Jump to content

YsnGüzdolu

Yeni Akrilik Akvaryum Kurulumu

Önerilen İletiler

Herkese iyi aksamlar. Yine işlerimin yoğunluğu sebebiyle pek zaman ayiramadim. Bazı eksiklikleride tamamladım sizlerinde yardımıyla. En son sumpu bitirmiştim (ufak tefek eksiklikleri var). Cihaz yerleşimlerini yaptım. 

Durso sistemini yaptım ufakta olsa bir şu kaçağı vardı ne olur ne olmaz diye daha kalın bir silikon geçtim ve sizdirmaz bantlar ile saglamlastirdim. 1 tam emiş 1 yarı emiş (2 sinede vana taktim) 1 tane emniyet borusu)

Almış olduğum malzemeler;

Bubble magus a9

Hsbo dep 6000

Bubble magus c1 dalga motoru kontrol(4 lı giris

Revigi 6 li wi-fi priz ( akıllı priz)

Medya reaktör için biolife iç filtre aldım ve modifiye ederek medya reaktörüne cevirdim( 3 kapsülü var birine purigen birine fosfat tutucu birine de matrix karbon)

Zafer beyden 5 li ro cihazı aldım

Kum olarak zeocham 1/3mm argonit

Tuz olarak reeflower conedenia 22 kg

Tuz ölçümü için ats refaktametre 

Diğer ölçümler için seneye-reef (otomatik ölçer uyarı sistemi)

Led gün simülasyonu için tc420

Canlı kaya ile ilgili pek iyi şeyler duymadigim (farkli canlilar cikabiliyormus) ve riske atmamak acisindan yapay kaya yapmaya karar verdim. Suanda tasarıma basladim inslh güzel bisiler cikicak. Kaya için aldığım malzemeler; gaz beton, tuz, argonit kum ve porselen harcı.

Aklıma gelenler şuanda bunlar. Eksiğim veya yanlışım var ise lütfen duzeltin. Sizin yorumlariniz ve tecrubeleriniz benim için çok önemli. Yarın resimleri yukleyecegim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O canlı kaya içinden çıkan pod ve bristleworm vb canlılar akvaryum döngünün bir parçaları. Seramik kaya da olsa onlar istemeseniz de akvaryuma giris yapacaklar. Yerinizde olsam Seramik harcını içine argonit deilde iri Mercan kırığı karıştırın. 3-5 mm tuzu karıştırın ayrıca şekil verirken katmanlı tuz koyun. Ayrıca bu yaptığınız tasarımı en az 6 ay tatlı suda beklemeniz gerekli.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
ibrahim kent, 3 saat önce yazdı:

O canlı kaya içinden çıkan pod ve bristleworm vb canlılar akvaryum döngünün bir parçaları. Seramik kaya da olsa onlar istemeseniz de akvaryuma giris yapacaklar. Yerinizde olsam Seramik harcını içine argonit deilde iri Mercan kırığı karıştırın. 3-5 mm tuzu karıştırın ayrıca şekil verirken katmanlı tuz koyun. Ayrıca bu yaptığınız tasarımı en az 6 ay tatlı suda beklemeniz gerekli.

Teşekkür ederim İbrahim Bey, o zaman mercan kırığı kullanıcam. Tuz olarak 3-5 mm almıştım. Engin bey ile görüşmüştüm almış olduğu canlı kayadan çiyan çıktığını söylemişti ve bu çiyanı 4-5 ay sonra farkkettiğini söylemişti, formlar da da farklı zararlı canlıların çıktığı söyleyenler vardı. Akvaryumda full yapay kaya değilde arka dekor olarak yapay kaya, ön kısımlarada canlı kaya koymayı düşünüyorum. Peki 6 ay tatlı suda beklemesinin sebebi nedir. Salınımdan dolayı mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
  Teşekkür ederim İbrahim Bey, o zaman mercan kırığı kullanıcam. Tuz olarak 3-5 mm almıştım. Engin bey ile görüşmüştüm almış olduğu canlı kayadan çiyan çıktığını söylemişti ve bu çiyanı 4-5 ay sonra farkkettiğini söylemişti, formlar da da farklı zararlı canlıların çıktığı söyleyenler vardı. Akvaryumda full yapay kaya değilde arka dekor olarak yapay kaya, ön kısımlarada canlı kaya koymayı düşünüyorum. Peki 6 ay tatlı suda beklemesinin sebebi nedir. Salınımdan dolayı mı?
Bu beni sahsi düşüncem. Farklı görüşleride değerlendirin. O çiyan bristleworm dur. Hiç bir canlıya zararı yoktur. Sadece atık yem ve tortularla beslenir. Benim akvaryumda sayısını sayamadığım kadar çok. Zararlı canlılar flatworm dur. Ama hepsi zararlı değildir. Aşırı büyüdüklerinde mashroom lar üzerine yapısarak ışığı kestiğini söylüyorlar. Ama benim kendi fikrim olarak buna katılmıyorum. Ayrıca flatworm lar ölünce çok pis kokar.

6 ay belki kaba bir süre. Belki sehir efsanesi. Yaptıktan sonra en azından 3-4 hafta tatlı suda suyu değiştirerek bekletin. Sonra 25 derecede ph oynaması varmı vbir bakın 8-8.3 gibi değerler veriyorsa sıkıntı yok. Kullandığınız Tuz, kum ph yükselticektir. Bunuda göz önüne alın. Bu uzun süre kürleme tamamen kayanın ph cizgisiyle ilgili birsey. Yanlışım varsa ustalarım düzeltsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kurulumunuz hayirli olsun;

Ben olsam yapay kaya icin  bu kadar zahmete katlanmazdım. İbrahim beyinde dedigi gibi bu bir döngü.

