Jump to content
       

HTeS

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  262
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Geri Bildirim

  0%

2 takipçi

HTeS hakkında

 • Derece
  Aslanbalığı
 • Doğum tarihi 22-04-1985

Profil Bilgileri

 • Nereden
  ANKARA
 • İsim
  Halil İbrahim TÜRKMEN

Hakkında

 • Tank
  130*65*50h
 • Kurulum Yılı
  2017
 • Favori Balığım
  Moorish Idol

Son profil ziyaretçileri

2.819 kez ziyaret edildi
 1. Merhaba, Arkadaşlar yazmışlar ne yapılması gerektiğini zaten ama bende tekrarlayım. Mercanlarınızdan ve karides yıldız gibi canlılarınızdan yana bir sıkıntı yaşamazsınız. Karides conch falan olduğu için tankta yem atmaya devam edin biyolojik döngünüz büyük bir zarar görmeyecektir. Emin olmak adına 6 hafta balık eklememenizi tavsiye ederim. Bu akvaryuma tank grubu eklememenizi tavsiye ederim. Balık alacağınız zaman küçük ve birbirleri ile uyumlu balıkları karantina süreçleri sonunda tedarikçilerden veya denk gelirse hobicilerden almanızda fayda var. Birde bu süreçte yeni mercanlar eklemeyin suyunuz mevcut mercanlarınız ile iyice otursun daha çok yeni tankınız. Geçmiş olsun umarım tekrar bu hastalıkları yaşamazsınız..
 2. Test almanıza çokta gerek yok. İlk kurulumda genelde amonyak ve nitrit değerleri önemlidir. Bu testleri de dar bir kesim hariç genelde alan olmaz. Sağlıklı bir kurulum süreci yaşarsanız gerekte kalmaz. Diatom bitene kadar beklemekte gereklidir. Sonraki süreçte de yine teste ihtiyacınız yok bence, canlı yükü arttıkça birer ikişer tamamlarsınız zaman içerisinde testleri. Tabi imkan varsa tüm test kitlerini almak en doğrusu ve düzenli testleri yapmak
 3. Merhaba, Uzun bir yola giriyorsunuz. Ekipmanlarınızı kontrol ediniz ya da size yakın bir hobici var ise bende olabilirim bir gün kontrol edebiliriz. Tank kuruluma hazır vaziyette ise malzeme eksikliklerini gidermek gerek. Kaya ve kumunuz yok anladığım kadarı ile bunlar tedarik edilmeli. İlla canlı yada cansız kaya diye bir şey yok ama kendin canlandırmak daha zevkli bence. Sonrasında akvaryum ro su ile doldurulup tuzluluk ve ısı ayarlanıp sistem çalıştırılacak ve bakteri kültürüne başlanacak. Bio S ile yapabilirsiniz ilk kurulumu birde NP Pro alırsınız bakteri besini ikisini beraber kullanarak diatom patlar. Şimdilik bu aşamaya gelelim yeterli canlı çeşitliliği mercan vb sonraki işler önce hazır olsun akvaryum canlı girmeye, bu süreç yaklaşık olarak 10 ile 30 gün arası sürebilir.
 4. Merhaba, Bu zamanda bu büyüklükte bir akvaryum delilik yahu ama alınmış karar verilmiş madem yapacak birşey yok. Suyu doldurun ki doldurmanız 1 hafta sürer. Şunu tam anlamadım bu akvaryum kurulu değil henüz hobiciden aldığınız canlı kayalar nerde duruyor? Bunları sudan çıkardı iseniz sıfırlamadan kullanmayın baştan hobiniz zehir olmasın. Dışarda kurutup kullanılamaz unutmayın mutlaka sıfırlanması gerek. Tuz çözündü, kum eklendi, kaya eklendi ve sıcaklık istenilen düzeyde ise artık bakteri kültürü girebiliriz demektir. İşe tüm sistemi çalıştırarak başlıyoruz. Işıkları da yakalım bu süreçte 7-8 saat yeter günde ilk baş skimmer çalışmasada olur ama çalıştırın bir zararı olmaz. Bio S ile başlanabilir 100lt'ye 1 damla şeklinde 2 hafta boyunca kullanıyoruz. Birde NP Pro alırsınız bakteri besini damla damla onuda girersiniz. Bakteriler yerleşmeye başladılar hayırlı olsun yakın zamanda diatom patlar ve patladığını anlamama şansınız yok kendini belli edecek.(Her yerde kahverengi oluşumlar) Diatom artık iyice oluştu ise conch ve snail alabiliriz. Bu arkadaşlardan bu boyutlar için epey almak gerek Sayıya göre 2 ila 10 gün arasında temizleyecekler diatomu. Temizlenme hallolunca birde test yapıp suyun hazır olduğundan emin olmak iyi olur bence. Sonrasında YAVAŞ YAVAŞ canlı girmeye başlanabilir. Yazdığınız ekipman ile soft türler hatta biraz balık yükü ile bile bakılabilir. T5'lerde revizyon gerekebilir deniz akvaryumu için T5 kombinasyonlarını araştırın derim. Keyifli hobiler dilerim... Hoşgeldiniz aramıza..
 5. Çok güzel olmuş SPS'ler biraz yeşil ağırlıklı mı olmuş ışıktan mı böyle çıkmış.
 6. Merhaba, Hayırlı olsun kurulumunuz. İlanım var fazla olanları ayarladım bir yandan satılıyor onlarda yavaş yavaş. Çok olunca güzel durmadı tankta yada bana öyle geldi onun için azaltma kararı aldım. 20 kafa daha hairy var bir miktarda star polip mevcut.
 7. Merhaba, Biraz zaman geçti bu arada tanktan bazı kayalar çıktı farklı kayalar girdi. Balık sayısında ciddi azalma var sadece 3 balık ile devam ediyorum. Onlarda bicolor ve pygmy angel birde brown tang. Yeni mercan girişi çok olmadı bir kaç parça sadece. Elimde fazlaca olan hairy mushroom ve star polipleri azaltıyorum bu aralar onlar çok yer kapladı tankta. Sonrası için bir kaç balık ve mercan eklemesine devam edeceğim.
 8. Merhaba sohale gönlünce gezebileceği mağaralar yaptık. 21cm balık rahatça girip çıkabileceği bir sürü yeri oldu. Görsel olarak mercanların kapalı oldukları bir fotoğraf var elimde çok net değil daha ne ve tüm mercanlar açık hali ilede yeni bir görsel ekleyeceğim. Şimdilik son durum bu şekilde ufak tefek yerini sevmeyen mercanlarda oynamalar yapıyorum.
 9. 8000'lik kafa motorunu taktım fakat istediğim sump akıntısını gene elde edemedim onuda son ayarda çalıştırmama rağmen garip :S Dizayn şimdilik böyle yeni kaya ve mercanlar geldi fakat sohale kaya aralarında gezecek alan yapamadım onun için akvaryum dizaynını tekrar değiştireceğim kayaları yükseltmem gerekli. Şimdilik bir görsel ile devam edelim.
 10. Merhaba arkadaşlar mercan ve balık girişinden sonra sistemin oturması için yavaşladık haliyle.. Yineden duramadım hafta sonu yeni mercanlar kayalar gelecek şimdilik elimdeki kaya dizaynını değiştirerek yeni gelecek olanlara yer açtım. Hafta sonu nihai tasarımı da yapıp öyle bir görsel paylaşırım. Bu arada malzeme olarak 4000'lik kafa motoru suyu çevirmeye yetmedi bundan dolayı 8000'lik aldım ayarlanabilir hafta sonuna kadar sisteme entegre edeceğim.
 11. Süreci desteklemek ve hızlandırmak adına bildiğiniz bir yerden canlı Kaya ekleyebilirsiniz. Birşey eklemeyim derseniz de sabredin mutlaka oluşacaktır. Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 12. Sohal... Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 13. Uyarı için teşekkür ederim ama evde sigara içilmiyor.
 14. Hayır henüz almadım bilgi veren çıkmayınca kendim biraz araştırdım. Satıcılarla görüştüm hatta çektiği nemden kaynaklı suyu tekrar akvaryuma dökebileceğimi söylediler Böylece sürekli su eklemek zorunda kalmayacağım gibi belkide hiç su eklemek gerekmeyecek ama cihazlar sesli çalışıyor burası önemli çok ses seven birisi değilim. Bir başka ekstrada bu nem cihazları aynı zamanda hava temizleyici özelliğe de sahipler hepsi değil tabi yalnız iki özellik aynı anda kullanılamıyor ya hava temizliyor ya nem ayarlıyor. Çok ekonomik oldukları da söylenemez bana uygun olduğunu düşündüğüm cihaz en az 350w çekiyor saatte akşam 5-6 saat çalışsa bile faturada en az 75tl gibi bir oynama yapacaktır. Kafamda deli sorular eşliğinde şimdilik çok fazla buharlaşma da olmaması nedeni ile beklemede kışı atlatırım sanırım. Yaza ihtiyaç olacaktır. Aynı ekonomi kaygıları ile soğutucu olmasına rağmen onuda kullanmıyorum yaza belki onuda aktif ederim. Bu arada tank ile ilgili gelişmeleri aktarayım artık 20cm bir Sohal Tang sahibiyim Evet bir çılgınlık yaptım zaten tanka başka tang eklemek istemediğim için böyle yaptım. Cleaner wrasse ve alg eater goby gelecek. Sonrasında bir kaç cüce angel türü daha ekleyip durmayı planlıyorum. Yeni bir kaya daha aldım üzerinde hairy mushroom, sps, polip ve küçük bir anemon mevcut. Anemon için çok erken ama kendiside çok küçük sorun olmayacağını düşünüyorum. Yapılacak ise bu kadar mercan olunca iyi bir yerleştirme ve dizayn istiyor, tank nihai dizaynı oluşturup inşallah keyifle mercanların büyümelerini izleyeceğim. Herkese hayırlı günler iyi hobiler..Sohal'in resim veya videosunu koyar mıyım onu bilmiyorum ona bakıcaz artık
 15. Balık ve mercanlarım geldi küçüklü büyüklü 30 parça civarı mercan ve 4 balık girişi yaptım. Genel bir fotoğraf paylaşıyorum. Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
×
×
 • Yeni Oluştur...