Jump to content
       

BarışSavaş

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  79
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Madalya

  2
 • Geri Bildirim

  100%

BarışSavaş kullanıcısının son zaferi 21 Ocak

BarışSavaş en beğenilen içeriğe sahiptir

2 Takipçiler

BarışSavaş Hakkında

 • Derece
  Sarı Tang
 • Doğum Günü 28-09-1982

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Ankara
 • İsim
  Barış

Hakkında

 • Tank
  75-50-50
 • Kurulum Yılı
  2018

Güncel Profil Ziyaretleri

1.368 profil görüntüleme
 1. BarışSavaş

  Satılık Mor Uçlu Hammer Corallar

  Hocam, buraya resim yükleyemiyorum. telefon numaranızı gönderirseniz. whatsaptan göndereyim. teşekkürler.
 2. Satılık Mor Uçlu Hammer coral. 3 kafa olan 135 TL. 7 Kafa olan 315 TL. Telefon numaram 05433133294, whatsapp tan fotoğraf gönderebilirim. Ayrıca hairy mushroom ve star polip de bulunmaktadır. Teşekkürler.
 3. BarışSavaş

  Yeni Kurulum Hakkında & Tanışma

  Hayırlı olsun öncelikle, güzel bir sistem yapmışsınız, bir çok ayrıntı düşünülmüş. 1- Diatom süreci yakında patlar, girdiğiniz bakteri vb içerikler bunu hızlandırıyor, yukarıda arkadaşın dediği gibi moly girilebilir veya kuma bir yere karides parçası. Hizlandirmaniza bence gerek yok süreci zaten güzel bir şekilde işletmişsiniz. İçeride canlı olmadığından PS nin bir şey toplamamasi gayet normal dir. 2-Şuanda sistem gayet iyi görünüyor, tuzu 1025 e ayarlayın. 3- Diatom patladıktsn sonra, snail, conch girin, snaili turbo alın, dayanıklı ve işini iyi yapıyor. 4-Su değişimi yapmayin şimdilik, sistem oturmadan yapılan herşey bakterileri sistemden uzaklaştırır. Diatom olmuşsun, canlı girişini yapın, bir süre sonra. 5-Benim bir önceki akvaryumum ile aynı ölçülerde sizinki. Bende rw4 var, ben full de kullandım. Toprak kalkar, iyicene canlandıran sonra oturacaktır. 1. Kademe az gelir. Dalga motoru her yerde su hareketini sağlamalıdır. 6- Ben akvaryumumda zeolit ve bio farm haricinde bir şey tutmuyorum, karbon içerisinde her şeyi tutar, biraz kullanın ama çok gerekli mi derseniz bence gerekmez bilginiz olsun, bir kaç kere elyaf kullanın 1-2 gün sonra çıkartıp atın. Sonra Kullanmanıza gerek yok. Her zaman yazabilirsiniz, elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım. İyi hobiler, bu arada adım Barış.
 4. BarışSavaş

  Deniz Akvaryumunda İlk Adimlar

  Tekrardan merhaba, sizdeki PS nin köpürmesi bende bir yerde görmüştüm baya iyiydi. Ondan gerek yok dedim. Işık pro 2-3 ede bakabilirsiniz fiyatı belki daha uygun olabilir. Sump motoru içinde acil değil ancak, önemli bir parça. Kolay gelsin. İsi
 5. BarışSavaş

  Deniz Akvaryumunda İlk Adimlar

  İlk önce kurulumunuz hayırlı olsun, 1-Akvaryumunuzun kumu, kayasi suyu anladığım kadarıyla oturmuş bir akvaryumdan almışsıniz, bundan dolayı diatom beklemeyin, diatom daha çok sıfırdan kurulan akvaryumda oluşabilecek bir kavramdır. 2-İsik sisteminizi bilmemekle birlikte daha önce akvaryumunuzun sahibi bunun içerisinde hangi mercanlara bakmış. Bu önemli ondan sonra ışık yeterli mi yetersizmi karar verilebilir. -illaki değiştirmek istiyorum derseniz bakmak istefiginuz canlı türü dikkate alınarak aquareef in modelleri veya radion vb armatür alabilirsiniz. 3-Akcaryumunuzdaki PS de bildiğim kadarıyla newjetin motoru ve çırpıcı su var, bu PS yi kullanıp çok memnun olanlar var. Ondan bence acele etmemek gerekiyor. 4- Bence almak istiyorsaniz ilk önce kafa motoru nuzu degustirebilirsiniz, eheim newjet gibi güzel debi kaybı yapmayan suda fazla ısı etkisi olmayan uzun süre çalışabilir motorlardan alırsanız kafanız rahat eder. 5-Deniz akvaryumunda gerek canlı gerek ürün yelpazesi geniştir. Ondan iyi bir araştırma yapın, besleyeceğinuz canlıları iyi belirleyin vb. Bir sıkıntıniz olursa diğer arkadaşlar gibi bende elimden geldiğince yardımcı olurum. Kolay gelsin.
 6. BarışSavaş

  Dusuk butceli akvaryum kurulumu yardim

  Öncelikle hayırlı olsun, deniz akvaryumuna başlamadan önce tatlı sudan farklı olduğunu farklı parametrelerle karşılaşabileceğiniz i bilmelisiniz. Elinizdeki Akvaryum olur ancak bu Akvaryum sumplumu sumpsuzmu vb. 1- ilk önce sumplumu yoksa sumpsuzmu akvaryum yapmak istiyorsunuz. -Ben alttan sumplu akvaryum öneririm. Gerek kullanımı gerekse ilerusi için, 2- Akvaryuma karar verdikten sonra can damarı olan PS(protein skimmer) kararı ona göre şekillenebilir. Alttan sumplu olursa akvaryumunuza canlı yukude dikkate alinmali tabi curve 5 veya curve 7 iyi olur. Çok çeşitli PS var ekonomik durumunuza göre hareket edebilirsiniz. 3- Sadece balıkmı bakacaksınız yoksa mercan da olacak mı, bu karar sonrasında ışık sistemini oluşturursunuz. -Bence mercan(soft-lps)beslemek üzerine plan yapılıp, kendiniz yaptırabilirsiniz veya daha profesyonel ürünleri temin edebilirsiniz, aquareef, radion vb. Akvaryumunuzu düşünürsek aquareef x50-60 işinizi görür. 4- Dalga motoru tunze 6025 veya jebao rw8 alınabilir. -Benim tercihim rw8 dir çünkü siz dalga modu ve hızını ayarlayabilirsiniz. 5-Sump olup olmamasına göre sump motoru ozaman düşünülebilir. -sump motoru çeşitli markalar bulabilirsiniz, ilk tercihiniz eheim olsun. 6-Akvaryum suyunuzu damacana veya RO su ile hazirlamalısınız. -Ro hem avantajlı hemde iyi su değerleri olduğu için tercihiniz olmalı. 7- Muhakkak tuz ölçeriniz olmalı (refraktometre) 8- tuz vb bir çok konuda devam ettirebiliriz. Bunu başlangıç olarak düşünebilirsiniz, özellikle denizde araştırma çok önemlidir. Ondan yapmanız gereken en önemli araştırarak net karar vermeniz. Kolay gelsin.
 7. BarışSavaş

  Protein skimmer toplama

  Hayırlı olsun, çok sulu toplatmışsınız. Bazen cyano olan tanklarda bu renk değişimi olabiliyor. Kolay gelsin
 8. BarışSavaş

  Camda beyaz canlılar ?

  Hiç bir zararı yoktur, ciddi yosun yiyicilerdir.
 9. BarışSavaş

  Armatür Power Led Destek

  Mavi tonları için royali arttırın, denizde Royal canlıların gelişimi için daha uygundur. Üç sıra 20 w li düşünürsek(artabilir size kalmış), sabah ilk mavi tonların yoğun olduğu sıra ile başlarsınız, öğlen hepsi, sonra bir bir azalır ve kapanir. Moonligt için basit 12 volt ile çalışan LEDler var, tekli (kablosu olan) onlardan alıp yaparsınız, hatta birde ışık sensörü alıp gece akvaryum ışıkları sonunce otomatik moonligt i çalıştırır. (Ali ekspres te var ve ucuz). Ben kendi yaptığıma, fanda eklemiştim. Termostata bağlı. Fikir olmadı için söylüyorum. Tabi, fiyat ve verilen emeği dikkate alın, bazen harcadığınız paranın altında hazır güzel ikinci el armatürde bulabilirsiniz. Kolay gelsin tekrardan.
 10. BarışSavaş

  Armatür Power Led Destek

  İyi akşamlar, 20.000 bulamazsaniz ozanan 10.000 ile yapabilirsiniz, isterseniz 1-2 red de koyabilirsiniz. LED markası önemli, gerçi ben Çin'den getirtmiş tim iyiydi. Bir diğer önerim, moonligt ta yapabilirsiniz. Üç sürücü ile sürün dememin nedeni, zaman ayarlı saatler ile kısmen gün simülasyonu gibi ayarlanabileceginden, Benim daha önce yaptığım bir çalışma var, onada bakabilirsiniz. Kolay gelsin.
 11. BarışSavaş

  Armatür Power Led Destek

  Merhabalar, Royal bluelar ile bluelarin sayılarını değiştirin. 10 Royal 5 Blue, hatta 5 adet 10000 k, 5 adet 20000k kullanırsaniz daha iyi olur. Bunları üç sürücü ile sürebilirsin. Soğutucu önemli 3 watt lar fazla ısınıyor. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
 12. İyi günler, hayırlı olsun akvaryumunuz. Bende uzun yıllardır tatlı su ile uğraştım, ancak kişisel fikrine göre deniz bir başka, sorduğunuz sorulara cevap vermeye çalışayım 1-Kendi akvaryumun 60-50-50 alttan sumplu, imkanıniz var ise alttan sumplu alın, akvaryuma müdahaleniz, daha kolay olmasının yanında, su tamamlama tankı, reaktör lere kadar bir çok malzemeyi kullanabilirsiniz. Canlı kaya miktarini sumpada koyarak arttırabilirsiniz. 2-PS cidden akvaryumun kalbi, ondan seçerken dikkat edin. Alttan sumplu yaparsanız bence ucuz ve işlevsel olduğunu düşündüğüm buble Mağusa curve 5 size yeter. Arkadan sumplu yaparsanız, linkte gosterdiginiz ürün yerine ikinci el tunze 9004(sump boyutuna göre değişebilir) gibi PS alsanız daha iyi olur. İlk başta 1-2 balık ve mercan ile başlanıp sonradan dayanamayıp sayı arttığından dedim😀 3-Canli kuma bence gerek yok ama, illa almak istiyorum diyorsanız önce canli olduğu için su ve tuz döngü den sonra kum. 4-Sumpta elyaf kullanılmaz değil, ancak sık değiştirmek şartıyla, karbonda ihtiyacıniz doğrultusunda kullanılabilir. ben kendi akvaryumumda zeolit ve biofarm kullanıyorum, onun dışında malzemelet dışında kaya var. 5-Ro sistem temin ederseniz daha iyi olur, su değişimlerinde, su tamamlamada damacana ya güç yetmez, damacana markası konusunda bir şey diyemiyorum. PS her kademede açık olmalı. 6-Arkadan sump olursa Eheim 600 işinizi görür, veya eheim 1000 alıp ayarlayabilirsiniz, alttan sumplu olursa, eheim 2000 güzel. Sessiz ve çok iyi motorlar. New veya newajet motorlarda güzel. Ayrıca kebap dct motorları var debi ayarlı 7-Dalga motoru olmalı, jebao rw4 işinizi görür, ayarlı olduğu için duruma göre kendiniz müdahale edebilirsiniz. PS nin konumlanmasi kaya dizaynına vb bağlı olduğu için kesin bir şey denilmez, ancak akıntı akvaryumun en ücra köşelerine dahi ulaşmalıdır 8-Canli kaya hazır bir akvaryumda bulunan ve bakteri yoğunluğu bulunan kayalardir. Ancak alındığında, içerisinde bir çok yararlı ve zararlı canlıda girer. Gelen zararlı canlılardan kurtulmak için kayayı sıfırlamaniz(kümeleme) lazım ozaman da canlılığını kaybeder. Ya çok güvendiği niz bir yerden alacaksınız yada kayayı kumu sıfır alıp sürece başlayacaksiniz(ben böyle yapardım) 9-Canlilarin cinsine göre fiyatlar değişebilir,. 10-Bir süre deneyim elde ettikten sonra Anemon besleyin, yoksa bu işte hızlı gitmek cidden ileride baş ağrıtıyor. 11-Forumdan mekanik olanları uygun bulabilirsiniz, kızıl ötesi olanlar var fiyatları yüksek, kendiniz yapabilirsiniz. Benim kurulumumu anlattığım akvaryumumda anlattım biraz bir göz atabilirsiniz. 12-Refraktometre muhakkak edinin. Forumda satan arkadaşlar vardı 80-100 TL civarında idi hatırladığım kadarıyla, Çin'den de getirebilirsiniz, ATC özellikli olmasına dikkat edin. Plastik alırsanız da, refraktometre ile ölçüm farkına bakın. 13-Dip çekimi denizde yapılmaz, su değişimi bence yapılmalı. Yeni su canlılara can katar. Oranı ve zamanla ma size kalmış, yüzde 10 deniyor ama ben bişey diyemiyorum. Ben haftada 10-15 litre değişim yapıyorum. 14-Bu durum size kalmış, mercanları Anemon hariç tutturabilirsiniz, kayayı delmek düşünülebilir ancak bu işlemi en başta yapın, sürekli el sokmak sıkıntı. 15-Royalblue, blue, beyaz(15-20 bin Kişi) power ledlerden yapılabilir. İçerisine red ve UV de eklenebilir. Ancak driver filan düşününce yine harcanan para artıyor, bunların yerine aquareef x50 filan bulabilirsiniz gün simülasyonlu vb. Kendi akvaryum kurulumumu anlattığım link; Sorduğunuz sorulara mümkün mertebe cevap vermeye çalıştim. Size iyi hobiler, başka sorunuz olursa cevaplaya bildigim kadarıyla cevaplarım. sağlıcakla kalın.
 13. BarışSavaş

  Arkadaşlar YARDIM (110x55x50)

  Hayırlı olsun öncelikle, kuruluma ilk başlarken, bence donanım güçlü olmalı. Bence bu büyüklükteki akvaryuma curve 7 idare eder ancak zamanla işlevi kalmaz(mercan ve balık yoğunluğu dikkate alınınca) bence en az curve 9 ile başlanmalı. Ayrıca, dalga motoru iki adet rw 8 alın, karşılıklı koyun. Tek rw-8 az gelebilir veya rw-15 alıp kontrol edilerek hızı düşürülebilir. Armatüre bişey diyemeyeceğim, hybrid kullanmadım. İyi hobiler
×
×
 • Yeni Oluştur...