Jump to content
       

cengiz55

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  375
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  14
 • Geri Bildirim

  0%

6 takipçi

cengiz55 hakkında

 • Derece
  İmparator Melekbalığı

Profil Bilgileri

 • İsim
  ibrahim

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Mercan ve balık derken ; kaç tang, kaç küçük balık, mercan türü hangisi? Maliyet olarak çıkılabilecek rakamlar. Sump boyutu (Boyuta göre dizayn ve malzeme seçimi yapılır.) Işıklandırma mercan türüne göre yapılır. Mercan türüne göre sump malzemesi seçilir. Mercan türüne göre soğutucuya karar verilir. Mercan türüne göre dalga miktarı hesaplanır. 1) Refigium---- Bana göre sumota yer varsa olmalı.Özellikle tatile çıkanlar için. Tatil öncesi 50 tane teke karides atın.Zamanla yavruları canlı yem olacak.) 2) Medya Reaktörü ( içindekileri hiç söylemeyeyim, soru işareti içinde soru olacak). Ben 10 küsür yıldır hobideyim ve kömür dışında bişey kullanmadım ve önermiyorum.) ?3) Reverse Ozmozis filtresi (SPS yapmayacaksanız ve temizlik ekibiniz yeterli sayıda olacaksa çeşme suyu kullanabilirsiniz.Ben istanbul pendikte 6 yıldır kullanıyorum.) ?4) Biopellet reaktörü (Önermiyorum, bunun yerine güzel bir refigium yapıp yosun atın) ?5) UV filtresi (Yıllardır 7/24 kullanıyorum.Suyu yazın baya ısıtabilir.Kullanmanızı öneririm) ?6) Su tamamlama (Olmazsa olmaz bir malzeme, kendinizde çok basit yapabilirsiniz.Youtube'da benim yapım videolarım var.) Öncelikle akvaryuma kaç balık eklenecek ve türleri ne olacak bunu belirleyin.Buna göre PS seçimi yapın. Mercan türlerini belirleyin.Buna göre ışık, tuz ve ozmoz suya karar verin.Yumuşak mercanda yeterli temizlik ekibi olursa RO sisteme gerek yok.Olursa tabiki daha iyi fakat olmazsa akvaryum yosun tarlası olmaz(Doğru ışık ve yeterli temizlik ekibi olduğu sürece) Tuzlu suda sump bölmesi ne kadar az olursa tortu dibe o kadar az çökerek PS kabında toplanır.Bu yüzden medya malzemesine para vermek yerine biraz daha fazla debili motor alıp suyu daha fazla çevirmek daha etkili.
 2. Akvaryum ölçüleriniz nedir?Biraz daha detaylı bilgi gerekli.
 3. Ben alttaki linkten hazır 5 kanal led aldım.Bunu tc 421 ile kullanıyorum.Her kanalı ayrı ayrı kontrol ederek gün doğumu ve batımı yapabiliyorsun https://tr.aliexpress.com/item/32889679242.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d7OyX87 1 tane işini görürse kullanmadığım 1 tane var ve aldığım fiyata veririm
 4. Sps için konu hakkında yorum yapamam fakat suda gezinen bakteriyi sadece öldürebilir.Suda gezinen bakterinin yüzlerce katı zaten canlı kayamızda ve kumumuzda var.Eğer tersini iddaa eden varsa o zaman yıllardır canlı kayaya boş yere para veriyoruz.Ayrıca iyi bir skimmer alırsanız bakteriler ölse bile skimmer anında toplayacak ve atık oluşmayacaktır.Bana göre zararı yok.Uzun yıllarda akvaryumumda kullandım.
