Jump to content
       

BarışSavaş

Forum Üyesi
 • İçerik sayısı

  146
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Madalya

  5
 • Geri Bildirim

  100%

BarışSavaş kullanıcısının son zaferi 25 Haziran 2019

BarışSavaş en beğenilen içeriğe sahiptir

2 Takipçiler

BarışSavaş Hakkında

 • Derece
  Sohal Tang
 • Doğum Günü 28-09-1982

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Ankara
 • İsim
  Barış

Hakkında

 • Tank
  75-50-50
 • Kurulum Yılı
  2018

Güncel Profil Ziyaretleri

1.763 profil görüntüleme
 1. BarışSavaş

  Leather Yana Yatıyor

  👍 👍
 2. BarışSavaş

  Leather Yana Yatıyor

  Bir yıllık derken 😀 ( o bölümü bile anlamamışsın) yine ben bildik yazmışsıniz, illa bir yazıyı küfürle birleştirmek zorunda mısınız, yok alengirli küfürler biliyorum filan. Gördüğüm kadarıyla yaşınız benden büyük. Cidden ayıp oluyor. Olsun bunlar sizin düşünceniz ve bu hobide az çok farketmez bir emeğiniz var ondan saygım var size. Kaç kere yazdım tmm deneyiminizi yazin bırakın, yok " bir yıllık, yok sidik yarışı" sizi bu şekilde muhattap almak istemiyorum, çünkü cidden ağzınızdan çıkanı kulağınız duymuyor. Anlamıyormusunuz, dediğim gibi bana laf etmeden yazın deneyimlerinizi bilgilerinizi, insanlar baksın, kendi akvaryum deneyimlerini gözlemlerini katsınlar kendileri bir değerlendirme yapsın. Dikkatinizi çekerse ne gönderdiğiniz linkten(ki güzel veriler var ve okumuştum) veya diğer konular ile ilgili yazmıyorum. Çünkü sizin ne diyeceğiniz nasıl hakaret edeceğiniz belli değil. Nedir bu tartışma isteğiniz. Sizden rica ediyorum, olayı kişiselleştirmeden bitirelim bu kısır döngüyü. Bu arada son kez yazıyorum, size de iyi hobiler.
 3. BarışSavaş

  Leather Yana Yatıyor

  Yahu iki gündür yazıyorsunuz bişeyler, illa siz biliyorsunuz dimi, burada yazan kurulum tarihleri ne bakarak yeni başlanıldığınımı zannediyorsun anlamadım. Ne üstadım ne çok biliyorum. Sizin yaptığınız gibi böyle yüksek perdeden laflar etmeyide doğru bulmuyorum. Hele hele hiç tanımadığınız (tanısanız bile) birine saçma sapan hakaretler etmeyi cehaletin dışa vurumu olarak görüyorum. Özür dilememenizi de zaten konuşmuyorum bile. Siz yazdığınız, yorum yaptığınız konular ile ilgili doğru düzgün laf edemezmisiniz (bir bok oğrenememişiz gibi) yazı kapasiteniz bu kadar mı zayıf. Söylenen şeylerin yanlışlığını doğruluğunu geçtim.Bunları sizin bu üstenci kaba bakışınız la anlamanız, bağlantı kurmanız gerçekten zor. Ondan neyi anlatıp tartışayım. İlk baştan olaylarla, yorumlara yaklaşımınız belli. Burası bir tartışma fikir alışverişinde bulunma, yanlış sa düzeltme, gözlem ler doğrultusunda deneyim paylaşımı yapılabilecek vb. bir platform burada konular konuşulur tartışılır ve gerek konu sahibi arkadaş gerekse hobi severler sentezleyerek sonucunda bir şey çıkartır. Ondan sorduğunuz sorular ile ilgili konuşulacak çok şey var ama cidden siz muhattap olunabilecek biri olmadığınızı şu iki günde gördüm. Bu nedenle, Son yazınızda ki en iyi bölüm "susmak düşer bana" ifadesini alkışlıyorum. Tamam siz çok daha iyi biliyorsunuz diyerek daha da fazla uzatmayalım diyorum.
 4. BarışSavaş

  Leather Yana Yatıyor

  Hocam, bu duruma sebep olabilecek parametreler belli. Bunları optimal duruma getirip (Kh, ışık dalga(gerçi dalganın yeri anlattığınıza göre sıkıntı değil), Kh in 7-8 civarına getirilmesi vb vb. tekrardan gözlem yaparsınız. İyi hobiler. Kolay gelsin.
 5. BarışSavaş

  Leather Yana Yatıyor

  Hocam, siz yazdıklarımı okumadınız mı, bu koyu olarak gösterdiğiniz yer ile yazdıklarım arasında hiç bir çelişki yok. Kh önemlidir ancak bakmak gerekir dedim. Bunun neyi sıkıntı anlamadım. Neyse, bence bunu bamlayacağınıza yazdığınız hakaret içeren yerleri bamlayıp özür dileyebilirdiniz. Ama olsun, en azından bana ait olan ama cevabi olarak kullandığınız yazınızda hakaret etmemişsiniz. Sağlıcakla kalın.
 6. BarışSavaş

  Leather Yana Yatıyor

  Atın derken 😀 ışığı yönelmeyi her gün gözlemliyorum, balkonun yanında koca leather sabah oradan başlıyor kalkmaya😀,. Kh konusu da bunu konuşmaya gerek yok herhalde, saygılar.
 7. BarışSavaş

  Leather Yana Yatıyor

  Kh a bakmak lazım. Kh a karşı duyarlı canlilar. Işık koşulları nasıl, birde ışık yanmıyor ken ışık gelen noktaya karşı yönelim olmuş. İyi hobiler.
 8. BarışSavaş

  Kardinal yem yemiyor

  Merhaba, kardinali tek almasaydın. Tek alındığında stres yapma oranı çok daha fazla. Dondurulmuş yem verirken arada az oranda kuru yem sıkıştır, zamanla kuru yem oranını arttırırsın. Kolay gelsin.
 9. BarışSavaş

  Yeni kurulum deniz akvaryumu

  Ben reeflowersın ince kumunu kullandım. Gayet te memnunum. Fiyat olarak ta diğer kumlara göre fiyatı uygun. Burada tercih biraz da sizin, baya bir çeşit ve öneri var bu konuda. Ben hem beyazlığı hemde ucuzlugunu dikkate almıştım, dediğim gibi memnunum. Kolay gelsin
 10. BarışSavaş

  Yeni kurulum deniz akvaryumu

  Kurulumunuz hayırlı olsun. Bence Deniz akvaryumlarında, tabanda kum bulunmalıdır. Çünkü sistem bir bütün halinde faaliyet göstermekte. Kayasından kumuna kadar herşey canlı birer organizma halini almaktadır. birinin eksik yapılması sonucunda sistemin zayıf kalacağıni düşünüyorum. Ayrıca, sump bölümüne konulan kum(çok kalın olmamakla birlikte), faydalı olmakla birlikte, tabana serilen kuma alternatif değildir. Teşekkürler.
 11. BarışSavaş

  Yeni Kurulum Hakkında & Tanışma

  Hayırlı olsun öncelikle, güzel bir sistem yapmışsınız, bir çok ayrıntı düşünülmüş. 1- Diatom süreci yakında patlar, girdiğiniz bakteri vb içerikler bunu hızlandırıyor, yukarıda arkadaşın dediği gibi moly girilebilir veya kuma bir yere karides parçası. Hizlandirmaniza bence gerek yok süreci zaten güzel bir şekilde işletmişsiniz. İçeride canlı olmadığından PS nin bir şey toplamamasi gayet normal dir. 2-Şuanda sistem gayet iyi görünüyor, tuzu 1025 e ayarlayın. 3- Diatom patladıktsn sonra, snail, conch girin, snaili turbo alın, dayanıklı ve işini iyi yapıyor. 4-Su değişimi yapmayin şimdilik, sistem oturmadan yapılan herşey bakterileri sistemden uzaklaştırır. Diatom olmuşsun, canlı girişini yapın, bir süre sonra. 5-Benim bir önceki akvaryumum ile aynı ölçülerde sizinki. Bende rw4 var, ben full de kullandım. Toprak kalkar, iyicene canlandıran sonra oturacaktır. 1. Kademe az gelir. Dalga motoru her yerde su hareketini sağlamalıdır. 6- Ben akvaryumumda zeolit ve bio farm haricinde bir şey tutmuyorum, karbon içerisinde her şeyi tutar, biraz kullanın ama çok gerekli mi derseniz bence gerekmez bilginiz olsun, bir kaç kere elyaf kullanın 1-2 gün sonra çıkartıp atın. Sonra Kullanmanıza gerek yok. Her zaman yazabilirsiniz, elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım. İyi hobiler, bu arada adım Barış.
 12. BarışSavaş

  Deniz Akvaryumunda İlk Adimlar

  Tekrardan merhaba, sizdeki PS nin köpürmesi bende bir yerde görmüştüm baya iyiydi. Ondan gerek yok dedim. Işık pro 2-3 ede bakabilirsiniz fiyatı belki daha uygun olabilir. Sump motoru içinde acil değil ancak, önemli bir parça. Kolay gelsin. İsi
 13. BarışSavaş

  Deniz Akvaryumunda İlk Adimlar

  İlk önce kurulumunuz hayırlı olsun, 1-Akvaryumunuzun kumu, kayasi suyu anladığım kadarıyla oturmuş bir akvaryumdan almışsıniz, bundan dolayı diatom beklemeyin, diatom daha çok sıfırdan kurulan akvaryumda oluşabilecek bir kavramdır. 2-İsik sisteminizi bilmemekle birlikte daha önce akvaryumunuzun sahibi bunun içerisinde hangi mercanlara bakmış. Bu önemli ondan sonra ışık yeterli mi yetersizmi karar verilebilir. -illaki değiştirmek istiyorum derseniz bakmak istefiginuz canlı türü dikkate alınarak aquareef in modelleri veya radion vb armatür alabilirsiniz. 3-Akcaryumunuzdaki PS de bildiğim kadarıyla newjetin motoru ve çırpıcı su var, bu PS yi kullanıp çok memnun olanlar var. Ondan bence acele etmemek gerekiyor. 4- Bence almak istiyorsaniz ilk önce kafa motoru nuzu degustirebilirsiniz, eheim newjet gibi güzel debi kaybı yapmayan suda fazla ısı etkisi olmayan uzun süre çalışabilir motorlardan alırsanız kafanız rahat eder. 5-Deniz akvaryumunda gerek canlı gerek ürün yelpazesi geniştir. Ondan iyi bir araştırma yapın, besleyeceğinuz canlıları iyi belirleyin vb. Bir sıkıntıniz olursa diğer arkadaşlar gibi bende elimden geldiğince yardımcı olurum. Kolay gelsin.
 14. BarışSavaş

  Dusuk butceli akvaryum kurulumu yardim

  Öncelikle hayırlı olsun, deniz akvaryumuna başlamadan önce tatlı sudan farklı olduğunu farklı parametrelerle karşılaşabileceğiniz i bilmelisiniz. Elinizdeki Akvaryum olur ancak bu Akvaryum sumplumu sumpsuzmu vb. 1- ilk önce sumplumu yoksa sumpsuzmu akvaryum yapmak istiyorsunuz. -Ben alttan sumplu akvaryum öneririm. Gerek kullanımı gerekse ilerusi için, 2- Akvaryuma karar verdikten sonra can damarı olan PS(protein skimmer) kararı ona göre şekillenebilir. Alttan sumplu olursa akvaryumunuza canlı yukude dikkate alinmali tabi curve 5 veya curve 7 iyi olur. Çok çeşitli PS var ekonomik durumunuza göre hareket edebilirsiniz. 3- Sadece balıkmı bakacaksınız yoksa mercan da olacak mı, bu karar sonrasında ışık sistemini oluşturursunuz. -Bence mercan(soft-lps)beslemek üzerine plan yapılıp, kendiniz yaptırabilirsiniz veya daha profesyonel ürünleri temin edebilirsiniz, aquareef, radion vb. Akvaryumunuzu düşünürsek aquareef x50-60 işinizi görür. 4- Dalga motoru tunze 6025 veya jebao rw8 alınabilir. -Benim tercihim rw8 dir çünkü siz dalga modu ve hızını ayarlayabilirsiniz. 5-Sump olup olmamasına göre sump motoru ozaman düşünülebilir. -sump motoru çeşitli markalar bulabilirsiniz, ilk tercihiniz eheim olsun. 6-Akvaryum suyunuzu damacana veya RO su ile hazirlamalısınız. -Ro hem avantajlı hemde iyi su değerleri olduğu için tercihiniz olmalı. 7- Muhakkak tuz ölçeriniz olmalı (refraktometre) 8- tuz vb bir çok konuda devam ettirebiliriz. Bunu başlangıç olarak düşünebilirsiniz, özellikle denizde araştırma çok önemlidir. Ondan yapmanız gereken en önemli araştırarak net karar vermeniz. Kolay gelsin.
 15. BarışSavaş

  Protein skimmer toplama

  Hayırlı olsun, çok sulu toplatmışsınız. Bazen cyano olan tanklarda bu renk değişimi olabiliyor. Kolay gelsin
×
×
 • Yeni Oluştur...