Jump to content
       
tans

Cyano mu, Carolin alg mı, sünger mi.?

Önerilen İletiler

Arkadaşımın akvaryumunda kayaların üzerinde kümeler şeklinde süngerimsi oluşumlar var. Gidip göremedim elle mudahale de yapamadım. Resimleri yüklüyorum, tecrübeli arkadaşların bi zahmet yardımcı olmalarını istiyorum. Eğer ciddi bir sorunsa müdahale etmek istiyoruz ve fikirlerinize ihtiyacım var.

IMG_4468.JPG

IMG_4469.JPG

IMG_4470.JPG

IMG_4471.JPG

IMG_4472.JPG

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aldığım bilgiye göre 12 damacana gibi bir su değişimi yapılmış 1 ay evvel büyük olasılıkla sorun bundan kaynaklanıyor. Suyun markası kesikkaya yada kesmekaya olması lazım net değil. Evinde arıtma cihazı vardı fakat bu kadar suyu temin edemeyecegi için damacana su kullandı. Bunlar sifonlanır tabiri caizze hallederiz o şekilde ama sonrası ne yapmak lazım tekrarlama olur büyük olasılıkla.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Araştırdığım kadarı ile Cyano Bakterinin olmadığı bir akvaryum yok ancak sağlıklı akvaryumlarda yararlı bakterilerle baskılanmıştır. Nasıl ki insanların bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman ve falanca bakterinin uygun şartları oluştuğu zaman insan o bakteriden mütevellit hasta oluyorsa akvaryumlarda da biyolojik denge bozulduğunda ve doğru şartlar oluştuğunda  cyano bakteri harekete geçiyor ve mor renkli, dokunulduğunda dağılan oluşumlar meydana geliyor. Cyano bakteri için yetersiz ya da yanlış ışık kullanımı (eskiyen t5'ler özellikle) ve yetersiz akıntı başlıca nedenleri diyebiliriz.  Bir sebepten ötürü azalan yararlı bakteriler, meydanı görece daha dayanaklı olan cyanobakterilere bırakıyorlar. İşte bu azalmanın sebebini bulmak esas hedef olmalıdır.

Kullanılan kaya, kum, su, ışıklandırma süresi, yetersiz oksijen seviyesi, vs vs gibi bir çok etken gözardı edilmemelidir. Cyano bakteri hakkında çok fazla şey yazılıp çizildi. Ekseriyetle önerilen nedenini bulup onu ortadan kaldırmaktır. Ondan sonra bakteri girişi yapılarak tabiri caiz ise bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Yoksa bir akvaryumda cyano bakteriyi yok edemezsiniz.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×