Jump to content
       

umuterkal

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  132
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  12
 • Geri Bildirim

  100%

umuterkal en son Nisan 12 tarihinde günün kazananıydı

umuterkal en beğenilen içeriğe sahiptir

1 takipçi

umuterkal hakkında

 • Derece
  Sohal Tang
 • Doğum tarihi 28-09-1984

İletişim

 • Website
  blog.umuterkal.com

Profil Bilgileri

 • Nereden
  İstanbul
 • İsim
  Umut Erkal

Hakkında

 • Favori Balığım
  Black Storm

Son profil ziyaretçileri

519 kez ziyaret edildi
 1. Hayırlı olsun Forumda "eşim akvaryumun evden gitmesini istiyor" yazısı gördüğüm oldu, şanslısınız Boyutu güzel seçmişiniz. Ben büyük tanelilerini kullanmıştım, akıntıdan dönemedikleri için yüzeyleri zamanla yosun oluyordu. Sonra küçük taneli (caribsea bahamas oolite) kullandım ve aylarca aynı renginde kaldı. Hesaplar çoğunlukla tutmuyor. Pakette 25 derecede karıştırın diyorsa, uygun alkalinity'yi de yakalamak adına o sıcaklığa getirip karıştırmayı öneririm. İçine ufak bir dalga motoru koyup karıştırabilirsiniz. Önceleri reeflowers kullanıyordum, uzun süre karıştırmak ve bekletmek gerekiyordu. Aquaforest reef salt'a geçtim, aynı saat dilimi içinde kullanabiliyorsunuz. Yaz geliyor, buharlaşma artacak. Otomatik tamamlama şart. Her türden canlı için önemli. Mercan ve anemon düşünüyorsanız ışığınızın mutlaka kaliteli olması gerekiyor. Ve ışığı bir kez ayarladıktan sonra o şekilde bırakmalısınız. Yaptığınız ufak değişiklikler canlıların üzerindeki fotosentez yapan zooxanthellae'lerin dengesini değiştiriyor, sonucunda hayatlarını kaybediyorlar. Yapacağınız en büyük yatırım ışığa gidecek. Bu konuda Seachem Stability oldukça başarılı. Şu sıralar Amerika'da gezdiğim tüm fish store'lar en iyi ürünlerinin Seachem Prime ve Stability olduğunda hemfikir. Bu arkadaşlara ek olarak Okinawa Goby (Clown Goby) de bir tane olabilir. Goby türünün 2.5 cm kadar büyüyen sarı sevimli hali. + Antibiyotik kullanımı, faydalı bakterilerinizi de öldürüp tankınızı ilk günkü haline getiriyor. Bir de balıkların stresli zamanda yemek yememe gibi huyları var. Hikayenizin uzun soluklu olmasını dilerim.
 2. Bu konudaki avantajım kaldığım arkadaşımın evinde karantina niyetine tuzlu su tankı kurduk, yeni kessil led'den de almış bulundum, canlıları burada bekletebiliyorum. Valizde yakalanması durumunda güzel cezaları var, çok girmek istemiyorum. https://www.tsa.gov/travel/security-screening/whatcanibring/items/live-coral Local fish store'larda bizden farklı bir çeşit yok. WWC ve Tidal Gardens'da güzel türler var. Yarın uluslararası çıkış için TSA ile konuşup öğreneceğim. Nasıl izin verdiklerini paylaşırım. Tavsiye için teşekkürler.
 3. Bilgiler için teşekkür ederim. TSA, canlı mercan ve balık için kabinde taşınabilir, valizde (tabi ki) yasak diyor. Mercanların okyanustan çıkarılmamış olması, ya da canlı kayaya yapışık olmaması gerekiyor. Soft mercanlarda, zoa gibi türlerde sıkıntı olmuyor. Aldığım canlıların faturalarında aquacultured oldukları yazıyor, üretim canlıları. Birkaç tane olduğu için niyetin hobi olduğu açık. Linklerdeki izinleri ayrıca inceleyeceğim, daha da araştırmakta fayda var. TSA Kurallarındaki önemli nokta, canlı gizlenerek çıkarılmaya çalışılıyorsa cezası oluyor. Fakat saydam kapta geçirilirse, içinde canlı yaşayan sıvının patlayıcı olmadığı açık olduğu için geçirilebiliyor. Vahşi yaşamı koruma servisinden de aquacultured canlılarda sıkıntı olup olmadığına bakmam yeterli olacaktır herhalde. Araştırmalarım okyanustan direkt çıkarılmamış, üretim canlıların çıkarılmasında sorun olmuyor şeklinde. Faturalarında aquacultured olarak yazıyor. Araştırmaya devam... 1 ay gibi sonucunu da buraya yazarım ki gelecekte deneyeceklere faydalı olsun.
 4. Washington - İstanbul yolculuğu olacak, olabilecek en kısa Amerika uçuşu. Colorado Sunburst güzelmiş, gözüme çarpmamıştı. Teşekkür ederim.
 5. Sanıyorum içinde canlı olunca sıvı limiti olmuyor, iç hatlarda geçerli, dış hatları soracağım. Olmadı güvenliği geçtikten sonra başka kaplardan su nakliyle çözülebilir. Uluslararası kargolarda canlının kapalı halinin sığdığı kadar suda gönderildiğini de okudum, büyük poşetlerde geldiğini de gördüm. Kesinlikle riskli, azaltmak için gerekeni araştırıyorum. Bizde bulunmayan canlı tavsiyelerinize açığım 😊
 6. Selam arkadaşlar. 1 Ay gibi Amerika'dan geleceğim. Kapattığım tankımı yeniden açacağım. Burada online canlı satışı var, sonraki gün canlılar geliyor. Anemon ve ORA özel tür clown alacağım. 14 Saatlik uçuşum olacak, 24 saati yolda geçirecekler. 100ml specimen kaplarında kabinde seyahat edebiliyorlar. Anemonlar için riskli olduğunu biliyorum. Araştırıyorum, gözüme aşağıdaki anemonları kestirdim, önerisi olan var mı? Dracula Fangs Rock Anemone Frosted Red Zebra Rock Anemone: Bir de balık mağazasında ufak boy kırmızı deniz yıldızı buldum. Bizdekiler hep büyük oluyor diye ona da hevesliyim... Ülkemizde bulunmayan türlerden de öneride bulunabilirsiniz...
 7. Kum inceyse 1 hafta kadar bulanık olabilir, zamanla kendine gelir. Zeminde yaptığınız oynamalar bulanıklığı artırır. Reeflowers aquaclear ufak partikülleri toplayıp filtreye takılmasını sağlıyor, denenebilir.
 8. Fikir olarak, tankın içine asabileceğiniz bir maşrapa alsanız, onun içinde karantinaya alsanız, günlük su değişimiyle de zehirlenmekten kurtarsanız. Paraguard her zaman bir köşede şart, yarabandı gibi... İyileşir umarım.
 9. Ben paraguardı acil olarak mağazadan gidip almıştım. Karbon varsa çıkarıp, günde bir kere 5ml yerine günde birkaç kez 1ml kullanıyordum. Suda sürekli bulunuyordu ama birden mercanları şoka sokmuyordu. Bu uygulamayı çok yeniyken yapmıştım, yöntem yanlış olabilir, işe yaramıştı. Sonraki kurulumumda tanka chemiclean dışında hiçbir ilaç sokmadım. 4 Lt - 1 Saat yöntemini denemedim, bir şey demeyim. Tuzluluğu düşürmek beyaz benek dışında işe yaramayabilir. Blue Tang'i benekten kurtarmak için 2 günde hızlı bir iniş yapmıştım. Sonuç başarılıydı. Sizdeki durum başka görünüyor. Bu arada, hastalık alanının uzmanı değilim, başkası yazmadığı için ve acil olabileceği için düşüncelerimi paylaşıyorum.
 10. 🙋‍♂️ Geçmiş olsun. Beyaz benek dışındaki hastalıklarda çok deneyimim yok ama benzer bir hastalık geçirdik. Bir palyaçom fotoğraftaki gibiydi. Mercanlarım da vardı. Mercanları rahatsız etmeyecek miktarda Paraguard kullanmıştım. Paraguard'ı fazla kullanınca mercanlar ve omurgasızlar kapanıyor ve ölebiliyor. Az miktarda kullanınca zarar görmüyorlar. 1-2 Haftada (net hatırlamıyorum) hastalık geçmişti. Yalnız benimkiler hiç yemeyi bırakmadı. (Zaman içinde yemeyi bırakan 2 tane palyaçom 3-7 gün gibi hayatlarını kaybetmişti.) Evde bulunan kaynaklarla bir karantina ortamı yapılıp ilaçlı su hazırlansa sanki daha faydalı olabilir.
 11. 🙋‍♂️ Su tamamlama sensörünü kafa motorunun olduğu bölmeye koymayın. O alandaki su yüksekliği diğer bölmelere göre daha alçak olur, mekanik filtre tıkanmasında iyice seviye düşebilir. Sonuç tankınızın taşmasıyla sonuçlanabilir. Böyle bir tıkanma başıma gelmişti, neyse ki sensör giriş bölmesindeydi. Bazı otomasyon sistemlerinde yemleme modu var, belli bir süre motorları kapatıp sensörleri devre dışı bırakabiliyor. Ülkemizde pek rastlamadım. Bu sensörlerin ikililerinden alıp işi garantiye almak lazım. Optik ve mıknatıslı birbirini kontrol ediyor. Her ikisinin de arıza yapabileceği durumlar var. Ben Raspberry Pi ile sensörlerimi kendim seçip yazılımımı yazmıştım. Mesela, tamamlama pompası sesliydi, geceleri çalışmamaya göre ayarlamıştım. Birkaç dakika çalıştıktan sonra sensör hatası olabilir diye kendisini kapatıp bana e-mail gönderiyordu. Eski günler...
 12. Testlerde ideal değer aralıklarının yazması gerekiyor. 0.5 ile 3.0 ppm nitrat idealdir.
 13. Merhaba. Aquaforest Reef Salt'tan memnunuz.Hızlı karışıyor. Öncesinde Reeflowers kullanıyordum. Partiküller büyük olduğundan karışması zaman alıyordu, değerler tavan yapıyordu. Memnun olan da var. Aquaforest kullanıp kalan değerleri kendim tamamlamayı tercih ediyorum. Kontrolü daha kolay oluyor. Kişiden kişiye, tanktan tanka değişir. 2 Kez tuz markası değiştim. Alıştırarak değiştirmekte fayda var. Değerler değiştiğinden canlılar panik olabiliyor. Stabilitenin başarıyla sonuçlandığı bir konuda olabildiğince yavaş hareket etmek önemli.
×
×
 • Yeni Oluştur...