Jump to content

Recommended Posts

🙋‍♂️ Bu ay yeni resif akvaryumumu başlattım. Hikayemi paylaşıyorum, gelişmeleri gün geçtikçe ekleyeceğim.

Akvaryuma 2020 başında başlamıştım. Haftalar sonra virüsten ötürü ithalatlar durunca çok keyifli bir deneyim yaşayamamıştım. O zamanlar konuya uzak olduğumdan markaları öğrenmeye çalışıyordum. Önce 34L Fluval Flex, ardından 123L Fluval Flex, son olarak da yine 34L Flex'e geri döndüm.  Bildiğim en iyi akvaryum markasıydı ve ustalara güvenemiyordum. Kalın çekilen silikonlar korku filmi gibi geliyordu. Herneyse, son deneyimimi başka bir konuda paylaşmıştım, bir göz atılabilir.

İş için bir süre Amerika'da kalacaktım ve nano tankımı kapattım. Çoğu şeyi BRS ve benzeri YouTube kanallarından öğrenmişken, Amerika'da kendimi mekanlarında, olmayan tankıma ekipman alırken buldum. Tam o sırada Kessil yeni ışığı A500X'i duyurdu. Satışlar açıldığında, dakikalar içinde stoklar tükenene kadar alan ilk birkaç kişiden biri olabilirim. Artık geri dönülmez bir yola girmiştim.

Dedim ışık var, test cihazları var, kimyasallar da var. Türkiye'ye canlı getirebilir miyim? Yanıtı evet, geldiler. Detaylar için linke bakabilirsiniz.

Dönmeme 2-3 hafta kala tank siparişimi verdim. Güvendiğim balıkçım Bluelife, Süleyman ustayla çalıştıklarını ve iyi iş çıkardığını söyleyince tamam dedim. Aradan üç vakit geçti ve kurulum günündeyiz...

tank1.thumb.jpg.e9bce2050999feff6bc83d15967f7faa.jpg

Şu anki evimizde akvaryuma yer yoktu, önceki kurulumlarım da bu yüzden nanoydu. Girişte, evin her yerinden görünen bir alana yassı bir tank anca yapabiliyordum. Bu yüzden 100cm genişliğinde, 35cm derinliğinde (!!!) ve orantılı görünmesi için 40cm yüksekliğinde bir tasarım istedim. A500X, fotoğraftan da görüldüğü gibi 90cm'e kadar SPS'lere uygun ışık verebiliyor ve tek ışıkla 1 metrelik tankı aydınlatabilmiş oldum. Tabi ilk taşınmada derinliği de makul bir tank yaptıracağım. Fakat, balıkların yüzebileceği 1 metrelik bir alan olması şimdilik durumu kurtarıyor. Daha büyültmem durumunda bizim evden çıkmamız gerekiyor. 😊

tank3.thumb.jpg.ebcd9989190e1a32010e2fca0157c3ea.jpg

Gelelim ekipmanlara...

 • Tank: 100x35x40, Ultra clear ön ve yan camlar, siyah kaplama arka cam ve overflow camı.
 • Sump: 80cm. Soldaki su tamamlama alanını (bkz. bir sonraki madde) kullanmıyorum, yakın gelecekte yeni sump yapabilirim.
 • Su tamamlama: Mutfakta Arçelik reverse ozmos su arıtma sistemi var. Onun içme suyu çıkışına T ile deiyonize saf su filtresi ekledim. Motorun olduğu bölüme yüksekliği ayarlanabilir şamandırayla su tamamlamayı ekledim. (Fotoğrafta görünmüyor.)
 • Motor: Devir motoru olarak Reef Octopus Vario S2 kullanıyorum. Sessiz, hızı ayarlanabilir, gerekirse dışarıdan kontrol edilebilir (0-10V) portlu güzel bir seçim oldu.
 • PS: Reef Octopus Classic 110s aldım. Şimdilik memnunum, azcık uğultusu var. Sump derinliğimin dar olduğunu düşündüğümüzde yerine tam oturdu. Hava girişi cızırdama yapıyordu, 3D baskı yeni bir kapak yaptım ve susturucuyu yeniden tasarladım. Ses kesildi.
  • Hava girişi: Karbondioksit nedeniyle pH düşmemesi için dışarıdan 10 metre boru çektim ve PS hava girişlerinden birine bağladım. Tabi 10 metreden ek bir pompa olmadan hava çekmek kolay değil. Tam dışarıya pompa eklerken, o alanın haftada 2 deterjanla yıkandığını hatırladım. Site yönetimine söylenerek bu kısmı iptal ettim.
  • CO2 Scrubber: Hava girişine farklı bir hazne tasarladım. İçine soda-lime olarak da bilinen karbondioksit absorbanı (chicken translate'i böyle) ekleyeceğim. 5 Kilosu şu sıralar 150TL'ye satılıyor ve CO2 emiş kapasitesi dolunca rengi mavileşiyor.
 • Roller filtre: Ustanın sump'ı roller'a göre yapmış olması ve benim filter sock kullanacağımızı sanmam karmaşası, iyi ki böyle olmuş dedirtecek bir sonuca gitti. 2 Günde bir filtre yıkamaktan 2 ayda bir rulo değiştirme rahatlığına kavuştum.
 • Dalga motorları: Kullanmazsam birini satarım diye düşünerek 2 tane AI Nero 3 motor aldım. Gece en yavaşta, gündüzleri yavaş yavaş öğlene doğru artan dalga yapıyorlar. Mıknatıslı, ince tasarımlı, %70'lere kadar sıfır sesli. %35'den fazla açmıyorum.
 • Işık: Kessil A500X, 190 Watt'lık, %60'a geldiğinde fazlasıyla yeterli oluyor. Önceden WiFi modülüyle kullanıyordum, bu sefer ekranlı kumandasını aldım. (Kessil Spectral Controller X)
 • UPS: Sitede jeneratör olsa bile gece elektrik kesildiğinde 3 dakikada devreye giriyor, elektrik geldiğinde ise kısa süreli kesinti yine oluyor. FSP Champ 1000 UPS'im vardı, akülerini yeniledim, fanını Noctua'nın ultra sessiz fanıyla değiştirdim. 1 Saat üzerinde güç sağlayabiliyor ki gerekenden çok daha fazla.
 • UV-C Sterilizasyon: Önceki tanklarımda UV-C'nin faydasını görmüştüm. 13 Watt'lık UV ışık aldım. Su tahliye borusunu, içine UV girecek şekilde tasarlayarak 3D ürettim. Sumpa koysaydım orada faydalı bakteri üretemeyecektim.

uvc1.jpg.931c877e0ab8cc842fd9a0944493f88e.jpg

Boru takılıyken UV-C lamba çekilerek çıkarılabiliyor, temizlenip geri takılıyor.

uvc2.jpg.d40ebee05fd436ba33ab36dd5085d4b7.jpg

 • Kum: Amerika'dan 18 kilo Caribsea Fiji Pink suyu içinde canlı kum getirmem yakınlarımda endişeye yol açtı. Daha önce buradan aldığım kum neredeyse kurumuştu, içinde su bile kalmamıştı. Miktarı tam yerinde, boyutları yosun düşmanı, gayet güzel duruyor.
 • Kaya: Şimdiye kadar düzgün kaya yapıştıramadım. Tanklarımda düzgün kaya bulamadığım için kayam olmadı. Kayasız tank mı olur taşlamasından uzak kalmak için de pek fotoğraf paylaşmadım. Bu sefer en azından içine kaya sığacak ölçülerde bir kurulumum var. Bluelife basamak şeklinde güzel kayalar yapıyor. Bu hafta içi kayalar geliyor. Basamak şeklinde olduğu için derin olmayan tankta kaya kütlesi yerine bol bol mercan konulabilecek, canlıların aralarında gezinebileceği bir alan olmuş olacak.
 • Soğutma: Akvaryum soğutucuları anlamsız pahalı ve çirkin. Salona klima taktırdım. 25-26 derece arasında sürekli açık tutuyorum. 6-7 Senedeki elektrik faturası soğutucuya ancak denk geliyor. Şu an için gayet güzel işe yarıyor. Mercanların canı var da bizim yok mu? Bir sebepten verimsiz kalırsa, o zaman başka bir yol düşünürüm.
 • Refugium: Kendi tasarlayacağım sump'ta yer vereceğim. Gerekliliği tartışılır, maksat deneyimlemek. Aslında aldığımız çoğu şeyi kendimiz kurcalamak için almıyor muyuz?

Kayalarım gelince fotoğraflayacağım.

Link to post
Share on other sites

Yer darlığından akvaryumun derinliği 35 cm az olmuş, biraz dizaynda ve derinlik algısında zorlanırsınız. Refigium a  deniz atı gibi bazı türler hariç pek gerek yok, zaten zamanla şartlar iyi ise, sumpta ve akvaryumun içinde  börtü böcek, pod kaynıyor. Ekipmanlar sağlam ama sonucu maddi gücün ötesinde sabır, araştırma ve bilgi belirler. Yeni kurulum uzun ömürlü ve görsel olsun. 

Link to post
Share on other sites
3 dakika önce, akvaryumtutkusu yazdı:

Yer darlığından akvaryumun derinliği 35 cm az olmuş, biraz dizaynda ve derinlik algısında zorlanırsınız. Refigium a  deniz atı gibi bazı türler hariç pek gerek yok, zaten zamanla şartlar iyi ise, sumpta ve akvaryumun içinde  börtü böcek, pod kaynıyor. Ekipmanlar sağlam ama sonucu maddi gücün ötesinde sabır, araştırma ve bilgi belirler. Yeni kurulum uzun ömürlü ve görsel olsun. 

Evet teşekkür ederim. 35 konusunda yapabileceğim bir şey yoktu, yoksa biz geçemiyorduk :) Kayalar ona göre yapılıyor. Artık bir sonraki evi akvaryuma göre seçeceğim :) Bakalım göreceğiz teşekkür ettim.

Link to post
Share on other sites

Birkaç gün önce kayalar geldi. DD Aquascape Natural Aquarium Rock'ın dilimlenmiş ve birleştirilmiş hali.

kayalar-2.jpg.93259becb6fcb056070ffa457b8f40e7.jpg

Başka bir bakış açısı:

kayalar-1.thumb.jpg.546f11a321e767907d2f8fd810499770.jpg

Dışarıda böyle duruyorlardı:

kayalar-4.jpg.147d9a76d6a14aee9819256d3da16316.jpg

Görüş açısından böyle duruyor:

kayalar-3.thumb.jpg.e85990b97aee85785eeb4118a34cdce0.jpg

Gerçek görüntüsü fotoğraftakinden daha güzel duruyor. Alt kısımlarda özellikle blenny'nin girip çıktığı bolca alan var. Sağ ön tarafa Blackstorm'lar için yaşam alanı / anemon / mercan yapacağım. O bölgede takılıyorlar. Kayaların üzerleri mercan kaplanınca güzel olur diye düşünüyorum. Büyük kayalara göre alanı epey daha verimli kullanıyorlar.

PS Biraz ses yapıyordu, hava giriş borusunu oynatınca sesi kesildi. Bunu keşfedene kadar kapaklara akustik sünger almıştım. PS'in sesinin kesilmesiyle süngerler de teslim edilince takayım dedim. Şu an Kessil'in hava sesi dışında (o da makul oranda) sıfır sese yaklaştık. Akustik süngerler de sessizleştirmeye katkıda bulundular. İleride küflenir / koku yaparsa yemden ucuzlar, değiştirmek kolay.

kapak-1.thumb.jpg.4ac35ec26c2e53085da5fbeccb55d410.jpg

pH 8.10 civarlarındaydı, 8.00 - 8.15 arasında dalgalanıyordu. Fotoğrafta görünen PS hava girişinin üzerine 3D hazne yapmıştım. Karbondioksit emici ile doldurunca pH gün boyu 8.30'da kaldı. 8.40'ı geçmemesi için kontrol ediyorum fakat hezne küçük olduğundan makul oranda CO2 emiyor ve tam ideal seviyede bırakıyor. Uzun vadede ne olacak, daha büyük tüpe koyup hava miktarını mı ayarlamam gerekecek, gözlemleyeceğim.

Diğer paylaşmak istediğim, otomatik su tamamlama sistemim. Önceden konusu geçmişti, fotoğrafı yoktu. RO su içme musluğuna, DI saf su akvaryuma geliyor. Şamandıranın yüksekliği plastik tutucudan ayarlanabiliyor. Bu tutucu Vario S2 motordan çıktı. Tuz oranı 35ppt'de sabit kalıyor.

ato-1.thumb.jpg.35907c1f239a8c3e7b9337cb52cd92e8.jpg

Sonraki güncellememde sıçrama önleyici pleksi - misina ağı ve sumpa asacağım, 3D basılmayı bekleyen medya tutucuları ele alacağım.

Link to post
Share on other sites
10 dakika önce, ozgur.ozkurt yazdı:

Kullandığınız kayalar DD 'nin 20 kg'lık paketinin tamamı mıdır?

Kayayı yapılı halde aldım. Tasarımını konuştuk, ona göre yaptılar. O yüzden kutu bende değil.

Link to post
Share on other sites

Umut bey selamlar;

Masallah mutevazi ama bir o kadar da guzel ve başarılı bir kurulum. Kaya dizaynı ile potansiyeli cok arttırmıssınız inşallah uzun soluklu kazasız belasız bir reef olur. Görebildigim tek risk su samandırası, sump cok ufak oldugundan takılmalar alabilir. Tunze marka osmolator almanızı siddetle tavsiye ederim, evladiyelik ve cok guvenilir bir ürün.

https://www.tunze.com/en/details/3155.000-osmolatorR.html

brgds

 

 

Link to post
Share on other sites
7 saat önce, ElTurco yazdı:

Görebildigim tek risk su samandırası, sump cok ufak oldugundan takılmalar alabilir. Tunze marka osmolator almanızı siddetle tavsiye ederim, evladiyelik ve cok guvenilir bir ürün.

Evet o şamandıra pek güven vermiyor, bir noktada çift sensörlü başka bir donanıma geçeceğim. Osmolator güzel duruyor... Teşekkür ettim.

Söz almışken diğer gelişmeleri de paylaşayım...

Diatom dönemindeyiz. Bir miktar SPS'imiz var. Durumları iyi, örneğin milka günde 1mm'ye yakın büyüyor. Çirkinlik geçsin fotoğraflayacağım.

Ay sonuna doğru Amerika'dan Red Sea'nın geçen hafta çıkardığı ReefDose 4 dozaj pompası geliyor. Tüketim saatlerine göre dozajı ayarlama gibi güzel özellikleri var, bir unboxing çekerim. :)

Aquadorest'ın Component 1+2+3+'sına geçtim. Dozajı daha kolay olacak herhalde.

CO2 Emici tam yerinde çalışıyor. Ölçümlerimde pH 8.22 - 8.27 arasında çıkıyor.

Veee... Blackstormlar için yumurtlama plakası koydum, artık zamanıdır umarım.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...