Jump to content
       

sweetsoul

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  143
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  2
 • Geri Bildirim

  0%

sweetsoul en son Nisan 22 tarihinde günün kazananıydı

sweetsoul en beğenilen içeriğe sahiptir

sweetsoul hakkında

 • Derece
  Sohal Tang
 • Doğum tarihi 21-03-1976

Profil Bilgileri

 • Nereden
  İstanbul - Beylikdüzü
 • İsim
  Tolga

Hakkında

 • Tank
  120X60X50
 • Kurulum Yılı
  2013
 • Favori Balığım
  Blue Tang

Son profil ziyaretçileri

2.194 kez ziyaret edildi
 1. Selam Emre.

  20 adet 4.5cm yuvarlak olan frag taşlarından bu akşam alabilir miyim?Fiyat nedir?

   

 2. Bende en iyi led sistemi almak istiyorum Utku Bey.Biraz daha araştırma yaptım ve Kessil marka led sistemlerini de düşünmeye başladım.Orphek Atlantik V4 Gen2 yada Kessil AP700 alacağım sanırım.
 3. Utku kardeşim selam; Bende daha önce kendi armatürümü yaptım.120 x 3w powerled + 30 x 1w powerled kombinesi, Twins marka gün simülasyonu kontrol cihazlı ve ACG marka sürücüler ile.Lakin çok fazla kablo kalabalığı ve derleme işleri beni çok bunalttı.Ayrıca Cree marka led bulmakta çok sıkıntılı bir iş.İlaveten de bu gücü kaldıracak bir güç kaynağını bulmakta hem zorlandım hemde çok pahalıya geldi.Tamam büyüme vs konusunda çok faydasını gördüm ama yosun sorunundan da bir türlü kurtulamadım.Günün birinde tepemin tası attı, armatürü olduğu gibi söküp evin bodrumuna yolladım ve T5 armatüre geçtim.Gel gör ki led sistemden aldığım hazzı T5 sistemden alamadım.Bu yüzdendir ki derli toplu, fonksiyonel ve etkili bir led armatüre ihtiyacım var. Burhan kardeşim, Orphek firması ile görüşmelerim devam ediyor, ürünü bizzat firmasından almak istiyorum.Lakin ülkemizin gümrük mevzuatını onlar da bilmiyorlar.Bu yüzden de mevzuat işinden ciddi anlamda anlayan birilerini bulmam gerekiyor.Araştırıyorum şu an. Ayhan kardeşim, Burhan Bey'in belirttiği " hafızalı kontrol cihazları kapsamı" olayını araştırmak lazım.Sonra sıkıntı olmasın.
 4. Herkese merhaba, Yurt dışından “Orphek Atlantik V4 Gen2” led armatür almayı düşünüyor ve istiyorum. https://tr.orphek.com/atlantik-v4-reef-aquarium-led-lighting/ Sadece alım maliyeti 5.500 TL civarını buluyor.Bu ürünü sipariş etsem ve gümrüğe takılsa, vergisini ödeyerek ürünü teslim almam mümkün olur mu?Yoksa vergisini ödemek istesem bile ürünü alamaz mıyım? Tecrübeli ve bilgili arkadaşların yardımını rica ederim.
 5. Ben sump ile birlikte 450 lt'de BM Curve 7 kullanıyorum ve gayet iyi topluyor.
 6. Ps’nin nitrat konusundaki katkısı bence toplamda % 25 ve birde suyu havalandırması extrası.Başka da bir olayı yok bence.Bu yüzden eğer ses takıntınız da yoksa,akvaryum hacminine göre orta seviye bir ps fiyat-performans açısından yeterli olacaktır.Pahalı ps lerin tamamen ticari bir araç olduğunu düşünüyorum.
 7. Bahsettiğiniz test değerlerine dayanarak sizdeki sorunun normal olduğunu düşünüyorum. Benim akvaryum da aynı şekilde camlar temizlendikten 3-4 gün sonra yosunlanmaya başlıyor ve aynı şekilde kum ve kayalar da etkileniyordur.Ancak benim gözüme batan sadece camlar oluyor çünkü bendeki conch'lar, deniz yıldızları, foxface, yelow tang ve blue tang devamlı olarak kum ve kayalar üzerinde çalışıyorlar.Ayrıca sump'ta 3 ayda 1 fosfat tutucu kullanıyor ve ilaveten caulerpa yosun besliyorum. Sizin temizlik ekibiniz biraz tembel içilerden oluşuyor sanırım
 8. Aydınlatmanız yada suyunuzdaki fosfat değerleri ile ilgili sanıyorum.Işıklandırma süresini kısaltarak deneme yapabilirsiniz.
 9. Işıklandırma azaltılmalı, düzenli su değişimi yapılmalı,bakteri kültürü ve feeder kullanılmalı,Uv sterilizör kullanılmalı,fosfat düşürücü medya kullanılmalı.
 10. sweetsoul

  Isı sorunu

  Bende de şu var, ısıtıcı sumpta olduğu için ana tank 24-25 arası dereceyken sump 26-27 arası derecede devamlı.Akvaryum değişken ısılı bir ortamda olduğu için herhalde.
 11. Bu süreci sorunsuz ve hızlı atlatma yöntemleri şöyle.Bu süreçte bolca temizlik ekibi snailler bulundurmak, az ışıklandırma süresi ve düzenli bakteri kültürü ve feeder kullanmaktır.
 12. Ben 2 sene önce kullanmıştım.Rahat 3 ay boyunca 2 haftada bir % 20 su değişimi yaptığım halde ps devamlı taştı.Evet sorun 2-3 aylığına çözüldü ancak 4.ay tekrar yosun ve cyano başladı.Bu sefer tekrar ilacı kullandım ancak hiçbir etkisi olmadı.Canlıları sump'a aktardım ve Işıklandırmayı bir süre kapatarak,düzenli su değişimleri,sifonlama ve fosfat medyası kullanarak olayı çözdüm.Beklemekten başka çareniz yok maalesef.Arkadaşın da dediği gibi ps çalışsın ama çıkardığı suyu geri salsın akvaryuma.En azından oksijen üretimi devam eder.Birde tavsiyem olacak size,bende o zamanlar yoktu ama UV sterilizör kullanmanızın sorunlarınızı azaltacağı ve ps taşma sürecini kısaltabileceğini düşünüyorum.Günde 4 saat çalıştırmanızın yeterli olacaktır tahminim.Ben bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.Son olarak almayı düşünürseniz kaliteli bir UV sterilizör almanızın hem elektrik sarfiyatı açısından hemde etki açısından daha avantajlı olacağını düşünüyorum.
×
×
 • Yeni Oluştur...