Jump to content

dozguler

Armatür Power Led Destek

Önerilen İletiler

Herkese merhaba,

60x55x40 (10 cm arkadan sump) yani 60 x 45x40 net hacim için kendim power led'lerden bir armatür yapacağım. 
130 litrelik bir akvaryum. Hobide yeni olduğum için soft mercanlarla başlayacağım. Ancak 3-4 ay sonra bir tık ötesinde mercanlar koymak istediğimde zorluk yaşamak istemiyorum.

60 watt düşünuyorum. 20 x3 şeklinde.

Işık dizilimi olarak da bir arkadaş; 

10 Blue, 5 Royal blue, 5 tane de 10.000 kelvin beyaz önerdi. Akvaryumun gözle görsel olarakda boğucu bir mavi olmaması isteğindeyim. Dizilim hakkında önerileriniz nedir?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar, Royal bluelar ile bluelarin sayılarını değiştirin. 10 Royal 5 Blue, hatta 5 adet  10000 k, 5 adet 20000k kullanırsaniz daha iyi olur.  Bunları üç sürücü ile sürebilirsin. Soğutucu önemli 3 watt lar fazla ısınıyor. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
BarışSavaş, 13 saat önce yazdı:

Merhabalar, Royal bluelar ile bluelarin sayılarını değiştirin. 10 Royal 5 Blue, hatta 5 adet  10000 k, 5 adet 20000k kullanırsaniz daha iyi olur.  Bunları üç sürücü ile sürebilirsin. Soğutucu önemli 3 watt lar fazla ısınıyor. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Merhaba Barış bey, Dediğiniz gibi royal Blue sayısını arttırırım. 10 royal, 5 Blue, 5 10k, 5 20 k yaparım. İki sorum olacak;

20k bulamazsam 10 tane 10k yapmam da sorun var mı? 

Bu 25 led için neden 3 driver ile sürmemi istiyorsunuz? Bitkili tankımda 36 adeti tek driver ile sürmüştüm bir sorun yaşamamıştım.

Ancak benim 1 watt dı önceki power ledlerim. 120 litreye en az kaç wat gerekli ?

tarihinde dozguler tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1 watt ve 3 watt arasındakı enerjı degısımı sadece % 30 muş benım edındıgım bılgıye göre ama led konusunda marka secımınız cok onemlı bır krıter elektronık pıyasasında oldugumuzdan dolayı karaköy de edıson ledlerın son ıthalatlarının cok ıyı oldugunu ogrendım. 

Barış Bey'in de dediği gibi ısınma konusunda bende bı ekleme yapmak ısterım kalın profıl kullandıgınızda ısınma sorununu ortadan kaldırabılırsınız. Bir cok imalatcı uygun olsun dıye ınce profıl malzeme ıle fıyat verıyor ozellıkle bu profıl konusunu gozden gecırmenız tavsıyemdır 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
dozguler, 6 saat önce yazdı:

Merhaba Barış bey, Dediğiniz gibi royal Blue sayısını arttırırım. 10 royal, 5 Blue, 5 10k, 5 20 k yaparım. İki sorum olacak;

20k bulamazsam 10 tane 10k yapmam da sorun var mı? 

Bu 25 led için neden 3 driver ile sürmemi istiyorsunuz? Bitkili tankımda 36 adeti tek driver ile sürmüştüm bir sorun yaşamamıştım.

Ancak benim 1 watt dı önceki power ledlerim. 120 litreye en az kaç wat gerekli ?

İyi akşamlar, 20.000 bulamazsaniz ozanan 10.000 ile yapabilirsiniz, isterseniz 1-2 red de koyabilirsiniz. LED markası önemli, gerçi ben Çin'den getirtmiş tim iyiydi. Bir diğer önerim, moonligt ta yapabilirsiniz. 

Üç sürücü ile sürün dememin nedeni, zaman ayarlı saatler ile kısmen gün simülasyonu gibi ayarlanabileceginden, 

Benim daha önce yaptığım bir çalışma var, onada bakabilirsiniz.

Kolay gelsin. 

tarihinde BarışSavaş tarafından düzenlendi
.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
BarışSavaş, Şimdi yazdı:

İyi akşamlar, 20.000 bulamazsaniz ozanan 10.000 ile yapabilirsiniz, isterseniz 1-2 red de koyabilirsiniz. LED markası önemli, gerçi ben Çin'den getirtmiş tim iyiydi. Bir diğer önerim, moonligt ta yapabilirsiniz. 

Üç sürücü ile sürün dememin nedeni, zaman ayarlı saatler ile kısmen gün simülasyonu gibi ayarlanabileceginden, 

Benim daha önce yaptığım bir çalışma var, onada bakabilirsiniz. Kolay gelsin.

Barış bey iyi akşamlar, öncelikle tecrübeleriniz ilerlemem adına büyük gelişme sağlıyor, teşekkür ederim. 
Büyük ihtimalle 20k bulamayacağım gibi gözüküyor ama yarın Karaköy'e gidip bakacağım. 

sımdılık 10 royal blue, 5 blue, 10 tane 10k beyaz iş görecek anladığım kadarı ile. Hatta blue'yı 7-8 de yapabilirim. Mavi oranını yüksek tutmak istemem de ki sebeb mercanların güzelliğini görebilmek :) Gün similasyonu için diyorsanız haklısınız, bu konuyu araştırmam, günün hangi saatinde hangileri yanmalı öğrenmem gerekecek. Geceleri moonlight olayını çok istiyorum açıkcası. Hoş durur gibi geliyor. Moonlight için power led öneriniz nedir acaba?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
dozguler, 4 saat önce yazdı:

Barış bey iyi akşamlar, öncelikle tecrübeleriniz ilerlemem adına büyük gelişme sağlıyor, teşekkür ederim. 
Büyük ihtimalle 20k bulamayacağım gibi gözüküyor ama yarın Karaköy'e gidip bakacağım. 

sımdılık 10 royal blue, 5 blue, 10 tane 10k beyaz iş görecek anladığım kadarı ile. Hatta blue'yı 7-8 de yapabilirim. Mavi oranını yüksek tutmak istemem de ki sebeb mercanların güzelliğini görebilmek :) Gün similasyonu için diyorsanız haklısınız, bu konuyu araştırmam, günün hangi saatinde hangileri yanmalı öğrenmem gerekecek. Geceleri moonlight olayını çok istiyorum açıkcası. Hoş durur gibi geliyor. Moonlight için power led öneriniz nedir acaba?

Mavi tonları için royali arttırın, denizde Royal canlıların gelişimi için daha uygundur. Üç sıra 20 w li düşünürsek(artabilir size kalmış), sabah ilk mavi tonların yoğun olduğu sıra ile başlarsınız, öğlen hepsi, sonra bir bir azalır ve kapanir. Moonligt için basit 12 volt ile çalışan LEDler var, tekli (kablosu olan) onlardan alıp yaparsınız, hatta birde ışık sensörü alıp gece akvaryum ışıkları sonunce otomatik moonligt i çalıştırır. (Ali ekspres te var ve ucuz). 

Ben kendi yaptığıma, fanda eklemiştim. Termostata bağlı. Fikir olmadı için söylüyorum. Tabi, fiyat ve verilen emeği dikkate alın, bazen harcadığınız paranın altında hazır güzel ikinci el armatürde bulabilirsiniz.  Kolay gelsin tekrardan.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.