Jump to content
       

dgkngrbz

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  35
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Madalya

  1
 • Geri Bildirim

  N/A

dgkngrbz kullanıcısının son zaferi 19 Kasım 2018

dgkngrbz en beğenilen içeriğe sahiptir

dgkngrbz Hakkında

 • Derece
  Palyaçobalığı
 • Doğum Günü 27-03-1988

İletişim

 • Website
  www.filtre.com.tr

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Yalova
 • İsim
  Doğukan Gürbüz

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. dgkngrbz

  Hector Goby Yem Yemiyor. Yardım

  aynısından var bende de ancak maalesef bunu da yediremedim. Önce 2cmX2cm bir parça keserek vantuza taktım didiklesin diye. çevresinde dolandı dolandı oralı olmadı. sonra ıslanan noriyi biraz biraz ufaladım suda onada yeltenmedi. 10-12 gündür ölmedi açlıktan heralde kişiler bulup atıştırıyor ancak böyle giderse sanırım kaybedeceğiz balığı =(
 2. dgkngrbz

  Hector Goby Yem Yemiyor. Yardım

  Tanktaki ve kayalardaki hafif yeşil yosunları ve diatomları zaman zaman didikliyor. 10 gün kadar oldu daha ölüm yaşanmadı. Ancak hep kayaların içlerinde saklanıyor. Çok nadir dışarı çıkıyor. Bazı dış kaynaklarda yaki nori yosunu (sushilerde kullanılan) yediklerini söylemişler. Yemek için satılan yaki nori'lerden ufak ufak versem yer mi ?
 3. dgkngrbz

  Zoa Hakkında Yardım

  peşkeşe bir kaç msj attım düzenleyi bulamadım. leather 'ın açtı. biraz kuruntu yapmışım kendime 😃... hiç bir sıkıntısı yok gibi görünüyor şuan. eksik testleri tamamladım. Mercanlar için istenilen seviyededir umarım KH : 7.6 CA: 430 MG: 1440 Tuzluluk : 1024 Sıcaklık : 26
 4. Arkadaşlar merhabalar. 4-5 gün önce tankımdaki dibe düşen yemleri de temizleyebilmesi için 1 tane Hector goby aldım. ancak ne pul yem ne de granül yem yediremedim. karnı git gide içeri çekilmeye başladığını gözlemliyorum. Ne yapmam gerekli yardımlarınızı bekliyorum. kendim hazırlayabileceğim ve yiyeceği bir yem var mı ?
 5. dgkngrbz

  Zoa Hakkında Yardım

  Tankımda bir tane 3cm lik bir hector goby var. Leather kapalıyken ara ara leather ı didiklerken yakaladım. Acaba leather ın açamama sorunu bu mudur ?
 6. dgkngrbz

  Zoa Hakkında Yardım

  Oktay Bey, bir konuda daha yardımınızı rica ediyorum. Aynı yerden zoalarla birlikte bir de leather aldım. 2 gündür açıyordu ancak dün yerini düzelttim elim girdiği için içeri kapandı. Ve daha hiç açmadı resimdeki gibi duruyor.biraz araştırdım, aldığım yerde de deri değiştirebilir demişlerdi ancak bir de size sormak istedim. Leatherlar konusunda bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz ? Biraz amatör olduğum için şuan ölüyor mu acaba düşüncelerine giriyorum Bu arada zoaların açmayan kısımlarıda tabka alıştı iyicene açmaya başladılar.
 7. dgkngrbz

  Zoa Hakkında Yardım

  Teşekkür ederim yardımlarınız için. Biraz rahatladım 😃 herhangi bir değişim olursa bu konu üzerinden yazacağım. müsait oldukça yardımcı olursanız çok memnun olurum. KH - Mg- Ca testlerimi de yapıp yazacağım.
 8. dgkngrbz

  Zoa Hakkında Yardım

  evet gerçekten çok ufaklar. açtıkları zaman birbirlerine yapışıp kayalarını kaplayamıyorlar bile. belki ileriki zamanda biraz daha çoğalırlar diye ümit ediyorum. su değerlerinden olduğunu pek düşünmüyorum. daha dün girişlerini yaptım tanka. girişten 2 saat sonra kenarlarda daha ufak olan zoa lar dışında hepsi açtı. ancak armatür simulasyonunu tamamlayıp ışıkları kapattığı anda hepsi kapandılar. Su değerlerimi yazıyorum. Sıcaklık : 25.5 DereceTuz Oranı : 1024 PH : 8 ( geçen hafta ile sabit)NH4 : 0 ppmNO2 : 0,07 ppm ( balık girişinden önce de 0,07ppm'di.)NO3 : 5-7 ppm arası sonuç net değil ( balık girişinden önce 2ppm'di)PO4: 0 ppmCu : 0 ppmSiO2 : 0 ppmO : max. KH, Mg, Ca : testini dün yapamadım. Bir konuda daha sizden yardım isteyeceğim. gece olunca zoa ların üzerinde gezen şeffaf çok çok ufak (belki bit boyutunda) 1-2 tane canlı gördüm. aşırı hızlılar ve ışıktan kaçıyorlar. fotoğraflama şansım olamadı. bunlar nedir ? zararlı mıdır ? ve yine ışıklar kapandığında zoaların 1-2 tanesinden 2cm uzunluğa yakın şeffaf-beyaz aiptasia kollarına benzer 1 adet kol çıktı. ışık vurunca üzerine ufalarak zoaların arasında kayboldular. Aiptasia'ı araştırdım pek resimlerde gösterilenlere benzemiyor. bu konuda bir bilginiz var mıdır ? Zoa'nın kendi oluşumlarından biri midir ? (ekstremden aldım, yaklaşık 3 haftadır'da zoaları görüyordum. her gittiğimde. her hangi bir hastalık problemi olduğunu düşünmüyorum)
 9. dgkngrbz

  Zoa Hakkında Yardım

  Arkadaşlar merhaba, akvaryumcudan 2,5 aylık tankıma zoa türü mercan aldım ancak zoa’lar çok küçük, resimlerdeki ve goggleda arattığım gibi değiller . Bu hobide çok yeniyim, araştırma yaptım ancak türleriyle ilgili bir detay bulamadım neden küçük olduğu konusunda. Fikir verirseniz çok memnun olurum. Yanlış bakılmış bir mercan mı aldım yoksa büyüyecekler mi ? Yada başka bir sorun mu var ?
 10. dgkngrbz

  Yeni Kurulum Hakkında & Tanışma

  Merhaba Arkadaşlar, Tankım konusunda güncelleme yapıyorum. Fikir ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. 1 hafta önce yaptığım testlerin ardından amonyağın inatla artmamasından ve skimmer'ın pislik toplamasını gördükten sonra akvaryuma canlı eklemeye karar verdim. biraz acemilikten birazda beklemekten sıkıldığımdan dolayı 1 adet Blue Damsel ( 1.5-2 cm) , 3 adet Blue-Green Chromis ( 2-2,5cm sürü) akvaryuma girişlerini yaptım. Geçen 1 hafta itibariyle hiç bir sıkıntıları yok. Yeme alışkınlar, hemen saldırıyorlar. Günde 2 defa az az yemleme yapıyorum. Doyduklarını varsayacağım kadar. 1 Hafta boyunca yemleme ve atıklarıyla birlikte yaptığım test verileri aşağıdaki gibidir. Sıcaklık : 25.5 Derece Tuz Oranı : 1024 ( geçen hafta 1025'ti, yarın su değişimi ile 1025'e tekrar döneceğini umuyorum.) PH : 8 ( geçen hafta ile sabit) NH4 : 0 ppm NO2 : 0,07 ppm ( balık girişinden önce de 0,07ppm'di.) NO3 : 5-7 ppm arası sonuç net değil ( balık girişinden önce 2ppm'di) PO4: 0 ppm Cu : 0 ppm SiO2 : 0 ppm O : max. 1) Yukarıdaki veriler ile birlikte akvaryumun kumu açık kahverengi bir hal aldı ve sertleşmeye başladı. kayalarımdada koyulaşma mevcut. Yemleme ile birlikte amonyak ve nitritte artışın olmaması artık döngünün başladığını bize söylüyor sanırım. Doğrumuyum ? 2) balıkları eklemekteki amacım 1-2 aylık süre dahilinde balıkları besleyerek, bu sürede akvaryumunda dengesini bozmadan biyolojik desteği esas istediğim balıklara uygun hale getirmek. 2 palyaço, 1 yellow tank gibi. hızlı adımlarla canlı ekleyip bebek adımları ile ilerlemeyi düşünüyorum. biyolojik dengenin sağlamlaşması için bu tarz başlamakla doğru mu yaptım ? 3) Balık eklemeden önceki nitrat seviyem 2 ppm'ken şimdi 5-7 ppm arası bir sonuç vermekte. Bu nitrat artışını zayıflatabilmek için, yarın 20Lt. kadar su değişimi yapıp, 1 adet biodigest ve 1 adet bioptim eklemeyi düşünüyorum. bu konuda tavsiyeniz ne olur ? 4) Ufak ufak basit soft mercanların eklenmesine ne zaman başlamalıyım. Biraz daha su dengesinin oturmasını beklemeli miyim ? yoksa ufak polipler veya mushroomlar ile tek tek başlasam sıkıntı yaşar mıyım ? 5) Malesef ekstremde conch ve snail bulamadım. ellerinde kalmamış. nereden tedarik edebilirim. suyuma zarar vermeyecek kalitede ? 1 conch 1 snail ve eğer tavsiye ederseniz cleaned shrimp eklemek istiyorum . Bu konuda tavsiyeniz nedir ? yemleme yaparken balıklarım yavru olduğu için havada yemleri bitiremiyorlar ister istemez kuma yemler düşüyor ve nedense tatlı su balıkları gibi topraktan yem eşelemiyorlar. 6) Tüm verilerim düzgün gözükmesine rağmen akvaryumda fosfat bile sıfır ve zaman zaman hafif bir koku yapıyor. bu normal midir ? geçer mi ? yoksa filtre torbası içinde biraz aktif karbon belli bir süre için eklemeli miyim ? Şimdiden yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
 11. dgkngrbz

  Tunze 9004

  tunze 9004 kullanıcısıyım. tankınızın boyutlarını bilmiyorum ama şu şekilde bir önerim olur size. 9004 / 9004Dc sanırım şuan türkiyede hiç bir yerde sıfır olarak yok. ekstrem'deki son 9004DC'i almıştım. daha sonra getirdiler mi bilmiyorum. Çok kaliteli bir skimmer. Özellikle Nano akvaryumlar için ideal. Ben 130 lt akvaryumumda kullanıyorum. toplaması köpürmesi sesi vs harika. hiç bir sorun yaşamıyorum. Ancak tunze skimmer kafasına girdiyseniz ve o fiyatları göze alıyorsanız ve tankınız çok ufak değilse, bir üst kademe tunze 9012 almanızı tavsiye ederim. 9004'lerin skimmer kapları gerçekten çok ufak bazen her gün bazen 2-3 günde bir boşaltmam gerekiyor. ayarını kısıncada köpürme azalıyor. bu sebeple üst modelin kabı daha çok götürür diye düşünüyorum. yada illa 9004 alırım diyorsanız ve yurt dışından getirecekseniz 9004.145 stok kodlu holiday cup aparatını da almanızı tavsiye ederim. büyük rahatlık.
 12. dgkngrbz

  Yeni Kurulum Hakkında & Tanışma

  Cevabınız için teşekkür ederim. Bazı sormak istediklerim var müsait olduğunuzda yardım ederseniz memnun olurum. istanbuldaki büyük akvaryumculardan biri biodigest ve bioptim ile başladığınız için aquaforest önermem. aynı marka ile devam edin demişti. bu sebeple bakteri yemi olarak sadece bioptim ile devam etmem uygun mudur ? yurt dışından 30 lu kutu olarak almıştım. akvaryumda oluşan diatom ve yeşil yosunların temizliği için hangi temizlikçileri önerirsiniz. 60X60X45 akvaryum için adet tavsiyeniz kaçtır ? suyun oturması için geçecek sürede hangi tür balıkları besleyebilirim tavsiyeniz nedir ? ve bu süreçte soft mercan girişlerine de başlayabilir miyim ? Diatom tahminimizce başladı ancak şu zamana kadar hiç bir su değişimi yapmadım. %20-25 lik bir su değişimi artık yapmam gerekli midir ? Teşekkür ederim.
 13. dgkngrbz

  Yeni Kurulum Hakkında & Tanışma

  Merhaba arkadaşlar, tankım konusunda son güncellemeleri paylaşıyorum. Yaklaşık 1 ay önce camlarda ufak ufak yosunlar oluşmaya başlamıştı. Ancak geçen gün tanka attığım karides iyicene çürüdü. camlardaki yosunlar dışarıdan baktımı beyaz ancak tepeden açılı baktığım zaman kahverengi ve hafif yeşil. kumlarda da başta karides çevresinde olmak üzere kahverengi lekeler başladı ve hafif yayıldı. ancak internetteki diatom resimleri gibi tüm tanka saran bir yapıda değil. kayalarımın üzerine bariz diatom yok. ancak yer yer nokta nokta siyahlıklar var. sayısı fazla değil. Sanırım kişiler oluyor =) diatom mudur ? resimleri çıktığı kadarıyla paylaşıyorum. Diatom olduğunu düşünüyorum hatta sürecin başladığını tahmin ediyorum. Çünkü ne kadar yem atsamda akvaryuma karideste çürüse, bioptim bile atsam hiç bir şekilde amonyağı arttıramıyorum. amonyak her seferinde 0. nitrit 0,1 ppm'den 0,07 lere kadar düştü. PH 7.5tan kendi kendine 8 e yükseldi. nitrat bir önceki ölçümlere göre yine 2ppm gözüküyor. Skimmer yukarıda paylaştığım skimmer fotoğraftakilerinden aynısını topluyor. hafif sarı hafif yeşil garip pislikler. acemi olduğum için kum tanelerimi yoksa nitrata sebep olan malzemeler mi bilmiyorum. kayaların bazı noktalarında hafif yeşillenme var bu acaba cylno mu yoksa diatomdan sonra yeşilleşen yosunlar mıdır ? kumlardaki lekelerde hafif yeşil. bu hafta temizlikçileri alıp tanka ekleyeceğim. biraz daha izlemeyi düşünüyorum 2 hafta sonrada perculaları alabilirim. yukarıdaki yazdıklarıma göre yönlendirebilirseniz beni çok memnun olurum. Teşekkür ederim.
 14. dgkngrbz

