Jump to content

hopkins

Dino-Cyano?

Önerilen İletiler

Bugün yaptığım testlerde nitrat 2 fosfat 0,15 çıktı fotometre ile. Resimlerdeki oluşum cyano yada dino olabilirmi? starpolipin üzerini kaplamaya başladı.

20150928_172027.jpg

20150928_172054.jpg

20150928_172129.jpg

20150928_172019.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Zafer Bey Merhaba,

Ahmet Bey'in düşüncesine katılmakla birlikte; bu oluşum bir kabuk şeklinde mi, üzerine akıntı yaptığınızda kabuk halinde kalkıp dağılıyor mu?

Eğer cyano bacteria ise, bu bakteri neredeyse yaşamın kaynağı olan bir mikro organizma ve bütün denizlerde bütün akvaryumlarda var olan bir canlı. Uygun ortamı bulduğunda çok hızlıca üreyebilir ve tek sebebi nitrat-fosfat değildir. Dışarıdan müdahele ile temizlense dahi sebep olan etkeni bulup problem giderilmediği sürece tekrarlaması söz konusu olacaktır.

Cyano Bacteria konusunda size yardımcı olabilecek birçok başlık mevcut forumda.

Şimdiden geçmiş olsun, kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla,

Feza Hokkacı

tarihinde ZATOPEK tarafından düzenlendi
ekleme

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İlginiz için tşk. Üzerine akıntı yaptığımda toz halinde dağılıp gidiyor. Cyano şüphesiyle iki hafta önce antibiyotik kullanmıştım, sonrasında beş gün boyunca hergün 1 ampul biodigest kullandım bugün 6. gün ve kayda değer bir gerileme olmadı. Antibiyotik kullandıktan sonra ciddi fark oluştu ama bir kaç güne eski haline dönmeye başladı. Cyano ile İlgisi varmıdır bilmiyorum ama 2 tane kestane 4 tane cleaner karides ve bol miktarda conch öldü antibiyotikden önce.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Antibiyotik muhtemelen daha sonra girdiğiniz bakterileri de öldürmüş. Döngünüz sekteye uğramış. Antibiyotik bir çözüm değil tam tersine akvaryuma atılmış bir bombadır.

Canlıların ölümü amonyak patlamasıyla ilgili olabilir.

tarihinde kurage tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Antibiyotiklerden sonra cyano kalmadı gibi. Lps lerde sıkıntı yok ama sps lerin polipleri kapalı hiç açmıyorlar. Su değişimlerinden sonra kayalar kahverengi oldu. Antibiyotik kullandığım için sistem resetlenmiş ve diatom süreci baştan başlamış olabilirmi?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Brüt 950 litre hacmi var sistemin. Prodibio biodigestten hergün 1 ampul kullansam yeterli olurmu? biopelleti cyano başlayınca çıkarmıştım ne zaman kullanmaya başlayayım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende 3 hafta once her yer kahverengi oldu. Pasaklı böyle. Dinoymus. Ilaç girdim. Işıkları 4 gün kapalı tuttum. Geçti. Sonra oksijenli suyla su değişikliği yaptım. Yine her yer kahverengi oldu. Oksijenli su beslermis onları. Tekrar dino ilacı girdim. 4 günde geçti. Şimdi akvaryum pırıl pırıl. Bütün kahverengilikler gitti. Dino , cyano ve fosfat birbirinle çok karıştırılır. Öncesi : 3000490e4e54be2f223f7a6f3e193bac.jpga5fcb8b6c139346d3d8630b462bebd79.jpg90e5906d43b224b9d3227f1b4c18fce2.jpg Sonrası : 59dc2b52315c88ad3e2778c8c73e5bcb.jpg Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

suyun dengesiyle cok oynamışsınız  aynı hatayı bende yapmıştım akvayumu rahat bıakın su otursun su duzenlıyıcılerı bırakın kullanmayı bır ampul yeterlı oluyor ben suanda A B C N M GIRIYORUM DOZAJLAMA POMPASIYLA  2gunde bır 1ml gırıs oluyor 1yıldır akvaryum güzel sekılde gıdıyor ne cal. ne mag. kh katkısı gırıyorum hepsı stabıl masrafım yarıdan asagı ındı yok sunu kullan bu ıyı olur dıyen satıcılr var akvaryuma bırtek tuz alıyorum bıterse a b c n m katkıları alırım

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende 3 hafta once her yer kahverengi oldu. Pasaklı böyle. Dinoymus. Ilaç girdim. Işıkları 4 gün kapalı tuttum. Geçti. Sonra oksijenli suyla su değişikliği yaptım. Yine her yer kahverengi oldu. Oksijenli su beslermis onları. Tekrar dino ilacı girdim. 4 günde geçti. Şimdi akvaryum pırıl pırıl. Bütün kahverengilikler gitti. Dino , cyano ve fosfat birbirinle çok karıştırılır. Öncesi : 3000490e4e54be2f223f7a6f3e193bac.jpga5fcb8b6c139346d3d8630b462bebd79.jpg90e5906d43b224b9d3227f1b4c18fce2.jpg Sonrası : 59dc2b52315c88ad3e2778c8c73e5bcb.jpg Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

selam aynısı bendede var dino ilacı ne girdiniz acaba, karides ve kestaneye zararı olurmu

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
On 09.10.2015 at 01:33, hastalavista said:

Aynı sorun bendede var sanki benim akvaryum gibi ilacın ismini yazarmısınız çok memnun olurum.acil durum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

kullanılan ilacın ismi azitro isimli bir antibiyotik ancak butun kullanım sorumluluğu riski ve dozaj ayarlama sebebpli basinize gelebilecekler sizin sorumluluğunuzdadır.Çok iyi araştırmadan kullanmanızı önermem doz aşımı canlılarıda öldürebilir

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş