Jump to content
       

ONUROS

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  241
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  10
 • Geri Bildirim

  100%

ONUROS en son Mayıs 24 tarihinde günün kazananıydı

ONUROS en beğenilen içeriğe sahiptir

1 takipçi

ONUROS hakkında

 • Derece
  Aslanbalığı
 • Doğum tarihi 13-05-1985

Profil Bilgileri

 • Nereden
  İSTANBUL-Bahçelievler
 • İsim
  ONUR

Hakkında

 • Tank
  60x50x45
 • Kurulum Yılı
  2019
 • Favori Balığım
  Yellow Tang

Son profil ziyaretçileri

3.532 kez ziyaret edildi
 1. Aynen hocam. Soru sormama neden kızıldı pek anlamadım. İlk kurulumumu yapalı 7 yıl oldu sanırım. Bu süre zarfında şimdiki 12. Kurulumum olacak inşallah. Açıkçası çok uzun soluklu tutmuyorum, bozuyorum tatlı suya geçiyorum, sonra tekrar tuzlu su yeni kurulum. Zevk meselesi sıfırdan başlamak ugraşmak, araştırmak daha iyi geliyor 😁 Şimdiye kadar ya kürlenmiş kaya yada sıfır kutu kayalardan kullandım. Hiç kullanılıp kürlenmeden kenara ayrılmış kayayı kullanmayi tecrübe etmedim. Fosfat ve nitrat sorunu elbette zamanla olacak ancak daha ilk günden bu kaynağın membasını bile bile eklemeye gerek yok. Zaten kullandikça üzerine binecek daha çok çıkmaza girilecek Çok konu okudum inceledim. Mikrodalgada 600 derecede kaya ısıtma örnekleri bile var. Tecrübeler çok farklı olduğu için anlamaya çalışıyorum. Bazıları hakikaten kafa patlatılarak denenmis yeri gelmiş zarar edilmiş örnekler. Bazılarıda şehir efsanesi gibi kulaktan dolma. Neyse çamaşır suyu kullanımında çözünme ve arındırma süreci uzadığı için kullanmadım. 1 günde ro suda çevirip kurulumu yaptım. Vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkürler.
 2. Kelime oyunu yapma kısmını benim için mi söylenidiniz ?
 3. Merhaba eski kullanılmıs kayalarda çamaşır suyunun ölü organizmalardan kurtulmak, tuz ruhunun ise fosfat, bakır birikimini sıfırlamak için kullanıldığı bilgileri vardır. Kullanmaktaki amaç kayaları beyazlatmak değildir. Suda kaynatmak eski kayalardaki birikmiş fosfata çare oluyor mu yada sadece kaynatıp kullanmak akvaryuma salınımını engelliyor mu peki ? Fosfat sorunu olmaması için kac derecede kaynatmak gerekiyor ?
 4. Merhaba Zafer bey. Tuz ruhu neden kötü olmuş peki ? Kayaları sıfırlamak için Çamaşır suyu ve Tuz ruhunun çok kullanılan bir yöntem olduğunu biliyorum. Kullanımı ve kullanım örnekleri ile ilgili yerli yabancı bir çok örnek ve konu var. Ben sadece süreci uzun olduğu için çamaşır suyu kullanmak istemedim. Yeni kurulum olduğu için canlı şuan eklemeyeceğim.
 5. 😂 karbonatı tuz ruhunu etkisizleştirmek için kullandım. Kaya tuzunda ise az yoğun ortamdan çok yogun ortama geçtiğinde içinde kalma ihtimali olan kimyasal salınımını saglamak icin beklettim. Anladığımdan degil tabi ama 1 haftadır okuduğum örnekleri birleştirip birşey yapmaya çalıştım 😊
 6. Yeni bir kurulum yapıyorum. 12 kg kadar kullanılmış ölü caribsea kaya aldım. Aşağıdakileri uyguladim. Tazyikli suda çeşme altında önden bir temizledim. Sonra 30 litre su içine 2 litre tuz ruhu döküp 20 dk beklettim. Sonra suya 200 gr Karbonat ekleyip 10 dk daha bu suda bekettim Tekrar tazyikli suda duruladım. Akıntılı Ro suda 24 saat beklettim. Şuan 30 litre su içine 3 kg kaya tuzu ekleyip bu suda bekletiyorum. Bu şekilde 1 gün kaldıktan sonra yine 1 gün ro suda tutacağım. Bu yeterli gelir mi ? Çamaşır suyu kullanmak zorundamıyım ? Haftalarca beklemeden bu işlemlerin sonunda kullanam doğru olur mu acaba ?
 7. ONUROS

