Jump to content
       

akvaryumtutkusu

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  200
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  27
 • Geri Bildirim

  0%

akvaryumtutkusu en son Mart 15 tarihinde günün kazananıydı

akvaryumtutkusu en beğenilen içeriğe sahiptir

akvaryumtutkusu hakkında

 • Derece
  Aslanbalığı
 • Doğum tarihi 18-01-1968

İletişim

 • Website
  http://ufuk.akvaryum.com

Profil Bilgileri

 • Nereden
  İstanbul
 • İsim
  Ufuk UÇAR

Hakkında

 • Tank
  100x60x45h resif
 • Kurulum Yılı
  2017
 • Favori Balığım
  Renkli balıklar

Son profil ziyaretçileri

2.188 kez ziyaret edildi
 1. 15-16 litreye 3 balık fazla bence ileride sorun çıkarabilir. Mercan fragları ileride geliştikçe, resife yetmeyebilir ve size büyütme masrafı çıkarır. Yeni kurulumunuz görsel ve hayırlı olsun.
 2. Aynen, hobici rumuzlu hobicinin yaptığı gibi, "Mercanın başka bir şeyi" seçeneğini, yazabilir veya oylayabilir arkadaşlar. Şahsımca, öncelikle mercanın rengi, fiyatı ve sağlığı başta gelir.
 3. Evet, sayın mercanseverler, sizde benim gibi mercansız deniz akvaryumu olmaz diyorsanız, oylayın bakayım. 🙂😄
 4. Alalı ve kullanalı 2 sene oldu, aldığımdan beri dur -kalk modunda ful akıntı gücü ile çalışıyor ve gözle görülür güç ,debi kaybı yaşamadım, şimdilik memnunum.
 5. Öncelikle, nano tankları bende severim onu belirteyim, ışıklandırma süresi 7 saat uzun boş akvaryumda, onu bir kaç saate indirin, canlı kum bakteri kültürü eklemişsiniz, bu biyolojik döngüyü hızlandır, diatom da diğer bakteri ve yosunlarda az veya çok oluşarak ileriki zamanlarda, denge sağlanır, arkadaki sump a ise duruma göre elyaf (filitrebag yerine geçecek) ve bir çorap içerisinde aktif karbon konulabilir. Önce temizlik ekibi sonra bir kaç küçük balık ve soft mercanlarla iyi resif olabilir. Yeni kurulum görsel ve sağlıklı olsun.
 6. Güzel bir resif akvaryumu, tebrikler.
 7. Maşallah, ben bu mercanı bir yerlerden hatırlıyorum.😃😄 Turbinaria Cup Corals.
 8. Abdullah, telefonda konuştuğumuz gibi, protein skimmerde eğer, mekanik arıza yoksa, su değişimi yap, su değerlerini (tuzluluk, ısı, organik atık, kh, ca, vs.) değerlerini kontrol et, protein toplayıcıyı bir kaç saat çalıştırma, kendine gelsin, birde su değerlerini etkileyen yabancı maddeler (yapıştırdığın silikon dahil) varsa onları gözden geçir.Olmadı, bu marka ps kullanan vardır videosunu veya lingini at, başka yorumlarda yapılır.Kolay gelsin.
 9. Abdullah merhaba, PS nin hava giriş çıkışlarını, içini, motorunu vs. temizle, tuz, yosun, kireç vs tıkanıyor zamanla.Bir yerinden kaçak olup olmadığına, hortum çıkmıştır, ps zarar görmüştür bir nedenle.Su seviyesini de kontrol edersen iyi olur.
 10. Merhaba, Bu konu kapandığından, özelden tel numarasını gönderiyorum.
 11. Merhaba, led armatürden T5 geçmedim. Sadece 2 t5 flo ilave ettim destek olarak HIZLI büyüme yakalamak için. Yoksa normal büyüme , gelişme ve renklenme de kullandığım Aquareef Pro 2 yeterli oluyor. Bence sizde başka sorunlar var eğer o armatürle basit SPS mercanları bile yaşatamadığınız için.Bu kaliteli led armatürlerle Soft, LPS, SPS lerin çoğu (acro için t5 desteği) sağlıkla yaşatılabilir, tabii tankın yüksekliği, hacmi, su değerleri vs. çok önemli. Bu arada bende covit 19 tedbirleri nedeni ile taşınmayı 2-3 ay kadar erteledim mecburen. Şimdilik tatlı su bitkili, düşük destekli akvaryumumla idare ediyorum.
 12. Hayır henüz taşınmadım, taşınacağım kısmetse, o yüzden foto yok, resif akvaryumu sona erdiğinden daha doğrusu kısmen resifi taşıyacağımdan tabii, bu başlık nihayete erdi.
 13. Tuzlu suda siporax, biyolojik sünger vs. yeri yok. Medya reaktörü ihtiyaca göre olabilir, İçine gerektiğinde aktif karbon kömür, fosfat silikat giderici metaryal vs. konabilir.
 14. Sağ olun. Aynen öyle sürdürülebilirlik çok önemli mesela benim önceki resifim 10 sene sürdü. Linkleri bu başlıkta ve diğer sitede mevcut. Bu da 3-4 senelik ama yakında taşınacağımdan kısmen bozmak ve taşımak zorunda kalacağım. Ekipmanları sıfır ve nispeten kaliteli malzemelerden almıştım. Aquabee kafa motoru, eheim ısıtıcı, aquamedic titan soğutucu, aquareef pro 2 led armatür gibi. Bir de USA malı Ecotech Vortech mp dalga motoru vardı ama 5 yıl sonunda bozuldu. Ekipmanlardan genel anlamda memnunum. Yani ekipmanları bütçe oranında kailteli ve sıfır alınması uzun vadede kullanım açısından bence önemli. Bu hobide sabır, para kadar önemli, tabii bilgi ve tecrübe de gerekli. Yani bir araba, ev parası harcayıp, başarılı olmayan hobiciler tanıdım son 15-20 senede tuzlu suda. Tatlı su daise çok daha eskiyim hatta bitkili akvaryumumda mevcut. Öncelikle akvaryumu kurduktan sonra test kitleri ile ölçüm yapmak ve gerektiğinde katkı maddeleri eklemek (kh, ca,mg vs.) gerekli, düzenli su değişimleri de pek çok açıdan önemli. Bir de resifin dizaynını bir kez yaptıktan sonra üzerinde fazla oynamamak (kumlar, canlı kayalar, mercanlar) gerekli, hatta ben elimi bile sokmam, zorunlu haller hariç. Mercanları beslemiyorum, ışık yeterli çoğuna zaten tabii ara sıra balıkları yemlerken balık yemlerinden düşenleri de, brain, fungia gibi canlılar kapıyor. Işık konusu ise kaliteli her specturum, par, lüxte led armatür yeterli çoğu mercanlar için. Eğer ileride acro tankı yaparsanız t5 desteği de gerekli olur. Onun haricinde omurgasızlar, balıklar, soft, lps ve bazı sps mercanlar için yeterli ledler. Günde 8-10 saat civarı aydınlatma yeterli. Yeni kurulumunuz hayırlı ve uzun ömürlü, görselliği güzel olsun.
 15. Yanlız resifte sarı renkli mercan yok.Dalga motoru ve ısıtıcı çok göze batıyor. E.Vortech mp40 yakışır boyutları itibariyle.Sarı hummer yada sarı acro lazım. Acrolar da henüz tam rengini almamış. Belki olacak ileride...
×
×
 • Yeni Oluştur...