Jump to content
       

onur_0606

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  86
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  3
 • Geri Bildirim

  0%

5 takipçi

onur_0606 hakkında

 • Derece
  Sarı Tang
 • Doğum tarihi 01-01-1984

Profil Bilgileri

 • Nereden
  ankara
 • İsim
  onur

Son profil ziyaretçileri

2.724 kez ziyaret edildi
 1. Başlığa gerek yok zaten anlaşılıyor sorununuz:) kayadaki oluşum cyano gibi duruyor. Zoa da boynunu çok uzatmış ışık verimsiz gibi görünüyor. Aydınlatma olarak ne kullanıyorsunuz?
 2. Çok geçmiş olsun:( Evet dediğiniz gibi snail ve karideslere bulaşmaz bu parazit. Biyolojik döngü gereği ben size su değişimi yapmamanızı tavsiye edicem. Balık uzun bir süre olmayacak sistemde yani yeterince atık olmayacak bu durumda suyu daha temiz hale getirirseniz bu yararlı bakteriler ne yer ne içer? biyolojik döngü nasıl işler??? iki ayda çok uzun bir süre. İyice garanti olsun derseniz 6 hafta bekleyin sonrasında bir tane siyah moli alıp yavaşça tuzlu suya alıştırıp ekleyin bakalım durum ne olacak.
 3. Balıklar brooklynella ise zaten yarına çıkmazlar büyük ihtimal:( parazit ölene kadar akvaryuma konak sokulmaması işinizi görür.
 4. Öncelikle geçmiş olsun. Hakikaten can sıkıcı durumlar bunlar. Yaptığınız hataların farkındasınız. O boyda bir blue tangi almasanız da akvaryumcuda ölme ihtimali çok yüksekti. Aslında balıkları öldüren stres. Stres altındaki balıklar çok çabuk hastalanıyor maalesef. Şu bilimsel yazıyı okumanızda fayda var. En azından stresin ne kadar yıkıcı bir etken olduğundan haberdar olursunuz. https://www.researchgate.net/publication/281815752_Baliklarda_Stres_Mekanizmasi_ve_Stresin_Baliklar_Uzerindeki_Etkisi Benim tavsiyem biraz havada kalacak-emin olmam mümkün değil ama beyaz benek ile karıştırılan bir hastalık var adı ''brooklynella'' bu hastalık çok çok yıkıcıdır. AKvaryumda canlı bırakmaz. İnternetten biraz araştırıp- fotoğraflara bakıp teşhis koymanız lazım. Eğer hastalık brooklynella ise garanti olması açısından 5 hafta kadar canlı eklememeniz lazım akvaryuma.
 5. Ben sirkeli su tercih ederim genelde beyaz sirkeler var temizlik sirkesi diye geçiyor. Sebze-meyve temizlemek için. Beş gün suyunu değiştiririm kullanırım. Hiç bir olumsuz tarafını görmedim. Tabii bu yeni kayalar için yani denizden yeni gelen kayar için çünkü koklarsanız bu kayaları kusma refleksiniz harekete geçer ben o hatayı bir kere yaptım ama akvaryumdan çıkan kurumuş kayalara bence gerek yok 4 kere suyunu değiştirin kullanın zaten kaya kötü durumda ise ıslandıktan sonra kokusundan anlarsınız durumunu.
 6. Sps' lerden hystrix coral, milka, bird nest coral, montipora plate, montipora digitata, setosa, povona bu marka t5 altında gayette hızlı büyüyor. Senelerdir aynı markayı kullanırım. Tecrübe ile sabit. Daha zor spsleri bilmiyorum tecrübem yok ama sps diye genellemek yanlış olur. Saydığım spsler gayette hızlı büyüyor. Softlar da hızlı büyüyor. Aldığım t5 leri senelerce de kullanıyorum yosun derdim yok. Pahalı olan iyidir mantığı bana göre değil. Giesemann belki daha iyidir mercanlar için ama gerek var mı derseniz bana göre para tuzağı ama renk elde etmek için elbette alıp kullanılabilir Slyvania bu konuda dezavantajlı.
 7. Valla balıktan balığa değişiyor. Arkadaşımla eş zamanlı almıştık. Bendekinin salça olmadığı canlı kalmadı sürekli rahatsızlık verdi kuyruk kemirdi. Kendini savunan balıklara bile dadandı. Arkadaşımın aldığı dotty kedi gibi zararsız çıktı. Uzun lafın kısası şans ama karakter olarak agresif bir balık. Bu canlıyı beslemeyi çok istiyorsanız denemekten başka çare yok
 8. Haluk Bey selamlar, Senelerdir Sylvania marka t5 kullanıyorum hem tatlı suda hem tuzlu suda. Lokal akvaryumcunuzu hiç dikkate almayın çok boş konuşmuş. Saydığınız mercanların hepsine baktım bunlara ek olarak bakımı kolay olan spsler de var( monti plate, setosa, pavona, milka, bird nest) spsler bile sağlık bir şekilde büyüyor.
 9. Hocam Ankara'da neredesiniz ? Hepsini almayı düşünüyorum size de uygunsa. Takas açıksa elimde goirnopro mercanda var. Playaço host edindiği için satıyorum ya da nakitte alabilirim.

  Numaram 0505 904 83 93

 10. Ben her gün canlı taze artemia ve nls veriyorum. Canavar gibiler
 11. onur_0606

  scooter

  Rica ederim ne demek... Mix paketlerde olur. Benim de genel de kullandığım mix tek kullanımlık olanlar. Elde ne varsa artık ama üç gün dayanacaktır balıklar. Bu türler sırtından zayıflamaya başladığı zaman tehlike çanları çalıyor demektir. Benim şu zamana kadar gözlemlediğim bu.
 12. onur_0606

  scooter

  Zaman kazanmak için canlı artemia verebilirsiniz. Benim de mandarin için uyguladığım bir yöntemdi. Kısaca bahsediyim. Öncelikle artemia çıkarmanız lazım. Artemia çıktıktan sonra akşam saatlerinde bütün sistemi kapatıyorsunuz. Geri dönüş motoru kuvvetli ise dönüş motoru da dahil. Sonra el feneri olur, telefonun fener özelliği olur. Bu ışık kaynağı ile akvaryumun ufak bir kısmını aydınlatıyorsunuz ve artemiaları şırınga yardımı ile bu aydınlattığınız alana gönderiyorsunuz. Sistem ve ışıklar kapalı olduğu için zaten artemilar da ışığa doğru gitmek istiyor ve dağılmıyorlar. Balığınız da buradan rahatça besleniyor. Bu yöntemle bana aç gelen bir mandarini kurtarmıştım. Biraz zahmetli bir yöntemdir ama garanti sonuç verir. Balık zaten buradan bir kere beslendiği zaman sürekli orayı bir kolaçan eder donmuş yem denemesi de yapabilirsiniz bu alanda kuru yemde Diğer uyguladığım yöntem şişe ile besleme. Uzunca ağzı dar bir şişenin içene kabuksuz artemia yumurtası koyup besliyordum. İki mandarin balığım da kabuksuz artemia yumurtasını yemişlerdi ama akvaryumda fırsatçı bir wrasse varsa balıklarınızdan önce davranacaktır. Bu yöntemde denenebilir ama ilk yazdığım yöntem gayet etkili en azından taze besin değeri yüksek yem yemiş olacak. Zaten yüzmek için çok enerji harcayan balıklar değil bir de üstüne canlı yem ilaç gibi gelecektir. En azından baya bir zaman kazanırsınız
 13. Valla tebrik ederim Feza Bey çok güzel olmuş. Umarım sıkıntısız devam ettirirsiniz... Mavi Pipefish dikkatimi çekti. Nereden aldınız? Ne ile besliyorsunuz biraz bilgi verirseniz sevinirim.
 14. Şuan bende de bu durum var. Aynı koloniyi fraglamıştım. Fragda sorun yok normal açıyorlar. Bir tanesi sürekli bu salgıdan salgılamaya başladı. Gece ışıklar kapanınca kontrol ettim bu salgıyı salgılayan frag bölünmeye-çoğalmaya başlamış. Aynı durum candy cane lerde de var. Bölünen kafalarda böyle bir salgı var bölünmeyenler normal. Acaba bölünürken oluşan bir durum mu? Hedef yemlemeyi çok yapıyorum ama yemleme sonrası böyle bir durumla karşılaşmamıştım ya da denk gelmedim.
×
×
 • Yeni Oluştur...