Jump to content
       
 • Siyah Uçlu Resif Köpekbalığı - Blacktip Reef Shark

     (0 inceleme)

  narwhal

  Siyah Uçlu Resif Köpekbalığı - Blacktip Reef Shark
  Carcharhinus melanopterus

  Blacktip_Reef_Shark_-_Maroun_Chahine_cop
  Siyah Uçlu Resif Köpekbalığı - Maroun Chahine

   

  Orjin: Hint ve Pasifik Okyanusu 

  Boy: 200 cm

  Yaşam Şekli: Yalnız - Sürü

  Beslenme: Etçil (Balıklar ve Omurgasızlar)

  Minimum Tank Hacmi: 10.000 lt

  Omurgasızlarla Uyumu: Büyük eklembacaklılar ve kafadanbacaklıları yiyebilir

  Balıklarla Uyumu: Balıkları yiyebilir

  Cinsiyet Belirleme: Dioik  

  Yumurtlama: Canlı Doğuran - Yumurtalar annenin karnında gelişir
  Akvaryum Üretimi: Yok

  Bakım Zorluğu: Orta
  Yeni Başlayanlara Uygunluğu: Uygun değildir

   

  Bu minyatür köpekbalığı, Süveyş Kanalı’ndan ülkemizin sularına da girmiştir fakat çok sık rastlanan bir tür değildir. Yalnızca 2 metre boya ulaştıkları için akvaryumda yaşamaya uygun bir tür oldukları düşünülebilir fakat bir palyaçobalığını kendisinden kaç kat büyüklükte bir akvaryuma koyuyorsak, 2 metrelik bu balık da en az palyaço balığının sahip olduğu büyüklükte bir alana ihtiyaç duyar. Üstelik akvaryumda baktığımız neredeyse tüm balıklar belli bir bölgeyi sahiplenirler ve bu bölgeden dışarı çıkmazlar. Harharyaslar ise denizde uzun yollar alırlar. Çoğu ev akvaryumunda bu balık tüm gün boyunca akvaryumun içinde duraksız dönmekten başka bir şey yapmayacaktır. Bu tarz balıklar birkaç ay hatta yıl sağlıklı görünseler de büyümeleri yavaşlar ve ömürleri kısalır. Bu balıklar aynı zamanda burunlarını camlara çarpıp, akvaryumdan dışarı atlayıp ya da sürekli dönmekten strese girip yaşamlarını yitirebilirler. 

   

  Siyah uçlu köpekbalıklarına gerçekten istiyorsanız evde bakabilirsiniz fakat bireyin sağlıklı kalması için ve balığa eziyet etmemek için tankın yeterli büyüklükte olması gerekir. Tuzlusu havuzları siyah uçlu resif köpekbalıkları için en ideal yerlerdir. Yurtdışında köpekbalıkları için evlerinin bahçelerine tuzlusu havuzu kurmuş akvaristlere rastlayabilirsiniz fakat ülkemizde hem kışların soğuk geçmesi hem de şehirde yaşayan çoğu kişinin apartmanlarda oturmasından dolayı bu tarz tuzlusu havuzları görülmez. Büyük akvaryumlarda da bu balıklar beslenebilir. Havuzlardaki kadar rahat etmeseler de minimum 10 tonluk bir akvaryum siyah uçlu resif köpekbalığının sağlıklı büyümesi için yeterli olacaktır. Yine de benim fikrim 20 tonun altındaki akvaryumlar bu balıkların yetişkinleri için küçük gelecektir. Balığın burnunu çarpmasını ve zıplayıp yere düşmesini engellemek için akvaryumun yuvarlak köşeli olması ve üstünün kapalı olması gerekir. 

   

  Siyah uçlu köpekbalıkları yanına koyacağınız çoğu balığı yiyecektir. Doğada tetik, melek, cerrah ve kelebekbalıkları gibi büyük ve hızlı yüzücü diye bildiğimiz balıklar dahi siyah uçlu köpekbalığının diyet listesindedir. Aslında tam tersi küçük balıklar yetişkin siyah uçlularla birlikte daha güvenlidir. Papazbalığı ve dottyback gibi küçük ve hızlı yüzücü balıkları yetişkin siyah uçlular yem olarak görmez. Vlaming’in cerrahbalığı (Naso vlamingi) ve boynuzlu cerrahbalığı (N. unicornis) gibi büyük türler siyah uçlularla birlikte bakılabilir ama yine de her zaman bir risk vardır. Özellikle beslenme zamanlarında agresifleşen köpekbalıkları büyük de olsa akvaryumdaki diğer balıklardan ısırık alabilirler.

  Doğada balıklar, kafadanbacaklılar ve eklembacaklılarla beslenen siyah uçlulara akvaryumda da bu tarz bir diyet uygulayabilirsiniz. Deniz balıkları, kalamar, ahtapot, ıstakoz, büyük yengeç ve karideslerden oluşan karışık bir diyet balığınızın sağlıklı kalmasında yardımcı olacaktır. 

   

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...