Jump to content

Toygar NİRON

T5 Ömrü

Önerilen İletiler

Merhaba;

T5 ler için ömür 6 ay olarak belirleniyor. Peki 6 ay da kaç saat çalışırsa bu süre geçerli. Örneğin ben günde 12 saat mavi, 8 saat beyaz ve 4 saat pembe yakıyorum. bu şekilde devam edersem 6 ay sonra hepsini değiştirmemem gerektiğini düşündüm. Çalışma saati olarak bu 6 ayın bir açılımı var mı?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

O 6ay muhabbeti bazı satıcıların hurafesi :) t5in omrunun bittiğini aşırı yosunlanma florosanda titreyerek yanma kenarlarında aşırı kararma olduğunda değiştir 6 ay die bişey yok titreme olduğunda yonunu değiştir çıkar diğer tarafını tak bazen temassızlık olabiliyo

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bi forumda giesemann firma yetkilisinin dediğine göre

Mh(MetalHalide) ömürü = yaklasik 3000 bin saat
T5 ömürü = maximum 4000 bin saat (9-12 ay) diye belirmişler.Buda hergün 10 saat çalıştırdığımızı varsayarsak 4000/10:400 gün yapıyor.400/30:13.5 ay civarı bir şey yapıyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sefa; Hesaplamanda bi yanlışlık olabilir mi? 4000'i 10'a değilde 24'e bölmen gerek miyormuydu? :) günü elde etmek için :)

Doğru tabi günü elde etmek için, fakat 24 saat yakmıyoruzki :) en fazla 10 saat hatta 12 saat yakıyoruz abi :) 12 saat yakıyoruz desek 4000/12:333 oda 10 ay felan yapıyor :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

O zaman çıkan sonucu 24 böl 10 ile çarp

Direk sağlamasını yapalım abi.Senede 365gün var.365 gün 10 saat aydınlatma yakalım 3650 saat.12 saat aydınlatma 4380.Yani 12 saat yakarsak 1 senede değişmesi 10 saat yakarsak 13 ayda değişmesi gerekiyor 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

4000 saat çok az. Bi yanlışlık var bu işte. Günde 10 saat yakarsak 69,5 gün yani 2 ay 10 günde elimize alıyoruz floları bu hesapla. Yoksa bnm matematik mi zayıf :)

Abi bak günde 10 saat yakıyosun demi.1 haftada 70 saat 1 ayda 300 saat yakıyosun :) 4000 böl 300 e yine sonuc 13 çıkıyor :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Direk sağlamasını yapalım abi.Senede 365gün var.365 gün 10 saat aydınlatma yakalım 3650 saat.12 saat aydınlatma 4380.Yani 12 saat yakarsak 1 senede değişmesi 10 saat yakarsak 13 ayda değişmesi gerekiyor 

4000/10= 400 gün

400/30= 13,3 ay

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu giesemann T5ler içinmiş ama diğerlerini bilmiyorum tabi titreme yapmaya başlayınca değiştir gitsin abi :)

Bütçem iyiyse senede bir değiştiririm. Ama baktım canlılarda sıkıntı var yada akvaryumda yosun başgösterdi, yine değiştiririm. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu çok değişken bir şey. Markadan markaya değişir, kaliteli balast kullanmanıza öre değişir, armatürde soğutucu alüminyum-fan vb. olmasına göre değişir. T5 ler çok fazla ısınmamalıdır bu yüzden aktif (fan vb.) veya pasif (soğutucu alüminyum, geniş ve açık kasa armatür) soğutucu sistemler daha iyidir. Balastınız kaliteli tridonic bir marka olması ömrü uzatır. Kaliteli markalarda ortalama 1 sene denebilir kullanım ömrüne. Ömrü geçen florasanlarda kenarlarda kararma olur ve renk spectrumları kayar, canlıların istediğini veremez ve canlılar mutsuz olur. Beyazlar yavaş yavaş sarıya kayar ve yosun yapar.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bütçem iyiyse senede bir değiştiririm. Ama baktım canlılarda sıkıntı var yada akvaryumda yosun başgösterdi, yine değiştiririm. 

Ocak sonunda power led yapabilirim boyu kapağına.Yazın metal halide hamam yapar suyu simdi bile geceleri 25 gündüzleri 26 oluyor tank :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ocak sonunda power led yapabilirim boyu kapağına.Yazın metal halide hamam yapar suyu simdi bile geceleri 25 gündüzleri 26 oluyor tank :)

bu ısı değişimini bende gözlemliyordum ama kabahatliyi ısıtıcı bulmuştum. Bir kontrol edeyim bende bir kaç gün. Demek T5 ler de zanlı bu konuda ama iyi bir şey gibi. doğada da gündüz ısı yükseliyor akşam düşmüyor mu sonuçta.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

bu ısı değişimini bende gözlemliyordum ama kabahatliyi ısıtıcı bulmuştum. Bir kontrol edeyim bende bir kaç gün. Demek T5 ler de zanlı bu konuda ama iyi bir şey gibi. doğada da gündüz ısı yükseliyor akşam düşmüyor mu sonuçta.

Orası o şekilde soğutucunuz yoksa zaten yazın sizde kavrulurken akvaryumda kavrulacak.Ben led kullandığım halde 29 30 a buluyordum geceleri tankı soğutucusuz.Çözüm üretmek gerek t5+soğutucu sıkıntı yok ama işte soğutucu yokken led bile kaynatıyor o sıcakta.Ben kos koca 220V vantilatörü tutuyordum tanka sabaha kadar :) 29dan 27 ye düşerdi anca sabah gene yukselirdi 240Lt tank bakalm bu nano yazın neler çektirecek bize 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş