Jump to content
       

dgkngrbz

Yeni Üye
 • Mesaj sayısı

  95
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  1
 • Geri Bildirim

  N/A

dgkngrbz hakkında

 • Derece
  Sarı Tang
 • Doğum tarihi 27-03-1988

İletişim

 • Website
  www.filtre.com.tr

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Yalova
 • İsim
  Doğukan Gürbüz

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Birsürü ürün denedim. kesinlikle katılıyorum Reeflowers en iyi sonuç verendi. Reef flowers Pure KH ( toz olanı) 100 lt'e 4gr test sonuçlarımda 1dkH arttırım yapıyor. mükemmel sonuç verdi
 2. dgkngrbz

  Cyano bela

  2 gün arayla 1 er doz chemiclean uyguladım. her gün 1 er damla bakteri kültürü ve bakteri besini girdim. dalga motorlarının şiddetini arttırdım. akıntının az olduğu bölgeleri arttırdım. 1 hafta içinde sebebiyle birlikte komple yok etti ( 140LT akvaryum) bir dahada hiç başıma gelmedi. umarım bir an önce kurtulursunuz.. kolay gelsin
 3. dgkngrbz

  Cyano bela

  en büyük dertlerimden biriydi. ChemiClean denilen bir katkı var. ondan 1 doz attım 2 gün sonra herşey temizlenmişti. Ancak önemli olan buna sebep veren faktörler. ilacı bulabilirseniz türkiyede denemenizi tavsiye ederim. ben ali rıza kuranel'den almıştım. internette aratırsanız ulaşabilirsiniz mutlaka.
 4. Musluk suyu ile ilgili bir viral bir enfeksiyon durumu olsa şu an yalovada müthiş bir salgınla karşı karşıya olmamız gerekliydi. Ancak gözün tarhişinden dolayı enfeksiyonlara açık duruma gelmesi de bir ihtimal tabiki. Ama konuyla ilgili akvaryum suyunu ve xenia mercan gövde suyunu laboratuara gönderdim. sonuçlar çıktığında paylaşacağım.
 5. Arkadaşlar merhabalar, Geçen gün başıma gelen ve bağlantısını sorguladığım bir konudan size bahsedeceğim. Ne kadar doğrudur bilinmez ama Xenia ile bağlantısı olan arkadaşların dikkatini çekmek istiyorum. Malum pandamı nedeniyle kendimizi olabildiğince tecrit altına aldığımız bu günlerde özellikle evimde yeni doğan bir çocuk olduğu için oldukça Corona virüsünden korunuyoruz. Özellikle bağışıklık arttırıcı gıdalar vitaminler ve mümkün olan şartlarda maske ve sosyal mesafe. bu dönemde korona kapmayacaksam başka bir virüsü dışardan içeri taşımam bile mümkün değil. olabildiğince dışarı çıkmıyorum. her konuda maksimum hijyen durumundayım. Ancak 2 gün önce akvaryumumda istilaya geçen Xenialara savaş açtım. kayaları tek tek çıkararak dışarıda cımbızlarla söküp bağlı bulunan yerlerini kazıyarak tanktan çıkardım. bu işlemi yaparken cımbız elimden kaydı ve xenianın gövde suyu gözüme fışkırdı. bol su ve sabunla hemen yıkadım. her hangi bir acı ve yanma hissetmedim. Ancak 10 saat sonra uyandığımda su gelen gözüm kıpkırmızı olmuştu. müthiş bir yanma, acı , şişkinlik, sulanma vb şeyler. klasik göz kızarıklığına iyi gelen damlalardan kullanıp 1 gün kadar bekledim. ancak bahsettiğim bulgular artınca, göz konusunda ciddi yeterliliğe sahip bir operatör doktor a muayene oldum. durumu anlattım. detaylı incelemesi sonucunda virüs kaptığımı, adının da ADENOVIRUS olduğunu, genelde havuzlardan bulaştığını ve ciddi anlamda bulaşıcılığının olduğunu belirtti ve tedaviye başladım. internetteki araştırmalarımda da ciddi bir bulaşıcı hastalık olduğunu öğrendim. şimdilik seyri yavaş yavaş iyiye gidiyor diye düşünüyorum. ancak bu konuda her hangi birinin Xenia veya mercanlardan kaynaklı adenovirüs kapma durumu hakkında bilgisi olan var mıdır ? yada 1 milyonda 1 ihtimal bana mı denk geldi 😃 Xenialar konusunda çok basit ve zararsız oldukları için çok güveniyordum. Ancak ciddi şekilde gözüme zarar verdiler. ilerleyen günlerde etkileri hakkında detaylandırabilirim. Xenia ile akvaryumda uğraşan arkadaşların dikkatli olmaları konusunda uyarı anlamında yazmak istedim. Herkese güzel, sağlıklı hobiler dilerim.
 6. düşük maliyetli tercihin varsa bubblemagus yada arkadaşların söylediği fluval kullanılabilir. Ama düşük canlı yükü ile başlayıp yavaş yavaş arttıktan sonra bu 2 marka seni destekleyemeyebilir. ( kesin işe yaramaz demiyorum ancak yük artarsa su değerlerinden anlayabilirsin, ileride yetmeyebilir. ) maliyeti biraz arttırırım dersen Tunze 9004 yada 9001 tercihi de iyi olabilir. sumpının büyüklüğü kurtarıyorsa askı tipi yerine standart tipte skimmerlar temizlik, hacim konusunda senin daha kolayına gelecektir. Kafa motoru olarak alt sumplı akvaryumumda EHEIM 3000+ kullanıyorum. rahatlıkla suyu yukarıya basabiliyor.
 7. star polip olması muhtemel. Resimler net olsa daha belli edebilir kendini. Yüksek mavi ışıkta xenia yeşilimsi ton vermiyor. xenia değil star polip bence de.
 8. Kh istenilen seviyeye geldiği zaman ( 7,5-8) balling'e rahatlıkla başlayabilir miyim ?
 9. Günlük tüketimi dozajlama yaptığım için bilemiyorum şuan. Ancak tuz olarak Aquaforest Reef Salt kullanıyorum. dKh seviyesi 7,5-8,4 arası kağıt üstü verisi. Ancak aynı mercan yoğunluğuyla 2-3 ay boyunca kh seviyem hep 6,5-7 arası değişiyordu. Son 1 aydır her test ideal aralıktayken aşırı bir düşüş başladı kh seviyesinde bakteri olarak sadece su değişimlerinde Aquaforest pro bio s kullanıyorum. Haftada 1 ise yine aquaforest ın bakteri besinini veriyorum.
 10. Ca : 395 ppmMg : 1350 ppm değerlerim bunlar. şu yapacağım doğru bir işlem midir? 130lt akvaryum. 20 şer litrelik su değişimleriyle 4 günde bir değişim yapıp her gün kh dozlayarak 7.5 lara kadar geldikten sonra balling e başlasam ?
 11. Malesef yanlışlık yok. bugün bir arkadaşımda gelip hem titrasyon testi hem de ayrı bir hanna cihazıyla test etti. Bendeki aquaforest titrasyon testi ve hanna cihazımla neredeyse aynı sonuçları veriyor. İlginç şekilde değerlerimin hepsi iyi durumda, balıklar, mercanlar ( zoalar hariç) iyi durumda, çok ilginç şekilde sps 'ler ve lps'ler büyümeye devam ediyor. ama kh 4.98 dKh seviyesinde. piyasada hiç bir yerde Kh arttırıcı kalmadığı için müdahaleyi sadece bulabildiğim Korallenzucht - KH Plus Concentrate ile yapıyorum. ama çok fazla etki edipte yükseltmiyor. Aquaforest Balling 1-2-3 setini aldım ancak Kh değerim istenilen seviyeye gelmediği için başlayamıyorum balling'e. Teşekkür ederim hocam. bir arkadaşım hemen geldi baktı ama sonuçlarımız aynı çıkıyor. Siz Altınova belediyesindeki arkadaş mısınız ? Adliyeden Kenan Bey bahsetmişti Altınovada birinden 😃
 12. KH testlerimden biri Hanna diğeri Aquaforest Titrasyon testi. 2'si de aynı sonucu vermekte. Testlerimde her hangi bir sıkıntı yok. Bu durumdayken Kh,Ca,Mg Balling methoduna başlamamı önerir misiniz ? (Aquaforest 1,2,3 ile)
 13. Arkadaşlar merhabalar, çok kısaca problemimden bahsedeceğim yardımcı olursanız çok memnun olurum. bundan 1 ay önce akvaryum verilerim çok iyiydi. sadece KH seviyesi 5.30'lara düşmüştü. Aquaforest KH Plus yavaş yavaş dozlayarak 10 günde 7.50 dKh seviyesine yükselttim. Seviye istediğim noktaya gelince testlerimi yaptım her şey istediğim gibiydi sadece PH 8,1 den 8,4'e fırlamıştı. Bende KH katkısından olabileceğini düşünüp dozlamayı kestim ve ertesi gün 40 litre kadar su değiştirdim. ( akvaryum 130 lt) . bu değişimden tam 15 gün sonra tekrar tüm testlerimi yaptım. herşey istediğim seviyede ancak KH seviyesi 4.92'e düşmüş. Ne yapacağım konusunda kafam karıştı akvaryumdaki sps lps leather mushroom mercanlarımda hiç bir sıkıntı yok ancak zoalarım her geçen gün eriyerek yok oluyor. yardımlarınızı rica ediyorum. akvaryum değerlerim aşağıdaki gibidir. Sıcaklık : 25 C PH: 8,1 Tuz : 1025 NH4 : 0 ppm NO2 : 0,05 ppm NO3 : 0-1 ppm KH : 4,92 dKh PO4 : 0,08 ppm Ca : 395 ppm Mg : 1350 ppm Cu : 0 ppm SiO2 : 0 ppm O2 > 10 mg Co2 : 2 mg
 14. İmkanınız varsa sisteminize UPS bağlayın. Elektrik gidip geldikçe 2 kere motor bloğu yaktım. UPS bağladım sisteme. 1bucuk yıldır her hangi bir problem olmadı. çok sık elektrik gidip geliyor sıkıntı yaşamıyorum. aynı UPS'e skimmer'ı da bağlıyorum. elektrik kesintilerinde taşma problemini de önledi.
×
×
 • Yeni Oluştur...