 5. Arkadaşlar yıllardır DIY su ekleme yaparım ,satarım ve kullanırım.Sizin sorununuz aldığınız ucuz çin malı motor. sorun yaşayan 2 arkadaşta eminim aynı motoru kullanıyor.Sebebini bilmemekle birlikte o motorda bende de takılmalar yaptı.Ne zaman motoru değiştirdim o zaman sorun olmadı. Alttaki motoru kullandığınızda sorun olmayacağını göreceksiniz.İsteyene elimde mevcut. Yıllardır alttaki sistemi kulanıyorum ve hiç takılma yaşamadım. https://www.youtube.com/watch?v=7LIHLr-yp-Q https://www.aliexpress.com/item/32690874969.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dpKQuKc
 6. Suyun berraklığı kaliteli olduğu anlamına gelmez.Atıkların boşalmadığı biryer bulup sudan örnek alarak analiz ettirin.Analiz belki başta pahalı gelebilir ama su istenen kalitede ise 1 kova parasına suyunuzu elde etmiş olursunuz.Su analizi yaptırmadan kullanmayın derim hele ki marmarayı hiç
 7. Bir firmanın ürününe kullanma kılavuz yapmaması o firmanın ciddiyetini gösterir.Bu konuda firmaya başvuru yapmadınız mı?
 8. Jebao motorlar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oldukça ilgi gördü. Ati protein skimmerlarda kullanılması ile Jebao'ya olan güven arttı. Bu videomuzda jebao dc3000 motor ile protein skimmer motoru yapacağız. İyi seyirler...
 9. Okuduklarıma göre tankınızda kum kaya vs şeklinde bir sorun yok. Kayadan nitrat gelmesi, nitrat salması vs gibi şeyler şehir efsanesi.Döngünüz tam oturmuşsa zaten istenen seviyede kalır, balık yükünüzde olması gerekende ise döngü bu nitratı kolay yok eder. Evet belki kaya nitrat salabilir fakat siz amonyak, nitrit ve nitrat belli seviyeye gelmeden zaten canlı koymamalısınız. En kolay çözüm internetten iç filtre şeklinde olan uv lambalar var. Onlardan temin edin ve akvaryuma koyun. Hastalık parazitleri suda gezme dönemlerinde bu uv li iç filtreden geçtikce ölecektir. Bir kısmıda zaten yapışabilecek canlı olmadığı için ölecektir. Ben olsam akvaryumu bu şekilde omurgasız ve mercanlar ile yaklaşık 8 hafta çeviririm Alacağınız balıklar yeme alışkın olursa sorun yaşamazsınız. Bu hastalık grip gibi. Gripten dünyada birçok kişi ölüyor fakat bunlar çoğunlukla çocuk, kronik hasta ve yaşlılar kısacası bağışıklığı düşük olanlar.Balıklarda da durum aynı.Yem yiyen balık bu hastalığı kolay atlatıyor.
 10. ESER yanlış anlaşılma olmasın.Ben üstte akvaryumcu arkadaşlardan koli olarak aldığını, arkadaşa ithalat yapmak yerine bu yolu seçebileceğini yazdım. Bu konu hakkında bilgi alması içinde sana sorması gerektiğini belirttim. Eser ithalat yapıyor vs gibi bir söylemim olmadı.
 11. Yaptığınıza değmeyecek bişey.Bunun yerine ithalat yapan akvaryumcu ile konuşun ve koli olarak sipariş verin.Sitede kardelen nickli Eser ATALAŞ bu şekilde balık alımı yapıyor. İthalat işi çok zor ve daha fazla paranız gider. Yurtdışındaki birçok dolandırıcıyı hiç söylemeyim bile. Kısacası Eser ATALAŞ ı ara ve bilgi al.
 12. http://www.resifbolgesi.com/forums/topic/63952-peppermint-karides/ İlandaki videoda gördüğün gibi peppermint karidesler aiptasia ları yiyor. En güzel yöntem karides alıp aiptasia lı kayayı küçük bir balık yavruluğuna koymak. 1-2 gün içinde aiptasia yı yer. Bu şekilde 1-2 hafta dursun .Henüz görülecek boyuta gelmemiş yavrularıda iyice temizler.
×
×
 • Yeni Oluştur...