Jump to content
       

dgkngrbz

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  46
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Madalya

  1
 • Geri Bildirim

  N/A

dgkngrbz kullanıcısının son zaferi 19 Kasım 2018

dgkngrbz en beğenilen içeriğe sahiptir

dgkngrbz Hakkında

 • Derece
  Palyaçobalığı
 • Doğum Günü 27-03-1988

İletişim

 • Website
  www.filtre.com.tr

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Yalova
 • İsim
  Doğukan Gürbüz

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. dgkngrbz

  ChemClean Aranıyor Acil

  Ürünü buldum. Konu kapalıdır. Teşekkür ederim.
 2. dgkngrbz

  ChemClean Aranıyor Acil

  Arkadaşlar, Merhaba, Akvaryumumda yoğun bir cyano problemi var. Hiç bir yerde chemiclean bulamıyorum. paket olarak elinde olan var mı ? yada 140 lt akvaryum için elindeki malzemeden yardımcı olacak. Çok acil yardımlarınızı bekliyorum.
 3. dgkngrbz

  CHEMICLEAN Kullanımı cyano'ya veda

  arkadaşlar merhabalar, Her yerde arıyorum ancak türkiyede bu ürünü satan kimseyi bulamadım. yada stoklarında kalmış. Amazon üzerinden getirtmiştim. ancak o da gümrükten geri döndü. Nereden satın alabileceğimi bilen var mı ?
 4. dgkngrbz

  Cyano mu Coraline Alg mi ?

  Tekrardan merhaba Oktay Bey, Bahri Bey biraz acemi olduğum için aşamaları danışmak istiyorum. Müsait olduğunuzda kontrol edebilirseniz memnun olurum. 1) Dün 20 Lt. olarak direk cyanoların üzerine sifonlama yaparak büyük parça olanları çektim. Baya bir azaldı. daha sonra hazırladığım taze tuzlu suyu tanka ekledim. Ancak ekstra bakteri kültürü girmedim ve sump bölümüne filtre torbası içinde FLUVAL marka aktif karbon yerleştirdim. Aşamaları bitirdiğimde cyano baya azalmış göründü. Ancak sabah gördüğümde tekrar aynı boyutta hatta biraz daha çoğalarak ortaya çıktığını fark ettim. Çarşamba günü tekrardan sifonlama yapıp , yine 20lt kadar su değişimi yapıp, bu sefer 1 tüp biodigest bakteri kültürü girmeyi planlıyorum. Doğru bir aşamamıdır ? Endişem su değişimiyle bakteri popülasyonumu iyicene azaltmak. 2) Ayrıca her ihtimale karşı çoğalma devam ederse müdahale etmek için Amazon üzerinde Chemi-Clean sipariş ettim. Ancak 6 Mayısta elimde olacak. O vakte kadar cyanodan kurtulamassam, Chemiclean uygulamakta canlılarım ve soft mercanlarım açısından bir sıkıntı yaşar mıyım ? 3) Son olarak, ayrı bir konuda da yardımınızı rica ediyorum. Cyano ile aynı vakitlerde akvaryumumun kayaları üzerinde aşırı derecede sarı-yeşil yosunlanma başladı ve sanki git gide kayaları istila ediyor gibi. Bugün hem ozmos suyumu hem tank suyumu test ettim. Fosfat 0 gözüküyor. (JBL Test ) ayrıca camlarımda aynı renk tonunda yosunla kaplanıyor. (sarı-yesil) , cyanoyla bağlantılı bir yosunlanma mıdır sizce ? hatalı test olabilceğini düşündüğüm için AquaForest PO4 testi sipariş ettim. hafta içi tekrar test yapacağım. 4) ileriki aşamada yosun problemi yaşamamak adına askı tipi bir reaktör bağlasam. ve Seachem phosguard ile çalıştırsam. Bu yosunlanmalardan kurtulma şansım var mı ? yada sizin öneriniz nedir ? Teşekkür ederim şimdiden.
 5. dgkngrbz

  Sump için Kafa Motoru Seçimi

  EHEIM Compact 3000 kullanıyorum. pervane tıkırtısı sesi hiç duymadım. Performansı da güzel, üzerindeki ayar bölümünden 1500Lt/s - 3000 Lt/s arası ayar yapılabiliniyor. Söyleyebileceğim tek sıkıntısı altındaki 4 adet vantuzla cam yapıştırsan dahi, çok sessiz ortamlarda cihazın titreşim sesini alıyorsun. Belki altına bir sünger vs koyulabilirse sesi rahatlatacağını düşünüyorum. Tıkırtı konusunda önerim şu mıknatıslı pervane pompada bir milin üzerine geçer. O mili bir kontrol etmeni öneririm, belki üretimden kaynaklı bir eğrilik vardı. Hafif baskıyla düzeltebilirsin. Daha önce böyle bir sorun başıma gelmişti. Bu şekilde çözmüştüm. Yada motorun yeni ise milin ve mıknatısın üzeri hafif yağlandıktan sonra bahsettiğim eğrilik yok ise belki ses azalabilir.
 6. dgkngrbz

  Cyano mu Coraline Alg mi ?

  Teşekkür ederim yardımlarınız için. akvaryumum 130 lt gibi su hacmine sahip. bakteri populasyonunu arttırmak amacıyla 2 tüp biodigest ekledim dün akşam. RO (silikat filtresi dahil) suyumu hazırladım. 40 lt kadar bugün tuz hazırlayacağım. pazar ve çarşamba günü 2 kere 20Lt+20Lt su değişimi yapacağım. sormak istediğim şu ; 1) sifonlama yaparken mutlaka hortumla cyano olan yerleri mi almamız gerekli yoksa tanktan genel su çeksek yeterli mi ? 2) her su değişiminde bakteri kültürü girmeli miyim tedavi sürecinde ? bakteri besini girişi yapmayacağımız için gireceğimiz bakterilerin aç kalma olasılığı var mı ? 3) bazı kaynaklarda bu işlemleri yaparken aktif karbon eklememizi önermişler. filtre poşeti içinde aktif karbon girmemi tavsiye eder misiniz ? aktif karbon bir noktadan sonra fosfat salacağı için ne kadar tutup çıkarmam gerekli ?
 7. dgkngrbz

  Cyano mu Coraline Alg mi ?

  teşekkür ederim. Peki hızlı bir müdahale nasıl yapabilirim ? forumda araştırdım baya, çok fazla kişi antibiyotik kullanmış, çok fazla kişi memnun ve memnunyetsiz bu durumdan. chemiclean araştırdım türkiyede hiç bir yerin stoklarında yok ve antibiyotikte olsa chemiclean de olsa sonrasında ps'te ciddi taşma problemleri vs yaşanıyormuş.
 8. Arkadaşlarlar merhabalar, 4 hafta önce üzerinde Coraline alglerin de bulunduğu bir kaç mercan kayası tankıma ekledim. Son 10 gündür su değerlerim çok iyi olmasına rağmen camlarımda yeşil yosun problemi yaşıyorum. Araştırmalarıma göre herkeste olan bir yosunlaşma diye gördüm ancak 3 günde bir cam siliyorum.( PO4 : 0 SiO2 : 0 ve ışıklandırma gün simülasyonlu 8 saat yanıyor. lightspect 70W) ancak esas merak ettiğim, kayaların ışık az alan bölümünde resimdeki gibi kırmızı bir tabaka oluştu. Ancak Coraline mi yoksa cyano mu emin olamıyorum. bazı kısımlarında yosunumsu tüyler var aynı kırmızı renkte. Acemi olduğum için de pek size danışmadan müdahale etmek istemedim. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. su değerlerim aşağıdaki gibidir. Sıcaklık : 26 (manuel) , 25.2 (dijital)Tuzluluk : 1024 PH: 8NH4: 0 ppmNO2: 0,1 ppmNO3: 1 ppmKH : 7.7 ppmPO4 : 0 ppmCa : 450ppmMg : 1350ppmCu : 0 ppmSiO2 : 0 ppmO2 : 10< CO2 : 2,5 mg/l
 9. dgkngrbz

  80 Litre İçin Malzemler?

  merhabalar, 120 Lt. su bulunan tankımda tunze9004 DC kullanıyorum. Bütçen var ise fazlasıyla öneririm. Diğer skimmerlara göre ciddi sessiz çalışıyor. Motor sesini neredeyse hiç duymuyorsun. Orta hava ayarında köpürme sesi biraz yapıyor. Sulu toplama yapmazsan sesi gene neredeyse yok gibi. Benze başta QQ serisi bir skimmer düşünüyordum. Ancak tankıma düşük güçte geleceğini düşünüp direk üst bir modelle başladım. Ancak şuan için türkiyede sıfır tunze 9004 DC bulman çok zor sanırım. 4 ay önce ekstremden almıştım sonuncuyu. şuan baktım bir kaç akvaryumcunun sitesinde stokta olmadığını görüyorum. Ancak litren az o yüzden 9001 veya 9001 DC de düşünebilirsin. Almadan önce forumda herkes süper bahşediyor bu modellerden ancak aldıktan sonra şunu görüyorsun. Tavsiye ediyorum ama söylememde gerekir. Skimmer 'ın toplama kabı 9004 'te baya ufak, 9001 de daha da ufak, QQ larda çok daha ufak. neredeyse 2 günde 1 kabı temizlemem gerekiyor. bazen yük fazlalaştığında, su değişim zamanı yaklaştığında her gün bile temizlemem gerekiyor. Sabit bir hava ayarında sonsuza kadar kullanamıyorsun. toplama kapasitesine göre zaman zaman ayarları değiştirmen gerekiyor.bu sebeple DC alıp daha rahat ayar yapabilirsin. bu problemi göz ardı ederim diyorsan süper bir skimmer. 9004 alırsan mutlaka yurtdışından 9004.145 kodlu holiday cup siparişi ver. kabı hortumla kendisi doldukça bir bidona boşaltabiliyorsun. bu şekilde kullanıyorum 2lt kola şişesini 10 günde bir temizliyorum. Dalga motorun ve kafa motorun bu ölçüde bir akvaryum için bence yeterli. dalga motorunun karşısında ters akıntı daha güçlü olsun diyorsan, kafa motorunu 2000 lt/s 'ilk bir modelle değiştirebilirsin. çünkü sw2ler sw4 veya rw4ler 8ler gibi geniş açılı dalga vermeyebilir. aydınlatma olarak lightspect 70W türk yapımı gün simülasyonlu bir armatür kullanıyorum. Ancak pek tavsiye etmiyorum. renk ayarı yapmak çok zor. sanırım aquareef nano daha iyi sonuç verecektir sana. biraz acemilik edip hiç araştırmadan aldım. Sanırım bu işte en iyisi bütçe varsa radion xr30 / xr15 veya düşük bütçede aquareef pro 3 / pro3 nano
 10. dgkngrbz

  Zoa Hakkında Yardım

  Arkadaşlar merhaba tekrardan, daha önce bahsettiğim mercanlar hakkında yine sıkıntılarım var . yardımlarınızı rica ediyorum. 1) daha önce fotoğraflarını paylaştığım zoa dolu kayamın tamamı geçen haftaya kadar çok güzel açıyordu. Ancak şimdi yarısı açıyor yarısı açmıyor. hatta polipler kapandığında ufak ama kalın kalın duruyorlardı. neredeyse tamamında incelmeler var kapalıyken. acaba erime başlamış olabilir mi ? kaya üzerinde ve polyplerin arasında hafif dalgalanan yosunlaşma var gibi. orta-düşük dalgalı bir ortamda duruyor. acaba tatlı su duşu yaptırmamız gerekli mi ? ne durumlarda böyle bir yıkama yapmalıyız ? yapmamız işe yararsa ne şekilde yapmamız gerekli . bu arada yanında duran bir kaya dolusu zoamda hiç bir problem yok. çok güzel açıyor. 2) yine daha önce fotoğraflarını paylaştığım leather'ım son 10 gündür tam olarak kendini açmıyor.hem tentakül açısından hem de gövdesini yeterli şekilde açmıyor. deri değiştiriyor olabilir mi ? orta-düşük dalgalı bir ortamda duruyor. Su değerlerim aşağıdaki gibi hiç bir sıkıntı gözükmüyor. Sıcaklık : 26 (manuel) , 25.2 (dijital) Tuzluluk : 1024 PH: 8 NH4: 0 ppm NO2: 0,1 ppm NO3: 1 ppm KH : 7.7 ppm PO4 : 0 ppm Ca : 450ppm Mg : 1350ppm Cu : 0 ppm SiO2 : 0 ppm O2 : 10< CO2 : 2,5 mg/l
 11. dgkngrbz

  Hector Goby Yem Yemiyor. Yardım

  Goby'mizi bugün itibariyle kaybettik =( renk,tip anlamında çok hoş bir deniz balığıydı. ancak benim gibi yeni başlayanlar için zor bir balıkmış. Hiç bir şekilde tüm yöntemleri denesemde yem yediremedim. Akvaryumdaki canlılarla beslendiğini zannediyorum bunca zaman ancak açlıktan öldü diye tahmin ediyorum. bu süreçte yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ederim. iyi hobiler..
 12. dgkngrbz

  Hector Goby Yem Yemiyor. Yardım

  aynısından var bende de ancak maalesef bunu da yediremedim. Önce 2cmX2cm bir parça keserek vantuza taktım didiklesin diye. çevresinde dolandı dolandı oralı olmadı. sonra ıslanan noriyi biraz biraz ufaladım suda onada yeltenmedi. 10-12 gündür ölmedi açlıktan heralde kişiler bulup atıştırıyor ancak böyle giderse sanırım kaybedeceğiz balığı =(
 13. dgkngrbz

  Hector Goby Yem Yemiyor. Yardım

  Tanktaki ve kayalardaki hafif yeşil yosunları ve diatomları zaman zaman didikliyor. 10 gün kadar oldu daha ölüm yaşanmadı. Ancak hep kayaların içlerinde saklanıyor. Çok nadir dışarı çıkıyor. Bazı dış kaynaklarda yaki nori yosunu (sushilerde kullanılan) yediklerini söylemişler. Yemek için satılan yaki nori'lerden ufak ufak versem yer mi ?
 14. dgkngrbz

  Zoa Hakkında Yardım

  peşkeşe bir kaç msj attım düzenleyi bulamadım. leather 'ın açtı. biraz kuruntu yapmışım kendime 😃... hiç bir sıkıntısı yok gibi görünüyor şuan. eksik testleri tamamladım. Mercanlar için istenilen seviyededir umarım KH : 7.6 CA: 430 MG: 1440 Tuzluluk : 1024 Sıcaklık : 26
 15. Arkadaşlar merhabalar. 4-5 gün önce tankımdaki dibe düşen yemleri de temizleyebilmesi için 1 tane Hector goby aldım. ancak ne pul yem ne de granül yem yediremedim. karnı git gide içeri çekilmeye başladığını gözlemliyorum. Ne yapmam gerekli yardımlarınızı bekliyorum. kendim hazırlayabileceğim ve yiyeceği bir yem var mı ?
×
×
 • Yeni Oluştur...