Jump to content
umuterkal

Yurtd覺覺ndan u癟akla getirilebilecek anemon tavsiyesi

nerilen 襤letiler

Selam arkadalar.

1 Ay gibi Amerika'dan geleceim. Kapatt覺覺m tank覺m覺 yeniden a癟aca覺m.

Burada online canl覺 sat覺覺 var, sonraki g羹n canl覺lar geliyor. Anemon ve ORA 繹zel t羹r clown alaca覺m.

14 Saatlik u癟uum olacak, 24 saati yolda ge癟irecekler. 100mlspecimen kaplar覺nda kabinde seyahat edebiliyorlar. Anemonlar i癟in riskli olduunu biliyorum.

Arat覺r覺yorum, g繹z羹me aa覺daki anemonlar覺 kestirdim, 繹nerisi olan var m覺?

Dracula Fangs Rock Anemone

AM0906_2000x.thumb.jpg.885b19294c204234cbe36c3c87952d1b.jpg

Frosted Red Zebra Rock Anemone:

AM0908_2000x.thumb.jpg.e1b5d633395bd911f91f0aef49b234d7.jpg

Bir de bal覺k maazas覺nda ufak boy k覺rm覺z覺 deniz y覺ld覺z覺 buldum. Bizdekiler hep b羹y羹k oluyor diye ona da hevesliyim...

lkemizde bulunmayan t羹rlerden de 繹neride bulunabilirsiniz...

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla

On羹n羹ze 330 ml lik su iesi koyun. onu 3 e b繹l羹n g繹z羹n羹zle bak覺nca neden riskli olduunu g繹receksiniz zaten. 100 ml g繹ze fazla gibi geliyor ama olay 100 ml de deil. 100 ml lik ienin i癟ine anemon koyunca orda zaten 50 ml su ancak kal覺r. 24 saat yol. 覺s覺 deiecek oksijen az. ee anemon zaten zehirli canl覺 erimeye balarsa buyrun cenaze namaz覺na

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla
NikeI, 16 dakika 繹nce yazd覺:

On羹n羹ze 330 ml lik su iesi koyun. onu 3 e b繹l羹n g繹z羹n羹zle bak覺nca neden riskli olduunu g繹receksiniz zaten. 100 ml g繹ze fazla gibi geliyor ama olay 100 ml de deil. 100 ml lik ienin i癟ine anemon koyunca orda zaten 50 ml su ancak kal覺r. 24 saat yol. 覺s覺 deiecek oksijen az. ee anemon zaten zehirli canl覺 erimeye balarsa buyrun cenaze namaz覺na

Yok hocam. Kargoyla 100ml su ile bir anemon al覺n g繹r羹n. Strafor i癟indeki canl覺 100ml su ile 3-4 g羹n bile yol gider. Hava artlar覺n覺n 繹nemi yok. Sonu癟ta alaskada yaam覺yoruz. u an mevsim ilkbahar.Bizzat ald覺m, denedim, g繹rd羹m. Tek bir canl覺 i癟in konumuyorum. ou anemon al覺veriimi b繹yle yapt覺m ve yapar覺m da.24 saat anemon i癟in 癟ok basit bir s羹re. Ben 3 g羹n sonra kargodan zaiyats覺z ald覺覺mdan 7-10 g羹ne kadar(beslenmesi gereken s羹re zarf覺) herhangi bir s覺k覺nt覺 olaca覺n覺 sanm覺yorum. Konu sahibinin sorduu sorulara gelirsekt羹rkiyedeki canl覺 癟eitlilii miktar覺 az olduundan ahsen fikir veremeyeceim.

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla

San覺yorum i癟inde canl覺 olunca s覺v覺 limiti olmuyor, i癟 hatlarda ge癟erli, d覺 hatlar覺 soraca覺m. Olmad覺 g羹venlii ge癟tikten sonra baka kaplardansu nakliyle 癟繹z羹lebilir.

Uluslararas覺 kargolarda canl覺n覺n kapal覺 halinin s覺d覺覺 kadar suda g繹nderildiini de okudum, b羹y羹k poetlerde geldiini de g繹rd羹m. Kesinlikle riskli, azaltmak i癟in gerekeni arat覺r覺yorum.

Bizde bulunmayan canl覺 tavsiyelerinize a癟覺覺m

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla

S羹re uzun olduu i癟in risk y羹ksek. Ge癟tiimiz y覺llarda ABD d繹n羹lerimde bir t羹rl羹 cesaret edememitim.

TSA 'n覺n us羹llerine g繹re litre limiti olmaks覺z覺n canl覺 getirmek serbest ama dediiniz gibi bu i癟 hat u癟ular ile alakal覺 san覺r覺m. Eer istanbulda ineceksiniz bunu deneyebilirsiniz. Benim u癟ular ankara aktarmal覺 olduundan 11 saat ABD'den gelip istanbulda dert anlatmayla uramak istememitim. G羹venlii ge癟tikten sonra s覺rt 癟antas覺na koyun ge癟in. Veya strafor kutu ile ge癟in. nemli olan g羹venlii ge癟mek, sonras覺 bence kolay.

neri olarak da Colorado Sunburst anemone derim..

bahadir_s taraf覺ndan d羹zenlendi

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla
bahadir_s, 9 saat 繹nce yazd覺:

S羹re uzun olduu i癟in risk y羹ksek. Ge癟tiimiz y覺llarda ABD d繹n羹lerimde bir t羹rl羹 cesaret edememitim.

TSA 'n覺n us羹llerine g繹re litre limiti olmaks覺z覺n canl覺 getirmek serbest ama dediiniz gibi bu i癟 hat u癟ular ile alakal覺 san覺r覺m. Eer istanbulda ineceksiniz bunu deneyebilirsiniz. Benim u癟ular ankara aktarmal覺 olduundan 11 saat ABD'den gelip istanbulda dert anlatmayla uramak istememitim. G羹venlii ge癟tikten sonra s覺rt 癟antas覺na koyun ge癟in. Veya strafor kutu ile ge癟in. nemli olan g羹venlii ge癟mek, sonras覺 bence kolay.

neri olarak da Colorado Sunburst anemone derim..

Washington - 襤stanbul yolculuu olacak, olabilecek en k覺sa Amerika u癟uu.Colorado Sunburst g羹zelmi, g繹z羹me 癟arpmam覺t覺. Teekk羹r ederim.

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla

Selamlar;

Lojistik癟i olarak belirtmem gerekirse: Uluslararas覺 Ticari veya Yolcu yan覺 canl覺 ta覺nmas覺 羹lkelerin belirledii izin ve kriterlere g繹re yap覺l覺r. Yan覺mda hi癟 tak覺lmadan canl覺 getirdim diyenlerin an覺 yaver gitmitir, baka bir a癟覺klamas覺 yoktur.Kontrol esnas覺nda canl覺 ta覺nd覺覺 tespit edilirse 繹nce izinler sorgulan覺r yok ise canl覺y覺 ta覺yan kii sorguya al覺n覺r, u癟ag覺n覺 kacirir, canl覺 t羹r羹ne g繹re para veya hapis cezas覺 al覺r, ta覺nan canl覺 endemic bir canl覺 ise cezas覺 癟ok daha a覺r olur,vs. vs.

c覺k覺s noktas覺 USA oldugundan buray覺 kontrol edebilirsiniz. Turkiye yapt覺r覺mlar覺n覺da ayr覺ca inceleyebilirsiniz.

https://travel.state.gov/content/travel/en/international-travel/before-you-go/customs-and-import.html

https://www.fws.gov/international/animals/coral.html

Durumunuza g繹re belki permit alabilirsiniz USA de

https://fwsepermits.servicenowservices.com/fws?id=fws_kb_article&sys_id=400f70b71b5b58101f45dbdbe54bcb1a

asag覺daki haber de sizi uyarmak icin cok taze bir 繹rnek.

https://halktv.com.tr/turkiye/havalimaninda-suluk-operasyonu-453555h

kolay gelsin.

Not: 羹lke ici ta覺ma konusu uluslararas覺na g繹re nispeten daha rahatt覺r. Bilet al覺m覺 繹ncesinde hava yolu irketinecanl覺 detaylari verilerek izinle yolcu yan覺 canl覺 al覺nabilir.

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla
ElTurco, 10 saat 繹nce yazd覺:

Selamlar;

Lojistik癟i olarak belirtmem gerekirse: Uluslararas覺 Ticari veya Yolcu yan覺 canl覺 ta覺nmas覺 羹lkelerin belirledii izin ve kriterlere g繹re yap覺l覺r. Yan覺mda hi癟 tak覺lmadan canl覺 getirdim diyenlerin an覺 yaver gitmitir, baka bir a癟覺klamas覺 yoktur.Kontrol esnas覺nda canl覺 ta覺nd覺覺 tespit edilirse 繹nce izinler sorgulan覺r yok ise canl覺y覺 ta覺yan kii sorguya al覺n覺r, u癟ag覺n覺 kacirir, canl覺 t羹r羹ne g繹re para veya hapis cezas覺 al覺r, ta覺nan canl覺 endemic bir canl覺 ise cezas覺 癟ok daha a覺r olur,vs. vs

Bilgiler i癟in teekk羹r ederim. TSA, canl覺 mercan ve bal覺k i癟in kabinde ta覺nabilir, valizde (tabi ki) yasak diyor. Mercanlar覺n okyanustan 癟覺kar覺lmam覺 olmas覺, ya da canl覺 kayaya yap覺覺k olmamas覺 gerekiyor. Soft mercanlarda, zoa gibi t羹rlerde s覺k覺nt覺 olmuyor. Ald覺覺m canl覺lar覺n faturalar覺nda aquacultured olduklar覺 yaz覺yor, 羹retim canl覺lar覺. Birka癟 tane olduu i癟in niyetin hobi olduu a癟覺k. Linklerdeki izinleri ayr覺ca inceleyeceim, daha da arat覺rmakta fayda var.

TSA Kurallar覺ndaki 繹nemli nokta, canl覺 gizlenerek 癟覺kar覺lmaya 癟al覺覺l覺yorsa cezas覺 oluyor. Fakat saydam kapta ge癟irilirse, i癟inde canl覺 yaayan s覺v覺n覺n patlay覺c覺 olmad覺覺 a癟覺k olduu i癟in ge癟irilebiliyor. Vahi yaam覺 koruma servisinden de aquacultured canl覺larda s覺k覺nt覺 olup olmad覺覺na bakmam yeterli olacakt覺r herhalde.

berkal, 11 saat 繹nce yazd覺:

Amerikadan canl覺 nas覺l 癟覺karacaks覺n hocam? Ben de deneyecektim Coral sat覺c覺 firma ba覺n覺z ar覺r g羹venlikte diye uyard覺 satmad覺 :s

Arat覺rmalar覺m okyanustan direkt 癟覺kar覺lmam覺, 羹retim canl覺lar覺n 癟覺kar覺lmas覺nda sorun olmuyor eklinde. Faturalar覺nda aquacultured olarak yaz覺yor. Arat覺rmaya devam...

1 ay gibi sonucunu da buraya yazar覺m ki gelecekte deneyeceklere faydal覺 olsun.

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla
umuterkal, 1 saat 繹nce yazd覺:

Bilgiler i癟in teekk羹r ederim. TSA, canl覺 mercan ve bal覺k i癟in kabinde ta覺nabilir, valizde (tabi ki) yasak diyor. Mercanlar覺n okyanustan 癟覺kar覺lmam覺 olmas覺, ya da canl覺 kayaya yap覺覺k olmamas覺 gerekiyor. Soft mercanlarda, zoa gibi t羹rlerde s覺k覺nt覺 olmuyor. Ald覺覺m canl覺lar覺n faturalar覺nda aquacultured olduklar覺 yaz覺yor, 羹retim canl覺lar覺. Birka癟 tane olduu i癟in niyetin hobi olduu a癟覺k. Linklerdeki izinleri ayr覺ca inceleyeceim, daha da arat覺rmakta fayda var.

TSA Kurallar覺ndaki 繹nemli nokta, canl覺 gizlenerek 癟覺kar覺lmaya 癟al覺覺l覺yorsa cezas覺 oluyor. Fakat saydam kapta ge癟irilirse, i癟inde canl覺 yaayan s覺v覺n覺n patlay覺c覺 olmad覺覺 a癟覺k olduu i癟in ge癟irilebiliyor. Vahi yaam覺 koruma servisinden de aquacultured canl覺larda s覺k覺nt覺 olup olmad覺覺na bakmam yeterli olacakt覺r herhalde.

Arat覺rmalar覺m okyanustan direkt 癟覺kar覺lmam覺, 羹retim canl覺lar覺n 癟覺kar覺lmas覺nda sorun olmuyor eklinde. Faturalar覺nda aquacultured olarak yaz覺yor. Arat覺rmaya devam...

1 ay gibi sonucunu da buraya yazar覺m ki gelecekte deneyeceklere faydal覺 olsun.

B羹y羹k bir heves ve merakla bekliyorum deneyimlerini hocam, ben de senin izlediin yola g繹re niyetlenebilirim zaman覺 geldiinde.

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla

Yillardir cesaret edemedigim bir konu. Oncelikle mercanlari local dukkandan alirsanizdaha iyi olur, overnight shipping bile olsa normal hava kargo ile geliyor. Ucusun olacagi gune denk getirmek ve kargo firmasinin pesinden kosmak gerekiyor. Ayrica benim bildigim uluslararasi ucuslarin kabin kurallarina uygun degil mercan veya anemone tasimak, getiren hep bavulda getiriyor. En ideali canliyi dukkandan alip icine isiticilar yerlestirip straforla valize koymak. Bana soylenen avrupaya vs. bu sekilde goturuldugu. Sonucta ithalattan cok daha kotu sartlarda geliyor. Domestik ucuslarda bahsettiginiz gibi tup gibi kaplara koyuyorlar canlilari ve resmi olarak yaninizda goturebiliyorsunuz. Deneyiminizi merakla bekliyorum.

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla
utkufk, 5 saat 繹nce yazd覺:

Yillardir cesaret edemedigim bir konu. Oncelikle mercanlari local dukkandan alirsanizdaha iyi olur, overnight shipping bile olsa normal hava kargo ile geliyor. Ucusun olacagi gune denk getirmek ve kargo firmasinin pesinden kosmak gerekiyor. Ayrica benim bildigim uluslararasi ucuslarin kabin kurallarina uygun degil mercan veya anemone tasimak, getiren hep bavulda getiriyor. En ideali canliyi dukkandan alip icine isiticilar yerlestirip straforla valize koymak. Bana soylenen avrupaya vs. bu sekilde goturuldugu. Sonucta ithalattan cok daha kotu sartlarda geliyor. Domestik ucuslarda bahsettiginiz gibi tup gibi kaplara koyuyorlar canlilari ve resmi olarak yaninizda goturebiliyorsunuz. Deneyiminizi merakla bekliyorum.

Bu konudaki avantaj覺m kald覺覺m arkada覺m覺n evinde karantina niyetine tuzlu su tank覺 kurduk, yeni kessil led'den de alm覺 bulundum, canl覺lar覺 burada bekletebiliyorum. Valizde yakalanmas覺 durumunda g羹zel cezalar覺 var, 癟ok girmek istemiyorum. https://www.tsa.gov/travel/security-screening/whatcanibring/items/live-coral

Local fish store'lardabizden farkl覺 bir 癟eit yok.WWC veTidal Gardens'da g羹zel t羹rler var.

Yar覺n uluslararas覺 癟覺k覺 i癟in TSA ile konuup 繹reneceim. Nas覺l izin verdiklerini payla覺r覺m. Tavsiye i癟in teekk羹rler.

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla
umuterkal, 12 saat 繹nce yazd覺:

Bu konudaki avantaj覺m kald覺覺m arkada覺m覺n evinde karantina niyetine tuzlu su tank覺 kurduk, yeni kessil led'den de alm覺 bulundum, canl覺lar覺 burada bekletebiliyorum. Valizde yakalanmas覺 durumunda g羹zel cezalar覺 var, 癟ok girmek istemiyorum. https://www.tsa.gov/travel/security-screening/whatcanibring/items/live-coral

Local fish store'lardabizden farkl覺 bir 癟eit yok.WWC veTidal Gardens'da g羹zel t羹rler var.

Yar覺n uluslararas覺 癟覺k覺 i癟in TSA ile konuup 繹reneceim. Nas覺l izin verdiklerini payla覺r覺m. Tavsiye i癟in teekk羹rler.

Yemin ediyorum heyecanland覺m. u ii bir yap, ilk u癟uta deneyeceim ben de :)

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla
umuterkal, 11.04.2021 - 21:16 yazd覺:

TSA ile g繹r羹t羹n羹z m羹 hocam?

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla

San覺r覺m 羹lke 羹lke farkl覺l覺klar var umar覺m sorun yaamadan ge癟irebilirsiniz.

Birka癟 y覺l 繹nce Almanya'ya i seyahatine giden bir arkadatan rica etmitim.O zamanlar omurgas覺z canl覺 ithalat覺n覺 yasa覺 yeni balam覺t覺.

Ayr覺 poetlerde yakla覺k 7-8 tane cleaner karides,anemon yenge癟, emerald覺strofor kutuda valiz i癟ine koyarak sorun yaamadan getirebildi.

Melalesef sorun adaptasyon konusunda yaand覺.Oksijen,s覺cakl覺k vb san覺r覺m bir adaptasyon sorunu y羹z羹nden canl覺lar覺n yar覺s覺n覺 kaybettim.

imdiki akl覺mla sadece 羹lkede bulunmayan nadir soft canl覺lar getirirdimsan覺r覺m.Anemon, baz覺 t羹r bal覺k ve yenge癟 kardes t羹rleri riskli olabiliyor.Kayiplar fazlas覺yla 羹z羹c羹 oluyor.

Gelimeleri merakla bekliyorum.Simdiden yeni kurulumunuz hay覺rl覺 olsun.

Bu mesaj覺 payla

Bu mesaj覺n linki
Sosyal alarda payla