  Yeni Nanom

  Rölantide damseller ile devam ediyor. Kurulumdan itibaren yapacağım dediğim su değişimini hala yapamadım. Sadece eksilen su RO sudan tamamlanıyor. Gerçi tuzun kg fiyatını görünce değiştiresi gelmiyor insanın. Bütçeyi az tutarak Marine tarzında devam edeceğim bir süre daha. Ya Turbo snaillerim yada Nassa Snaillerim çoğaldılar yavrular heryerde geziyor yüzlerce var ve çok küçükler şuan. Bakalım belki turbo çıkarda yüzümüz güler.
 8. ONUROS

  Yeni Nanom

  Teşekkür ederim. Xenia olsunda isterse evi sarsın hiç problem değil ? Kolay çoğalıyor, ucuz ve geniş alan kaplıyor. Sürekli hareketli olmasıda tercih sebebim tabi.
 9. ONUROS

  Yeni Nanom

  Çift Clown Fish ve Sixline öldü. Ölen balıkları ortalıkla göremediğim için çıkartamadım ve 1 hafta amonyak patladı su çok kötü koku yaptı. 1 tüp biodigest atıp 1 hafta bekledim. Conch, snail, hermitlerim ve mercanlar etkilenmedi. Dün bir çift Zebra Damsel ekledim. Şuan suyun durumu gayet iyi.
 10. ONUROS

  40x40x35

  Var mı değişiklik ?
 11. ONUROS

  Yeni Nanom

  Dolphin BB10 motorlu yavruluktan refigium yaptım ve spagetti alg koydum. Aydınlatma olarak 11 watt pl lamba kullanıyorum.
 12. ONUROS

  Yeni Nanom

  Nitrat 15, fosfat ise 0.25 civarında şuan. Kurulum tarihine, mercan yüküne, canlı yüklemesine ve yeni eklenen mercan kayalarina göre normal geldi bana şuan bu değerler. Hafta sonu 20 litre ilk su degişimini yapıp, biodigest ekleyeceğim.
 13. ONUROS

  Yeni Nanom

  Son durumda 1 çift Sebae Clown Fish, 1 sixline, 5 conch, 2 turbo snail, mushroom, zoa, starpolip ekledim. İstediğim türleri bulabilirsem canlı yükünü biraz daha arttıracağım. Aklımdakiler 2 Yellow Whatcman, 1 midas blenny, kum hermiti, nassa snail, xenia ve bolca farklı mushroom türleri.
 14. Merhaba, Hali hazırda yeni kurduğum nanoda Natures Ocean Saoma Pink 2 mm kum var. Akvaryumun ölçüsü 50x45x35. Rw4 en kısık ayarda butun kum heryerden kalķıyor. Rw4 ü heryere konumlandırdım ama fark yok. Kumda çok hafif gibi. Acaba 2-4mm olanını kullansam olur mu ? Yada bu ölçüde en azından 2000 lt lik akıntıda kalkmayacak ağır kum öneriniz varmı. Sürekli kum kalktı kum düzelt uğraşmak çok can sıkıcı oluyor.
 15. Aydın bey 36 watt olan modelinden kullanıyorum ancak daha yeni kurdum akvaryumu. Canlı yeterliliği konusunda henüz birşey diyemem renk tonlaması için birkaç yorum yapabilirim. Tamamı açıldığında çok beyaz oluyor. Aldığım model 2 düğmeli ve kumandalı. Dügmelerin biri mavi ve kırmızı ledleri, diğeri beyaz ledleri açıyor. Kumandadan renk kısıp açma olayı iyi ancak tonlama bu şekilde de yine beyaz. Beyaz ledlerden birini siyah bant ile kapattım. 1 adet mavi modül led eklemesi yapmayı düşünüyorum. Zetlihgt kullanırken beyaz mavi kırmızı ayrı ayrı kısıp açabiliyordum böylece istenilen rengi yakalıyordum. Keşke bundada böyle bir ayar olsa diyorum açıkçası. Malzeme işçilik tasarım gerçekten güzel ama. Firmayla görüşüp bir beyaz led yerine mavi led koydurup tonlama üzerinde oynanır ise daha güzel olur gibi.
×
×
 • Yeni Oluştur...