Nasip olurda akvaryumunuz uzun soluklu olursa dogal döngü içerisinde özellikle hobicilerden aldiginiz mercanlarla zaten bazı girişler olacak tankınıza siz aptasia konusunda dikkatli olun yeter. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
ayhanguven, Bir saat önce yazdı:

Benim gibi bu şekilde bir kaya dizaynı yaparsanız çok güzel olur benim tankta ön cam kavisli df1876fac7568674766b6e37824fc1b0.jpg

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok güzel bir tasarım ayhan bey çok beğendim. Bu kayalar fiji kayası diye mi geçiyor acaba?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arka cam yosun ve coralin kaplanacağı için kötü durur. Kesim folyosu mavi yada siyah yaparsanız arkasını güzel durur. Kesim folyosu piril li fısfıs ile ve bir kredi kartı ile pürüzsüz çekebilirsiniz. Anadolu yakasında iseniz uygun kesim folyocu önerebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20200103_212835.jpg.25d85f046a55784aa5a13eb52f7251a4.jpg

Kurulum tüm yavaşlığı ile devam ediyor :) Yaklaşık 3 cm kalınlığında aragonit kumu ekledim (Bununda üstüne 10 kg canlı kum ekleyeceğim.Sizce sakıncası olurmu?). Arka fonu da mavinin farklı tonlarından oluşan bir folyo ile kapladım. Fakat durso kutusunun oraya bir türlü bişi uyduramadım 5 cm eninde kutuyu kapacak boyda mavi veya siyah ızgaralı extra bir kutu yapacağım. Yarın aydınlatmamı takıp su eklemeye başlayacağım. Pazartesi canlı kayalarım gelecek gelene kadar zaten tank dolmuş olur. Bu işlemleri yaptıktan sonra, ekipmanları çalıştırmam gerekiyor mu ? (dalga motoru,ps,aydınlatma,dozaj pompası,ısıtıcı,3 lü medya reaktörü, kısaca sumpı çalıştırmalımıyım?)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Canlı girene kadar ps yi çalıştırmayın.çanlı kayaları girmeden amonyak seviyesini yükseltin ki kaya ile gelen bakteriler beslensin.ısıyı 25 dereceye sabitleyin bakteriler uygun sıcaklıkta daha çok ürer. Canlı kaya gelmeden su en azından 1 hafta Boş dönse güzel olur. Sonrasında bir kaç ay bakteri besini ile takviye edin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herkese İyi günler. Yine işim yoğunluğu nedeniyle pek giremedim forma. Şuanda diatom bekleme sürecindeyim. Biostartuplarımı kırdım. Her gün 1 adet biodigest kırıyorum. Çok hafifte yamleme yapıyorum. Sistemim boş olarak çalışıyor. Medyaları ve ps ' yi çalıştırmıyorum diatomu görene kadar. Sumpın içinde biolojik sünger ve ısıtıcı var. Hafiften sumpta yağlanma başladı ama normal mi acaba? JBL pro scan ile en son yapmış olduğum testide ekledim. Değerler normal mi acaba? Tuzluluğum 1025 sıcaklık 25.5. Işıklandırmam gün simülasyonunda şuanda 24 saat açık ama %100 ledlerim sadece 12:00 ile 18:00 arasında çalışıyor. Diğer saatler kademeli olarak açlıyor. Gece 11' den sonra ay ışığı efekti veriyor. Seneye - Reef cihazıyla par ölçümü yaptım üst kısımlarda 400-450 par orta kısımlarda 200-250 par dipte ise 75-150 par değerini alıyorum. Yanlış yaptığım veya eksik yaptığım bişi var mı acaba yorumlarınız ve bilgileriniz benim için çok önemli.

sakv.jpg

Screenshot_20200116-141501_JBL PROSCAN.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Öncelikle jbl in test kitine güvenmeyin.. 

Onun dışında fonu keşke düz renk yapsaydınız görsel olarak daha iyi görünürdü uzun vadede. Onun dışnıda dekorda sanırım yapay mercanlar vs var. Doğallıktan uzak geliyor bana tabi kişisel tercihiniz. Zamanla daha güzel oalcaktır. Ps yi çalıştırmanızda bir engel yok ama bu şekilde beyaz ağırlıklı bir aydınlatma ile başınız çok ağrır, yosunun binbir türü ile uğraşırsınız haberiniz olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
gbgonenc, Bir saat önce yazdı:

Selam,

Öncelikle jbl in test kitine güvenmeyin.. 

Onun dışında fonu keşke düz renk yapsaydınız görsel olarak daha iyi görünürdü uzun vadede. Onun dışnıda dekorda sanırım yapay mercanlar vs var. Doğallıktan uzak geliyor bana tabi kişisel tercihiniz. Zamanla daha güzel oalcaktır. Ps yi çalıştırmanızda bir engel yok ama bu şekilde beyaz ağırlıklı bir aydınlatma ile başınız çok ağrır, yosunun binbir türü ile uğraşırsınız haberiniz olsun.

Teşekkür ederim yorumunuz için. Foto için sadece beyazları açmıştım mavileri devreye soktum mu görüntü kararıyordu. Aslında dediğinize katılıyorum yapay mercanlar doğallı bozuyor, sadece görsel olarak boş gözükmesi hoşuma gitmemişti o yüzden koydum. Su oturduğunda gerçek mercan girişi yapacağım. Evet jbl konusunda çok sıkıntım var ard ard a ölçümler yaptım hepsinde farklı değerler aldım. Seneye - Reef var ölçüm aleti olarak fakat onada pek güvenemedim. Ph 8,36 Gözüküyor ondada. Bu gün salifert test ürünlerim geldi onlar ile ölçüm yapacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş