Jump to content
       

herdem

Yeni Üye
 • Mesaj sayısı

  18
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  2
 • Geri Bildirim

  0%

herdem hakkında

 • Derece
  Palyaçobalığı

Profil Bilgileri

 • Nereden
  İzmir
 • İsim
  Hakan Erdem

Hakkında

 • Tank
  1000 Lt
 • Kurulum Yılı
  2014

Son profil ziyaretçileri

630 kez ziyaret edildi
 1. https://youtube.com/shorts/FwSvIC3zq9s
 2. Merhaba Engin bey, Evet doğru hatırlıyorsunuz, gruplarda paylaşım yapmıştım. Video derlemeleri yaptığım için forumda biraz geç paylaşım yaptım, daha kalıcı ve kolay bulunur olmasının forumlara mahsus olduğunu düşünüyorum. Kuluçka dönemlerini yakından takip ettiğim için, bir kaç kuluçka sonrası yumurtaların nasıl açıldığına ve yavruların serbest yüzüşlerine tanıklık edince bir sonraki seferde bu anı kayda alma şansım oldu. Yavruları büyütmeyi deniyorum, her kuluçka farklı tecrübeler ediniyorum. Şu an yaklaşık 6 aylık olan tek yavru (İzmir depremzedesi) var, benim için büyük bir kılavuz oldu ve oluyor. Bundan sonrası için kısmet olursa denemelere ve yavru sayını arttırmayı hedefliyorum. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
 3. herdem

  Canlı pod

  Artemia çıkartıp taze taze verebilirsiniz, denemenizi tavsiye ederim, besin değeri daha yüksektir donmuş yemlere nazaran.
 4. Bende ilk gördüğümde yumurtaları yediğini düşünmüştüm ama öyle olmadığını anladım, bir sonraki kuluçkada bu anı yakalayıp videosunu çektim. 😇 Bilgi paylaştıkça çoğalır.
 5. Yellow Watchman Goby üretim denemelerinden video derlemelerim. (Bilgi amaçlıdır.) Kuluçka sonrası yavruların serbest yüzme anı https://youtu.be/UfL0OJDQ2nA Serbest yüzen yavru videoları derleme https://youtu.be/7tvPwpXiit8
 6. Yavrular ışığa karşı çok hassaslar, sadece gece ay ışığında ortaya çıkıyorlar, yavrulukta veya kuluçka makinesinde denememe karşın kayıp yaşadım. Bu yüzden ana tankta gelişimlerini izlemeye çalışıyorum, dondurulmuş Rotifer ile beslenmeye devam ediyorlar. Boyları yaklaşık 3-4 mm oldu.Yavrularda son durum. Ana tankta video çekimi çok zor olduğundan, çekim için yavruları yakalayıp çay fincanı koydum, daha sonra ana tanka geri döndüler.
 7. Teşekkür ederim, sayende. Al dedim aldın, üret dedin deniyorum.
 8. Bicolor Blenny çifti ve yaşananlar, güzel bir duygu inşallah büyütmek nasip olur. Sağlıklı hobiler dilerim.
 9. herdem

