Jump to content

berk111

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  427
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  5

1 takipçi

berk111 hakkında

 • Rank
  İmparator Melekbalığı

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Ankara
 • İsim
  Berk

Hakkında

 • Tank
  90 litre nano resif
 • Kurulum Yılı
  2016
 • Favori Balığım
  helfrichi firefish

Son profil ziyaretçileri

1.361 kez ziyaret edildi
 1. Nitrat sorunu.

  kısmen geçemeden inmesi bir sorun teşkil eder mi örneğin %20 si geçmiyor ise ?
 2. Cyano mücadelesi Sonu mu ? Devam mı ?

  Aynen ps kapatmayın yazıyor ama olmadı ben kapatayım 1-2 saat. Peki siz mücahede sırasında biodigest kullandınız mi ? Nitrat 8 kh 10 fosfat 0 amonyak 0 tuzluluk 1022
 3. Cyano mücadelesi Sonu mu ? Devam mı ?

  Suan sanırım cyano artık bitiyor. Yanı conch attım cyano olan yerlerde bi yürüdüğü zaman , ilacın da etkisiyle onlar havalanıp Yok oluyor. Yanı mekanik temizlik gerekiyor gibi kısacası. 2-3 güne birakicam ilacı. Ama sorun şurda. Ben conch yasatamamistim eski akvaryum da buna da attım 1-2 saat dolaştılar ve direk kapandılar acana nedendir bilmiyorum. Belki de olecekler yine ... biodigest yalnızca ilk kurulumda kırdım. Acaba devam mi etmek gerek kullanıma onu da bilmiyorum :/
 4. Cyano mücadelesi Sonu mu ? Devam mı ?

  Arıtma her suyu alımda kontrol ediyorum. Silikat 1 ay önce değişti. Filtre değişin zamanları da yeni geldi. Ama her defasında 0 tds alıyorum net. Sorunun sebebi kurulumda oturmuş akvaryumdan alınan dip çekip suyu vardı. Bu sorun olabilir onun duşunda zaten suan ışık yakmıyorum ama hem t5 hemde led var.
 5. Merhaba herkese. Cyano sorunum icin cyano remove bulmuştum ve 10 gün bunu uyguladım. Camlar dahil heryer katman gibi olmustu ve tüm heryer benek benek cyanolardan kurtulmaya başladı. Bende kayaları çıkarıp çok az fırça ile dokunarak su cekimi yaptıgım suyla yıkadım. (4 parçanın 1 tanesini çıkarmadım. ) çamur gibi su aktı. Camlari da biraz mekanik olarak da sildim. Ama size sorum su , malum çok sifon yapılmıyor çünkü kumlar da hemen geliyor. Bu nedenle yerlerde hala biraz var zira koyu renkli ( hiç bir temizlik elemanı Yok suanda tankta ) bunun da etkisi olabilir yerlerin öyle kalmasına. Dalgayı arttırdım. Sizce kullanmaya davam etmeli miyim. Bu arada ilk 3-4 gün çok çok az bir dozla girdim. Söylenenin 1/3 u kadar. Suan bir cay kaşığı kadar kullanıyorum 80 litreye. Bir görsek ekliyorum kumlarla alakalı. sadece koyu yosun gibi değil de yakından bakınca üzeri sallanacak kadar kuvvetli bisey. Tesekkurler.
 6. Suda Dolanan Beyaz Tozlar

  Kaya dizaynı değiştirmekten olur bence. Ben de sizin gibi 2 tuzu arka arkaya kullandım. Fakat ikisinde berraklık farkı göremedim. Zaten bi su değişimiyle azıcık , tuzda bile sorun olsa gözle bariz gözükecek kadar bir bulanma olmaz bence.
 7. Diatom sonrası yoğun yosun.

  Kum sıfır caribsea special grade canlı kum. Son kullanma tarihi geçmemiş ve yeni olarak kullanıldı. Kayalar ise eski kurulumundan kalma fakat kayalar sudan çıkarılıp kurumadan yeniden kullanıldı. Eski tankta henüz bakteri dengesi oturmamıştı, üzerinde cyano sakal yosun veya normal ypsun bile yoktu henüz . Su ise bildiğimiz akvaryumcu dükkandan alınmış, oturmuş içerisinde canlılar yaşayan sudur. %10 taze kullandım sadece yeni kurulum esnasında. Bu sorun cyano da olsa yosun da olsa nitrattan olmuş olabilir. Ne olursa olsun 10 güne kadar nitratın azalacağını düşünüyorum. Nitrat 80 idi şuan 20, amonyak 0 fosfat 0 balıklar sorunsuz olarak yaşamakta.
 8. Merhaba herkese. Cyano remove adlı ürünü daha önce kullanan var mi ? Turkiyede 300 gr dan az satilmadigi icin. Benim da tank zaten 70 litre olduğu icin ; elinde olup belirli gramla ücret karşılığı gönderebilecek olan varsa çok sevinirim. Tesekkurler.
 9. Diatom sonrası yoğun yosun.

