Jump to content
       

sguner

Forum Üyesi
 • İçerik sayısı

  367
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Madalya

  3
 • Geri Bildirim

  100%

sguner kullanıcısının son zaferi 15 Aralık 2017

sguner en beğenilen içeriğe sahiptir

sguner Hakkında

 • Derece
  İmparator Melekbalığı
 • Doğum Günü 02-10-1983

İletişim

 • Website
  http://

Profil Bilgileri

 • Nereden
  Beylikdüzü
 • İsim
  SITKI GÜNER

Hakkında

 • Tank
  120*65*55h
 • Kurulum Yılı
  2017
 • Favori Balığım
  Naso Tang

Güncel Profil Ziyaretleri

5.782 profil görüntüleme
 1. sguner

  Üye Akvaryumları

  Abi kapatmamışsın akvaryumu
 2. sguner

  Dino Yosunu Teşhisi Doğru mu? Tecrübe etmiş olanlar teyit edebilir mi?

  Dino olduğunu zannetmiyorum. Fotoğraflar çok net değil ama dinoda mutlaka kabarcıklar olur ve uzayan bir bakteri kümesinin ucunda oluşan kabarcık. Ayrıca mercanların kollarına da yapışırlar. Bu bir tür cyano olabilir. Aşağıdaki linkte daha net gözüküyor. http://www.3reef.com/threads/resetting-tank-b-c-of-dinoflagellates.139043/
 3. sguner

  Dyno mucadelesinde ca,mg,kh katki girme durdurulmalimi?

  Her akşam 1lt suya bir miktar kalkwasser koyun sadece 1mg kalkwasser eritebilirsiniz erimeyen dibine çöker bir gün sonra su ekleyip tekrar eridiği kadarını eritip akvaryuma damla damla verin. Damla damla vermezseniz verimliliği düşer. Çünkü kalkwasserın özelliği sudaki karbondioksit ile bağlanıp akvaryuma kh desteği saplar. Bundan dolayı akvaryumunuzda kh yükselmesinin önüne geçmek için kh dozlamayı biraz azaltın. Akvaryumun ph ışıklara söndükten bir saatsonra düşmeye başlar. Işıklar kapandıktan 1-2 saat sonra dozlarsanız daha başarılı olursunuz.
 4. sguner

  Dyno mucadelesinde ca,mg,kh katki girme durdurulmalimi?

  Katkı girmeyi durdurmanız mercanlarınızın dynodan değil de değerlerinizin kötüleşmesinden ölmesine neden olur. Dyno bakteri yeminin fazla olmasından dolayı çok üreyerek akvaryumdaki her yeri sarar. Bakteri yemi (biopellet veya diğer bakteri yem çeşitleri) girmeyi kesin. Dyno bir bakteri türü katkı ile beslemeniz mümkün değildir. Daha çabuk dynodan kurtulma yolu akvaryumunuzun ph yükselterek mümkündür. Bunun için ışıklar kapandıktan sonra kalkwasser dozlayabilirsiniz. Ben yıllar önce kullanıp iyi sonuç almıştım. Tecrübelerimi yazdığım yazı bu forumda vardı ama duruyor mu bilmiyorum. Çünkü forum alt yapı değişikliklerinde en az 200 mesajımın olmadığını farketmiştim. Siz yine de araştırın.
 5. sguner

  Sizce Dimli T5 mi Dimsiz T5 mi?

  Dimli balastlar 2-2.5 kat daha fazla ücrete sahip olduğu için öenmli dezavantajı var. Bir de elektronik olarak doğru akım ile dim olayı yapıldığı için bizim gibi gerilim değişiminin çok fazla yaşandığı ülkede daha fazla arıza veriyor. Çünkü elektronik cihazların çoğu ideal ülke standartlarına göre yapıldığı için regülatörsüz bir kullanımda çok fazla arıza ile karşılaşılıyor. Ayrıca, Canlıların büyümelerinde ve renklenmelerinde fark oluşturmuyor. Bence kendinizi hobi olarak tatmin etmek için ardinuo ile bir konfigürasyon tasarlayabilirsiniz. Buakvaryumunuzda sizi mutlu edecek başta ama sonraları normal t5 e geçiş yaparsınız.
 6. sguner

  KH Blend Bozuk olabilirmi

  Kh blend in içinde sadece sodyum bikarbonat var bu da bozulacak birşey değildir. Ama soğuk havalarda şişesi içinde çökelme yapabiliyor. Çok yoğun bir çözelti elde etmek amacı ile üretilen bu ürününün çökelme yapmasından dolayı çökelen kısım bu tür partikül gibi suya dağılabilir. Ama katkıyı sumpa girerseniz çözülmeyen kısımda kafa motorundan geçerek çözülmesi kolaylaşacağı için bu tür bir durum ile karşılaşmazsınız. Ayrıca, akvaryuma katkı girerken sumpa girmeniz canlılar için daha sağlıklıdır. Kalsiyum karbonat direk canlılara temas ederse temas ettiği yerleri öldürebilir.
 7. sguner

  Heart Of The Ocean - 130x65x45h

  Abi yaptığımız bir hata var her türü koymak gibi. Sistemde köklü değişiklik yapmadan sağlıklı olan canlılar ile yola devam etmek daha doğru geliyor bana. Ben artık zor türler için düşük besin ortamını tutmaya çalışırken bazı canlıların keyfinin kaçmasından bıktım ondan dolayı saldım. Büyüyen büyüsün ölen ölsün Ama akvaryum bence çok başarılı allah nazardan saklasın. Ayrıca temizlik on numara
 8. sguner

  Eskişehir'den Reef Dünyam

  Maşallah
 9. sguner

  başaşağı akvaryum

  Saçma olmuş bence
 10. sguner

  Heart Of The Ocean - 130x65x45h

  İnşallah abi ben de bu akvaryumu yakından görmek istiyorum
 11. sguner

  Heart Of The Ocean - 130x65x45h

  Maşallah abi
 12. sguner

  Kolay sps türleri.

  Seriatapora guttatus ve birdnes koyabilirsin bunlarda kolay ve güzeldir. Ayrıca montipora türlerinin hepsinden koyabilirsin.
 13. sguner

  Sailfin tang in yanına yellow tang alabilirmiyim?

  Sailfin tang ler sakin balıklardır yellow tange sorun çıkartmaz. Yellow tang ve purple tang genelde agresif olan balıktır kendi varyetelerinde.
 14. sguner

  YENI BIR BAŞLANGIÇ 6

  Hayırlısı olsun Zafer inş bu sefer istediğin akvaryuma sahip olursun.
 15. sguner

  3.Seruven (Hakan Aslankara Dropp off )

  Hakan geçmiş olsun benim görüşüm drop-off sps ye uygun değil. Çünkü akıntıyı tam ayarlayamıyorsun ve mutlaka tortu bir yerlerde birikiyor. Sen bir dene bakalım bize tecrübelerini anlatırsın.
×