Jump to content
       

zaferturgut

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  36
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Geri Bildirim

  N/A

1 Takipçi

zaferturgut Hakkında

 • Derece
  Palyaçobalığı
 • Doğum Günü 10-04-2001

Profil Bilgileri

 • Nereden
  İzmir
 • İsim
  Zafer Turgut Turan

Hakkında

 • Tank
  Nemocan Tank
 • Kurulum Yılı
  2018
 • Favori Balığım
  Blue Tang

Güncel Profil Ziyaretleri

401 profil görüntüleme
 1. Peppermint karidesler, 2 numara , 4 numara, 6 numara, 11 numara, 12 numara, 14 numara, 16 numara, 17 numara satılmıştır. 5 numara rezerve. Diğerleri GÜNCEL.
 2. Hocam özelden mesaj attım
 3. Tankı kapatıyorum. Tel : 05051509261 Alıcı ödemeli kargo yapabilirim. Yer : Bornova/İzmir 2 adet Peppermint karides = 95 TL (adet) ( Aiptasia yediği gözlenmiştir. Canlılar 4 aydır bendedir. Elden teslim) 1) Tertemiz 1 yıllık akvaryum + sump + sump boruları + mobilya = 650 TL ( Akvaryum 83x50x50 Sump 70x40x35 ) 2) Bubble Magus Curve A5 = 510 TL ( sadece 4 ay kullanıldı. Kırık,çatlak,çizik yoktur. Garantisi devam etmektedir. ) 3) Magfloat jiletli model = 120 TL ( her hafta akvaryumdan çıkarıp temizledim. 6 ay kullandım.) 4) Sunsun mıknatıslı 4000 l/s l/s ayarlanabilir dalga motoru = 75 TL ( Fiyat performans ürünü. 2 ay kullandım sıfır sayılır.) 5) RW 4 dalga motoru = 210 TL ( 6 ay kullanıldı. Tertemiz, kırık çatlağı yoktur.) 6) Newa Therm Eco 300 watt kaliteli ısıtıcı = 100 TL ( 1,5- 2 ay kullanıldı. 300 litreye kadar kullanılabilir.) 7) ATC özellikli refraktometre = 75 TL ( 2,5 ay kullanıldı.) 😎 Hailea Hx 6530 2600 L/S kafa motoru = 145 TL ( Gayet sessiz ve kalitelidir. 4 ay kullandım.) 9) RS 9903 4 çıkışlı hava motoru = 60 TL (3 ay kullanıldı. Kırık, çatlağı yoktur.) 10) Resun yosun kazıyıcı = 25 TL ( 2,5 ay kullanıldı.) 11) Prodact Nitrat(NO3) TESTİ = 25 TL ( Yaklaşık 10 kez kullandım. 60 testtir. Tüpü yoktur.) 12) Prodac Amonyak(NH3) testi = 50 TL ( Yaklaşık 15 kez kullandım. 90 testtir.) 13) Aqua-Fix 250 ml su düzenleyici = 15 TL ( Hiç kullanmadım. Sıfırdır.) 14) 500 Gr Yüksek Kalite Amazon aktif karbon = 15 TL ( Yeni aldım. %80 dolu) 15) Reeflowers 250 ml Remalgae yosun giderici = 30 TL( Sadece 1 kez kullandım. Sıfır sayılır) 16) 250 ml Phosguard fosfat giderici = 15 TL ( %25 Dolu. Fosfat gidermekte en iyisi diyebilrim) 17) Aquaforest Pro Bio S 10 ml = 20 TL ( % 50 dolu. Nitrat ve fosfat gidermekte çok etkilidir. )
 4. Tankı kapatmaya karar verdim. 1 adet dottyback : 65 TL 1 adet Snowflake palyaço : 65 TL İzmir elden teslim. Tel: 05051509261
 5. zaferturgut

  80 Litre İçin Malzemler?

  Merhabalar. Kafa motoru ve dalga motoru gayet yeterlidir diye düşünüyorum. PS konusunda ise, genelde akvaryumun 2-3 katı alınması önerilir. Ama bu ps'ninde aşırı canlı yükü yapılmadan yeterli olucağını düşünüyorum. Küçük akvaryumlarda su dengesi kurmak zor olduğu için mutlaka her hafta %10 su değişimi yapın. Aydınlatma konusunda çok tecrübem olmasada, mercan besleyeceksiniz ışık sisteminize biraz parayı kıyın 😁. Eğer çok masraflı gelirse tavsiyem kendi armatürünüzü yapmanız. Power ledler alarak ışık sistemi yapabilirsiniz ve çok daha uyguna gelir.
 6. zaferturgut

  Işık kesme sorunu yardım

  Merhabalar.Dediğiniz sorun bende de oluyordu.Işığın yarısı sönüyor tekrar yanıyodu.Nedeni ise ledlerin arasındaki lehimin kopmuş ya da sağlam olmaması.Yani ledler arası temas bi oluyor bi olmuyor muhtemelen.Yanmayan kısımdaki lehimi bir lehim cihazı ile tekrar lehimleyin.(Kısacası ledler arasındaki teması sağlayın :D).Muhtemelen sorun çözülecektir.Bunu yapıp tekrar aynı sorunla karşılaşırsanız muhtemelen ledlerde problem vardır.
 7. zaferturgut

  QR BOZULDU

  Kullanabilirsin. Bir şey olcağını sanmıyorum. Ara sıra ben de kullanıyorum. Ama arıtma su her zaman iyidir.
 8. Benim de bu boyutlarda aynı tatlı su akvaryumum vardı. Ölçüleri uzunluk 80 en 50 yükseklik 55 ve mobilyalıydı. İlk başta bakınca mobilyalı olduğu için olmuyacakmış gibi görünebilir.Fakat alttan sump sistemi yapacaksınız olucağını düşünüyorum. Hatta siz direk hazır olarak akvaryumum köşesinde sistemi kurmuşsunuz. Su Ordan aşağı akıp sumptan tekrar yukarı çıkıcak ama alttaki dolabın ölçüleri de önemli. Sumpınızın ölçüsüde.Çünkü Protein skimmer alcağınızda iyi bir marka düşüncekseniz dolabın yüksekliği minimum 55 cm civarı olması gerekiyor.Yoksa protein skimmer sığmaz. Ya da alacağınız protein skimmerın yüksekliğine bakarak anlayabilirsiniz.Diğer hususta protein skimmerin genişliği ve uzunluğu. Çünkü protein skimmer sumpa sığmalı.Ayrıca sumpınızın üstü kapalı. Onu açmalısınız.Çünkü deniz akvaryumlarında su buharlaşması gerekir ve eksilen suyun yerine her gün tatlı su koyarsınız.Akvaryumunuz gayet güzele benziyor.Tek sıkıntı sumpta,sumpı değiştirmelisiniz diye düşünüyorum.Deniz akvaryumlarında sump ölçüsü genelde akvaryum litresinin 1/3 oluyor.Ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur sump.:D
 9. zaferturgut

  PROTEİN SKİMMER

  Aslında çok fiyat farkı var sanki ? Berk bey haklısınız aslında.Ama benim tam öğrenmek istediğim ikisinin farkı ne ? hangisi daha iyi? Ayrıca bubble magus nac 5 500 tl iken bubble magus curve 5 800 tl. Aklıma takılan nac 5 in motoru sp2000 iken curve 5in sp1000. Ayrıca nac 5 in motoru dışarıda. Curve nin ise içerde . Bu kadar fiyat farkını olamasının nedeni nerdir peki ? Nac 5'in motoru daha iyi değil mi ?
 10. Merhabalar. Ben sumpa daha yeni geçicem. Salı günü de protein skimmer almayı düşünüyom.Akvaryumum 200lt. Aklımda olan bubble magus curve 5 almayı düşünüyodum.Araştırmaya devam ederken Bubble Magus Curve A5 Protein Skimmer gördüm. İkisi de 500 lt için di fakat ikisinin tam olarak farkını anlamadım. Aralarında çok fiyat farkı yok.Hangisi almam daha mantıklı olur ? Yardımcı olursanız sevinirim.
 11. zaferturgut

  SU MARKASI

  Önerdiğiniz bir site var mıdır ? Ya da alabilceğim bir yer ? Bi de tahminen kaça mal olur ? RO cihazları hakkında pek bilgiye sahip değilimde.
 12. zaferturgut

  SU MARKASI

  Merhabalar.200 lt'lik deniz akvaryumum var.Her gün tatlı su ilavesi yapıyorum.En mantıklısı RO suymuş. Ama damacana sular da olabiliyomuş.Akvaryum için en yararlı bulduğunuz ya da kullandığınız tatlı su markası var mıdır ?
 13. zaferturgut

  SUMP

  Oktay Bey çok teşekkür ederim.Deniz akvaryumu konusunda daha yeniyim.Birçok protein skimmer yöntemi gördüm(Askılı protein skimmer,hava taşlı,sump)Bana sump yapmam daha mantıklı ve daha sağlıklı geldi.Akvaryumum büyük olunca sump daha iyi olur diye düşündüm.Ben şuanda hava taşlı protein skimmer kullanıyom.Sump yaparsam bubble magus 5 almayı düşünüyom.Hava taşlı ile arasında akvaryum için aşırı bir fark olur mu verim açısından ?Ayrıca sump sisteminde ısıtıcı vb. gibi şeylerde sump içinde oluyomuş.Sump yaparsam önerdiğiniz bölme sayısı nedir ? Overflow dediğiniz kutuyu anlamadım. İnternette de bulamadım bu kutu tam olarak ne işe yarıyor ?
 14. zaferturgut

  SUMP

  Merhabalar.2 aylık bir deniz akvaryumum var.Sump sistemi yok.Sumplı sisteme geçmek istiyorum.Sumpın daha sağlılklı olacağını düşünüyorum(Alttan sump olucak).Sump için neler gerekli ?Akvaryumum 200lt.Sump için ayrı bir akvaryum gerekiyormuş.En az kaç litrelik bir akvaryum gerekir ? Elimde 35 ltlik bir akvaryum var(yükseklik 30 cm ).Alıcağım protein skimmer 47 cm(bubble magus 5).Proteini çekmesini için sump akvaryumunun yüksekliği en az kaç cm olmalı ?Ayrıca sump akvaryumu alırsam normal akvaryum mu sipariş etmeliyim yoksa camcıdan kendim mi yaptırmalıyım ? Hangisi daha mantıklı olur ? Sump dediğimiz olayda sadece sump akvaryumunda protein skimmer ısıtıcı mı olmazı lazım ?Sump sistemi yaklaşık ne kadar tutar? Kısacası sump konusunda biraz yardımcı olursanız sevinirim.
×
×
 • Yeni Oluştur...