  Bangaii üretimi

  Maşallah, hayırlısı olsun. İnşallah yetişkin boya eriştirip yavrularını da alırsınız, daha da keyifli olur. İlk yavrunun formu bayağı güzel olmuş, ayrıca çok ilginç diğer yavrulardan ayrı duruyor. Sağlıklı hobiler dilerim.
 10. Serkan bey merhaba, ilk tecrübe olduğu için gayet normal endişelenmeyin. İkinci yumurta transferi yaklaşık 25-30 gün sonra gerçekleşecektir, anaçları düzenli ve bol bol besleyin. Benim çiftlerimde genel de ikinci taşıma başarılı oluyor, umarım sizin çiftinizde de olur. Transfer sonrası ilk hafta erkek yumurtaları taşıyorsa devamını getirecektir. İsterseniz anaçları ana tankta bırakabilir yada sumpta ayrı bir bölmeye ayırabilirsiniz, Ayrı bir bölmede olurlar ise ikinci transfer sonrası da dişiyi erkekten ayrı bir yere koyabilirsiniz. Böylece takip ve müdahaleniz daha kolay olur ve erkek rahat bir kuluçka dönemini atlatır. Kısmet olur yavruların serbest yüzdüklerini göreceksiniz, bu günü gördüğünüzde benim size tavsiyem yavrular ayrı bir bölmede de olsa onları bir yavruluğun içine alırsanız beslenmeleri daha kolay olur. Yavrular çok küçük oldukları için, onlar için büyük olan bölmede beslenmeleri biraz zor olacaktır, en azından biraz palazlanıncaya kadar yavrulukta beslenmeleri iyi olur. Sabırla bekleyin emeğinizin karşılığını alacaksınız. Sağlıklı hobiler dilerim.
 11. Serkan bey, hayırlısı olsun. Erkeği sumpa koymak için sakın müdahale etmeyin, yumurtaları yutabilir veya kusabilir. İlk yumurta taşıması olduğu için tecrübe sahibi oluncaya kadar sabırla beklemeniz gerekir. Karma tankta olmasının bir zararı yok erkek yumurtaları taşıyabilir, kuluçka dönemi sonuna yakın bir yavruluğa ayırabilirsiniz yavruları salması için. Dişi yumurta transferi sonrası ve birkaç gün rahatsız edebilir endişelenmeyin. Yavruları kuluçka makinesinde büyütmek biraz zor olacaktır genelde mantarlaşıyorlar (su değerlerinizin çok iyi olması lazım), erkeğin ağzında kalması daha güvenli. İnşallah yavruların serbest yüzdüklerini görmek ve büyütmek nasip olur. Sağlıklı hobiler dilerim.
 12. Tuğrul bey, hayırlısı olsun. Ana tanka bırakılan yavruları sifonlama ile bir kovaya toplayabilirsiniz ve daha sonra bir yavruluğa ayırabilirsiniz. Malesef yavruların ana tankta büyümeleri çok zor, hem diğer büyük balıklar yemek için saldıracak hem de yem bulmaları gün geçtikçe zorlanacak. Yavrular gördüğünüz gibi çok küçük ve savunmasız. Bence şu an ayrı bir yavru tankına ihtiyaç yok yavruluk işinizi fazlasıyla görecektir. Yavrular için artemia çıkartmaya başlayın. İnşallah büyütmek nasip olur, kolay gelsin.
 13. Gökhan bey hayırlısı olsun, Mahir bey gerekli olan açıklamayı yapmış zaten. Yumurta transferi öncesi dişinin erkeğe baskı kurması normal, beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Bence diğer erkekleri çıkartmanıza gerek yoktu (tek eşli üreme olmuyor) yumurta transferi sonrası dişi ikinci yumurtlama için başka bir erkeği seçiyor. İsterseniz transfer sonrası dişiyi başka bir erkeğin veya diğer erkeklerin yanına alabilirsiniz, üremeye hazır yeni bir eş seçecektir. Erkeklerin ilk yumurta taşıması (acemi oldukları için) malesef hüsranla sonuçlanıyor, üzülmeyin. İnşallah yavruları serbest yüzerken görüp, büyütmenin heyecanını yakalayacaksınız. Sağlıklı hobiler dilerim.
 14. Teşekkür ederim. Cem bey merhaba, geç cevap verdiğim için kusura bakmayın iş yoğunluğundan forumda aktif olamıyorum. Yakın zamanda yeni yavrular beklemekteyim. Elimde fazla dişi olduğu için erkeği her seferinde kusturmak zorunda kaldım, yumurta gelişimini kuluçka makinesinde gözlemlemek istedim fakat tüm yumurtalar mantarlaştı. Artık kendi haline bıraktım ve bekliyorum.
 15. Teşekkür ederim. Heyecanlı bir süreç, darısı diğer hobici arkadaşlara. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar. Tarık bey, daha 15 günlükler ve boyları henüz 1,5 cm civarında. Satıştan ziyade büyütmeyi istiyorum, hedefim ticaretten öteye hobici olarak keyif almak, Bangai Cardinal üretimi ve yavruların gelişimi hakkında gözlemlerimi diğer hobici arkadaşlar ile paylaşmak. İleride satış düşünülürse, sponsorlarımızdan Duru Akvaryum sistemlerine (Uğur bey'e) sözüm vardı. Sağ olsunlar bugüne kadar her konuda hep destek verdiler.
×
×
 • Yeni Oluştur...