Jump to content
       

cagdason

Resif Bölgesi Ekibi
 • Mesaj sayısı

  1.812
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  37
 • Geri Bildirim

  0%

4 takipçi

cagdason hakkında

 • Derece
  Acropora
 • Doğum tarihi 10-01-1975

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Ankara
 • İsim
  Çağdaş Son

Hakkında

 • Tank
  140x80x50
 • Kurulum Yılı
  2016

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Biodigest iyi olabilir ama şart değil zaten canlı kaya kullanmışsınız hacim de oldukca küçük. Işık döngüsünü sabitleyin buharlaşma ve tuzluluğa dikkat edin. Çok az besin ekleyebilirsiniz ama fazlaya kaçmayın. bir haftaya büyük olasılıkla diatom başlar sonra temizlik ekibi ile devam edebilirsiniz. Hangi canlıları beslemeyi düşünüyorsunuz? Niye bukadar küçük boyutla başladınız? Genelde bu boyutta bir tankı sabit tutmak oldukca zordur.
 2. Sump resmi ve skimmer toplarken resmini atarsanız daha rahat yorum yapabiliriz. Belki ayarda havayı arttırırsanız daha kuru ve az toplar.
 3. Merhaba, Bir süredir Hanna checker alıp almamak konusunda düşünüyorum ben düşünürken tabi fiyatlar iki katına çıkmış. Daha önce bu cihazları kullanan ve elinde olanlara bir iki sorum olacak. Anladığım kadarı ile bu cihazlar basit bir spektrometre gibi çalışıyor bir ışık kaynağı var LED, bir de detektör içine koyduğunuz sıvının rengini kesin olarak belirliyor. Piyasadaki cihazlara baktığımda fosfat ve nitrit için olan cihaz aynı ışık kaynağını kullanıyor 525nm (yesil zaten cihaz da o yüzden yeşil sanırım). Fosfatın değişik seviyeleri için de 3 cihazı var yüksek düşük ve ultra düşük diye onlarda da aynı LED var. Benim anladığım kadarı ile kimyasalları alınırsa bu cihaz ile hem nitrit hem de değişik seviyelerdeki fosfat ölçümü yapılabilmeli. Bunu deneyen ya da deneyebilecek olan var mı acaba? Ca ve Kh için olan cihazlarda da 610nm LED var yani onların da birbiri yerine kullanılabilmesi lazım. Eğer elinizde Ca ve Kh cihazları olan varsa tüpleri birbirine takarak okuma yapabilir mi? Aynı sonuç çıkacak mı merak ediyorum.
 4. Transfer yavaş yavaş başladı,
 5. Merhaba arkadaşlar, Geçtiğimiz hafta evdeki anatankın tabanında büyük bir çatlak fark ettim ve tahmin edebileceğiniz gibi büyük bir panik yaşadım hala kendime gelebilmiş değilim aslında. Sağolsun Yener usta hizlı bir şekilde yeni bir akvaryum getirdi eskisinin yanına kurduk. Pazartesi günü suyunu doldurdum dünden beride dönüyor. Kısa bir süre döndürdükten sonra yavaş yavaş kayaları ve son olarak balıkları transfer edeceğim hafta sonuna kadar transferi tamamlamayı planlıyorum bakalım umarım kayıpsız atlatabileceğiz. Resimleri burdan paylaşmaya devam edeceğim.
 6. Marron Clownlar hayatlarından memnun sanırım. https://www.facebook.com/cagdas.d.son/videos/10157491661197501/?t=8
 7. En son 3 Ekimde güncellemişim bu işi iyice boşladım biraz resim ekliyorum. Okuldaki tank hala sorunlu yeni bir badana yapıldı sert mercanların çoğu ağır etkilendi. Evde durumlar iyi gibi.
 8. Bakteri kültürü nitrat döngüsü için gerekir, eğer kayalarınız ya da kum canlı ise sorun olmaz eğer hepsi kuru olarak eklendiyse bir canlı kaya ya da bakteri kültürü girmek iyi olur.
 9. Birkaç kez daha yumurtladılar ama malesef çıktıklarını göremedim. Sadece zoa lar ile problemi oldu diğer mercanlara dokunduğunu hiç görmedim ama biraz şans meselesi sanırım.
 10. Bugün bhaftalık testleri yaptım durum fena değil cyano büyük ölçüde kontrol altına alındı, Major elementlerde biraz dengesizlik var ama yavaş yavaş dengeye giriyor canlılar keyifli, mercanlar tekrar renklenmeye başladı. pH: 8,54 Ca: 380 KH: 10,9 Mg: 1380 Isı: 27 Tuzluluk: 1,024 K: 400 ppm
 11. Eski resimlerin bir kısmını bulabildim diğerleri kayıp ben bu facebook u değiştireceğim diyorum hep ama yinede kullanıyorum. Yakında yeni resimler eklerim. Birde evdekini güncellemek lazım. Bakalım
 12. Facebook devamlı adres değiştiriyor bir ara güncellerim. Kusura bakmayın
×
×
 • Yeni Oluştur...