Jump to content

Ahmet Çakır

Cyanobacter Nedeni Ve Çözümü

Önerilen İletiler

Çok faydalı bir başlık olmuş Ahmet bey. Teşekürler.

Bildiğim kadarıyla bu bakteriler henüz dünyada kara canlıları yokken milyarlarca yıl oksijen üreterek şu anda kullandığımız atmosferi oluşturmuşlar. Bu bakteriyi tetikleyen şey sudaki karbondioksitin artması, havalandırılmayan akvaryum odaları, yetersiz ps ler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok faydalı bir başlık olmuş Ahmet bey. Teşekürler.

Bildiğim kadarıyla bu bakteriler henüz dünyada kara canlıları yokken milyarlarca yıl oksijen üreterek şu anda kullandığımız atmosferi oluşturmuşlar. Bu bakteriyi tetikleyen şey sudaki karbondioksitin artması, havalandırılmayan akvaryum odaları, yetersiz ps ler.

Doğru söylüyorsunuz, zamanındaki atmosfer şartlarında oksijen yoktu havada, bu bakteriler çok eski bakterilerdir ve havadaki özellikle nitrojen ve co2'yi kullanarak o2'nin atmosfere salınmasını sağladılar. 

Bazı göllerde de görebilirsiniz, Algael Bloom veya Red Tide denen alg patlaması olayı tamamen bu bakterilerden kaynaklanır. Ortamdaki azot fazlalığı en büyük faktördür. Akvaryumu ele alacaksak amonyak nitrat fazlalığı bu canlılar için kebap manasına geliyor :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Konu çok güzel ilerliyor, herkes kendine bir şeyler çıkarabilir, ben co2 fazlalığına bağladım olayı mesela, çünkü azotlar ile ilgili sorunum yok, lambalar yeni akıntı yüksek...(ca reaktör den çıkan ekstra co2)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende 2 senelik akvaryumda durduk yerde oldu, nedenini hiç anlayamamıştım. Balık, SPS ve LPS bol miktarda vardı. Yarım tablet antibiyotik sumpa attım, 2-3 gün sonra Cyano çözülmeye başladı ve 1 haftada tamamen yok oldu, bir daha da çıkmadı. Bu süreçte bakteriler ölmüştür diye yemlemeyi çok azalttım ve PS yi sulu toplattım. Sonrasında Prodibio bakteri girdim, bir hafta sonra ilave bir ampul daha ekledim. Hiçbir canlıma hiçbir şey olmadı ama akvaryuma antibiyotik girmek iyi birşey değil, benim canlılara hiçbir şey olmaması belki de şanstı...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kar_delen6 said:

Bende 2 senelik akvaryumda durduk yerde oldu, nedenini hiç anlayamamıştım. Balık, SPS ve LPS bol miktarda vardı. Yarım tablet antibiyotik sumpa attım, 2-3 gün sonra Cyano çözülmeye başladı ve 1 haftada tamamen yok oldu, bir daha da çıkmadı. Bu süreçte bakteriler ölmüştür diye yemlemeyi çok azalttım ve PS yi sulu toplattım. Sonrasında Prodibio bakteri girdim, bir hafta sonra ilave bir ampul daha ekledim. Hiçbir canlıma hiçbir şey olmadı ama akvaryuma antibiyotik girmek iyi birşey değil, benim canlılara hiçbir şey olmaması belki de şanstı...

merhblr ESER bey

girdiğiniz antibiyotik hangisi ve ne kadar kulandınız litre başına ?

bilgi verirseniz sevinirim aynı dertten muzdarip hiç bir şekilde tamamen yok olmadı

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhaba; Croxilex diye bir antibiyotik kullandım. Bana tavsiye eden kişi de full SPS akvaryumunda bunu kullandığını ve hic zarar görmediğini söylemişti. 300lt için yarim tablet sumpa atmıştım. İlk birkaç gün hicbir şey olmuyor, 2-3 günde Cyano çözülmeye başlıyor ve bir haftada hiçbir şey kalmıyor. İlaç kullanırken yemlemeyi azaltin, yeni canlı girişi yapmayın, PS yi sulu toplatın ve sonrasında birkaç hafta boyunca haftada bir ampul bakteri girişi yapın...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş