Jump to content
       

zafer3885

Forum Üyesi
 • İçerik sayısı

  1.736
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Madalya

  7
 • Geri Bildirim

  100%

İtibar Etkinliği

 1. Beğen
  zafer3885 reacted to narwhal for a makale, Yeni Başlayanların Yaptığı 11 Hata   
  Yeni Başlayanların Yaptığı 11 Hata
  Deniz akvaryumu hobisine yeni başlayanların yaptığı hataları forumumuzda Yeni Başlayanların En Sık Yaptığı Hatalar başlığında tartışmıştık. Bu başlığa yazılan cevapları derleyip, sizler için 11 maddelik bir liste hazırladık.
   
  1. Hidrometre Kullanmak
  Deniz akvaryumlarında tuzlu suyun yoğunluğunu ölçmek için ve suyun tuzluluğunu hakkında bilgi edinmek için refraktometre kullanıyoruz. Su yoğunluğunu ölçen, refraktometreye göre daha uygun fiyatlı olan hidrometreler çoğu zaman yanlış bilgi verebilmekte, bu da tuzluluğu sabit seviyede tutmaya çalışan hobicileri oldukça zorlayabilmekte. Siz siz olun, akvaryumu kurarken ilk alacağınız ekipman refraktometre olsun!
   
  2. Tuzlusu Hazırlarken Aceleci Davranmak


  Deniz suyu oluşturmak için kullandığımız kimyasal tuzları bildiğiniz gibi öncelikle bir kova içerisinde tatlısu ile karıştırıyoruz fakat su ve tuzu yeteri kadar karıştırmazsak, su içerisinde istenmeyen kimyasal reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle tuz ile suyu akvaryuma eklemeden önce ortalama 20 saat karıştırmayı unutmayın.
   
  3. Doğru Altyapıya Sahip Olmamak

  Deniz akvaryumu ucuz bir hobi değil; hem ekipmanlar, hem de canlılar açısından. Fakat ekipmana yeterli yatırımı yapmayıp, ayırdığınız bütçenin çoğunu canlılara yatırmanın da pek bir anlamı yok. Yeterli altyapı yoksa, sisteminiz güçlü değilse, satın aldığınız canlılar da büyük ihtimalle uzun süre yaşamayacaktır.
   
  4. Akvaryumun Üzerini Açık Bırakmak


  Çoğu resif balığı doğada kendisini avcılarda korumak için refleks olarak yukarı doğru hızlıca atılır. Denize kıyasla oldukça sığ kalan akvaryumlarımızda ise, bu yukarı doğru atılmanın sonucu balık sudan dışarı çıkar ve kendini yerde bulur. Bunu önlemek için akvaryumun üzerini ışığı ve hava girişini kesmeyen, "eggcrate" tarzı, plastik bir malzemeyle kapatmak şart.
   
  5. İthalattan Yeni Gelen Balığı Almak


  Akvaryumda üretilmeyen balıkların birçoğu resifteki yuvalarından toplanıyor, ordan ihracatçı firmalara aktarılıyor ve burda bir süre kaldıktan sonra genellikle önce Türkiye'deki ithalatçıya ordan da yakınlarınızdaki akvaryumculara ulaşıyor. Bu süreç boyunca balıkların büyük bir kısmı telef oluyor. Hem balıkların daha iyi koşullarda akvaryumculara ulaşmasını desteklemek, hem de sağlıklı balık satın almak için; balıkları satmadan önce bir süre karantinaya alan akvaryumculardan alışveriş yapın, ithalattan yeni gelen balıkları satın almayın ve aldığınız balığın yem aldığından emin olun. 
   
  6. Karantinaya Almadan Yeni Balığı Akvaryuma Eklemek


  Türkiye'de deniz balıklarının ölümlerinin en önemli iki nedeni; sağlıksız balık satın almak ve hastalık. Bu ikisini de bir karantina akvaryumu kurarak rahatlıkla çözebilirsiniz. Karantina akvaryumları; yeni satın aldığımız balıkların esarete alışana kadar ortalama 6 hafta kadar baktığımız ufak akvaryumlardan ve kurulumu oldukça basittir. Balık bu süreçte eğer parazit taşıyorsa tedavi edilir ve akvaryum ortamına alıştırılır. Böylelikle akvaryuma hiçbir parazit bulaşmaz ve yeni aldığınız balıkları stressiz bir şekilde ana tankınıza ekleyebilirsiniz.
   
  7. Hızlı Canlı Girişi


  Akvaryumumuzu binbir masraf ve uğraşı sonucu kurduk, e tabii bir an önce balıkla doldurmak istiyoruz. Fakat akvaryuma canlıları bir anda girmek sisteme çökertebilir. İdeali, ayda tek bir balık girişi yapmaktır. Eklediğiniz balık akvaryuma alıştıktan, akvaryumunuz da balığa alıştıktan sonra yeni balık girişi yapabilirsiniz.
   
  8. Rastgele Canlı Satın Almak

  Resif ekosistemi dünyanın en karmaşık ve çeşitli ekosistemlerinden biridir. Bu nedenle de akvaryuma eklediğimiz her canlının farklı bir beslenme şekili, yaşayış biçimi ve ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerek. Akvaryuma ekleyeceğiniz her canlıyı satın almadan önce iyice araştırın; zorluk derecesini, beslenmesini ve akvaryumunuzdaki diğer canlılarla uyumunu öğrenin. Bunun için Deniz Akvaryumu Ansiklopedimiz'e göz atabilirsiniz.    
  9. Palyaçoya Anemon Almak

  Her ne kadar birçoğumuz bu hobiye palyaçobalığı ve anemonların ilişkisine hayran kaldığımız için başlamış olsak da, anemonlar aslında yeni başlayanlar için hiç uygun canlılar değiller. Bakımı zor olmakla birlikte, öldüklerinde tüm akvaryumu zehirleyebilirler. Neyse ki palyaçobalıkları akvaryumda anemona ihtiyaç duymazlar ve anemon yerine mercanları da yuva olarak kullanabilirler. 
   
  10. Yanlış Besleme


  "Akvaryuma dünyanın vaktini harcıyorum, bir de yemlemeyi mi düşüneceğim?" demeyin. Sağlıklı beslenen canlılar hastalanmaz, canlı renklere sahip olur ve hatta yumurta dökerler. Bu nedenle akvaryumdaki canlıların doğada nasıl beslendiğini araştırıp taze, sağlıklı besinlerle besleyin. İsterseniz kendi yeminizi kendiniz bile yapabilirsiniz! Pul ve diğer hazır kuru yemleri haftada yalnızca birkaç kere kullanın.
   
  11. Akvaryumu Fazla Doldurmak


  Deniz akvaryumları, özellikle yurtdışında, çok uzun zamandır süregelen bir uğraşı. Bu nedenle de birçok balık türünün ne kadar boyutta bir akvaryumda sağlıklı gelişim göstereceği artık az çok biliniyor. Bazı balıklar 10 litrelik bir akvaryumda bile sağlıklı bir şekilde bakılabilirken, bazı türler için oldukça büyük akvaryumlar gerekiyor. Balığın yeterli gelişim göstereceği kadar alan olmadığında ya da akvaryum çok kalabalık olduğunda balıklar strese girip kolayca hastalanıyor. Bu nedenle balık satın almadan önce Deniz Akvaryumu Ansiklopedisi'nden satın almayı planladığınız türün ihtiyacı olan minimum tank hacmine göz atmayı unutmayın. 
  Akvaryumunuza kaç balık sığacağını yaklaşık olarak hesaplamak için aşağıda verilen ölçüleri örnek olarak alabilirsiniz.

   
  Eğer aklınıza gelen, yeni başlarken yaptığınız başka hatalar varsa, yazımızın altına yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

  Herkese bol tuzlu günler!
 2. Beğen
  zafer3885 reacted to narwhal for a makale, Türkiye Denizlerinde Yaşayan Omurgasızlar   
  Türkiye Denizlerinde Yaşayan Omurgasızlar
  Selim Özadar
   
  Denizlerimizde yaşayan ve satın aldığınız canlı kayalar üzerinde akvaryumunuza gelebilecek olan yerel canlıları tanıyabilmeniz için derlediğimiz canlılar listesi. Bu canlıların ülkemizi çevreleyen denizlerdeki ekosistemin çok önemli birer halkası olduğunu ve birçok türün esaret altında bakılmasının yasadışı olduğunu her zaman akılda tutmak gerekir. Yerel canlıların sitemiz üzerinden satışı kesinlikle yasaktır.
   
  Deniz Çiyanı - Hermodice carunculata

  Fotoğraf: Tolga Yaman
  Resif Uyumu: Mercanları yiyebilir bu nedenle resif akvaryumlarında bakılmamalıdır
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Yem artıklarıyla ve bulduğu diğer besinlerle beslenir. Mercanları da yiyebilir
  Özellikleri: Deniz çiyanları doğada ölü organizmaları temizleyerek oldukça önemli bir görevi üstlenmişlerdir. Bu canlılar genelde gündüzleri saklandıkları için akvaryumda pek göremezsiniz. Bu canlıların etrafındaki tüyümsü uzantılar zehirlidir ve dokunulduğunda oldukça acı verebilir.
   
  Kırmızı Tüp Kurdu - Serpula vermicularis

  Fotoğraf: Cem Altınsoy
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Planktivor. Suyu süzerek beslenir.
  Özellikleri: Küçük bir tüp kurdu türüdür. Akvaryumunuza yerli canlı kayalarla gelebilir. Oldukça dayanıklı ve bakımı kolay bir türdür.
   
  Tüp Kurdu - Protula intestinum

  Fotoğraf: Başar Hantal
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Planktivor. Suyu süzerek beslenir
  Özellikleri: Serpula vermicularis gibi bu tüp kurdu da çok fazla büyümez ve canlı kayalarla gelebilir. Tentakülleri daha uzun olduğundan daha gösterişlidir
   
  Tüp Anemon - Cerianthus membranaceus

  Fotoğraf: Pietro Astone
  Resif Uyumu: Uyumlu fakat özellikle geceler uzun tentakülleriyle değdiği canlıları öldürebilir
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Etçil. Birkaç santimlik karides, kalamar gibi deniz ürünleri ile beslemelisiniz
  Özellikleri: Tüp anemonlar hem tropikal denizlerde hem de Akdeniz'de bulunur. Bu canlıları akvaryumcularda sık sık görebilirsiniz. Oldukça dayanıklı bir canlıdır. Gövdesini saran tüpün kuma gömülmesi gerekir
   
  Küçük Tüp Anemon - Cerianthus solitarius

  Fotoğraf: Davut Şems
  Resif Uyumu: Uyumlu fakat özellikle geceler uzun tentakülleriyle değdiği canlıları öldürebilir
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Etçil. Birkaç santimlik karides, kalamar gibi deniz ürünleri ile beslemelisiniz
  Özellikleri: Cerianthus membranaceus'un minyatürü gibidir ve gövdesini saran tüp şeffaftır. Akvaryumun dibinde çok ince kum olmalıdır ve gövdesini kum içerisine gömmek gerekir
   
  Pavurya - Eriphia verrucosa

  Fotoğraf: Can Bakır
  Resif Uyumu: Balık, istiridye, salyangoz ve diğer hareketli omurgasızlar öldürebilir
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Etçil
  Özellikleri: Çok büyüyen ve oldukça güçlü bir türdür. Bu nedenle yalnızca tek başına bakılmalıdır, büyük balıkları dahi rahatlıklı yiyebilir.
   
  Örümcek Yengeci - Pisa tetraodon

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Otçul
  Özellikleri: Doğada sık yosunların arasında genelde çiftler halinde yaşarlar. 4cm'e kadar büyürler ve yosunlarla beslenirler.
   
  Kırmızı Kaya Hermiti - Clibanarius erythropus

  Fotoğraf: Mahmut Belenli
  Resif Uyumu: Salyangoz, midye gibi yumuşakçaları yiyebilir
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Etçil. Yumuşakçalar ve yem artıkları.
  Özellikleri: Genelde kayalık kısımlada, kısa yosunların arasında yaşarlar. Akvaryumda midye, istiridye, salyangoz gibi yumuşakçaları yakalayıp yiyebildiği için bu canlılarla birlikte bakmamak gerekir.
   
  Kıllı Hermit - Pagurus anachoretus

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Salyangoz, midye gibi yumuşakçaları yiyebilir
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Etçil. Yumuşakçalar ve yem artıkları.
  Özellikleri: Genelde kayalık kısımlada, kısa yosunların arasında yaşarlar. Akvaryumda midye, istiridye, salyangoz gibi yumuşakçaları yakalayıp yiyebildiği için bu canlılarla birlikte bakmamak gerekir.
   
  Kum Hermiti - Diogenes pugilator

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay. Çok ince kum olan akvaryumda bakılması daha sağlıklı olacaktır.
  Beslenme: Kumu süzerek kumda bulduğu besinlerle beslenir.
  Özellikleri: Kum hermitleri kumluk alanlarda yaşarlar ve kumu süzerek beslenirler. Diğer birçok hermit gibi agresif değillerdir ve diğer canlılarla rahatlıkla bakılabilir. Kumu süzdüğü ve kendini kuma gömdüğü için çok ince kuma sahip akvaryumlarda bakılmaları daha sağlıklı olur.
   
  Kıllı Porselen Yengeci - Porcellana platycheles

  Fotoğraf: Can Bakır
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay. Genellikle kayaların altına saklanır ve pek gözükmez.
  Beslenme: Planktivor. Suyu süzerek beslenir
  Özellikler: Kıllı porselen yengeçleri beyaz anemon yengeçleriyle aynı familyadadır ve hermit yengeçlerinin çok yakın akrabalarıdır. Antenleri ve üç çift ayağa sahip olmaları nedeniye porselen ve hermit yengeçleri gerçek yengeçlerden ayrılır. Porselen yengeçlerinin ağızlarının altında bulunan kollarının ucunda çok ince tüyler bulunur ve bu tüyler ile sudaki planktonları toplar.
   
  Uzun Kıskaçlı Porselen Yengeci - Pisidia longicornis

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Planktivor. Suyu süzerek beslenir.
  Özellikleri: Oldukça utangaç bir canlıdır ve kayaların altında yaşar. Kıllı porselen yengeci ile aynı özellikleri taşır.
   
  Teke - Palaemon elegans

  Fotoğraf: Can Bakır
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay. Genellikle geceleri ortaya çıkar.
  Beslenme: Etçil. Yem artıkları ve mikro canlılarla beslenir.
  Özellikleri: Tekeler artık yemleri ve ölü organizmaları tüketmeleri açısından oldukça yararlıdır. Dayanıklı olmalarına rağmen 27-28C derece üzerinde ölmeye başlayabilirler.
   
  Akdeniz Boksör Karidesi - Stenopus spinosus

  Fotoğraf: Ediz Demirel
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: 22C dereceyi aşmayan ılık akvaryumlarda bakılmalıdır.
  Bakım: Kolay. Genellikle geceleri ortaya çıkar.
  Beslenme: Etçil. Yem artıkları ve mikro canlılarla beslenir.
  Özellikleri: Akdeniz boksör karidesi, tropikal kuzenlerine çok benzer ve en onlar kadar etkileyicidir. Genellikle derinlerde, mağaraların içinde çiftler halinde yaşarlar.
   
  Akdeniz Temizlikçi Karidesi - Lysmata seticaudata

  Fotoğraf: Pietro Astone
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay. Genellikle geceleri ortaya çıkar.
  Beslenme: Etçil. Yem artıkları ve mikro canlılarla beslenir.
  Özellikleri: Akdeniz temizlikçi karidesi doğada mağaralarda, kayalıklarda ya da deniz çayırlarının arasında yaşar. Geceleri ortaya çıkarak yem arar ya da müren gibi büyük balıkların ağızlarını ve vücutlarını temizlerler.
   
  Yabanarısı Karidesi - Gnathophyllum elegans

  Fotoğraf: Pietro Astone
  Resif Uyumu: Uyumlu fakat denizyıldızlarını yiyebilir.
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: 22C dereceyi aşmayan ılık akvaryumlarda bakılmalıdır.
  Bakım: Kolay. Genellikle geceleri ortaya çıkar.
  Beslenme: Etçil. Yem artıkları, denizyıldızları ve denizkestanelerinin ayaklarıyla beslenir.
  Özellikleri: İlginç görüntüsü ve göz alıcı rengiyle oldukça ilgi çekici bir türdür.
   
  Domates Anemon - Actinia equina

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu fakat diğer canlıları değmemesi gerekir.
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Etçil. Birkaç santimlik karides, kalamar gibi deniz ürünleri ile beslemelisiniz.
  Özellikleri: En dayanıklı deniz canlılarından biri olan domates anemonu her koşulda hayatına devam edebilir. Aç olmadığı zamanlarda genelde tentaküllerine içerisine çekip kapanır ve yuvarlak bir topa dönüşür.
   
  Akdeniz Anemonu - Anemonia sulcata

  Fotoğraf: Davut Şems
  Resif Uyumu: Uyumlu fakat uzun tentakülleri ile diğer canlılara değip öldürebilir.
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Orta
  Beslenme: Fotosentez / Etçil. Yeterli ışık ve deniz ürünleri.
  Özellikleri: Akdeniz anemonları genelde kıyılarda görülür. Bazılarının tentaküllerinin uçları pembe olabilir. İnce uzun tentakülleri çok zehirlidir. Bu zehre yalnızca misis karidesleri (Leptomysis türleri) ve Bucchich'in kayabalığı (Gobius bucchichi) dayanabilir. Bu iki canlı Akdeniz anemonunun zehirli tentaküllerinin yakınında durarak diğer canlıların avı olmaktan korunur.
   
  Doğu Atlantik Anemonu - Condylactis aurantiaca

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Orta. Işığa ve gövdesini gömebilmek için çok ince kuma ihtiyacı vardır.
  Beslenme: Fotosentez / Etçil. Yeterli ışık ve deniz ürünleri.
  Özellikleri: Atlantik anemonu olarak bilinen ve Amerika'da popüler bir akvaryum canlısı olan Condylactis gigantea ile aynı cins olan Doğu Atlantik Anemonu pembe uçlu gümüşi tentakülleri ve turuncu gövdesiyle aslında çok daha çekici bir türdür. Gövdesini kuma gömdüğü için yeterli ışık ve akıntı aldığı taktirde çok fazla hareket etmez. Doğada Akdeniz anemon karidesleri (Periclimenes amethysteus ve P. scriptus) ile birlikte görülebilir.
   
  Yumuşak Anemon - Alicia mirabilis

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Planktivor
  Özellikleri: Yumuşak anemon genelde gündüzleri görülmeyecek kadar küçülürler ve tüm tentaküllerini içlerine çekip domates anemon gibi yuvarlak bir hal alırlar. Gece olduğunda ise tentaküllerini çıkartıp sudaki planktonları toplarlar.
   
  Trompet Anemonu - Aiptasia mutabilis

  Fotoğraf: Pietro Astone
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Planktivor
  Özellikleri: Trompet anemonu bir Aiptasia türüdür. Tropikal kuzenlerinin aksine bu tür onlar kadar hızlı üremez. Canlı kayalarınızla birlikte akvaryuma gelebilir. Tropikal Aiptasialara göre tentakülleri daha kalındır ve üzerinde benekler bulunur.
   
  Dikenli Denizyıldızı - Coscinasterias tenuispina

  Fotoğraf: Erkan Yavuz
  Resif Uyumu: Salyangoz, midye gibi yumuşakçaları yer.
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Orta
  Beslenme: Küçük küçük kesilmiş deniz ürünlerini kabul eder.
  Özellikleri: Görüntü itibariyle ilginç bir tür olmasına rağmen avcı bir denizyıldızıdır ve yumuşakçaları yakalayıp yiyecektir.
   
  Kum Eleyen Denizyıldızı - Astropecten bispinosus

  Fotoğraf: Arda Balcı
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: 22C dereceyi aşmayan ılık akvaryumlarda bakılmalıdır.
  Bakım: Zor
  Beslenme: Planktivor. Kumu süzerek beslenir.
  Özellikleri: Kum eleyen denizyıldızı doğada gün boyunca kum yatağında dolaşarak kumdaki mikro-organizmalarla beslenir. Beslenmek için çok fazla mikro-organizmaya ihtiyacı olduğu için bu canlıyı uzun süre yaşatmak oldukça zordur.
   
  Kırmızı Denizyıldızı - Echinaster sepositus

  Fotoğraf: İlkay Tekin
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: 22C dereceyi aşmayan ılık akvaryumlarda bakılmalıdır.
  Bakım: Zor
  Beslenme: Kaya üzerinde oluşan bakteriaplankton ve diğer mikro canlılar
  Özellikleri: Tropikal Linkia denizyıldızları gibi kırmızı denizyıldızı da canlı kayaların üzerindeki mikro-organizmalarla beslenir. Bu tarz bir diyete sahip denizyıldızına uzun süre bakmak için akvaryumda en az 100 kilo kadar canlı kaya olmalı ve akvaryum en az 1 yaşında olmalıdır. Böylelikle akvaryumda bu canlıları hayatta tutacak kadar besin oluşmuş olur.
   
  Siyah Denizhıyarı - Holothuria tubulosa

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Orta
  Beslenme: Detrivor. Dışkı, artık ve çökeltilerle beslenir.
  Özellikleri: Akvaryumun tabanında ince kum olmalı ve akvaryum canlının yeterli besin bulabileceği kadar büyük olmalı. Özellikle 150 litreden küçük akvaryumlarda deniz hıyarlarının yeterli besin bulması çok zordur ve bir süre sonra açlıktan ölüp suyu zehirleyebilir. Bu canlılar öldüğünde suya diğer canlıları öldürebilecek toksinler bırakabiliyorlar.
   
  Siyah Yılanyıldızı - Ophioderma longicaudum

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Detrivor ve etçil. Çökeltiler ve artık yemler ile beslenirler.
  Özellikleri: Siyah yılanyıldızları doğada kayaların altında yaşarlar. Akvaryumda artıkları ve çökeltileri yedikleri için çok yararlıdırlar.
   
  Kıllıyıldız - Ophiotrix fragilis

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Detrivor ve etçil. Çökeltiler ve artık yemler ile beslenirler.
  Özellikleri: Kıllıyıldızlar doğada kayaların altında yaşarlar. Akvaryumda artıkları ve çökeltileri yedikleri için çok yararlıdırlar.
   
  Yaygın Denizkestanesi - Paracentrotus lividus

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Otçul
  Özellikleri: Mor denizyıldızları mor dışında bordo, yeşil, sarı ve siyah renklerde de görülebilir. Arbacia lixula'ya çok benzer ve bazı bölgelerde birlikte bulunabilirler. Küçükken canlı kayaların altında görülebilirler ve canlı kayalarla birlikte akvaryumunuza gelebilirler.
   
  Siyah Denizkestanesi - Arbacia lixula

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Otçul
  Özellikleri: Siyah denizkestaneleri büyük gruplar halinde görülürler. Yosunlarla beslenirler. Mercanlara zarar vermedikleri için tropikal akvaryumlarda bakılabilirler.
   
  Denizsoğanı - Echinocardium cordatum

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Zor
  Beslenme: Detrivor - Planktivor
  Özellikleri: Denizsoğanları doğada gün boyunca kum yatağında dolaşarak kumdaki mikro-organizmalar ve çökeltilerle beslenir. Beslenmek için çok fazla mikro-organizmaya ihtiyacı olduğu için bu canlıyı uzun süre yaşatmak oldukça zordur.
   
  Düğümlü Deniztarağı - Acanthocardia tuberculata
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Çok zor
  Beslenme: Planktivor. Suyu süzerek beslenir.
  Özellikleri: Düğümlü deniztarakları, diğer birçok deniztarağı gibi kendilerini kuma gömer ve suyu süzerek beslenir. Doğada bu canlılar günün neredeyse tamamını suyu süzerek geçirdiği için çok büyük miktarda fitoplankton ve zooplankton tüketirler. Bu kadar besini akvaryumlarımızda sağlayamayacağımız için bu canlının uzun süre bakımı da neredeyse imkansızdır.
   
  Kavuk Salyangozu - Monodonta turbinata

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: 24-26C dereceyi aşmayan akvaryumlarda bakılmalıdır.
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Otçul
  Özellikleri: Kavuk salyangozları çok sayıda olduklarında yosunları mikro yosunları kısa zamanda tüketebilirler. Akvaryum sıcaklığı arttıkça daha yavaş hareket ederler ve bir süre sonra ölebilirler.
   
  Deniztavşanı - Hypselodoris picta

  Fotoğraf: Pietro Astone
  Resif Uyumu: Uyumlu fakat bazı süngerleri yiyebilir
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Zor
  Beslenme: Süngercil
  Özellikleri: H. picta yalnızca Dysidea fragilis türü süngerle beslendiği için bu canlıyı akvaryumda bakmak çok zordur.
   
  Midye - Mytilus galloprovincialis

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Zor
  Beslenme: Planktivor
  Özellikleri: Midyeler doğada gün boyu suyu süzerler ve sudaki planktonlarla beslenirler. Akvaryumlarımızda bu canlıların sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilecekleri kadar plankton sağlamamız mümkün olmadığı için, bu canlılara uzun süre bakmak çok zordur.
   
  Mureks Salyangozu - Bolinus brandaris

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Salyangoz, midye gibi yumuşakçaları ve diğer hareketli omurgasızları yiyebilir.
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Etçil
  Özellikleri: B. brandaris kendini kuma gömer ve bir avın kokusunu aldığında kumdan çıkıp onu yakalayana kadar takip eder. Bazen kabuğunun üzerinde Calliactis cinsi anemonla birlikte görülebilir. Bu anemon mureks salyangozlarının ve bazı hermit yengeçlerinin kabuklarına yapışık olarak yaşar.
   
  Kumru Kabuğu - Columbella rustica

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Mikro-organizmalar
  Özellikleri: Kumru kabukları genelde kayalıklarda, yoğun yosunların arasında çok iyi bir şekilde kamufle olmuşlardır. Columbellidler hakkında çok fazla araştırma yapılmamıştır fakat bazıları pod, ölü organizmalar ve çökeltilerle beslenirken bazı türler otçuldur.
   
  Mureks Salyangozu - Hexaplex trunculus

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Salyangoz, midye gibi yumuşakçaları ve diğer hareketli omurgasızları yiyebilir.
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Etçil
  Özellikleri: Hexaplex trunculus hem kumda hem yosunların arasında hem de kayalıklarda yaşar ve her türlü ortamda avlanabilir. Salyangoz, midye gibi yumuşakçalar ve ölü deniz canlılarıyla beslenir.
   
  Akdeniz Koni Salyangozu - Conus mediterraneus

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Salyangoz, midye gibi yumuşakçaları ve diğer hareketli omurgasızları yiyebilir.
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Etçil
  Özellikleri: Koni salyangozları (Conidae familyası) salyangozlar arasında insanı öldürebilecek kadar zehre sahip tek familyadır. Neyseki Akdeniz koni salyangozu insanlar için tehlike taşımaz fakat salyangoz, midye gibi yumuşakçaları ve kurtları yiyebilir. Genelde kum yatağında, deniz çayırlarının etrafında yaşar.
   
  İran Hortumlu Salyangozu - Strombus persicus

  Fotoğraf: Davut Şems
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilir
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Otçul
  Özellikleri: İran hortumlu salyangozu Akdeniz'e özgü bir tür değildir, buraya İran Körfezi'nden kalkan gemiler ile taşınmıştır. Yosunlarla beslendiği ve kumu karıştırdığı için akvaryumlar için çok faydalıdır.
   
  Çanak - Patella rustica

  Fotoğraf: Selim Özadar
  Resif Uyumu: Uyumlu
  Tolere Edebildiği Sıcaklık: Tropikal sıcaklıklara dayanabilirler.
  Bakım: Kolay
  Beslenme: Otçul
  Özellikleri: Çanaklar doğada deniz kenarlarında genelde suyun dışında ya da su seviyesine yakın yerlerde görülürler. Bu nedenle akvaryumunuzdan çıkabilirler ve su seviyesi ile akvaryumun bitişi arasında çok fazla yer yoksa akvaryumun dışına çıkıp ölebilirler.
 3. Beğen
  zafer3885 reacted to cengoco for a makale, Siyanürlü Balıklar   
  Siyanürlü Balıklar
  İhsan ÇELİK
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi - Su Ürünleri Fakültesi
  ihsancelik@comu.edu.tr
   
  Mercan resifleri, biyolojik çeşitlilik bakımından yağmur ormanlarını andıran ve mercan, balık, omurgasız, karides gibi binlerce tür canlıyı bir arada barındıran global ekosistemin önemli bir parçasıdır. Mercan resiflerinde insanları kendilerine hayran bırakan her renkte canlıya rastlanabilmektedir. Başlangıçta bu güzel dünyayı dalarak izlemekle yetinen insanoğlu, bununla tatmin olmayıp hoşuna giden balıkları, mercanları, denizyıldızlarını, yengeçleri, anemonları vs. doğal ortamlarından koparıp kendi evinde veya iş yerindeki akvaryumlarda barındırmaya başlamıştır. Gittikçe büyüyen bu heves milyonlarca insanı ve binlerce canlı türünü içine alarak zamanla kocaman ticari bir sektöre dönüşmüştür.

  Joe Sylvester Solomon Adaları'nın Malaita vilayetine bağlı Fumato'o Adası'nda bir resif balığı yakalıyor
  WorldFish / Filip Milovac
  Günümüzde akvaryum sektörü, dünyada multimilyon dolarlık bir ekonomik boyuta ulaşmıştır. Bu kadar büyük bir sektörün ana kaynağını başta balıklar olmak üzere diğer sucul canlılar oluşturmaktadır. Akvaryum canlıları tatlı su ve deniz canlıları olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Tatlı su akvaryumlarında barındırılan canlıların %98'i insan eli altında üretilip çoğaltılırken %2'si doğadan yakalanmaktadır. Diğer yandan deniz akvaryumu için kullanılan canlıların ancak %2'si kültür yoluyla üretilebilmektedir, geriye kalan %98'lik kısmı doğadan temin edilmektedir. Dünyada yıllık 14-30 milyon deniz balığının, 3000 ton civarında canlı kayanın, yüz binlerce kilogram mercanın doğadan toplandığı ve 1500? e yakın denizel canlı türünün ticaretinin yapıldığı tahmin edilmektedir. Doğadan bu kadar çok canlının toplanması ve toplanmaya devam etmesi ekolojik dengeyi olumsuz yönde etkilemektedir, etkilemeye de devam edecektir. Deniz akvaryumlarında kullanılan canlıların hemen hepsi ekvatorun 30'N ve 30'S enlemleri arasında yer alan tropikal bölgelerde özelliklede mercan resiflerinden temin edilmektedir.Dünyanın değişik yerlerindeki mercan resiflerinden toplanan canlılar talep olan ülkelere ihraç edilmektedir.Yalnızca Filipinler ve Endonezya?daki resiflerden yakalanan deniz akvaryum balıklarının yaklaşık %85'i Amerika ve Avrupa?ya ihraç edilmektedir. Sri Lanka, Pasifik Adaları, Hawai, Florida, Karayipler, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu adaları/Doğu Afrika ülkeleri gibi ülkelerde de canlı toplanan resif alanları mevcuttur. Bu ticari işleyiş çerçevesinde global akvaryum ticareti hızla büyümeye devam etmektedir. Toplam canlı mercan ticareti 1991 yılında %5 ten 1997 de %53 oranında büyümüştür. Günümüzde yalnızca Amerika'daki deniz akvaryumlarında 1 milyon sert mercan, 6 milyon yumuşak mercan bulunduğu tahmin edilmekte. Tropikal balıkların ve mercanların kültürü yapılmakta ancak kültür yoluyla üretilen ürün ihtiyaç duyulan talebin çok altındadır. Örneğin; mercan kültürü yapan mercan çiftlikleri mevcut ancak çiftliklerin ürettikleri mercan toplam mercan miktarının yalnızca %0.03 ü kadardır.

  Solomon Adaları, Batı vilayetinde kırsal mercan çiftliği projesi
  WorldFish / Wade Fairley
  Deniz akvaryumları için her yıl yüz binlerce kilogram mercan ve canlı kaya, 15-20 milyon balık alıp satılmaktadır. 1000 den fazla farklı türü bu ticaret kapsamına girmektedir. Her geçen yıl biraz daha büyüyen akvaryum sektörü için talep edilen canlıların büyük oranının doğadan temin edilmesi bazı canlıların neslini tükenmesine bile neden olabilecek boyutlara gelmektedir. Örneğin; Endonezya Bangay Adalarının endemik türü olan Bangay kardinal balıklarının (Pterapogon kauderni ) binlercesi deniz akvaryumlarında kullanılmak üzere doğadan toplanıp ihraç edilmektedir. Bu şekilde devam etmesi halinde dünyada sadece bu adalarda yaşayan bu türün nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.
  Özel ekosistemler sınıfına giren mercan resiflerinin yaşamını pek çok şey tehdit etmektedir. Balıkçıların avlanırken resiflere zarar vermeleri önemli bir tehdit unsurudur. Ayrıca teknelerden bırakılan çapaların, suya giren insanların, insan kaynaklı kirleticilerin verdiği zararların yanı sıra akvaryumlar için mercan, balık, canlı kaya ve diğer canlıların toplanması ile de resiflerdeki yaşam ciddi anlamda tehdit edilmektedir. Binlerce canlının ve canlı kayanın doğal ortamlarından alınması önemli bir sorundur ancak canlıların toplanması esnasında uygulanan yanlış metotlar, doğaya verilen zararı katlamaktadır.
  Resif canlıları özellikle de balıklar doğal ortamlarından akvaryumlara gelinceye kadar çeşitli aşamalardan geçerler. Öncelikli olarak balıkların yakalanmaları gerekmektedir. Balıkları canlı bir şekilde yakalayabilmek amacı ile ağ, tuzak, kepçe gibi değişik ekipmanlar kullanılabilmektedir, fakat en yaygın kullanılan metot sodyum siyanür başta olmak üzere bazı kimyasal maddelerin kullanılmasıdır. Balıkları sersemletmek maksadıyla uygulanan bu metot balıkları canlı bir şekilde yakalayabilmek için diğerlerinden çok daha başarılı sonuç vermektedir.
  Video: Siyanür ile Resif Balıklarının Yakalanışı
  Balık toplayıcıları bir pipetin içine doldurulan seyreltilmiş sodyum siyanürü mercanların arasına saklanmış balıkların üzerine veya yakınlarına püskürtürler. Siyanürü soluyan balık bir süre sonra bayılır, toplayıcıda fazla zahmete girmeden balıkları toplar. Buraya kadar her şey normal görülebilir ancak Sodyum Siyanür güçlü bir zehirdir. Canlıların solunum sistemini etkileyerek birkaç hafta sonra ölmelerine neden olmaktadır. Siyanür kullanırken hedef balığın dışında başka balıkların ve canlıların etkilenmesi de söz konusudur, siyanür mercan poliplerini, simbiyotik algleri ve resif sağlığı için gerekli olan diğer organizmaları öldürür. Siyanür kullanılarak yakalanan akvaryum balıklarının % 80'i satılmadan önce veya sonra ölmektedir. Buna ilaveten siyanür kullanan balıkçı veya dalgıçta yapılan bu uygulamadan etkilenir. Acemi dalgıçların zehirlenmesine bile neden olabilir. Siyanür ilk defa akvaryum balıklarını sersemleterek yakalamak için ilk defa 1960lı yıllarda Tayvan ve/veya Filipinler'de kullanılmıştır. Son on yıldır siyanür kullanımı yasal olmamasına rağmen resif balıklarını toplamada uygulanan en yaygın metot olmayı sürdürmektedir. Filipinler de balık yakalamak için her yıl 150 ton siyanür kullanıldığı rapor edilmektedir.
  İnsanoğlu milyonlarca denizel canlıyı akvaryumlarda barındırabilmektedir. Başta siyanürlü toplama olmak üzere pek çok metodun yanlış uygulanmasıyla milyonlarca canlı daha toplama esnasında, akvaryumlara ulaşmadan yolda veya akvaryumlara alındıktan kısa bir süre sonra ölmektedir. Siyanürle toplanan balıklar akvaryumlarımıza kadar gelse bile hemen hepsi kısa bir süre sonra ölmektedir. Elbetteki bu katliam başta bilim adamları olmak üzere hükümetlerin ve uluslararası sivil toplum örgütlerin tepkisine neden olmaktadır. Bu bağlamda pek çok ülkede siyanürle balık avcılığı yasaklanmıştır. Eline kepçeyi alan her dalgıcın balık toplamasına müsaade edilmemektedir. Bu amaçla eğitim programları düzenlenmekte bu programın sonunda sertifikalar verilmektedir. Bu konuda çalışan organizasyonlardan en önemlilerinden biri MARINE AQUARIUM COUNCIL (MAC) dir. Kar amacı gütmeyen bağımsız bir organizasyon olan MAC; Filipinler, Endonezya, US ve EU gibi ithalat ve ihracat yapan ülkelerde aktivite göstererek uluslararası bir şebeke halini almıştır. 60 dan fazla ülkede yaklaşık 3000 iştirakçisi mevcuttur. MAC'ın görevi, mercan resiflerini ve diğer deniz ekosistemlerini korumak, kalite ve standartları belirlemek, sertifikalandırmak ve geliştirmek tüketicilerin talebini güvenilir ve sertifikalı ürün alımına yönlendirmektir.
  Akvaryum sektörü özellikle Endonezya, Sri Lanka, Filipinler gibi Asya ülkelerinde önemli derecede geçim kaynağı olmuş durumdadır. Filipinler de 7.000, Sri Lanka da 50.000 civarında toplayıcı mevcuttur. Bu rakamların içerisine ailelerde eklendiğinde ortaya çıkan rakamın küçümsenemeyecek ölçüde olduğu görülmektedir. Sektörün ilk basamağında görev alan ve bu işten para kazanan toplayıcıların dışında ithalatçılar, ihracatçılar, toptancılar, taşıyıcılar, aracılar ve perakendeciler gibi değişik kollarda çalışan milyonlarca insan akvaryum canlıları üzerinden para kazanmaktadırlar. Bu kadar geniş kitleyi kapsayan akvaryum sektöründe insanların para kazanma ihtiyacı doğal hayatın zarar görmesine çoğu zaman tercih edilmektedir. Resiflerden topladıkları canlılardan gelir sağlayan Filipinler, Endonezya, Sri Lanka gibi ülke insanları bunun yanı sıra resiflere yapılan turizm dalışları sayesinde de para kazanabilmektedirler. İnsanlar gelir elde ettikleri kaynakların yani resiflerin zarar görmesi veya yok olması halinde bu işten kendilerinin de zarar görebileceklerini bildiklerinden resifleri korumaya ve yaşatmaya çalışmaktadırlar. Resifler üzerinden yıllarca geçim sağlayan insanlar daha uzun yıllar bu kaynağı kullanabilmek isteyeceklerdir. Bu yüzden de bu değerli kaynakları koruma gereksinimi duymaktadırlar. Gerek kamu kuruluşları gerekse uluslararası organizasyonların resiflerin ve denizel canlıların korunması yönündeki çabalarına rağmen deniz akvaryumlarında kullanılan canlıların büyük çoğunluğu hala doğadan temin edilmektedir. Üstelik pek çok ülkede uygulanan koruma ve kontrol yasalarına rağmen siyanür kullanımına devam edilmektedir.

