Jump to content
       

YsnGüzdolu

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  7
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Geri Bildirim

  N/A

YsnGüzdolu Hakkında

 • Derece
  Palyaçobalığı
 • Doğum Günü 09-08-1991

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Kocaeli
 • İsim
  Yasin

Hakkında

 • Tank
  500 Litre
 • Kurulum Yılı
  2017

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. YsnGüzdolu

  Yeni Akrilik Akvaryum Kurulumu

  Gerçekten bu sorunları hiç düşünmemiştim yorumunuz için çok teşekkür ederim. Şimdi aklımda ufak bir düşünce oluştu; ortadaki profili belirli kısmını kestirip çıkan parçaya menteşe tarzında birşey yapıp temizlik veya bir şeyler koyduğumda yukarı açılan kapak gibi açabilirim. (Bu konudaki endişemde acaba düşündüğüm sistemde böyle bi kapak profili zayıflatırmı?). Profilin iç yüksekliği 95 Cm üst kısımlara elektrik soğutma havalandırma ve teçisatlar için raf tarzında yer yapabilirim. Sumpuda L şeklinde tam sığacak biçimde yapmayı düşünüyorum sizce olur mu?
 2. YsnGüzdolu

  Yeni Akrilik Akvaryum Kurulumu

  Merhaba, Demir Profili beyaz mdflam ile kaplayacağım. Üst taban üzerine yine mdflam dan akvaryum ölçüsünde bir parça daha kestireceğim onunda üstüne ya strafor yada jimlastik matı koyacağım daha sonra akvaryum üstüne gelecek. Valla sump konusunda hiç bir fikrim yok nasıl bir şey yapmalıyım ne kullanmalıyım ne filtre malzemesi almalıyım. İlk defa tuzlu su yapacağım bu konuda sizlerden önerilerinizi ve yardımlarını bekliyorum.
 3. YsnGüzdolu

  Yeni Akrilik Akvaryum Kurulumu

  Tankın yapıştırma işlemide bitti. Oval olan kısım ile yan kısımların birleşim yerleri açıkçası beni biraz endişelendirdi. Açmaya maal vermemesi için 10mmx10mm bi çıta kestim tam kesişim yerine yapıştırdım. Biraz görüntüyü bozdu ama içim rahat şuanda . 4x4 demir profilden bir sehpa yaptırttım. Şimdi mobilya işi kaldı onuda hallettik mi teçisat işine geçilebilir.
 4. YsnGüzdolu

  Yeni Akrilik Akvaryum Kurulumu

  Ön cam yuvarlatma işlemimizde bitti. Yarın büyük ihtimal yapıştırma işlemine başlayacağım. İğne yardımı ile önce ince florofol ile yapıştıracam daha sonra akrilik talaşları ile karıştırıp kalın bir yapıştırma sağlayacağım daha sonra sista akvaryum silikonu ile yapıştırma işlemini yapacağım. Sizce en etkili filtre sistemi nasıl olmalı, ne malzemeler kullanmalıyım, sumpta filte dizilimi nasıl olmalı?
 5. YsnGüzdolu

  Yeni Akrilik Akvaryum Kurulumu

  clownfish verdiğiniz bilgiler çok kıymetli çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi alt tabandan bir tane daha kesip ışığı kesmeyecek şekilde 2 3 pencere açtığımda daha sağlıklı bir yapı olur daha şık görüntü olur krom çıtaya nazaran. Pencere kesim işleminide ufak bir delik açıp kıl testere yardımıyla çok ısıtmadan yavaş yavaş su uygulayarak keserim. 10mm yukarsındaki kalınlıklara baya fazla para istiyorlar. 1 m2 fiyatı neredeyse 200 eurolara kadar çıkıyor. Ama 10mm neredeyse 4'te 1 fiyatına yaklaşık 30-40 euro arasında.
 6. YsnGüzdolu

  Yeni Akrilik Akvaryum Kurulumu

  Yapıştırma işini kloroform kullanarak yapacam kuruduktan sonra akrilik talaşı ile kloroformu karıştırıp silikon kıvamına getiricem o şekilde uygulayacağım. Eğer içim rahat etmezse sista kavaryum silikonu ile dönerim bir tur diye düşünüyorum. Kayıt kuşak mutlaka yapacağım ve krom veya aleminyum çita dönerim.
 7. Herkese Merhaba, 2 yıllık tatlı su deneyimimden sonra deniz akvaryumlarına merak saldım. İnternet üzerinden çok araştırma yaptım. En sonunda deniz akvaryumu kurma kararı verdim. Ama gerekli malzemeler konusunda bir karara varamadım ve eksik olduğumu gördüm. Bu yüzden sizlerin tecrübelerinden faydalanmak için foruma kayıt oldum ve bu başlığı açtım. Şuanda yapım aşamasında olduğum L şeklinde (110 cm + 110 cm), ön yüzü içe bükey (90 derece) olucak şekilde akvaryum yapmaya karar verdim. Araştırmalarım ve denemelerim doğrultusunda (Yani yapacağım akvaryumun küçük ölçülerinde biri akrilik 4mm diğeri clear 4mm' lik 2 akvaryum yaptım ve gözlemledim. Sonuç olarak görüntü kalitesi,sağlamlık,suyun kırılması gözlemimden akrilik 1. çıktı. Sketcup programı yardımıyla çizimimi yaptım 2m karelik 10mm'lik akrilik levha aldım. 3 parça halinde (Arka kısım, önkısım(İçbükey) ve taban) işlemlere başladım. Arka kısım kesim ve bükme işlemlerim bitti, taban ve ön kısım kaldı. Tabanda zorlanmam ama ön kısım beni zorlayacak. Tam bir Litre hesabı yapamadım yaklaşık tahminime göre 500 litre civarlarında bir tank olacak. Size danışmak istediğim L şeklinde olacağı için dalga motoru nasıl olmalı, akvaryum malzemeleri (ps,kafa motoru... vs) nasıl olmalı, nasıl bir sump sistemi olmalı (Tercihim sessiz olması), ışıklandırması nasıl yapılmalı.
×
×
 • Yeni Oluştur...