Jump to content
tans

Cyano mu, Carolin alg mı, sünger mi.?

Önerilen İletiler

Arkadaşımın akvaryumunda kayaların üzerinde kümeler şeklinde süngerimsi oluşumlar var. Gidip göremedim elle mudahale de yapamadım. Resimleri yüklüyorum, tecrübeli arkadaşların bi zahmet yardımcı olmalarını istiyorum. Eğer ciddi bir sorunsa müdahale etmek istiyoruz ve fikirlerinize ihtiyacım var.

IMG_4468.JPG

IMG_4469.JPG

IMG_4470.JPG

IMG_4471.JPG

IMG_4472.JPG

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aldığım bilgiye göre 12 damacana gibi bir su değişimi yapılmış 1 ay evvel büyük olasılıkla sorun bundan kaynaklanıyor. Suyun markası kesikkaya yada kesmekaya olması lazım net değil. Evinde arıtma cihazı vardı fakat bu kadar suyu temin edemeyecegi için damacana su kullandı. Bunlar sifonlanır tabiri caizze hallederiz o şekilde ama sonrası ne yapmak lazım tekrarlama olur büyük olasılıkla.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araştırdığım kadarı ile Cyano Bakterinin olmadığı bir akvaryum yok ancak sağlıklı akvaryumlarda yararlı bakterilerle baskılanmıştır. Nasıl ki insanların bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman ve falanca bakterinin uygun şartları oluştuğu zaman insan o bakteriden mütevellit hasta oluyorsa akvaryumlarda da biyolojik denge bozulduğunda ve doğru şartlar oluştuğunda  cyano bakteri harekete geçiyor ve mor renkli, dokunulduğunda dağılan oluşumlar meydana geliyor. Cyano bakteri için yetersiz ya da yanlış ışık kullanımı (eskiyen t5'ler özellikle) ve yetersiz akıntı başlıca nedenleri diyebiliriz.  Bir sebepten ötürü azalan yararlı bakteriler, meydanı görece daha dayanaklı olan cyanobakterilere bırakıyorlar. İşte bu azalmanın sebebini bulmak esas hedef olmalıdır.

Kullanılan kaya, kum, su, ışıklandırma süresi, yetersiz oksijen seviyesi, vs vs gibi bir çok etken gözardı edilmemelidir. Cyano bakteri hakkında çok fazla şey yazılıp çizildi. Ekseriyetle önerilen nedenini bulup onu ortadan kaldırmaktır. Ondan sonra bakteri girişi yapılarak tabiri caiz ise bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Yoksa bir akvaryumda cyano bakteriyi yok edemezsiniz.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap


  • Bu sayfadaki üyeler   0 üye

    Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

×