Jump to content
       

melihinci

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  51
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  1
 • Geri Bildirim

  0%

melihinci en son Şubat 5 2019 tarihinde günün kazananıydı

melihinci en beğenilen içeriğe sahiptir

melihinci hakkında

 • Derece
  Sarı Tang

Profil Bilgileri

 • İsim
  Melih

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Bu nitrat giderici diye satılan ürünler bldiğimiz zeolit mi?
 2. sanırım no2 no3 karıştırdım nitrat olan hangisiydi? akvaryum kuralı epey oluyor, cyanodan yıldığım kadar birşey yıldırmadı beni, akvaaryumda fazla kaya olması problem sanırım 2 tane nerte almıştım öldüler hangi sebepten bilmiyorum muhtemelen kayaya sıkıştı galiba fazla kaya var. Fosfat mı ilave edeyim? Fosfat ilave edip votka metodu uygulamalıyım akvaryumda %5-10 su değişimiyle ciddi miktarlarda nitarat düşüşü sağlayamıyorum.
 3. Evet max 0.3 falan sanırım üst sınır bende 2.5 falan, No2 : 40-50ppm aydınlatma kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, fosfat 0a yakın, Daha çok syano var dino ve sakal da mevcut hobiden soğudum artık bu yosunlar yüzünden. bıktım bütün akvaryumu taşlarına varasıya fırçalayıp su hazırla değiştir. böyle olmamalı bu iş herkes bu kadar uğraşmıyor. Pas renginde kumların üzerinde jel gibi değil ama. (dino dediğim) Kayaların üstü ise koyu kırmızı çamur gbi kaplı. Ne yapayım ben fosfatmı ekliyeyim suya?
 4. Selamlar, bir süre önce mixbed reçinemi yenilemediğimden kaynaklı akvaryum suyuna ciddi oranda silikat karıştı, Su değişimi yapmadan silikatı ayırmak mümkün müdür? Mümkünse nasıl yapabilirim? Fosfatı bağlayan çivi, ferric oxid vs silikatıda bağlar mı? Aşırı bir cyano ve dino oluşumu var. Akvaryum; 200L tuzluluk: 1027 silicat 2-3 arası gösteriyor
 5. Gram tuzlanma yok, miller sapa sağlam(elle çalıştırınca gayet güzel çalışıyor ve yağ gibiler) Bence manyetik motorun bir arızası sonucu elektronik kısmın verdiği gerilim ile başlayamıyor, (dalga modlarını kullanamıyorum) Bir ürünü kötülemek istemem ama bu bas bayağı üretim hatası... Ayrıcada şuan keşke bu kadar pahalı(~400₺) bir ürün yerine sobo felan alsaydım bozulduğunda atıverirdim, Neticede yukarıdaki arkadaşa katılıyorum ne yaparsan yap 2 seneyi geçemiyorlar. bir hatada küp akvaryuma tek rw15 yerine 4x5000lt gibi 4 dalga motoru kullanmamak oldu tek yönden 15000lt akıntı kumları kaldırdı hep %30 %40 kullanmak zorunda kaldım ölü bölgeler oluştu. Tavsiyem tek bir tane yerine daha küçük birden fazla sayıda dalga motoru kullanmak. Bu biraz daha maliyetli olabilir ama motorlardan biri durduğunda benimki gibi canlı kaybetmezsiniz.
 6. Merhabalar, Yaklaşık 2 yıl önce almış olduğum rw-8 bu sabah durmuş çıkardım inceledim sıkıntı gözükmüyor pervaneyi elimle ittirince tekrar çalıştı. Ama elektrik kesildiğinde tekrar durdu ve akvaryumdan çıkarmadım sizce sorun motorda mı yoksa elektronik kontrolcüde mi? Saygılar.
