalatta çök nakit mercana balığa 15.000 tlye kur, ayda 500 lirayada bak arkadaşlara öde faturalarını keyfini çıkar derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aradan bunca zaman geçmiş hareket yok ama 500*45*40(h) bile 9.000 litre su yapıyor bunun 2.000 lt kaya mercan balık kum desen 7.000 lt bunu taşıyacak sehpa, sump ve onun hacmi en az 1800-2000 litre oldu 9.000 lt  bunu çevirecek motor en az 10 tur/saat desek 90.000 lt/saat en az 20.000lik bir PS 4-6 adet WP40 fosfat, ca, vs reaktörler aydınlatma filan saymıyorum bile sadece  bu teçhizat 25 - 30.000 tutar canlılar vs sonu yok ama baktım gördüm desen 35.000 onlara canlı kaya 1000 kg desen en ucuzu 5000 tl

500 kg kum minimum 1000 tl tuzu buzu su değişimi katkısı vs saymakla bitmez yani uzatmadan bu işin minimum maliyeti 80-90.000tl işletmede rakamı düşünemiyorum bile öyle 300 - 400 liralar hayal yani bakımı vs ayda 2.500 - 3.500 arası çatır çatır yer bu tank herşey yolunda giderse o da.

yani ideali 130*70*50(h) yok benimki biraz büyük olsun dersen 200*70*55(h) cillop gibi olur sehpası sumpu borusu vanası 2.500 tl'ye biter PS, rektörler kralını alsan 2000 tl  1 WP40 150 kg kum 1 kova tuz 150 kg kaya aydınlatma 5000tl  kıvırı zıvırıda 1000 tutmaz 10.500 tl 5.000'de ithalatta çök nakit mercana balığa 15.000 tlye kur, ayda 500 lirayada bak arkadaşlara öde faturalarını keyfini çıkar derim.

Hesap yanlış, 900 litre yapar

1 akvarist beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 metrelik akvaryum için min 60 yükseklik ve 60 en diye düşünürsek yaklaşık 1800 litre yapar.

kurulum çok maliyetli olacaktır. bakım giderleri de çok yüksek olacaktır. bakım için ayırmanız gereken vakit de çok fazla olacaktır.

hobide bazı şeyleri tecrübe ederek öğreniyorsunuz. eğer hobide yeni iseniz bu öğrenme-tecrübe maliyeti de fazla olacaktır.

Eğer para sorunu yok ise de en azından tecrübe kazanmak için 300 litre ile başlamak mantıklı olur.

5 metreye 60 cm derinlik ve yükseklik çok ayıp olur bence :)

5000 * 130 * 65 benim hayalim ama dediğim gibi sadece hayal çünkü aydınlatma ve bakım maliyeti ayda yaklaşık 2.000 liraya geliyor hele içerisini mercan ile doldurayım derseniz herhalde "0" araba parasını akvaryumun içine gömmek lazım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok