Jump to content

akvaryumtutkusu

Resif Akvaryumu (100x60x45h)

Önerilen İletiler

cagatayutku, 12.03.2019 - 11:11 yazdı:

reaktördeki carbonu sürekli çalıştırıyormusunuz. micro elemnt tuttuğu söylendiği için ben gerekmedikçe kullanmıyorum

Hayır sürekli çalışmıyor gerektiğinde carbon gerektiğinde fosfat tutucu vs. medya konularak devam ediyor.Tabii ara sıra ve/veya sorun olduğunda test ölçümleri de yapılarak kullanılmalı medya reaktörü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
şeref24, 11.04.2019 - 09:31 yazdı:

Maaşallah Elinize sağlık sağlıklı olurlar 

Teşekkürler.

Resifimden değişik ışık koşullarında cep telefonu ile güncel fotolar çekip paylaşıyorum..Akvaryum sorunsuz ilerliyor, Antalya sıcaklarına rağmen. Hobicilere sevgiler.

a.thumb.jpg.e4d06207acb359e3fdd8a9fb60721d0e.jpg

b.thumb.jpg.7301cd17b256f2e56ff225efe665d89c.jpg

c.thumb.jpg.8c6da95392b4c968a8a92b142f190d8f.jpg

d.thumb.jpg.560dbe23916af871f1a4e521341956c8.jpg

e.thumb.jpg.bc52dac7f3df82adda52251fd2d1ead1.jpg

f.thumb.jpg.eb5f1032800ffa551d7f17fdeb0ec055.jpg

g.thumb.jpg.62b4692579ca2d873de6ebbe7c5cd278.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet Mahir bey, zaman içerisinde şartlara bağlı olarak mercanların yerlerini değiştiriyorum bazen. montipora forest fire dijita 2 çeşit var bende (gövde yeşil polipler turuncu ve gövde mavi polipler kırmızı) aldığımda 5 cmlik fragtı şimdi 15 cm kadar oldu ama onlarda  da frag sayılır daha. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Karakurt, 15.08.2019 - 17:10 yazdı:

Merhabalar, Baya ilerlemiş, maşallah.

Flame Angelden sıkıldığınız da haber verin talip olurum. 😛

Teşekkürler, resifin en güzel balığı,  ampul gibi parlıyor, sıkılma şansım yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
hobici, 06.09.2019 - 16:48 yazdı:

Maşallah üstad, canlı gelişimi ve renkler harika.

Acaba soğutucunuz var mı, hangi katkıları kullanıyorsunuz?

Su değişimi yapıyormusunuz?

Selamlar.

Teşekkürler, soğutucuyu ilk mesajımda yazmıştım, Aquamedic Titan. Katkı olarak toz şekilde ca, kh ve mg kullanıyorum testlerle ölçerek.Su değişimi haftada bir damacana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Resif akvaryumuna mercanlardan sonra başlamama neden olan ve yavru iken aldığım ve nano resifimden kalan 12 yıldır bende olan ve bu süredir çeşitli badireler atlatmasına rağmen canlı kalan tek balığım olan Amphiprioninae percula balığını, son bir haftadır yemlerken dahi  akvaryumumda göremiyor herhalde bir nedenle saklanmıştır diye  düşünüyordum. Tankın sağı, solu arkası , etrafına baktım önce göremedim sonra akvaryumun içine baktım bir şekilde ölmüş içinde kalmış mı diye aradım orada da bulamadım. Tam ümidimi kesmiştim ki bir nevi tesadüfen arkadaki taşırma kutusuna baktım ne göreyim kayıp balık orada durmuyor mu adeta sevinçten şok oldum.Heralde bir nedenle zıplamış ve tankın arkasındaki taşırma kutusuna şans eseri düşmüştü.Akvaryumdaki diğer balıklarla da en az  4-5 senedir birlikte yaşıyordu.Tabii diğer balıklar onu tanımadı birkaç saat hatta gün kovaladı durdu, birkaç gün sonra  tekrar alıştılar birbirlerine, bu arada balığın bir nevi şans eseri, yaşama azmini taktir ettim ve beni etkilediğinden paylaşmak gereğini duydum.

20190928_191129.jpg.7d07e8308604a1e90065f37632cfb694.jpg

20190928_194506.thumb.jpg.ecccdb9c70108ba40fa3990be7c79972.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
hobici, 30.09.2019 - 12:58 yazdı:

Maşallah, kurtarmış kendini percula, gene çok iyi yaşamış hatta yaşıyor balık. 😍

Ben bir kaç seneden fazla yaşatamadım balıklarımı maalesef. ☹️

Sağolun, balık şansına kurtardı kendini.

mmoner, 21.10.2019 - 07:47 yazdı:

Taşırmayı tutturduğu için şanslıymış, herhangi bir konağı yok sanırım?

Aynen öyle 12 senedir yaşıyor maşallah.Özel konağa , anemona  ise pek gerek yok her mercana  her türlü giriyor çünkü en resifteki en eski  canlı.Hatta ona tangler bile saygı duyuyor.:55ac42cb2c051_EmojiSmiley-02::55ac42cc13b78_EmojiSmiley-03:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hobicilere selamlar

Maalesef  yakında yeniden taşınacağımdan (umarım bu son olur çünkü emekli oluyoruz artık) resifimi bozmak zorunda kalacağım. Resif, sorunsuz devam ediyordu hatıra kalsın diye güncel fotolarını ekliyorum. Kısmetse gideceğim yerde de kuracağım.

1.thumb.jpg.298f5bd0e0a4ccb4f4110e0b5330fcff.jpg

2.thumb.jpg.27a5cc1e21f05c31d61f197f74900853.jpg

9b.thumb.jpg.d751c3d41799542f8c7629123f598896.jpg

9a.thumb.jpg.c92c999cefb4d617a636f4e433d182e4.jpg

1976242977_genelakv.thumb.jpg.138bb082aad1ada7cf7e32527b9a1384.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu resife canlı canlı tanık olup ufuk abi ile sohbet etme imkanım oldu sağolsun kendisini bizi davet etti.

diyeceğim o ki kendisine çok çok teşşekurler kendisi çok nazik misafir perver ve yılların verdiği deniyimlerle sohbet ederken insanı kendisine kitliyor saatlerce olsa dinlemek istiyorsunuz nasip olursa 1 kaç ay sonra  taşınmadan önce tekrardan misafiri olucam ve güzel resiften ondan hatıra ufak tefek fırak mercanlar alma imkanım olacak ve tabiki yellow tang blue tang ve 2 adet percula ve 2 tanede damsel balığınında yeni sahibi ben olucam kendisine bize bu hobiyi sevdirdiği ve göstermiş olduğu ilgi alakadan dolayı sonsuz teşşekürler seviliyorsun büyük üstat :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada palyaço için Guiness rekorlar kitabına başvurmalısınız çünkü ömürleri 5 yıl civarıdır çok iyi şartlarda. Doğada 10 yılı gören  var.

Selim Seven tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Selim Seven, 3 saat önce yazdı:

Bu arada palyaço için Guiness rekorlar kitabına başvurmalısınız çünkü ömürleri 5 yıl civarıdır çok iyi şartlarda. Doğada 10 yılı gören  var.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak böyle bir şey sanırım.🤣 

Ömürleri doğada 10 yıl civarı ama esaret altında yani akvaryumlarda koruma altında iken 15-17 sene yaşayan Amphiprion Ocellaris /palyaço balıkları mevcut.Hatta yüz hatlarında ihtiyarlama çizgileri bile oluşmuştu. Yani çoğu hayvan esaret altında mesela hayvanat bahçelerinde 1 misli fazla yaşar doğadaki sürelerinden koruma altında oldukları için merak eden araştırsın görsün...

Mesela aşağıdaki linkte 12 senelik yaşayan palyaço balığı var.

https://www.fishbase.se/summary/Amphiprion-ocellaris.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuşma şeklinizi düzeltmenizi öneririm. Benim sahip olduğum bilgileri bilen bilir. Rahat olun. Biz de bilgilenmeden yazmadık bunları. Akvaryumda ömürleri 3-5 yıl olarak geçer. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yabancı diliniz olduğunu sanmıyorum ama hiç olmaz ise google den Türkçeye çevirin inceleyin esaret altında 18 sene bile yaşadıklarını göreceksiniz...

Bilgi kapasiteniz tecrübeniz ve görselliğini  paylaşamadığınız resifiniz yetersiz maalesef.

https://www.floridamuseum.ufl.edu/discover-fish/species-profiles/amphiprion-percula/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yabancı dilim 5 tane var. İngilizce de anadilimdir. Boş konuşan bir insan olduğunuzu ilk mesajınızdan anlamıştık ama şimdi tescillendi. Google'a clownfish lifespan yazdığınızda ilk sonuç 3-5 years. hemen altında da doğada 6-10 years yazıyor. Sizin paylaştığınız hepsi istisnalar ve rekorlar zaten. İstisnalar kaideyi bozmaz. Beni böyle konuşmaya zorlayan sizsiniz ama resifimi paylaşırsam ben neden uğraşıyorum deyip hobiyi bırakırsınız. ;) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben samimi bir şekilde rekor kitabına başvurun yazdım. Siz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma, yabancı dilin yoktur bilmem ne gibi hakaretler yazdınız. Artık kim terbiyesizce laf sokuyor (veya en azından kim başlattı) okuyanlar karar verir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlız resifte sarı renkli mercan yok.Dalga motoru ve ısıtıcı çok göze batıyor. E.Vortech mp40 yakışır  boyutları itibariyle.Sarı hummer yada sarı acro lazım. Acrolar da henüz tam rengini almamış. Belki olacak ileride...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş