Jump to content
       

sweetsoul

Forum Üyesi
 • İçerik sayısı

  86
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Geri Bildirim

  0%

sweetsoul Hakkında

 • Derece
  Sarı Tang
 • Doğum Günü 21-03-1976

Profil Bilgileri

 • Nereden
  İstanbul - Beylikdüzü
 • İsim
  Tolga

Hakkında

 • Tank
  120X60X50
 • Kurulum Yılı
  2013
 • Favori Balığım
  Blue Tang

Güncel Profil Ziyaretleri

1.765 profil görüntüleme
 1. sweetsoul

  Kumda renk koyulasmasi(yeşil yosunlaşma)

  Bahsettiğiniz test değerlerine dayanarak sizdeki sorunun normal olduğunu düşünüyorum. Benim akvaryum da aynı şekilde camlar temizlendikten 3-4 gün sonra yosunlanmaya başlıyor ve aynı şekilde kum ve kayalar da etkileniyordur.Ancak benim gözüme batan sadece camlar oluyor çünkü bendeki conch'lar, deniz yıldızları, foxface, yelow tang ve blue tang devamlı olarak kum ve kayalar üzerinde çalışıyorlar.Ayrıca sump'ta 3 ayda 1 fosfat tutucu kullanıyor ve ilaveten caulerpa yosun besliyorum. Sizin temizlik ekibiniz biraz tembel içilerden oluşuyor sanırım
 2. sweetsoul

  Kumda renk koyulasmasi(yeşil yosunlaşma)

  Aydınlatmanız yada suyunuzdaki fosfat değerleri ile ilgili sanıyorum.Işıklandırma süresini kısaltarak deneme yapabilirsiniz.
 3. sweetsoul

  Nasil kurtulurum...

  Işıklandırma azaltılmalı, düzenli su değişimi yapılmalı,bakteri kültürü ve feeder kullanılmalı,Uv sterilizör kullanılmalı,fosfat düşürücü medya kullanılmalı.
 4. sweetsoul

  Isı sorunu

  Bende de şu var, ısıtıcı sumpta olduğu için ana tank 24-25 arası dereceyken sump 26-27 arası derecede devamlı.Akvaryum değişken ısılı bir ortamda olduğu için herhalde.
 5. sweetsoul

  Diatom ? ama kayalar üzerinde hava kabarcıkları?

  Bu süreci sorunsuz ve hızlı atlatma yöntemleri şöyle.Bu süreçte bolca temizlik ekibi snailler bulundurmak, az ışıklandırma süresi ve düzenli bakteri kültürü ve feeder kullanmaktır.
 6. sweetsoul

  CHEMİCLEAN KULLANAN VARMI

  Ben 2 sene önce kullanmıştım.Rahat 3 ay boyunca 2 haftada bir % 20 su değişimi yaptığım halde ps devamlı taştı.Evet sorun 2-3 aylığına çözüldü ancak 4.ay tekrar yosun ve cyano başladı.Bu sefer tekrar ilacı kullandım ancak hiçbir etkisi olmadı.Canlıları sump'a aktardım ve Işıklandırmayı bir süre kapatarak,düzenli su değişimleri,sifonlama ve fosfat medyası kullanarak olayı çözdüm.Beklemekten başka çareniz yok maalesef.Arkadaşın da dediği gibi ps çalışsın ama çıkardığı suyu geri salsın akvaryuma.En azından oksijen üretimi devam eder.Birde tavsiyem olacak size,bende o zamanlar yoktu ama UV sterilizör kullanmanızın sorunlarınızı azaltacağı ve ps taşma sürecini kısaltabileceğini düşünüyorum.Günde 4 saat çalıştırmanızın yeterli olacaktır tahminim.Ben bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.Son olarak almayı düşünürseniz kaliteli bir UV sterilizör almanızın hem elektrik sarfiyatı açısından hemde etki açısından daha avantajlı olacağını düşünüyorum.
 7. sweetsoul

  Sorunu bulamadım resetliyorum.