  Yeni Kurulum Hakkında & Tanışma

  3 gün önce 2 adet biodigest 2 adet bioptim kırdım akvaryuma. hergün 3-4 adet dibe çöken granül yem bırakıyorum. En son 2 gün önce 1 tane daha karides gömdüm. ve bugün test yaptım. NH4 (amonyak) : 0 ppm NO2 (nitrit) : 0.1ppm NO3 (nitrat) : 1.5 - 2 ppm inatla sudaki amonyağı arttıramıyorum. bu sebeple mi bakteriler beslenemiyor acaba ? bir de bazı yerlerde diatoma sebep olan bakterilerin sudaki silikatı besin olarak kullanarak çoğaldığından bahsediyordu. Ben RO cihazıma silikat filtresi de ekleyerek akvaryumu kurdum yani deiyonize su ile. bu sebeple de diatom tetiklenmiyor olabilir mi ? silikatsız RO suyu biraz ilave etsem fayda görür müyüm ? Diatomun bitmiş olduğunu yada başladığını zannetmiyorum. Herhangi bir görsel kirlilik hiç oluşmadı 2 aydır. sadece camlarımda ve dalga motorlarının üzerinde beyaz film tabakası gibi yağlı bir yosunumsu kirlilik var. ışıktan oluştuğunu varsayıyorum. test sonuçlarıma göre nitrittte sıfırlanma da yok. ps 'te nitrifikasyona sebep olacak hiç bir şey toplamıyor şimdilik. snail ve conch alsam dediğiniz gibi atacağım yemler beslenmeleri için yeterli olur mu ? diatom olmadığı için besin az gelip o canlılarıda açlıktan öldürür müyüm ? bir de genel bir sorum var. acaba artık akvaryumu boşaltıp herşeyi yıkayıp sıfırlayıp. tekrardan başka bir bakteri kültürü ile kurma zamanım geldi mi ? millet 10 günde 15 günde diatom başladı bitti yazıyor 2 ayı geçiyor hala tık yok. sizi bile yoruyorum dertlerimle 😃 😃 allah razı olsun 😃
 15. dgkngrbz

  Yeni Kurulum Hakkında & Tanışma

  Teşekkür ederim cevabınız için. ilk günden itibaren ilk kurulumla birlikte 15 günde bir 1 adet biodigest 1 adet bioptim girişi yaptım. çoğu yerde öyle okumuştum. biri bakteri kültürü öbürü bakteri besini gibi. Ancak geçen hafta (isim veremiyoruz sanırım) istanbulda tuzlu su akvaryumu ile ilgili en büyük firmalarından birine uğradım. durumu izzah ettiğimde şöyle bir açıklama yaptılar. Sakın daha fazla biodigest girmeyin çok fazla bakteri oluşturacaksınız. suyunuz temiz olduğu için besin bulamayıp ölürler ve cyno yosunları oluşur dediler. dediğiniz gibi yemleme ve gerekirse karides gömmemi söylediler. 1 hafta kadar her gün 3 adet yem girdim suya. hatta abartıp yemler yumuşadıkça sıktım yemleri icene salınım gerçekleşşin diye. sonrasında bir değişim olmayınca karides gömdüm 1 haftayı geçti ondada bir değişiklik yok. siz hergün biodigest girişi yapın dediniz. fazla bakteri yükü bindirmeyelim akvaryuma ? stopammo alıp girersem oda amonyak oluşursa besini yok edecek bakteri için. kaldı ki ne yaparsam yapayım amonyağı arttıramıyorum suda . tavsiyeniz inatla biodigest girmem mi diatom görene kadar ? kutunun arkasında da 120-200 lt için 15 günde 1 ifadesi var. Teşekkür ederim cevabınız için. 2 adet dalga motoru kullanıyorum. 1. : JEBAO RW8 ancak yüzeye bakacak şekilde 1.seviyede (400lt/saat) güçte açık. 2. : TUNZE 6040 DC modeli oda yarım kuvvette geniş açılı ortadan yüzeye vuruyor yaklaşık 2000lt/saat çok fazla bir fırtına yok aslında içerde ufak bir yem attığımda yemin hareketinde deli gibi uçuşmalar yok. bugün ps i kapattım bir kaç gün kapalı bırakacağım . hafta sonu testlerimi tekrardan yapacağım. diatom evresini görmeden nitrit sıfırlanabileceğini zannetmiyorum. aslına bakarsanız başlamadan önce aylarca okudum araştırdım. herşeyi kitabına göre yaptım. ancak şuan artık okadar çaresiz gibiyim ki bildiklerimi bile unuttum diyebilirim. Son çare olarak akvaryumun suyunu sıfırlayıp herşeyi tekrar yıkayıp sıfırdan kurup başka marka bir bakteri ile tekrar kuruluma doğru gidiyormuşum gibi hissediyorum =)
×
×
 • Yeni Oluştur...