  Toka Panda zıpkınla balık avlayarak resiften besleniyor - Solomon Adaları, Santupaele Köyü, Batı Vilayeti
  WorldFish / Filip Milovac
  Deniz canlılarını, evlerinin bir köşesine kurdukları akvaryumlarda görmek isteyecek kadar çok seven insanoğlu beklide birkaç yıl sürecek bir heves için canlıların bu şekilde zarar görmesini elbetteki istemeyecektir. Doğal hayata zarar vermeden de akvaryumlar kurmak mümkündür. Akvaryumlarda barındırılan canlıların doğayı tahrip etmeden güvenli ve tam kontrollü bir şekilde bilinçli uygulanan metotlarla temin edilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra kültüre alınan denizel türlerin çoğaltılması ile de doğaya ve canlılara zarar verilmemiş olur. Üstelik kültür yoluyla üretilen canlılar doğadan yakalananlara nazaran akvaryumlara daha kolay adapte olabildiklerinden akvaryumdaki yaşam süreleri diğerlerinden daha uzun olacaktır.
   
  Kaynaklar
  Barber C. and Pratt, V. 1997. Sullied Seas: Strategies for combating cyanide fishing in SE Asia and beyond. World Resources Institute and
  International Marinelife Alliance-Philippines. In [ Holthus, P. 2004. The MarineAquarium Council and Environmental Certification for the
  Marine Aquarium Trade. Sustainable Use Case Study. (www.aquariumcouncil.org). 2004]
  Ellis, S. ve Ellis E., 2002.Recent Advances in Lagoon-based Farming Practices for Eight Species of Commercially Valuable Hard and Soft
  Corals - A Technical Report. Center for Tropical and Subtropical Aquaculture Publication No. 147.
  Green, E. and F. Shirley. 1999.The global trade in coral. WCMC Biodiversity Series No. 9. 70 pp. In [ Ellis, S. ve Ellis E., 2002. Recent
  Advances in Lagoon-based Farming Practices for Eight Species of Commercially Valuable Hard and Soft Corals - A Technical Report.
  Center for Tropical and Subtropical Aquaculture Publication No. 147]
  Green, E., 2002.Understanding the Trade in East Asian Aquarium Species. Marine and Coastal Pragramme UNEP World Conservation
  Monitoring Centre. Cambridge, United Kingdom.
  Jones, R. and Steven, A. 1997.Effects of cyanide on corals in relation to cyanide fishing on reefs. Marine and Freshwater Research 48: 517-522. In [ Holthus, P. 2004. The MarineAquarium Council and Environmental Certification for the Marine Aquarium Trade. Sustainable Use
  Case Study. (www.aquariumcouncil.org). 2004]
  Marine Aquarium Council, Certification for the quality and sustainability of marine ornamentals ... from reef to retail.
  <www.aquariumcouncil.org>
  McAllister, D., Caho, N. and Shih C. 1999.Cyanide fisheries: Where did they start? SPC Live Reef Fish Information Bulletin 5:18-21.
  Secretariat of the Pacific Community. In [ Holthus, P. 2004. The MarineAquarium Council and Environmental Certification for the Marine
  Aquarium Trade. Sustainable Use Case Study. (www.aquariumcouncil.org). 2004]
  Nolting, M. ve Schirm, B. 2003.Marine Ornamental Fish Trade in the Philippines New Ecological and Quality Standards. Lessons learned
  No. 2. Sector Project: Policy Advice for Sustainable Fisheries. Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit (GTZ) GmbH
  Division 4500 ? Agriculture, Fisheries and Food Postfach 5180 65726 Eschborn, Germany
  Philipson, P.W. 1989.The Collection and Distribution of Marine Aquarium Fish in Indonesia
  and Singapore. In: The Marketing of Marine Products from the South Pacific, P.W. Philipson
  (ed). Institute of Pacific Studies, University of the South Pacific, 196-206. In [ Holthus, P. 2004. The MarineAquarium Council and
  Environmental Certification for the Marine Aquarium Trade. Sustainable Use Case Study. (www.aquariumcouncil.org). 2004]
×
×
 • Yeni Oluştur...