 7. Acaba 4-5 gün karatma uygulasam faydası olur mu? Akvaryumda zoalar star polipler, mantar, torch felan var. bunlar karartmadan zarar görürler mi?
 8. Gördüğüm kadarıyla yurtdışında da benzer sorunu ULNS sistemlerde yaşayanlar var Aydınlatmaları çokta kaliteli iken. Benim sanırım sisteme biraz amonyak ve fosfat girerek farklı bir yosunun bunu baskılamasını sağlamam gerekiyor. Yada silikat ölçmem gerekiyor.
 9. Akvaryumun camlarında kayaların üzerinde motor ve hortumların üzerinde kötü kokulu kaygan kolay kazınabilir, beyaz sarı yer yer yeşil renkli, aşağıdaki resimdeki gibi bir yosun türedi bilhassa kayaların üzerinde beyaz tozlu tozlu bir görüntü oluşmasına sebep oluyor. Conchlar pek ilgilenmiyor bu yosunla. Gördüğüm kadarı ile mavi veya beyaz ışık fark etmiyor yayılabilmeleri için. Ölü yosun olduğunu sanmam zira hala fotosentez yaptıklarını kabarcık çıkartmalarından anlıyorum. Bu arada Nitrat 1-2ppm Fosfat ölçülemiyor(yada test bozuk) silikat için birşey diyemeyeceğim ROya bağlı olan siilikat reçinenin ömrü dolmuş olabilir. reçineyi zaten yenileyeceğim eğer sebep buysa. Akvaryum direk gün ışığı almıyor, 3*10w*20k + 4*10w*455nm+3*10w*425nm aydınlatma var şuan sadece mavileri açtım gelişimini izliyorum. daha öncede vardı ama çok azdı son bir haftada çok arttılar. Bu yosun nasıl gider?
 10. alüminyumcularda envai çeşidi var. Ben karaköyde yaptırmıştım fiyatını hatırlamıyorum ama tartıyorlar kaç kg gelirse...
 11. Anemonlar eşeyli üreye biliyordu sanırım tabi bildiğimizden çok farklı önce sporlar salınıyor sonra ara canlı gelişiyor gamet oluşuyor, döllenme, zigot, acaba bu yolla aynı ailenin iki farklı renkteki anemonundan karışım türler elde edilebilir mi neticede platinum,blackocellaris gibi türler doğada mevcut değil çaprazlama yoluyla elde edilebiliyor acaba aynısı anemonlara uygulanamaz mı ?
 12. En azından bi 30w olsa daha iyi olmaz mı muhtemelen fotoğraf çekmeye çalışırken bile ışığın eksikliğini hissedeceksiniz.
 13. Merhaba arkadaşlar kafama takılan bir soru var bende bir kaç çeşit zoa var geçenlerde kırmızı ve yeşil zoalarımın arasında tek bir tane kırmızı-yeşil minicik bir zoa gördüm. Böyle bir şey mümkün mü? birde bu zoaların binlerce alt türü var her biri ayrı renk bu kadar tür nasıl gelişti?
 14. Abilerim, çıkış hortumunda checkvalve vardı onu kaldırdım. Yerine anti sifon deliği yaptım aynı motor normalde çalıştığının 4 seviye aşağısında aynı suyu basıyor ama bu seferde iniş borusunda sanki gök gürülder gibi patır patır ses geliyor sesin gelme sıklığı 8sn -20sn arasında değişken ve beraberinde epey miktarda kabarcık çıkıyor(sumpda) Yani akvaryumda tepesinde ters U borusu ve tepesinde delik olan (Galiba durso deniyor) borudan çok gürültü geliyor. Bunu nasıl önleyebilirim? ayrıca benim iniş borusu dimdik iniyor hiç bi rdirsek falan yok bir tek tam açık vana var
 15. Jebao DCT 4000 sessizmi bilemem ama 3000 sessiz değil buzdolabı motoru kadar ses yapıyor bendeki hiç bir yol bulamadım sessizleştirmek için.
×
×
 • Yeni Oluştur...