  İyi bakteriler suda yüzmezler,kaya kum gibi sabit objelerde yaşarlar.Zararlı bakteriler çoğunlukla suda serbest dolaşırlar.Bunlara yosun bakterileri de dahil.Bu yüzden UV yi günde 5-6 saat kullanmak çok iyi sonuçlar verebiliyor.Ben çok memnunum açıkçası
 8. sweetsoul

  Bu balık Yellow Blenny Blue Tang mi?

  Ben duymadım öyle birşey.Zaten blenny bambaşka bir tür çok saçma olur bu ad. Yabancılar ise şu ismi kullanıyorlar; "Yellow Belly Regal Blue Tang"
 9. sweetsoul

  Bu balık Yellow Blenny Blue Tang mi?

  Blue tang ancak sarı karınlı. Normal blue tang fiyatının 50 TL üstüne satılıyor akvaryumcularda.
 10. sweetsoul

  Sorunu bulamadım resetliyorum.

  Bakteri feeder kullanın.Bakterileriniz aşırı çoğalmış, aç kalmış ve ölmüşler.Ayrıca UV kullanmanızı da tavsiye ediyorum.
 11. sweetsoul

  3x10 power led

  Sanmıyorum çünkü bende attım aralara bir sakıncasını görmediğimi düşünüyorum. Hatta aralara uv de attım.
 12. sweetsoul

  3x10 power led

  4 adet 3w 15.000 K soğuk beyaz + 6 adet 3w Royal Blue kombinasyonu yaparsan ve su şartların da müsaitse yosun, cyano vs sıkıntısı yaşamadan sorunsuz kullanabilirsin.
 13. sweetsoul

  Jebao OW Serisi Dalga Motoru

  Sorun zaten firma desteğinin olmamasında. İbrahim hocam ürünle bizi ilk tanıştıran sizdiniz ve çoğunu sizden almıştım.Çokta memnun kaldık ancak aylık bakımlarını düzenli olarak yaptığım halde maksimum 2 yada belki 3 sene kullanabildim.Kaliteli ürün fiyatları dediğiniz gibi yıllara dağılımda aynı miktara denk geliyorsa kullan at yapılabilir.Ama kesinlikle ürünün 2. elini almamak gerektiğini düşünüyorum.Sonuç olarak ürünün arkasında duran birilerinin olmaması ve tamir olanağının olmaması çok sinir bozucu.Bu arada blok motor alınabilir demişsiniz ama ürün kapalı kutu,nasıl açılıp değişim yapılabilir ki?Bir sorun da yedek pervane,kontrol cihazı gibi yedek parçalarının çok pahalı olması.En iyisi bozulduğu zaman neresinde problem var deyip uğraşacağına yenisini almak.
 14. sweetsoul

  Lüften yardım Cyano

  Valla bu sorunu okuduğum heryere aynı şeyi yazıyorum; Ben şöyle kurtuldum; Diş fırçasıyla kayaları temizleyip çıkan yosunları sifonlayın.Bir miktar su değişimi sonrası sump ta suyun geçiş yaptığı herhangi bir yere Crystalpro Phos Zero 500ml ( fiyatı 35 TL civarı )koyun file içinde veya muadili bir ürün de olabilir ancak onların fiyatı bu ürünün 2 katı. Ayrıca 15 günde bir % 10 su değişimi sonrası bakteri kültürü de girmenizi tavsiye ederim.
 15. sweetsoul

  Jebao OW Serisi Dalga Motoru

  Konumuz bu olmasa da şunu belirtmek isterim ki; Jebao marka hiçbir ürünü artık evime sokmam. Jebao ürünlerini 2-3 sene sorunsuz kullanıyorsun, sonra müdahale ve tamir edilemeyen motor bloğu arıza vermeye başlıyor ve ürün için hiçbir destek birimi bulamıyorsun.Üstelik şirketin official sitesinden destek isteğime yanıt verme gereği bile duymadılar. Bu markanın 4 farklı ürününü kullandım ve hepsinde de aynı sonu yaşadım.Hepsi çöpe gitti. Diğer kaliteli tabir edilen markalarda aynı sorunlarla karşılaşılmadığını düşünmekle birlikte, Jebao ürünlere verdiğim paralarla sanırım kaliteli ürünler alabilirdim. Ucuz, pahalıdır sözü bence çok doğru.
×