Jump to content
       

greedyreefer

Yeni Üye
 • Mesaj sayısı

  8
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Geri Bildirim

  N/A

greedyreefer hakkında

 • Derece
  Palyaçobalığı

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Merhaba, bakteri kültürü girişi yaptınız mı? Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 2. Selam öncelikle tankınızın ölçülerini paylaşmanız konusuna katılıyorum. Ama onu öğrenmeden önce ; "Okuduklarımdan sumpın bölmelerini şu şekilde hazırlayabilirim diye düşündüm. İlk bölmeye sırasıyla biyolojik sünger, siporax, tekrar sünger, ikinci bölme sert su icin mercan kırıgı veya yumusak su istiyorsak torf (torf nasıl torf fikrim yok, öyle yazıyordu), üçüncü bölmeye zeolit veya substrat (zeolit amonyagı kontrol ediyormus, substrat yerine lav taşı da oluyormuş?), üçüncü bölmeye de kafa motoru, ısıtıcı ve protein skimmer. Aşağı yukarı bunları bir çok soru işaretiyle anlıyorum. " Bu fikrinize pek katılmıyorum ( hobicinin tercihine bağlı olarak tabii ) benim basit sump tercihim 1. bölme su inişi ( ben burda sadece basit file filitre çorabı kullanıyorum ) gerektiğinde bu filitre filelerinin içine aktif karbon yada substrat koyabildiğim için ayrıca meya reaktörüne ihtiyaç duymuyorum 2. bölme ps ve su ısıtıcı 3. bölme geri dönüş motoru 4. bölme su tamamlama haznesi. Refigium bir tercihtir (bana göre) r/o su sisteminiz olmazsa olmaz. Biyolojif filitre için tankın içindeki kaya yükünün ( ve kalitesinin) ve kumun yeterli olacağına inanıyorum o yüzden ben olsam biyolojik sünger, siporax , mercan kırıcı elyaf gibi malzemelerden kaçınırdım.
 3. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim .
 4. Selamlar, 6 seneden sonra dayanamadım tekrar geri döndüm hobiye😊, sanırım insan çok uzak kalamıyor. Bakalım inşallah uzun ömürlü olur. Benim sorum Ultraviyole sterilizatör ile ilgili. Yurt dışında birkaç siteyi ilceledim fakat her zaman ki gibi çok görüş var. Kisimi Mercan ağırlıklı balık akvaryumlarında faydasından çok yararlı bakterileride öldürdüğü için zararlı olabileceğinden bahsederken kimisi de sps ağırlıklı tankında uzun yıllardır problemsiz kullandığından bahsediyor. Kullanan hobicilerin bir çoğunun farklı yöntemleri var; kimisi W olarak düşük kapasiteli cihazlar kullanırken, kimisi de su akışını kısarak yada çalıştırma zaman aralığı belirleyerek çalıştırdıklarından bahsediyor. Bu konuda deneyimleri olan hobiciler deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.
 5. Merhaba, fotosentetik bakteri üremeyecektir aydınlatmasız ortamda protein skimmerınızı bile çalıştırmayın diatom süreciniz aydınlatma ile başlyacaktır. Ben bakteri kültürü girilmesini de tavsiye etmiyorum ışık yoksa bakteride yok. Eğer canlı kayanız ve kumunuz var ise aydınltma olmadan diatom sürecini başlatmayı planlıyorsanız yapmamınızı tavsiye ederim. Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 6. Sump birazda bakacağınız canlılar ile doğru orantılı olarak dizayn edilmeli bence. Ama bir konu var çözmeniz gereken oda; taşıyıcı sehpanın ön tarafta ki orta 40x40 profil bu sump'ı bir kerede yerleştirmede size problem çıkartacakmış gibi duruyor, ya sump iki parçadan oluşturulacak o profil ordan kesilecek ve sump içerde yapıştırıldıktan sonra tekrardan kaynatılacak yada sump komple stantın altında yapıştırılacak ( bence çok zahmetli). Buna karar vermeniz lazım. Sizin yerinizde olsam geri dönüş'ü arka orta köşe kısımdan başlatır ( geri dönüş durso olmalı ) sump'a indiğimde de karşıdan bakıldığında sol başa tesisat çektirip 1 . bölüm mekanik filitre 2. bölüm protein skimmer ve reaktör haznesi 3. bölüm geri dönüş olarak planlardım tabii birde tatlı su eklemek için bir alana ihtiyacınız olacak. Yerinizde olsam dolabın içinde elektrik prizleri soğutucu ve malzemelerinizi koyabileceğiniz bir alan planlardım. Protein skimmer ve kullanmak isteyebileceğiniz reaktörler zaman içinde temizlik ve bakım için dışarı çıkartmak isteyeceğiniz cihazlar olduğu için o ortadaki profilin size mani olmayacağından emin olun. Kolay gelsin
 7. Merhaba; Akvaryumu direk demir profil sehpanın üzerinde mi bırakacaksınız? Birde tam olarak nasıl bir sump dizayn ettiniz bu formda bir akvaryum için?
×
×
 • Yeni Oluştur...