  Cyano yüzünden ben 1 kere tank bozdum suan cyano olduğunu düşünmüyorum. Yosunlasmis tabaka sadece. Zaten ben diatom da demedim diatom 10 gün önce bitti nitrat 80 den 20 ye kadar geldi suanda hala bekleme aşamasındayım cyano daha kabul gibi oluyor diye biliyorum. Yosun yanı bu bence
 10. Nem sorunu

  Zaten böyle belirtiler görmeye başladıktan bir adim sonrası duvarlarda ve çamların fitillerinde , küf oluşumlarının başlaması. Şahit olmuşum kendiminkinde. Uzwrini %80 kapattım ve biraz da olsa havalandırmayla cozdim ama benimki nano minik bir tank büyük se eğer daha da sorun tabi.
 11. Diatom sonrası yoğun yosun.

  Tesekkurler hepinize isiyi hem sera termometre ile hemde bununla ayni veriyi veren dijital bir problu cihazla ölçüyorum. Yaklaşık 27 de tutmaya çalışıyorum isiyi. Fakat geceleri ani soğuma nedeniyle 0.6-0.8 derece düşmeler olabiliyor ama çok önemli olduğunu sanmıyorum. Bu arada birşey sormuştum cevap veren olmadı. Diatomdan sonra 1 kez %10 su değişimi yaptım. Bindan sonra haftalık veya 15 günlük %7-8 mi yapmalıyım ? En son değişimden sonra 1 gafta geçti. Yapmalı miyim yoksa suan yosunları mi coşturur önerileriniz nelerdir ? Tesekkurler
 12. Diatom sonrası yoğun yosun.

  Tesekkurler öncelikle yorumlar icin yoğun yosun olan bölgelerin bir görselini ekledim. Biraz yeşilden daha koyu gibi ama sanırım katman haline geldiği icin böyle. Kumlarda olması beni rahatsız etti gerisi çok sorun değil de. Bu durumda su değişimi yapmak gerekir mi ? Yararlı mi olur yoksa iyice yosun mu azdırır ? Güncel test sonuçları. Amonyak <0.25 fosfat yaklaşık 0.01 nitrat ise görselde ekle 25 civarı gördüm. 5 gün önce nitrat 50-60 araliginda idi.
 13. Diatom sonrası yoğun yosun.

  Evet ama söyle bir sorun var. 15 gün önce 4 tane conch attım olduler. 7 gün önce yine conch attım 4 adet onlar da öldü. 1 gün çalışıp tamamen kapanıyorlar. Sebebini anlayabilmiş değilim ... kucuk tercih ediyorum gerçi ama büyükler de vardı anlamadım neden oluyorlar. Gece ve gündüz 1 derece oynuyor ama önemli bir fark değil sanırım.
 14. Diatom sonrası yoğun yosun.

  Merhaba herkese. Kurulumun diatomun ardından yaklaşık 10 gün geçti. Kahverengi noktalar kaybolup yerini yeşile bıraktı. Fakat sorun su ki yeşiller çok yoğun ve fazla ; kumun üzeri bile yemyeşil oldu. Aslinda teorik olarak sanırım sorun yok sma sizden de Bilgi almak istedim ; 1 hafta arayla 2 sefer 4 conch attım. Hepsi oldu nedense. 4 gün önce amonyak 0 nitrat 50-60 civarındaydı. 1 hafta önce 10 litre su değişimi yaptım %10. Suan nasıl ilerlemem gerekiyor. Conchlar olduğu icin suan henüz yeni canlı girişine hazır olduğunu düşünmüyorum tankın. Yalnızca beklemeli miyim ? 3 balık var tankta. Su değişimi haftalık %5 yapayım mi yoksa yosunları coşturur mu ? Bu süreçte neler önerirsiniz acaba ? Tesekkurler. Kurulum hariç bakteri falan kullanmadım.
 15. Banada birebir aynısı oluyor. Bir güncelleme sağlayıp bunu düzeltmeleri gerekir çok kullanışsız oluyor bu şekilde. ...
×