Jump to content
       
 • Lir Kuyruklu Anthias - Lyretail Anthias

     (0 inceleme)

  narwhal

  Lir Kuyruklu Anthias- Lyretail Anthias
  Pseudanthias squamipinnis

  _20150705_112644.thumb.JPG.d2ef5a85babef
  Erkek lir kuyruklu anthias (ortadaki) ve haremindeki dişiler (sol tarafta) - Çağdaş Son

   

  Orjin: Hint Okyanusu ve Batı Pasifik

  Boy: 15 cm

  Yaşam Şekli: Harem

  Beslenme: Planktivor

  Minimum Tank Hacmi: 120 lt  

  Omurgasızlarla Uyumu: Herhangi bir zararı yoktur

  Balıklarla Uyumu: Diğer balıklarla uyumludur

  Cinsiyet Belireme: Protogenik hermafrodit

  Yumurtlama: Yumurtalar suya bırakılır
  Akvaryum Üretimi: Ticari boyutta üretimi yoktur

  Bakım Zorluğu: Orta

  Yeni Başlayanlara Uygunluğu: Karmaşık harem yapısı ve gün içerisinde çok kez beslenme ihtiyacı duyması nedeniyle yeni başlayanlar için çok uygun bir tür olmayabilir. 

   

   

  Lir kuyruklu anthias, anthias türleri arasında en meşhur olanıdır. Büyük resif akvaryumu olan birçok akvarist mercanlarının arasında dolaşan bir lir kuyruk haremi ister fakat bir Pseudanthias haremini uzun süre yaşatmak kolay değildir. Sorun bu türün dayanıksız olmasında değil, sorun harem gibi karmaşık hiyerarşik bir ilişkiyi ayakta tutmaktadır. “En güçlü olan erkek oluyor, diğerleri dişi olarak kalıyor. Ne kadar karmaşık olabilir ki?” diyebilirsiniz ama bu arka arkaya dizilmiş domino taşları gibi hassas bir sistemdir ve bir taşın düşmesiyle tüm sistem bozulabilir. Genç bir lir kuyruk satın aldığınızda balığın zamanla büyüyüp erkeğe dönüştüğünü göreceksiniz. Yalnız başınayken tüm anthias'lar büyüyüp erkeğe dönüşür. Harem içinde dişilerin erkeğe dönüşmesini engelleyen şey erkeğin yaptığı baskıdır. Erkek gün boyunca haremindeki dişileri kovalayıp onlara güçlü olduğunu göstermek zorundadır yoksa erkeğin yeteri kadar güçlü olmadığını gören bir dişi erkeğe dönüşebilir. Erkeğin hastalanması ya da zayıf düşmesi ve dişilerin sağlıklı kalması durumunda en güçlü dişi bu durumdan istifade ederek erkeğe dönüşecek ve eski erkeği bölgesinden kovalayacaktır (akvaryumunuz çok büyük değilse, yeni erkek eski erkeği ölene kadar kovalamaya devam edecektir). Pseudanthiaslarda yalnız erkek değil, dişiler de birbirleri üzerinde baskı kurarlar. Her dişi kendinden güçsüz diğer dişileri kovalar ve tartaklar. Balıklardan biri sağlıksız düşerse hemen haremden atılır. Doğada güneş batıncaya kadar planktonlarla beslenen lir kuyrukların sağlıklı kalabilmeleri için akvaryumda günde en az 3 – 4 kere beslenmesi gerekmektedir. Plankton içeren donmuş yemler ve küçük küçük kesilmiş deniz mahsulleri idealdir. 

   

  Lyretail_Anthias_2_-_Mehmet_Toker.thumb.
  Kızıldeniz'de lir kuyruklu anthias haremleri oldukça yaygındır - Mehmet Toker

   

  Diğer bir konu ise haremdeki birey sayısıdır. Pseudanthias erkekleri haremindeki dişilere güçlerini kanıtlamak ve erkeğe dönüşmelerini engellemek için onları sürekli kovalayıp zarar verirler. Bu zararlar öldürücü boyutta değildir fakat dişilere erkeğin güçlü olduğunu kanıtlamaya yeter. Erkeğin yanına az sayıda dişi koyduğunuzda erkek tüm zamanını ve gücünü bu dişiler üzerinde kullanacağı için dişiler çok fazla hırpalanır ve bir süre sonra ölebilir. Eğer erkeğin uğraşacak 8 ya da 9 tane dişisi olursa, zamanını ve gücünü bu 9 dişiye böleceği için her dişi daha az zarar görür. Bu nedenle eğer bir Pseudanthias haremi eklemeyi düşünüyorsanız en az 9 ya da 10 bireyden oluşan bir harem ve dişilerin rahatça kaçabilmesi için en az 450lt’lik bir akvaryum düşünmelisiniz. 

   

  k7pv.thumb.jpg.de6feedce141524bdafe9fff7
  Dişi lir kuyruklu anthias - Atilla Özbek
   

  Bir harem almaya karar verdiğinizde 9 dişi almanız, 8 dişi ve 1 erkek almanızdan daha sağlıklı olacaktır. 8 dişi ve 1 erkek aldığınızda erkek güçsüz düşmüş olabilir ve güçlü dişilerden biri erkeğin yerini almaya çalışabilir. Bunu engellemek için 9 dişi alıp en güçlünün erkeğe dönüşmesini bekleyin. Ayrıca dişiler arasında az da olsa boy farkı olması daha iyi olacaktır. Eğer balıklarınızdan biri ölürse ya da hareme yeni bireyler eklemek isterseniz mevcut dişilerin en küçüğünden daha küçük bireyler eklemelisiniz.

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...