Jump to content
       

Engin Sarı

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  160
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  11
 • Geri Bildirim

  0%

Engin Sarı en son Şubat 5 tarihinde günün kazananıydı

Engin Sarı en beğenilen içeriğe sahiptir

7 takipçi

Engin Sarı hakkında

 • Derece
  Sohal Tang

Profil Bilgileri

 • Nereden
  DENİZLİ
 • İsim
  engin

Hakkında

 • Tank
  30 lt picoreef
 • Kurulum Yılı
  2016
 • Favori Balığım
  Fuzzy Dwarf Lionfish

Son profil ziyaretçileri

2.991 kez ziyaret edildi
 1. Ege bey hayırlı olsun, keyifli ve uzun soluklu olması dileğiyle.
 2. Sanırım ülke ülke farklılıklar var umarım sorun yaşamadan geçirebilirsiniz. Birkaç yıl önce Almanya'ya iş seyahatine giden bir arkadaştan rica etmiştim.O zamanlar omurgasız canlı ithalatını yasağı yeni başlamıştı. Ayrı poşetlerde yaklaşık 7-8 tane cleaner karides,anemon yengeç, emeraldı strofor kutuda valiz içine koyarak sorun yaşamadan getirebildi. Melalesef sorun adaptasyon konusunda yaşandı.Oksijen,sıcaklık vb sanırım bir adaptasyon sorunu yüzünden canlıların yarısını kaybettim. Şimdiki aklımla sadece ülkede bulunmayan nadir soft canlılar getirirdim sanırım.Anemon, bazı tür balık ve yengeç kardes türleri riskli olabiliyor.Kayiplar fazlasıyla üzücü oluyor. Gelişmeleri merakla bekliyorum.Simdiden yeni kurulumunuz hayırlı olsun.
 3. Hayırlı olsun, sorunsuz ve gönlünüzce devam eder umarım
 4. Doğru adımları uyguladığınızda renk 25mg/L üstündeki renge yakın ise nitrat seviyeniz budur. Gördüğünüz gibi 0.25 gibi bir değer yok skalada. 25ppm yeni kurulmuş ve yeni 1 adet s boy palyaço eklenmiş bir tank için fazla. En sık karşılaşılan senaryolar:ya bakteriler veya balık için fazla yemleme yaptınız veya ölü/iyi kürlenmemiş kaya,kum kullanımından doğan bir nitrat salınımı var. Daha önce yaşadığınız su bulanıklığı amonyak veya bakteri papulasyonunun hızlı artışından oluşmuş olabilir. Balığınızı yeteri miktardan fazla yemlememeye dikkat edin haftalık su değişiminden sonra nitrat seviyenizi ölçün.Renk açılıyorsa ek bir önlem almadan devam edilebilir.Test rengi gittikçe koyulaşıyorsa buradan paylaşıp çözüm yolu tartışılabilir. Palyaçolar bazen sağlıklı da olsa bir köşeyi mesken tutup oradan yem alma dışında ayrılmayabiliyor.Bu davranışından sağlık çıkarımı yapmak yanıltıcı olabilir
 5. Merhaba, renk skala kartlı nitrat testlerde genelde 0-5-10 gibi değerler okunur; 0,25 gibi değerleri ancak dijital testlerle saptayabilirsiniz.Sanırım nitratınız 0,25 ppm değil 25 ppm. Sera'nın resmi sitesinde bulunan renk kartında verdiği değerler de 0-10-25-50-100 ppm aralarında.(mg/L : ppm aynıdır)
 6. Evet çünkü canlı kum için diatom beklemek gibi ihtiyaç yok bu yüzden tavsiye ettim.Canlı kum ve canlı bakteriler ile yapılan 24 saat sonra ilk canlının girilebildiği pek çok örnek mevcut.Burada sistem yeni olduğu için uygun miktarda canlı girişi yapmak kritik nokta.Ben de kurulumumda diyatom yosunu ile karşılaşmayanlardanım.Herzaman oluşacak diye bir durum yok.Önemli olan nitrat değil nitrit ve amonyağın sıfırlanması.Tabi takdir sizindir; Şimdiden hayırlı, sorunsuz kurulumlar dilerim
