Jump to content
       

dgkngrbz

Yeni Üye
 • Mesaj sayısı

  88
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  1
 • Geri Bildirim

  N/A

dgkngrbz hakkında

 • Derece
  Sarı Tang
 • Doğum tarihi 27-03-1988

İletişim

 • Website
  www.filtre.com.tr

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Yalova
 • İsim
  Doğukan Gürbüz

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Hocam merhaba, ürünle ilgileniyorum ama yarın netleşecek alıp alamayacağım. ilk defa dozaj pompası kullanacağım tankımda. Balling yapmak için 3 ayrı sıvıda kullanacağım ama sormak istediğim bir sorun var. pompaların basış yüksekliği nedir ?akvaryumum arkadan sumplı o yüzden dozaj aletini yaklaşık 40 cm yüksekliğe montajlayıp ordanda 60 cm kadar yukarı basmam gerekli. sorun yaşar mıyım bu aletle ?
 2. Kh istenilen seviyeye geldiği zaman ( 7,5-8) balling'e rahatlıkla başlayabilir miyim ?
 3. Günlük tüketimi dozajlama yaptığım için bilemiyorum şuan. Ancak tuz olarak Aquaforest Reef Salt kullanıyorum. dKh seviyesi 7,5-8,4 arası kağıt üstü verisi. Ancak aynı mercan yoğunluğuyla 2-3 ay boyunca kh seviyem hep 6,5-7 arası değişiyordu. Son 1 aydır her test ideal aralıktayken aşırı bir düşüş başladı kh seviyesinde bakteri olarak sadece su değişimlerinde Aquaforest pro bio s kullanıyorum. Haftada 1 ise yine aquaforest ın bakteri besinini veriyorum.
 4. Ca : 395 ppmMg : 1350 ppm değerlerim bunlar. şu yapacağım doğru bir işlem midir? 130lt akvaryum. 20 şer litrelik su değişimleriyle 4 günde bir değişim yapıp her gün kh dozlayarak 7.5 lara kadar geldikten sonra balling e başlasam ?
 5. Malesef yanlışlık yok. bugün bir arkadaşımda gelip hem titrasyon testi hem de ayrı bir hanna cihazıyla test etti. Bendeki aquaforest titrasyon testi ve hanna cihazımla neredeyse aynı sonuçları veriyor. İlginç şekilde değerlerimin hepsi iyi durumda, balıklar, mercanlar ( zoalar hariç) iyi durumda, çok ilginç şekilde sps 'ler ve lps'ler büyümeye devam ediyor. ama kh 4.98 dKh seviyesinde. piyasada hiç bir yerde Kh arttırıcı kalmadığı için müdahaleyi sadece bulabildiğim Korallenzucht - KH Plus Concentrate ile yapıyorum. ama çok fazla etki edipte yükseltmiyor. Aquaforest Balling 1-2-3 setini aldım ancak Kh değerim istenilen seviyeye gelmediği için başlayamıyorum balling'e. Teşekkür ederim hocam. bir arkadaşım hemen geldi baktı ama sonuçlarımız aynı çıkıyor. Siz Altınova belediyesindeki arkadaş mısınız ? Adliyeden Kenan Bey bahsetmişti Altınovada birinden 😃
 6. KH testlerimden biri Hanna diğeri Aquaforest Titrasyon testi. 2'si de aynı sonucu vermekte. Testlerimde her hangi bir sıkıntı yok. Bu durumdayken Kh,Ca,Mg Balling methoduna başlamamı önerir misiniz ? (Aquaforest 1,2,3 ile)
 7. Arkadaşlar merhabalar, çok kısaca problemimden bahsedeceğim yardımcı olursanız çok memnun olurum. bundan 1 ay önce akvaryum verilerim çok iyiydi. sadece KH seviyesi 5.30'lara düşmüştü. Aquaforest KH Plus yavaş yavaş dozlayarak 10 günde 7.50 dKh seviyesine yükselttim. Seviye istediğim noktaya gelince testlerimi yaptım her şey istediğim gibiydi sadece PH 8,1 den 8,4'e fırlamıştı. Bende KH katkısından olabileceğini düşünüp dozlamayı kestim ve ertesi gün 40 litre kadar su değiştirdim. ( akvaryum 130 lt) . bu değişimden tam 15 gün sonra tekrar tüm testlerimi yaptım. herşey istediğim seviyede ancak KH seviyesi 4.92'e düşmüş. Ne yapacağım konusunda kafam karıştı akvaryumdaki sps lps leather mushroom mercanlarımda hiç bir sıkıntı yok ancak zoalarım her geçen gün eriyerek yok oluyor. yardımlarınızı rica ediyorum. akvaryum değerlerim aşağıdaki gibidir. Sıcaklık : 25 C PH: 8,1 Tuz : 1025 NH4 : 0 ppm NO2 : 0,05 ppm NO3 : 0-1 ppm KH : 4,92 dKh PO4 : 0,08 ppm Ca : 395 ppm Mg : 1350 ppm Cu : 0 ppm SiO2 : 0 ppm O2 > 10 mg Co2 : 2 mg
 8. İmkanınız varsa sisteminize UPS bağlayın. Elektrik gidip geldikçe 2 kere motor bloğu yaktım. UPS bağladım sisteme. 1bucuk yıldır her hangi bir problem olmadı. çok sık elektrik gidip geliyor sıkıntı yaşamıyorum. aynı UPS'e skimmer'ı da bağlıyorum. elektrik kesintilerinde taşma problemini de önledi.
 9. Zoaları yiyecek bir canlım yok. Zaten kopmuyorlar yada parçalanmıyorlar . Gitgide zayıflayıp kısalıp yok oluyor . Su değişimi yaptım 50 lt kadar 0,001 tuzluluk arttırmayı deneyeceğim yarın da fosfat ve alkalite testini tekrarlayacağım
 10. Aquaforest Pro bio s ve np pro giriyorum haftada 1 100lt'e 1 damla. refraktometreyle ölçüm yapıyorum. kalibrasyonu düzgün. son NO3 testini hem aquaforest hem de JBL testiyle yaptım aynı sonucu verdiler. yani sonuçtan eminim. yaklaşık 130 lt akvaryum suyum var 40 lt falan değişim yapıp bakteri girmeye başlasam sıkıntıyı çözebilir miyim. ?
 11. Max fosfat seviyesi 0,05 in 25 katı olur diye bir yerde okumuştum. Sıkıntıyı cıkaran fosfatmıdır ? aquaforest fosfat minus ile fosfatı indirgesem uygun olur mu ?
 12. Arkadaşlar merhabalar, Alkalite ile ilgili problem yaşıyorum. Akvaryum su değerlerim normal ancak zoa larım erimeye başladı. Sebebinin KH olduğunu varsayıyorum. Su değişimimi düzenli olarak yapıyorum.değerleri aşağıda belirttim. KH 'ı güvenli bir şekilde Kalsiyuma zarar vermeden arttırmanın yolu nedir ? yada bu seviyede KH yeterli midir ? önerilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Akvaryum : 60x60x45 Skimmer : Tunze9004DC Aydınlatma : AquaReef Pro3 Değerler : Sıcaklık: 25.5 Derece Tuz Oranı : 1024 PH: 8.0 NH3 : 0 ppm NO2: 0,05 ppm NO3: 1 ppm KH: 6.55 dKh (hanna test) PO4 : 0,44 (hanna test) Ca: 425 ppm Mg : 1370 ppm Cu: 0 ppm SiO2 : 0 ppm O2 : >10
 13. herşey olması gerektiği gibi malesef =))) tüm cihazlar tam profesyonel bir UPS'e bağlı. tahminim yukarıda da bahsettiğim gibi sanırım motor arızası, tam güç alamıyor yada ayar bölümü motora güç sinyalini veremiyor. çünkü taşma yapsın diye katkı bile girdim suya, hiç tepki vermedi yine. tunzenin dc motor yedek parçası ayar mekanizmasıyla birlikte geliyor. komple sistemi söküp yenilemiş olacağım. bakalım o zaman ne tepki verecek. Teşekkür ederim cevabınız için.
 14. bahsettiğiniz işlemi geçen ay yaptım. Aynı şekilde ilk 1-2 saat yeteri kadar topladı. sonra yine söndü. ancak sıkıntım şu daha önce fosfat limitasyonum vardı fosfat 0 dı, nitrat 1ppm di. ancak skimmer toplama yapabiliyordu kaba kadar. ancak şu an fosfat 0,02 nitrat 2-3 ppm'de toplamayı kabın içine kadar yapamıyor. Test etmek için malesef biraz masraf yapıp motor takımı sipariş ettim yurt dışından. 2 haftaya kadar gelir tahminim. bir de yeni motorla test edeceğim.
×
×
 • Yeni Oluştur...