Jump to content
       

Es/reef

Yeni Üye
 • Mesaj sayısı

  73
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Geri Bildirim

  N/A

Es/reef hakkında

 • Derece
  Sarı Tang

Son profil ziyaretçileri

516 kez ziyaret edildi
 1. Çoook teşekkür ederim arkadaşlar . İçim rahatladı şimdi :)👍🙂
 2. Merhaba arkadaşlar scoter bleny de kafa bölgesinde sanki cam kırıkları / kum taneleri yapılmış gibi .... hareketlerinde hiç bir terslik yok ... yüzmesi dolaşması normal .... ama kafa bölgesindeki oluşum beni tedirgin etti ... bu nedir??? Yardımcı olurmusınuz .
 3. Herkese selamlar . Konuyu doğru kanalda açıp açmadığından emin olamadım ama size danışmak istediğim konu . Elimde 2 adet mercan ölü iskeleti var , bu ölü mercan iskeletlerini mevcut canlı kayalar ile tankıma koyabilirmiyim . Görsellik olarak göze şu an güzel gelmekte ama pH ve kalsiyumu da destek olacağını duymuştum . Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırmışsınız aşagıda Tankımın mevcut resmî ve eklemeyi düşündüğüm ölü mercan iskeletleri ni görebilirsiniz
 4. X30 da uv ve Green renk reelde yoktur . daha doğrusu x serisinde bu renkler yoktur. Pro modellerinde vardır . Yazılım da görünme sebebi de Aquareef yazılımı tek model kullanıyor kısaca x ve pro serisi aynı yazılımı kullanıyor . O sebeple x30 unuzda uv olmadığı İçin değerin kaç olduğunda önemli değildir.
 5. Evet klavye otomatik düzeltmiş :::: motorun önünde bulunan ızgara ( ayarlanabilir olan açıklık / suyu emdiği kısım ) demek istemiştim . Vatozlar tam oturduktan sonra ve camla arasını açabildiğin kadar ayırdıktan sonra ses kalmıyor . Ama Çin 2000 litrelik motorlardan kullanıyordum , neva 1700 lük az gelir diye düşünmüştüm . Fakat 2000 lük Çin’lerden daha basınçlı su veriyor . Plastik küresel vana takmak zorunda kaldım . Kısacası Çin eşdeğerlerinden daha iyi daha kaliteli .
 6. Teşekkür ederim akvaryum yüksekliği 45cm .arka sump ölçüleri ise 18cm x 60 cm h45 . Neva ya gelince bir şey fark ettim normalde aşırı sessiz önce tankın içine koydum ses ve titreşim YÖK ama sump alanıma koyduğumda su e-mail ızgarası cam a yakınken uğultu yapıyor . Biraz borularla ayar yaptıktan sonra ses kesildi . Arka sumpın en iyi yanında alttan sumplara göre sessi olması
 7. 40x30 lük tank san sonra aksan AKV özel yaptırttığım175 litrelik 60x65 ultra clear camlı 10mm , arkadan sumplı /3 aşırtmalı /akvaryum / tunze 9004 Skinner / NEWA jet 1700 litre sump motoru / eheim Jager 200w -hydor Wave maker / sw2 jabea/ reeflower pearl white 1.5 mm kum .4 kg Fiji ve ,5 kg canlı kaya , 1 leather , 3 hairy mushroom , 2 adet darvin Black percula 1 temizlik karides ,3 chonc ..... şimdilik canlı yükü bu su oturdukça devamı gelecek
 8. Pedi size bit sorum Daha olacak , akvaryumum 175 litre . Bu miktar su için kaçlık uv almam gerek ,biraz araştırdım farklı ölçülerde uv ler var . Doğru ölçü nedir ???
 9. Ben de bir soru sormak istiyorum 60x65 h45 bir tankım var bunun 15 cm i arkadan sumplu / şartmalı yanı 15x60h45 cm i sump ben bu uv cihazını arka sump ta su giriş haznesini dik olarak koysam , su akıntı ile ilk buraya burdan şaşırtma ile ps ve temiz su çıkış haznesine gidecek ...... arkadan sumplı tanklarda işe yararmı sump camlarım siyah cam , ışık Kaçırmaz sadece üst ü açık olacak , elzem ise orayı da siyah pleksi ile kapatabiliriz. Yani 25-30 genişliğinde 15 derinliğinde h45 cm yüksekliğinde bir hazne içinde su akışının ortasında kalmış olacak .... İŞE YARARMI ?????
 10. Evet ürün bu , dün Burak bey ile tekrar görüştük , sağolsun baya yardımcı oldu , pro Nano ve pro hakkında detaylı bilgi verdi , kararım pro Nano dan yana oldu .
 11. Bugün aquareef ortaklarından Burak bey ile görüştüm . Hernekadar yeni model x60 on x50 ye göre 10 watt düşük gibi gözüksede ,4 yıl önceki model olan x50 Den teknolojik olarak led gücü kalitesi ve par değerleri bakımından üstün olduğunu . Ayrıca 60 x70 h45 cm olan akvaryumuma. Pro nano yu önerdi . Şu an bunu araştırıyorum pro veya pro nano secenekrim arasında
 12. Selam arkadaşlar , 60x70h45 lik yeni. Akvaryumum için led armatür arayışındayım . Almış iken mümkün mertebe ( bütçe doğrultusunda ) 1 kere alayım, iyisini alayım diyorum . Ayırabileceğim bütçe max 2000 tl ye kadar. Kendimi zorlayabilirim. İlk başta aquareef x60 düşünüyorum ama kafama da takılan bir husus var x50 /70 Watt ama yeniş güncellenmiş modeli olan x60 /60 Watt a düşürmüşler. 60 Walt yeni tank için yeterli olur mu olmaz mı Onu bilemedim . Sizden led armatürler model watt vs.... hakkaında fikir ve önerilerinizi bekliyorum .
 13. Filenin içinde aktive Carbon var
 14. Evet haklısınız EmirGiresunlu bey , dün sabah . Bluetang ı yeni almıştım , sitede bu postu yaptım ve akabinde bluetang o inceledim beslenme bakım yaşam huyu suyu vs.... o zaman görendim kibüyük tanklar için daha uygunmuş , bu sabah ilk iş olarak hemen aldığım Petshop a gittim , durumu okuduklarımı anlattım , petshop Sahibi arkadaş hiç bir sorun ve zorluk çıkartmadan bluetang ı geri aldı . Bende 1 günlük geçilmeli de olsa hatamı anladım , şu an sadece BALIK olarak misbar ve Wilde type percula var tankımda .
×
×
 • Yeni Oluştur...