Jump to content
       

Oktay Varol

Yeni Üye
 • Mesaj sayısı

  47
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  2
 • Geri Bildirim

  N/A

Oktay Varol en son Kasım 9 2020 tarihinde günün kazananıydı

Oktay Varol en beğenilen içeriğe sahiptir

Oktay Varol hakkında

 • Derece
  Palyaçobalığı

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Akvaryumda çok fazla parametre olduğu için sadece tahminler üzerinden gidebiliriz. Mercanlar stabilite ister özellikle sps türleri. Katkıları girerken çok dikkatli olmalı. Sıcaklığın dalgalanması öldürücü olabilir... Tuz değeri refraktometre ile ölçüyor olsak bile sık sık kalibre edilmeli. 1024 ölçüyorken belki 1020 ye düşmüş olabilir...Amonyak, suya karışan herhangi bir yabancı maddenin bakterileri öldürerek zincirleme bir reaksiyona sebep olması. Işıklandırma, dalganın fazla veya yetersiz oluşu... Aşırı yetersiz besin(low nutrient) mercanları öldürebilecek ihtimaller..
 2. six line'lar four line'lar, blenniler, gobiler gibi ufak tefek türlerle bayram şekerliği gibi bir akvaryum olabilir
 3. Kabarcıklı yosun .. neye göre kabarcıklı.. kime göre kabarcıklı..
 4. Tuzun iyiyse gerek yok. Bunlar kolay mercanlar. Ver ışığı, ver hafif dalgayı oh mis..
 5. Mandarini bilmem ama blennyler zıplamaya meğillidir. Herhangi bir balığın kovalamasına veya su değerinin kötü olmasına gerek yok. Akvaryumun kenarlarında ince bir çerçeve olsa belki kurtulurlardı.
 6. Tuzlu su akvaryumu evde mercan üreten bikaç hobici dışında %90 yurtışına bağlı. Doğaldır ki kur yükselince hobi pahalandı. Zaten iyi bir sistem kurmak hayli meşakkatli olduğundan üstüne üstelik malzeme ve canlıların pahalanması mali açıdan riskleri de artırıyor. Hobiye olan ilginin azalacağını düşünmüyorum. Hep yeni hobiciler yeni heyecanlar, yeni kurulumlar olacaktır. Öyle ya da böyle 2 palyaço bakayom diye girilen bu zevkli işin talipleri herzaman olur. Ps yi buble king almayız buble magus alırız, kalsiyum reaktörü shuran olmaz, armatür giesman olmaz, 2 mercan alınacağına tek mercan alınır. Hobi güzel canlılar güzel. Bir tatil için akvaryumu feda etmeye değmez. Hobiciler hep var ama eski samimi ortam yok. Eski hobicileri küstürdüler.
 7. Bukadar çok zoanın ölmesiyle ilgili olarak bence öncelikle su değerlerini kontrol edin. Yıldızlar zoa yemez. Nudibranch veya midye benzeri bir canlı var, onlar yer.
 8. Yandan taşırma daha iyi olur bence tabandan akvaryumu deldirmek bu ebatlarda riskli. İniş bölümünden sonraki şaşırtma gereksiz. Ps kısmından sonra olması lazım.
 9. Hiç beğenmedim. Para var zevk yok. Bodur tek renk acroları yığmış.
 10. Motoru al pet shopları dolaş uygun bir pervane bulursun. Bende newjet motorlu dıy kalsiyum reaktörü var hiç uğraşmayım dersen.
 11. Malzeme ve canlı fiyatları çok yükseldi. Hobiye öğrenci işi başlamak için yanlış zaman.
 12. Resimdeki böcükler zararsız ama o cyano var ya kayanın üstündeki işte o püsküllü bela.
 13. Dalıştan çıkan kum bile daha iyidir. Reeflowers bildiğin çakıl taşı.
 14. Vakit varken vazgeç. Hala şansın var. ?
×
×
 • Yeni Oluştur...