Jump to content

narwhal

Kur Artışı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Önerilen İletiler

Selam herkese,

Euro ve dolar kurlarının artmasıyla birlikte elbette akvaryum harcamaları da orantılı olarak arttı. Döviz kuru artışı nedeniyle gelirlerde de düşüş yaşanmış olabilir elbette. Kısaca birçoğumuz için giderler artarken, gelirlerin düştüğü bir dönemden geçiyoruz. Bu durumla nasıl başa çıkıyorsunuz? Akvaryumu dağıtmadan kemer sıkma yöntemleriniz neler?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gerçek balling sistemine geçerek malzemeleri piyasadaki kimyacilardan tedarik etmek en mantıklısı olabilir bu dönemde. Boylece kovasi 400 tl olan tuz gideri ve katki derdi cozulebilir.Sps den uzak durmak başlı başına bir tasarruf önlemi olur zaten :) bu sayede aydınlatma lede dönebilir ve akıntı motorları düşürülerek elektrik tasarrufu sağlanabilir.  

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kesintisiz 2007 yılından beri resif akvaryumlarım oldu. Bundan sonra da olabildiği kadar olacak. Tabii hobicilerin  sadece ülkenin fakirleşmesi/gelirlerinin azalması/ fiyatların artması değil, esas küresel ısınma nedeni ile bilhassa mercanların zarar görme ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalması önemli. Küresel ısınmaya şahıs düzeyinde fazla bir şey yapamayız ama döviz kuru artışı (çoğunluğun fakirleşmesi) konusunda şahıs bazında bazı şeyler yapılabilir hobimiz adına. Mesela ben resifime mercan ve balık almıyorum epeydir doyuma ulaştı ve sağlıkla işler yürüyor. Malzeme de aldığım söylenemez gerekmedikçe. Yani bu aşamada pek yeni başlayan resifçileri beklememek lazım. Güzel ve kaliteli kurulumlar epey pahallıya çıkar. Ama sarf malzemelerini mecburen alıyoruz Tuz gibi, balling katkılar gibi. Sadece haftalık su değişimleri bile çoğu tanklar için gayet etkili resif sağlığı güzelliği için. bence elimizdekilerin kıymetini bilmek daha önemli bu aşamada.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yıllardır hobinin içindeydim. İş sebebiyle 3 sene önce hobiye ara verdim. Şimdi tekrar heyecanım depreşti. Elimde atıl durumda birçok malzeme var. Ancak bunları bile kullanmak şu an benim için maliyetli. Örneğin sfiligoi xr4üm var ama elimdeki diy led armatürün ledlerini revize edip, ps'siz, balıksız sadece zoa, paly ve ricordelardan oluşan koralia nanonun suya hareket sağladığı bir nano düşünüyorum. 3 sene önce sattığım ricordea ve acan kolleksiyonumu hatırladım da ben hangi kafayla onları sattım acaba? 😀

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1,50 akvaryumdan 1 metreye döndüm. Katkıları azaltıp, su değişimiyle idare ediyorum. Sert mercanlara yaklaşmıyorum bile.Elektrik daha da eğlenceli bir konu, ışıkların açık kalma  süresini azalttım. Esas sorun biz değiliz bir şekilde idare ederiz, daha önceki krizlerde bir çok esnaf iflas etti, tuz bile bulamadık. Öte yandan ülke içinde hiç bir şeyin üretilmemesi de bu sektörün ayıplarından biridir. Bir kaç amatör girişimi kendi çapımızda destekledik ancak onlar da uzun yaşamadı. Çinden getirip satmak kerkesin işine geldi....

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.