Jump to content
       
 • Köpekbalıkları - Harharyaslar

     (0 inceleme)

  narwhal
  • Köpekbalıkları - Harharyaslar
   Carcharhinidae

    

   Harharyaslar uzun burunları ve sivri yüzgeçleriyle klasik köpekbalığı tipindedir. Gri renktedirler ve genellikle denizin üst kısımlarında görülürler. Dünyaca meşhur olan mavi köpekbalığı (Prionace glauca), kaplan köpekbalığı (Galeocerdo cuvier) ve boğa köpekbalığı (Carcharhinus leucas) gibi türlerin yanında ülkemizi çevreleyen sularda da sık sık görülürler. Sivri camgöz (Carcharhinus brevipinna) ve büyük camgöz (C. plumbeus) Akdeniz, Ege ve Marmara’da görülen türlerdendir. Bu iki türün yanında mavi köpekbalığı, siyah uçlu köpekbalığı (C. limbatus) ve akvaryum sektöründe köpekbalıkları arasında en popüler olan siyah uçlu resif köpekbalığı (C. melanopterus) da Akdeniz’de görülür. 

    

    

   131671726_3eb14aa463_z.thumb.jpg.392e629
   Harharyaslar büyük boyları ve geniş yüzme alanına ihtiyaç duymaları nedeniyle ev akvaryumları için uygun değildir - Jeff Kubina

    

    

   Harharyaslar ev akvaryumları için çok uygun türler değillerdir. En küçük tropikal türlerden biri olan siyah uçlu resif köpekbalıkları dahi 2 metreye ulaşabilir ve bu balık için harharyaslar arasında ithalatçılar tarafından ülkemize ithal edilen tek tür diyebiliriz. Eğer hem şekil hem de davranışları açısından insanların aklındaki gibi bir köpekbalığı istiyorsanız siyah uçlu resif köpekbalığı bir akvarist için bu tanıma en uygun balıktır ama yine de bu balığın sağlıklı gelişim göstermesi için çok büyük bir akvaryuma ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir. İthal edilen 50 – 60cm’lik köpekbalığı için 1 – 2 tonluk akvaryumunuz yeterli büyüklükteymiş gibi gelebilir fakat küçük akvaryumlarda yeterli gelişim gösteremedikleri için çoğu zaman çok daha kısa sürede yaşamlarını yitirirler.

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...