Jump to content
       
 • Kırmızı Aslanbalığı - Volitans Lionfish

     (0 inceleme)

  narwhal

  Kırmızı Aslanbalığı - Volitans Lionfish
  Pterois volitans

  9718028124_58c4df7373_z.thumb.jpg.e78ad3
  Yetişkin bir kırmızı aslanbalığı 40 cm boya rahatlıklı ulaşabilir - Julie Bedford / NOAA Photo Library

  Orjin: Pasifik Okyanusu

  Boy: 40 cm

  Yaşam Şekli: Yalnız – Sürü – Az Bireyli Harem

  Beslenme: Etçil (Küçük Balıklar ve Hareketli Omurgasızlar)

  Minimum Tank Hacmi: 500 lt

  Omurgasızlarla Uyumu: Eklembacaklıları Yiyebilir

  Balıklarla Uyumu: Ağzına Sığacak Boyuttaki Balıkları Yiyebilir

  Cinsiyet Belirleme: Dioik

  Yumurtlama: Yumurtalar suya bırakılır

  Akvaryum Üretimi: Yok

  Bakım Zorluğu: Orta

  Yeni Başlayanlara Uygunluğu: Çok hızlı büyümesi ve büyük boyutlara ulaşması nedeniyle, 500 litre altındaki bir akvaryum ile hobiye başlayanlar için uygun değildir.

      

  Kırmızı aslanbalığı 40cm’e ulaşabilen boyu ve upuzun zehirli yüzgeçleriyle akvaryum dünyasının en görkemli ve popüler balıklarından biridir. Pasifik Okyanusuna endemik olalarına rağmen satın alıp daha sonra bakamadıkları için balıklarını Atlantik Okyanusu’nun Florida kıyılarına salan akvaristler yüzünden burada da sayıları oldukça artmıştır ve yerel ekosistemi tehdit etmektedir. Oldukça dayanıklı olan kırmızı aslanbalığını satın alırken çok kısa bir sürede 30 – 40 cm boya ulaşabileceğini ve bu boyutta bir balık için de en az 500 lt bir akvaryum gereceğini unutmayın. Maalesef ki 5 – 6cm’lik minik yavrular satın alınıp 100 – 150lt’lik akvaryumlara konuyor ama bu yavruların 1 yılda dev bir aslan balığına dönüşeceği bilinmiyor. Bu nedenle küçük de olsa büyük de olsa aslanbalığınızı olabildiğince büyük bir akvaryumda bakmayı unutmayın. Eğer yeterince büyük bir akvaryumunuz yoksa o zaman çok fazla büyüyemeyen cüce aslanbalıklarını düşünebilirsiniz.

   

  Kırmızı aslanbalıkları doğada tek başlarına, çiftler halinde ya da küçük haremler içinde görülebilirler. Yavruyken küçük sürüler halinde yaşayan aslanbalıkları büyüyünce yalnız yaşamaya başlar. Erkekler diğer balıklara karşı oldukça bölgeci davranırlar ve yuvalarına diğer erkekleri yaklaştırmazlar. Çiftleşme zamanında ise erkek aslanbalıkları birkaç dişiden oluşan haremler kurarlar. Çiftleşme zamanı dışında dişi ile erkek aslanbalıkları arasında pek fark olmadığı için birden fazla aslanbalığını aynı akvaryuma koymak iyi bir fikir olmayabilir. Kendi türleri dışında yutamayacağı büyüklükteki balıklıklara karşı genellikle barışçıldırlar. Yuvalarına girmeye çalışan balıkları kovmak için ağızlarını ve yüzgeçlerini kullanabilirler. Aslanbalıklarıyla birlikte yaşabilecek en uygun balıklar yavaş hareket eden büyük balıklardır. Aslanbalıkları akvaryuma ilk geldiklerinde donmuş yem kabul etmeyebilirler. İlk geldiklerinde canlı karides ya da ufak balıklara besleyebilirsiniz. Daha sonra ölü karides ve balık kullanarak donmuş yeme alıştırabilirsiniz.

   

  3148921655_016e4800b9_z-2.thumb.jpg.44d3
  Yavru aslanbalıkları akvaryumcularda çok ufak boylarda bulunabilse bile, bu balıkların çok kısa sürede büyüdüğü unutulmamalıdır - Cliff

   

  Kırmızı aslanbalığının farklı avlanma teknikleri vardır. Sığ sularda su yüzeyinde başka avcılardan kaçan balıkları yakalamak için dipten saldırırken, papazbalığı gibi küçük dip balıklarını genellikle yelpazeye benzeyen göğüs yüzgeçleri ile köşeye sıkıştırıp yakalar. Genellikle geceleri avlanan aslanbalıklarını akvaryumda da ışıklar kapandıktan hemen sonra beslemek hem diğer balıkların yavaş hareket eden aslanbalığının yemeğini yemesini engellemek için hem de balığın yeme alışmasını kolaylaştırmak için önemlidir. Genç aslanbalıkları genellikle kayaların üzerindeki pod ve diğer küçük eklembacaklılarla ve yavru balıklarla beslenirken, daha büyük aslanbalıkları yengeçler, ağızlarına sığabilecek büyüklükteki balıklar ve karidesler (özellikle boksör karidesi - Stenopus hispidus) ile beslenirler.
   

  Volitan_Lionfish_-_Mehmet_Toker.thumb.JP

  Pterois miles Kızıldeniz'den gelen ve kırmızı aslanbalığına çok benzeyen başka bir türdür - Mehmet Toker

   

  Kırmızı aslanbalıklarının iki renk varyasyonu vardır; klasik kırmızı/kahverengi çizgili olanlar ve daha nadir olan siyah çizgililer. Elbette siyahlık ya da kırmızılık az ya da çok olabilir. Pterois miles kırmızı aslan balığına çok benzer fakat Kızıldeniz’den gelir. P. lunulata ve P. russelii ise kırmızı aslanbalığının gözünün üzerinde bulunan boynuz benzeri çıkıntılara sahip değildir ve bu şekilde kolaylıkla ayırt edilebilirler.  

   

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir×
×
 • Yeni Oluştur...