 7. Merhaba, Aragonit kum yapısındaki kalsiyum nedeniyle ph seviyesini tamponladığı için daha faydalıdır.Ancak mercan kırığı kum olmaz diye birşey yok.Mercan kırığı kullanan hobiciler de oldukça fazla. Önemli olan sıfır/temiz kum kullanmanız, ince kumlar tuzlu su akvaryumlarındaki akıntı/dalgalarda uçuşabilir.Kalın kumlar ise pislik/artık vb tutarak filtre edilmesini önler. özel bir kurulum olmayacaksa 0.5-1.5mm kum boyutu ideal kabul ediliyor.1-2 mm lik mercan kırığı da bu oranın pek dışında değil. Ben deep sand bed konusuna katılmıyorum.Hava taşlı skimmer zamanından kalma oldukça eski ve popülerliğini yitirmiş bir yöntem. Öncelikle deep sand bed için en az 8-10 cm kum kalınlığı sağlamanız gerek.Dipte oksijeni ve akıntıyı minimumda tutmak için ince taneli kum kullanılmalı.Yani 1-2 mm lik mercan kırığı kumlar buna pek uygun değil.Bu kum yönteminin eski ustaları bile bu kum ile kumu karıştıran canlıların eklenip eklenmemesi konusunda hemfikir olamadılar.Kısaca derin kum yatağı biyolojik filtrasyon açısından faydalı olabilse de zarar verebilecek büyük riskler barındırdığı için pek tercih edilmiyor; buna alternatif biyolojik filtre malzemeleri, sisteminize uygun bir skimmer işinizi görecektir. 2-4 cm arasında bir kum kalınlığı işinizi görür düşüncesindeyim
 8. Canlı kum paketlenirken hiçerisindeki oksijen alınıp bakterilerin deaktif olup bir nevi uyku moduna alınıyor.Paketi açtığınızda kum bol oksijenle temas edip canlanıyor ve doğal olarak besine ihtiyaç duyuyor. 1.si kumu ekleyip hiç bir şey eklemeden 4-5 hafta beklerseniz büyük ihtimalle kumdaki bakteri oranı ciddi miktarda düşecektir. 2.si bakteri yemi kullanıp bu durumu önleseniz de kum zaten canlı olduğu için kumda diatom gözlemlemeyebilirsiniz.
 9. Tuzunuzun tam çözündüğünden emin olduktan sonra sorun olacağını sanmıyorum.Canlı kumu ekleyeceğinizde tam cözünmüş, doğru tuzluluk oranında su hazır olmalı.Şahsen dışarıda hazırlama imkanım olmasa kumu eklemek için 1 gün tuzun tam karışmasını beklerdim. Eğer 1-2 küçük balık eklemesi yapacaksanız sorun yaşamayabilirsiniz.Kumda bulunan bakterilerin ekleyeceğiniz canlı yükünü kaldırıp kaldıramayacağına bağlı tamamen. Yeni kurulumlarda ve üretim tanklarında seachem ammonia alert ürünü termometre gibi amonyağı takip etmek için epey pratik göz gerdirebilirsiniz.
 10. Merhaba, Mercan beslemeyi düşünüyosanız konuyu iyice araştırmanızı öneririm.Deniz arkaryumunda doğru spektrumu elde etmek için 6500 K civarı soğuk beyaz ve uygun nanometrederde mavi ışık ağırlıklı olarak kullanılır.Reef light spectrum olarak internette aratırsanız benzer sonuçlar görebilirsiniz.Örneğin Ati Coral Plus T5 lambanın spektrumu referans kabul edilebilir olanlardan. Işık seçiminde yükseklik ölçüsü uygun par değerleri için çok önemli.Tankın tam ölçülerinizi beslemek istediğiniz mercan vb var ise belirtmelisiniz. Belirlediğiniz aydınlatma bütçesi, mercanlar için yeterli gelmeyebilir.Ekonomik olması için kısa vadede T5 aydınlatmaya veya hesaplı diy led yapan hobicilere de yönelebilirsiniz.
 11. Bildiğim kadarıyla caribsea'nin special grade ile birlikte en çok tercih edilen 2 canlı kumundan biri.Kumun boyutları ideal, güzel kumdur.
 12. Engin Sarı

  Canlı pod

  Merhaba, evet basit bir sistemle üretebilirsiniz. Genellikle bu tip basit tanklarda chaeto alg kullanılıp hem filtrasyona yardımcı oluyor hem de zamanda podların üremesi için yeterli alan sağlanıyor.Su değişimi ile sürdürülebilir.Minik bir şelale veya pipo filtre tarzı ucuz bir filtre ile biyolojik filtresyon ve oksijen desteklenebilir.Tabi chaeto için de basit bir ışık ve ısıtıcı. Mikrofauna için hazırlanan bu tip tanklar eğer sump vb gibi sisteme entegre değil ise biraz daha zahmetli olabilir.Aktarım işi en büyük sorun, aslında minik bir refugium kuruyorsunuz. Fazla üreyen makroalg parçasından kesip direk ana tanka atanlar var.Bir süre sonra çöpe atıp yenisini koyuyorlar.Bunlar mandarin gibi her tür podu yiyemeyen ve yukarıda paylaştığınız ürün ile pod vs canlılardan tamamen arındırılmış saf bir copepod kültürünü tekrar tekrar satın almamak için yurtdışı forumlarında gördüğüm yöntemler. Örneğin mandarinlerin ağız küçüklüğünden dolayı yetişkin amphipodları yemediğine-yiyemediğine birkaç defa şahit oldum, deniz atlarında durum nasıl bilemiyorum. Hakan beyin bahsettiği gibi taze artemia vermek de çok güzel bir alternatif.Yumurtadan çıktıktan sonra beslenmeye başlayana kadar geçen 24 saatlik süre içinde besleyici proteinlerini kaybediyorlar.Bu yüzden üretimde ve yemlemede yumurta çıkarmak yerine üretmek besleyiciliği düşürdüğü için pek aranmıyor.
 13. Merhaba, Akvaryum ölçüleriniz kesin ise hangi mercan ve anemon türlerini beslemek istediğinizi belirlediyseniz ona göre aydınlatma tavsiyesi almak daha sağlıklı olabilir. Bütçe aralığı belirtirseniz tavsiye almanız kolaylaşacaktır. Karar verirken özellikle kullanıcı yorumlarının bol olduğu ürünlere yönelmenizi tavsiye ederim. Yukarıdaki aydınlatmayı yeni gördüm, smd ledlerin verimliliği power led'e göre düşüktür(Par/watt).1 tanesi yeterli gelmez ancak en sağlıklısı üreticiden bilgi almak.Ekstremden ledin akvaryumunuza uygunluğu ile ilgili daha net cevap alabilirsiniz.Yeni ürün ise sağlıklı kullanıcı yorumu bulmanız bu küçük hobide oldukça zor.
 14. Merhaba Hakan bey, Yanlış hatırlamıyorsam bu paylaşımınızı facebook grubunda görmüştüm daha önce, burada paylaşmanız kalıcılık açısından faydalı olmuş. Yavruları büyütmeyi denediniz mi? Hobide her gün karşılaşılan görüntüler değil; paylaşımlarınızın devamı gelir umarım : ) Başarınızın devamı dilerim
 15. Engin Sarı

  Canlı pod

  Merhaba, Bildigim kadarıyla bu ürünler sipariş edildikten sonra paketlenip gönderiliyor.Bakteri kültürü, balık yemi gibi raflarda duran ürünler değil.Buna rağmen gönderi esnasında maksimum oranda canlı kalmaları için farklı yöntemler kullanılıyor olabilir ama ticari bilgi olduğu için ben paylaştıklarını görmedim. Ülkemizde satılmıyor maalesef.Yerli bir üreticinin ticari olarak sunması gerekli.Canlı copepod ile besleme yapmak istiyorsanız kendiniz üretmeniz dışında bir seçenek göremiyorum Emin beyin bahsettiği gibi. Yurtdışından getirtmek riskli ve sadece ayrı tanklarda kendi copepod kültürünüzü oluşturmak için veya yeni kurulumlarda sonradan girecek mercanların diplenip karantinaya alınacağı (bristle worm- amphipod -asterina gibi canlıların istenmediği ) tanklar için mantıklı gibi görünüyor. Saygılar
×
×
 • Yeni Oluştur...